dat er Diets op de wereld bestaat, dat aan den zanger meer kracht en aan de stem een zui verder metaalklank geeft dan deze vrucht. Zoo als van zelf spreekt zijn andere artisten eene andere meening toegedaan en houden hun middel weer voor het beste. De een kauwt tabak en drinkt koude limonade, een ander gebruikt met suiker vermengd eiwit, een derde bevochtigt zijn keel met het bruine sap van den Gambri- nusook champagne en koude koffie worden als probate middelen voor de verheldering en ver sterking van het stemgeluid aanbevolen. Door de opera-zangers te Weenen worden al zeer zonderlinge middelen gebruikt, die zelfs door velen als vergift voor de stem worden beschouwd. Zoo rookt de tenorzanger Ferenczy een of twee sigaren gedurende, de voorstelling; de kleine Braun-Brini ledigt na de eerste acte van een groote opera een glas bier, na de derde en vierde een kop koffie en onmiddellijk vóór het groote duo in de vierde acte van de „Hugenoten" een tlesch iloet Cremant rosée. Nachbaur vindt veel baat bij bonbons; de baritonist Riibsam spoelt gehemelte en keel met mede; Mitterwurzer en Kindermann kauwen tusschen de bedrijven door gedroogde pruimen; Robinson drinkt sodawater. Een van de leden van het zangerskorps volgt de zonderlinge methode, dat hij den ganschen dag van de voorstelling met niemand spreekt, zoomin mogelijk eet en drinkt, om zoodoende de geheele kracht van borst en keel voor den avond te bewaren; een ander daarentegen is van eene gansch tegenovergestelde meening: eerst drinkt hij koffie, dan thee, kort daarop limo nade, mede, champagne, eet pruimen, appelen, droog brood en ten slotte kauwt hij twee of drie lood tabak. De gestorven Nisam van Heijderabad in Dekhan (Indië) had een harem met 2000 vrouwen, dus nog meer als koning Salomo. Hieruit laat zich verklaren, dat hij niettegenstaande zijn jaarlijksch inkomen van, 2,000,000 pd. st., altijd in schuld stak. De troonopvolger is een kind, de Arabieren plunderen nu het land en de 2000 weduwen roe pen om pensioen. BUITENLAND. 1> li t -.elila ii<l. Hoe zal de Pruisische regeering zich tegenover het concilie gedragen, is eene vraag die reeds meermalen gedaan is. De Zeidlersche Corresp. schreef onlangs, dat voor het geval dat de meerderheid besluiten zou nemen, die den vrede tusschen kerk en staat bedreigden, de Pruisische regeering wellicht bij den Landdag eene wetsvoordracht zou doen, om de slechte gevolgen hiervan te voorkomeD. De Nordd. Allg. Ztg., vreezende dat men hierin eene officieuse mededeeling zou zoeken, verklaarde daarop, dat uit hetgeen de Zeidl. Corresp. meldde geen conclusie mocht getrokken worden omtrent hetgeen door de Pruisische regeering zou gedaan worden. Te Frankfort hebben de ouders der uitgewe zen jongelingen besloten, om gezamenlijk eene petitie in te dienen bij den Zwitserschen bonds raad, ten einde voldoening te vinden voor de daden van geweld, door de Pruisische autoritei ten ten hunnen aanzien gepleegd. Uit München wordt gemeld, dat aldaar deves- tings-cominissie der drie Zuid-Duitsche staten Beieren, Baden en Wurtemberg, in München ge constitueerd is. Wat deze commissie te doen heeft, is het volgende. Die Zuid-Duitsche staten zijn het onderstaande overeengekomen. Er zal eene commissie benoemd worden die afwisselend, voor een jaar, te Mün chen, te Stuttgart of te Carlsrnhe hare zittingen houdt, aan welke het beheer der vestingwerken van Ulm, Rastatt en Landau zal toevertrouwd worden, die op het aanleggen van nieuwe ves tingen toezicht houdt, en die eindelijk over den bouw en het onderhoud van spoorwegen en andere wegen uit een strategisch oogpunt moet beraadslagen. Verder is er besloten om het materieel der vestingen van den vroegeren Duitschen Bond niet te verdeelen of te verkoopen, maar in het belang van het algemeene Duitsche verdedingsstelsel aan te wenden, en voorts: dat de Zuid-Duitsche regee ringen in zulke aangelegenheden, die van wezen lijken invloed op het gezamenlijke Duitsche stel sel van verdediging kunnen zijn, de gevoelens van den Noord-Duitschen Bond, zullen inwinnen en, voor zoover zij daarop niet willen ingaan, de gronden hiervan mede zullen deelen. Een gelijke wijze van handelen zal de Noord-Duitsche Bond ten opzichte van Zuid-Duitschland in acht nemen. De Augsb. Allgem. Ztg. verklaart zich zeer ingeno men met deze o\ ereenkomst, die een bewijs is voor depractische juistheid der politiek, welke vorst Ho- henlohe, de eerste minister van Beieren, voorstaat. Op den Öaksich-Silesischen staatsspoorweg is den 24»"° Augustus jl. een ernstig ongeluk voor gevallen. Bij Langebrück, niet ver van Dresden, waar de weg eene vrij sterke helling heeft, is de locomotief gederailleerd en met den tender, den goederenwagen en drie personen-waggons van eene hoogte van 30 a 40 voet naar bene den gestort. De postwagen en verscheidene per sonen-waggoits zijn blijven staan, maar zijn sterk beschadigd. Van de vele passagiers heeft eene dame den arm gebroken en anderen hebben slechts lichte kwetsuren bekomen. Het personeel van den trein, 't welk uit negen man bestond, was niet zoo gelukkig. Een was terstond dood; de machinist, die onder de locomotief geraakte, is den volgenden nacht na hevig lijden bezweken den stoker moet het been worden afgezet. Om trent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid bekend. De eerste sectie van den Juristentag te Heidel- berg heeft zich met eenparige stemmen verklaard voor het verplichtend stellen van het burgerlijk huwelijk en de opheffing van het nog bestaande verbod op huwelijken tusschen personen van verschillende geloofsbelijdenis. Dona u-V orstendoniraeu. Den lstcn October zou de eerste spoorweg van Rumenie van Bucharest naar Guirgervo moe ten geopend worden, maar wegens het gebrek aan geschikte spoorwegbeambten vreest men dat dit niet zal kunnen geschieden. Wel is er een chef uit Frankrijk gekomen, maar de even zoo noodzakelijke mindere beambten ontbreken. Italië. Omtrent den toestand van het eiland Caprera wordt door een bewonderaar van Garibaldi de volgende uitlokkende beschrijving gegeven. Garibaldi heeft zijn eiland in eene behoorlijke bezitting en tevens in een winstgevend domein herschapenzoowel landbouwer als bloemkwee- ker, en bekend zoowel met wijnstok en veld vruchten als met bijen- en vischteelt, kan hij aan zijn Italianen tot voorbeeld gesteld wordeD. Hoewel Garibaldi weinig wijn drinkt, zijn toch zijne familie-leden, zijne dienstboden en herders, vooral echter de vele hem bezoekende gasten, te zeer vrienden van een glas goeden wijn, dan dat hij niet zou hebben moeten denken aan het bezit van een eigen wijnberg. Deze bestaat thans en is in vollen bloei- omstreeks 14,000 stokken zullen dit jaar vrucht leveren. De generaal plant deze wijnstokken in rijen van een meter tus- schenruimte en laat slechts twee of drie schoten aan iederen stok. Piemonteesche en Toskaansche wijnsoorten schijnen het best op Caprera te tieren; echter kweekt hij ook de prachtige druif van Malaga, alsmede de Siciliaansche tafeldruiven. Wat de boomgewassen betreft, plantte Garibaldi met vrucht op Caprera citroen- en oranjeboomen, cypressen, pijuboomen, denneboomen, esschen, amandels en olijven; de moerbezieboomen daar entegen willen nog niet goed groeien; ook ap pel-, pere-, kerse en perzikeboomen dragen slechts weinig vruchten, terwijl de Indiaansche vijg (opuntia) en de .TohaDnis-broodboom inte gendeel zulk eene menigte vruchten afwerpen, dat de varkens daarmede gevoed worden. Ook gedijen tot groot genoegen van den generaal verscheidene aardappelsoorten voortreffelijk. Uitgelokt door de onmetelijke bloesem- en bloemenmenigte op Caprera en het naburige eiland Maddalena, is Garibaldi ook met de bijen teelt begonnen en heeft hij zich tot dusver met negen korven overtuigd dat de veel bespro ken hevige winden op dat eiland de bijenteelt, evenmin als de boomkweekerij onmogelijk ma ken. Het eiland is overrijk aan artisjokkeu, die zelfs tot voedsel voor de koeien gebruikt worden. De jacht op het eiland levert kwartels, patrij zen en wilde geiten op de generaal heeft voorts nog fazanten en wilde zwijnen op Caprera ge bracht. Ook de vischvangst op de kust levert zeer veel op. De generaal bezit eene schoone schape- en runderkudde, die steeds vrij rondloopen, met uitzondering van zes koeien van Cremoner ras, die de melk en boter voor de huishouding leveren. De snelle vermeerdering van den veestapel wordt eenigszins belemmerd door het aanwezig zijn van een giftig kruid, dat hij ondanks alle pogingen nog niet geheel en al heeft kunnen uitroeien. De medicago sativa en de gewone driebladerige kla ver groeien voortreffelijk en geven vijf oogsten. Garibaldi bezit een eigen windmolen en heeft ook alle mogelijke landbouwwerktuigen, hem door zijn Engelsche bewonderaars ten geschenke gegeven. Bij al deze landbouw-verbeteringen en kweekerijen hebben zoowel een reeds langen tijd op het eiland vertoevende bewoner van Parma, Barberini, als een Duitsch grondbezitter op Mad dalena, Weber, hem getrouw ondersteund. Rond om zijn woonhuis groeien thans, hoewel zonder vruchten te dragen, de dadelpalm en de pimper noot, alsmede laurier en myrthen in dichte bos- schen. Noorder en zuider luchtstreek bevinden zich op dat kleine eiland als bijeen, en tevre den gevoelt zich daar de oude held te midden vaD al hetgeen hij daar zelf heeft tot stand gebracht. Engeland. De groote gebeurtenis van den dag is de roei- wedstrijd tusschen Engelsche en Amerikaansche studenten, of, gelijk men het uitdrukt, tusschen Oxford en Varnard. Vrijdag heeft deze op de Theems plaats gehad. Reeds van te voren schreef men in Engeland „Men kan zich in andere landen geen denkbeeld maken van de spanning die bij het publiek bestaat; men beschouwt den strijd als een wedstrijd tusschen Engeland en Amerika; de nationale eer is er mede gemoeid. Niettegen staande het thans de stille tijd voor Londen is, verwacht men honderdduizenden toeschouwers." De kampvechters zelve waren niet minder door drongen van het gewicht hunner taak. Hoewel het den Engelschen minstens 400 p. st., en den Ame- rikaanschen studenten zeker het dubbele kost, komt het geld hierbij het minst in aanmerking. Maar het zijn de ontberingen en de oefeningen, welke deze jongelieden zich getroost hebben, welke wij hierbij vooral op 't oog hebben. We ken- ja maandenlang hebben zij een zeer streng levensregime gevolgd; zij aten slechts bepaalde spijzen, dronken zeer weinig, rookten bijna niet, gingen vroeg naar bed, stonden vroeg op, en oefenden hun lichaam dagelijks, uren lang, ter wijl zij zich van eiken ingespannen geestelijken arbeid moesten onthouden. Dit alles zal vele niet-Engelschen vreemd voor komen. Maar wij durven de vraag stellen, of deze jongelieden zich niet op deze wijze voorbe reiden tot het doorstaan van andere ontberingen, of die ontwikkeling van energie, naar lichaam en geest, niet voor ieder jongmensch noodzakelijk is; en eindelijk, of op het vasteland niet alge meen de tegenzin tegen lichaamsoefeningen daarin zijn oorsprong vindt, dat men zich te weinig moeite daarvoor getroost, en dat vooral op jeugdigen leeftijd de ambitie der jongelieden alleen voedsel kan vinden in geestelijken arbeid, en niet in doelmatige, verstandige, zelfs wetenschappelijke lichaamsoefeningen De wedstrijd toch heeft ook zijn wetenschap pelijke zijde: het toeval wordt zooveel mogelijk geweerd: van de inrichting der boot, hangt natuur lijk veel af, maar bovendien oefende de jongelieden hun lichaam niet alleen iu hun boot, maar ook op het land, naar eene vaste methode. Niets werd op deze wijze verzuimd wat strekken kon om de overwinning te behalen, eene overwin ning niet om een prijs maar alleen om de eer! Eindelijk brak de groote dag aan, waarop de strijd zou beginnen. Honderdduizenden verdron gen zich reeds niettegenstaande de warmte, aan de oevers van de Theems, geruimen tijd voor dat de wedstrijd beginnen zou. Aan wedden schappen ontbrak het nietde Amerikanen wed den voor Harvard en de Engelschen voor Oxford. En Oxford heeft gewonnen! Terwijl de Amerikanen eerst een goed eind vooruit waren, heeft de Üxfordsche boot hen inge haald; een groot verschil heeft inen opgemerkt in de wijze van roeiende Amerikanen deden bijna 3 slagen tegen de Engelschen 1. Het verslag van den wedstrijd deelt het juiste gewicht van elk der roeiers mede. Dezer dagen werd te Birmingham het Congres geopend van werkvereenigingen. Het voornaamste punt dat hierbij ter sprake werd gebracht was de wetgeving op de arbeidersver- eenigiugen. Een trachtte die vereenigingen vrij te pleiten van de afschuwelijke feiten, welke men haar, en naar men mag aannemen op goede gron den, ten laste legt.. Volgens dien spreker konden die euveldaden niet op rekening worden gesteld van de vereenigingen, maar kwamen zij ten laste van enkele individuen. En om eene herhaling van dergelijke feiten te voorkomen, was de te genwoordige wet meer dan voldoende. Een ander verlangde dat alle buitengewone wetten zouden worden afgeschaft, die de arbeiders en bijgevolg den arbeid beteugelden. Arbeidersvereenigingen vooral behoorden onder geene speciale wet te staan. Dit stelsel werd door vele sprekers bestre den; maar dit belette niet dat er een voorstel werd aangenomen, om deze qnaestie nader door eene commissie te doen onderzoeken en het oor deel van hel publiek uit te lokken. Een warme discussie vond daarna plaats over de werkuren. Enkele sprekers betoogden met klem van redenen de noodzakelijkheid, dat de dagelijksche werkuren eene vermindering moes ten ondergaan. De heer Suizine betoogde onder anderen, dat jaarlijks een vierde gedeelte van de sterftegeval- len zou voorkomen worden, indien men den ar beid inrichtte naar de menschelijke krachten. Vooral bestreed hij de gewoonte om van kinde ren te veel te vergen. Hierdoor toch ontstaat weer natuurlijk, dat. de arbeiders op rijperen leeftijd als het ware uitgemergeld zijn. Indien men den volwassen arbeider daarentegen te lang bezig hield, dan belette men hem de vrije natuur of de noodige rust te genieten, zoodat men hem den tijd en de middelen onthield om zich behoorlijk te restaureeren. Ten slotte werd er op aange drongen om eene commissie te benoemen, ten einde eene beweging in het leven te roepen, die bepaaldelijk ten doel zou hebben om tot eene vermindering der dagelijksche werkuren te ko men. Op voorstel van Dr. Cremer werd vastge steld, dat er behoorde te worden aangedrongen, om de werkuren op hoogstens 8 uren per dag vast te stellen. Belgie. Het Journal de Liègc weerspreekt het onlangs verspreid bericht, dat bij de troonrede eene wet op de ministerieele verantwoordelijkheid zal wor den beloofd. De quaestie, zoo zegt dit blad, wordt wel on derzocht, „maar daar zij nog niet tot een solutie is gekomen, is zij niet in den ministerraad ge bracht." Ten blijke dat particuliere ondernemingen veel kunnen bijdragen tot verbetering van het lot der werklieden, heeft eene nijverheidsinrichting in de provincie Namen, op de grenzen van Hene gouwen, een zeer breedvoerig verslag openbaar gemaakt, van de door haar in het werk gestelde veranderingen, zonder vooraf beraamd plan of vast stelsel, maar allengskens aldaar ingevoerd, en betrekking hebbende tot huishoudelijke aan gelegenheden, onderwijs, uitoefening van den gods dienst, en vereenigingen tot vermaak der werk lieden. In het verslag wordt gezegd, dat in be doelde inrichting kosteloos geneeskundige hulp wordt verleend aan zieke of gewonde werklie den; dat bewaarscholen en andere gestichten van onderwijs voor meer volwassenen, zijn op gericht, alsmede een kapel ter waarneming van godsdienstige plichten; voorts dat er behoorlijke woningen voor den werkman zijn gebouwd en hem de middelen gemakkelijk gemaakt worden om eigendom te verkrijgen. Eindelijk wordt ook den werklieden de gelegenheid verschaft om zich op eene goedkoope wijze levensmiddelen en eet waren te verschaffen, en zelfs in de winst, daar uit voortvloeiende, te deelen, terwijl eene opge richte zang- en muziekvereeniging afleiding geeft en soms werklieden, die uitmuntten, in staat heeft gesteld om zich bij het verlaten der inrich ting eene winstgevende betrekking te bezorgen. Dergelijk voorbeeld verdient navolging, en zeker is het, dat door dusdanige maatregelen, in het belang van den stoffelijken en zedelijken toestand der werklieden, werkstakingen en betreurens waardige ongeregeldheden worden voorkomen. Het verdient, opmerking, dat in bedoelde inrich ting op de honderd werklieden 65 worden ge vonden, die grondeigenaars zijn. TELEGRAMMEN. Lissabon, 28 Augustus. Prins August, broeder des Konings; is verloofd met de dochter van den hertog van Montpensier. Florence, 28 Augustus. De Koning wordt Don derdag terug verwacht. De Romeinsche correspondent der Naüone zegt, dat zoo de Katholieke, mogendheden op het Con cilie vertegenwoordigd worden, zij evenwel geen werkzaam deel aan het Concilie zullen kunnen nemen. Parijs, 29 Augustus. De Keizer blijft aan de betere hand. De rheumatische pijn is zoo goed als voorbij. De Keizerin en de keizerlijke Prins zijn gisteren te Bastia met geestdrift ontvangen. Prim zal hedenavond naar Vichyop reis gaan. Hij zal keizer Napoleon bezoeken, zoodra deze geheel hersteld is. Pestli, 29 Augustus. Het hooggerechtshof heeft gisteren het vonnis van het eerste gerechtshof tegen Prins Karageorgevitch bevestigd De armee der Ilonveds zal tegen November geheel geregeld zijn. Bij de bewoners van het gebied der Militaire Grenzen wordt gewerkt op verzet van hunne zijde tegen de vereeniging van dit gebied met Hongarije. Madrid, 29 Augustus. De graaf Cheste is naar Parijs vertrokken. Parijs, 30 Aug. Het Journal Ofliciel verklaart, dat de keizer al meer en meer in beterschap toeneemt. De keizerin en de keizerlijke prins zijn gisteren te Ajaccio aangekomen. LAATSTE BERICHTEN. 'sGravknhagk, 30 Aug. Bij Koninkl. besluit van 28 dezer, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, de heer W. J. Verkuijl, directeur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Groningen; is aan den heer Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius, referendaris bij het Depart, van Fin., vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van officier der orde van het legioen van eer, hem door 7j. M. den Keizer derFranschen geschonken; aan dén heer A. A. de Salengre op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. voor de eerste afdeeling te Rotterdam, behoudens aanspraak op pens.; en is benoemd tot ontv. der dir. bel. voor de eerste afdeeling te llotlerdam de heer C. M. Van der Heijden, thans dir. der dir. bel., in-en uitg. rech ten en acc. te Eindhoven de heer G. W. F. G. Callenfels, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Borne, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Bos koop c. a. München, 30 Aug.- De Aartsbisschop van Mün chen is naar Fulda vertrokken, om eene confe rentie bij te wonen, waaraan alle Beiersche bisschoppen zullen deelnemen. Weenen, 30 Aug. In een gemeenschappelijke zitting zijn beide delegaties omtrent de verschillen betreffende het budget, tot een vergelijk geko men, in deu zin der Hongaarsche delegatie, Heden sluiting der zitting.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3