2®. dat op dit oogenblik geene beslissing kan worden genomen omtrent het al of niet tot stand brengen eener waterleiding. Op die gronden hebben Burg. en Weth. raads- machtiging verzocht om den heer Vrolik te ken nen te geven, dat het gemeentebestuur, ofschoon zijne moeite en belangstelling in ieder opzicht waardeerende, geen vrijheid vindt hem de ver langde concessie te verleenen. Dagblv. Z-H.) Op 17 Aug. jl. is te Piershil door A. Lange- straat per post afgezondeneen brief, aan het adres van „A. Berendsen, te Anna-Paulowna- polder," inhoudende: 1 muntbiljet n°. 265, groot ƒ50; 1 dito n°. 609, groot ƒ10; 1 dito n°. 301, groot ƒ10; 1 dito n°. 128, groot ƒ10; welke brief bij den geadresseerde niet is ontvangen. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing; aan houding en bericht. Daar bij herhaling is gebleken dat de peil- merksteenen, hakkelbouten en verkenmerken welke moeten dienen ter bewaring van het al gemeen vergelijkingsvlak voor peilschalen enz., door het afbreken of vermetselen van de huizen, sluizen en andere gebouwen, waarin die voor werpen zich bevonden, ziju verloren gegaan, heeft de min. van binnenl. zaken de plaatselijke- en waterschapsbesturen bij circulaire uitgenoodigd, op deze verkenmerken toezicht te doen houden en bij voorgenomen slooping of verandering van gebouwen, waardoor die verkenmerken verloren zouden kunnen gaan of hun oorspronkel ijken en juisten stand verliezen, daarvan tijdig kennis te geven aan den hoofd-ingenieur in het gewest, ten einde dezen in staat te stellen voor de be waring der peilshoogte te doen zorg dragen. Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft den heer Roest van Limburg, Minister van Buitenlandsche Zaken, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de IJzeren Kroon. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn, met ingang op 1 September e. k., bevorderd bij den aanleg der staatsspoorwegen: tot bouw en werktuigkundige 2de klasse: de bouw- en werktuigkundige 3de kl. H. H. Herboth; tot bouw en werktuigkundige 3de klasse: de opzichter lste klasse P. J. Neijt en de opzichter 2de kl. Th. M. M. Van Grieken; tot opzichter lste kl.: de opzichters 2de kl. J. E. C. Van der Bijl en A. P. M. Kapteijntot opzichter 2de kl. de opz. 3de kl. A. O. Haccoutot opz. 3de kl. de opz. 4de kl. J. A. II. Crollaer; wijders is eervol ontslag verleend aan den adj.-ingenieur J. L. Cluysenaer. Naar men verneemt, hebben de heeren Marius A. en L. F. Brandts Buijs, uit Zutfen, een eer volle vermelding verkregen bij den muziek-prijs- kamp van het Willem-Fonds en Willems-Genoolschap te Gent; de eerste voor zijn lied„Moeder en Kind," de tweede voor zijn volkslied: Trinet de Marke tentster." Bij Zr. Ms. besluit van den 4den Aug. jl., n°. 27, is goedgekeurd eene verordening tot nadere wij ziging van art. 12 van het reglement voor de bank van Leening te 's-Gravenhage, goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van 24 Jan. 1831, n°. 42. Daarbij wordt bepaald Er wordt voor de beleeningen eene rente betaald als volgt: voor beleeningen van ƒ1 tot en met ƒ100, 10 ten honderd 'sjaars; voor beleeningen boven de ƒ100 tot 200, 9 ten honderd 'sjaars; voor beleeningen van ƒ200 en daarboven, 8 ten honderd 'sjaars. Dit nu vast gestelde tarief geldt tot den l"c° Oct. 1872. De heer J. H. Padtberg, referendaris op wacht geld bij het dep. van Marine is met 1 October a. s. benoemd tot intendant der quarantaineplaats op de Tien Gemeten. Met 1 Sept. a. s. zijn bevorderd tot luit. ter zee der lste kl. de luit. ter zee der 2de kl. J. de, geloof ik, en wendde mijn oogen af, onge twijfeld met eene zekere verwarring, die half oprecht en half vrijwillig was. De markies maakte een gebaar van voldaanheid met zich zeiven, dat onmogelijk kan worden beschreven, en opstaande met de houding van iemand, die weet wat hij weet, nam hij afscheid van ons, terwijl hij aan den groet, dien hij tot mij richtte, eene uitdrukking gaf van verrukking en tevens van onderwerping, die veel goeds voorspelde. Sedert dien dag is hij verscheidene malen te ruggekomen; doch de oplettende waakzaamheid van Jane heeft hem in het eerst niet veroorloofd om mij iets bepaalds te zeggen. Maar gisteren kon hij gebruik maken van een oogenblik dat mijne moeder mijne zuster had laten roepen, zonder dat zij er aan dacht dat zij mij met den markies alleen liet, en toen zei hij tot mij: „Jufvrouw Lebraz heeft mij veel over u ge sproken, mejul'vrouw." En daar ik niets ant woordde en alle moeite deed óm erg verlegen te schijnen, vraagde hij vervolgens op een toon van wezenlijke ongerustheid: „Is het waar dat gij verloofd zijt P" „Ja," lispelde ik op nauwelijks hoorbare wijze en met een gesmoorde stem. „Enbemint gij dien Het weder binnenkomen van Jane belette W. Visser, en tot luit. ter zee der 2de kl. de adelb. der lste kl. N. W. Van Ammers. De luit. ter zee der 2de kl. A. J. Dumont, laatst behoord hebbende tot het eskader in Ned. Indië, en den Isten dezer in Nederland terugge keerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De adj.-admin. P. Gallas wordt met 11 Sept. a. s. geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Nep- lunus. Aan den heer A. W. F. Van der Hegge Spies is eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. te Delft c. a. behoudens aansp. op pens., met dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen diensten, gedurende een tijdvak van ruim 61 jaren; benoemd tot ontv. der dir. bel. te Delft c. a. de heer J. J. Olivier, thans contr. der dir. bel-, in- en uitg. rechten en acc. in de lste afd. te Leiden. Benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Vee- nendaal c. a. (Utrecht) de heer K. J. Gey van Pittius, thans ontv. derzelfde middelen te Oude water c. a.; te Oudewater c. a., de heer A. Voer man Czn., thans comm. ter dir. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Amsterdam. Benoemd tot ontvanger: der in- en uitg. rech ten en acc. en van den waarborg en de bel. op de gouden en zilveren werken, en tevens toten- treposeur te Arnhem, de heer G. W. v. d. Gron den, thans ontv. der dir. bel., in- en uitg. rech ten en acc. te Zutfen; der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. te Zutfen, de heer J. Plugge, thans contr. der in- en uitg. rechten en acc. te Rotter dam (4de afd.). Benoemd tot comm. ter inspectie der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., als: te Rotterdam, de heer II. E. Hulsebos, thans commies ter di rectie aldaar; te Amsterdam, de heer F. H. P. Ligtenberg, thans comm. ter directie aldaar te Gröningeu, de heer C. M. Bremer, thans comm. ter directie aldaar; te Maastricht, de heer J. H. Schuylenburg, thans comm. ter directie te Eindho ven; te Zutfen, de heer D. A. Kobus, thans comm. ter directie aldaarte Zwolle de heer G. C. An- tink, thans comm. ter directie te Zutfen te Eind hoven, de heer C. J. Houwing, thans comm. ter directie te Groningen; te Middelburg, de heer A. Bruist, thans adj.-comm. ter directie te Amster dam; te Leeuwarden, de heer C. Van Dillen, thans adj.-comm. ter directie te Groningen. Benoemd tot ontvanger van het buitengew. ze gel te Amsterdam, de heer W. A. Sandt van Nooten, thans ontvanger der reg. voor de gerech telijke en adm. acten en der domeinen te Leeu warden. De offic. van gezondh. der 2de kl. L. F. Prae- ger, gedet. bij het hosp. der marine te Willems oord, wordt met den lsten Sept. a. s. belast met de waarn. van den geneesk. dienst op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. De offic. van gezondh. der 2de kl. A. Peters en H. L. Reeder en de offic. van gezondh. 3de kl. J. J. van Effen, D. Dronkers en J. Van Lith Harrebouiée worden met 16 Sept. a. s. gedeta cheerd bij het hospit. der marine te Willems oord, terwijl de offic. van gezondh. 2de kl. C. J. A. De Groot met 1 Oct. a. s. geplaatst wordt op Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis. De gewone audientiën van de Ministers van Koloniën en van Oorlog zullen op a. s. Woens dag en Donderdag niet plaats hebben. 's-Gravenhage 28 Augustus. De onlangs be noemde gezant van Zweden en Noorwegen bij het Nederl. Hof, de heer Slenerson, is heden middag met het gebruikelijk ceremonieel bij Z. M. den Koning ten gehoore ontvangen tot het overhandigen zijner geloofsbrieven. De gezant werd tot dat einde met een gala rijtuig met het gewoon ceremonieel van het Hotel Paulei afge haald en na afloop derwaarts teruggeleid. mijnheer de Coathuel om zijne eenigszins onbe- scheidene vraag te voleindigen. Maar ik ant woordde met een blik van een zoo weinig onder worpen slachtoffer, dat een straal van verrukking in zijn oogen fonkelde. Ik stond met eenigen haast op, en ging naar mijne kamer. Eenige minuten daarna zag ik den markies den bloem tuin doorgaan om te vertrekken. Hij zag nog eens om naar het huis. Ik was nog al slecht verscholen achter mijn venstergordijn, zoodat hij mijne tegenwoordigheid zeer gemakkelijk raden kon. Hij maakte een zeer tooneelmatig gebaar, waarin ik wel gemeend heb te mogen lezen eene betuiging van eeuwige getrouwheid, en daarop verdween hij 1I Nu, lieve Mareelle, zijt gij nu tevreden? Ik denk dat, wal gij ook pralen moogt, ik uwer niet onwaardig ben. Als gij het mij bewijzen wilt, geef mij dan spoedig bericht van uwe be slissende overwinning. Om niet ten achteren te blijven, zal ik heldhaftige pogingen in 't werk stellen, en dan zullen er, naar ik hoop, weldra vier gelukkigen meer in de wereld zijn: de generaal Bonnet, de markies de Coathuel, gij en uwe vriendin Kt,NEK DE KERAVEN. Wordt vervolgd.) 's-Gravenhage, 30 Augustus. Zaterdag-avond heeft de alhier gevestigde afdeeling van de Maat schappij tol Nul van den Javaan eene huishoudelijke vergadering van de leden gehouden. De voorstellen van de Commissie nopens het onderwijs van den inlander op Java werden in het breede besproken. Algemeen werd het rapport zeer geprezen. Eenige leden evenwel waren van oordeel, dat men zich te veel op het standpunt van samenwerking en overleg met de regeering had geplaatst, die in hare taak om het onderwijs op Java te bevorderen, zoozeer te kort schoot, dat zij hulp noodig had vanwege particuliere krachten. De Maatschappij behoorde zelfstandig werkend op te treden. Deze mening vond bij andere leden tegenspraak. Algemeen werd het verlangen geuit, dat in- landsche jongelingen voor het onderwijs in Indië hier te lande mochten worden opgeleid. De heer Godon deelde uitmuntend gestelde brieven mede van Willem Iskander, den Battaker, die door hem opgeleid was. Men meende te weten, dat op de Indische begrooting van 1870 geen som tot der gelijk doel was uitgetrokken, ondanks ded aan drang uit Indië, en wenschte dat het Hoofdbe stuur al dadelijk een krachtig adres aan de Sta- ten-Generaal zou richten, met verzoek dat een post op de begrooting wierd gebracht. Tevens moest de aandacht der Maatschappij vooral op dat punt gevestigd blijven en alle middelen in het werk worden gesteld, om inlanders alhier voor het onderwijs op te kweeken. Het voorstel van den heer De Bruyn om groote irrigatiewerken aan te leggen en woeste gron den, benevens djatlibosschen, te ontginnen, werd niet in de onderdeelen besproken. Men vereenigde zich met de meening der Afdeeling Alblasser- dam, dat het niet op den weg der Maatschappij lag groote landbouw-onderneiningen op Java te vestigen. De vraag of de Maatschappij zich bij adres aan de vertegenwoordiging tegen de voorgestelde wet tot regeling der suikercultuur zou verklaren, werd door een lid in ontkennenden, door auderen in bevestigenden zin beantwoord. Ten slotte werd overgegaan tot de benoeming van een der tien buitengewone leden van het Hoofdbestuur voor het jaar 186970, waartoe 's-Gravenhage ditmaal voor het eerst als eene der talrijkste afdeelingen, thans 95 leden, geroepen is. Met bijna algemeene stemmen werd benoemd de heer J. C. Van Lier, lid-secretaris der commissie voor het inlandsch onderwijs op Java en van deze afdeeling. Scheveningen, 28 Aug. Gisteren heeft de open bare verkoop plaats gehad van de lading battens en platen geborgen uit de op 12 dezer alh. gestrande brik Alfred van Frederikshall. De lading, die in haar geheel gekocht is door den heer Van Zan ten, heeft opgebracht, met inbegrip van het rant- soengeld, de belangrijke som van ƒ5500.20. Rotterdam, 28 Augustus. Er waren Zaterdag avond, evenals zulks iederen Zaterdag het geval is, eene menigte menschen op de been, vooral op de Hoogstraat; de grootste menigte bestond uit nieuwsgierigen, die op aanmaning van de politie en de militaire macht gewillig uiteengingen; er zijn een paar personen in bewaring gebracht, die de patrouilles der schutterij najouwden; er heeft echter geen bepaald verzet plaats gehad tegen de openbare machten; de orde en rust zijn dan ook niet direct verstoord geworden. (N. Ii. Ct.) Schiedam, 28 Augustus. Hedennacht is hier in eene branderij op de Raam brand ontstaan, die zeer spoedig met zulk eeue snelheid toenam, dat aan behoud van dat pand niet alleen niet te denken viel, maar de nevens gelegen panden zeer werden bedreigd, zoodat dan ook het dak van de andere branderij veel geleden heeft en door de daarop geworpen massa water dit pand voor verdere vernieling is bewaard gebleven. Onderscheidene spuiten zijn bij deze gelegen heid werkzaam geweest en zoowel de spuitgas ten als de schutterij hebben zich verdienstelijk van hunne taak gekweten. Naar men verneemt, zijn zoowel de onroerende als roerende goederen tegen brandschade verze kerd bij de beide onderlinge Schiedamsche Maat schappijen. Ai.kmaau, 28 Augustus. Hedenochtend is een wagentje, waarin zich drie personen (twee broe ders en hunne zuster) bevonden, die zich naar de Alkmaarsche kermis wilden begeven, toen het op den Kalkovens-weg den spoorweg passeerde, door den uit Haarlem aankomenden spoortrein overreden. Het wagentje werd geheel verbrijzeld, en de drie personen, die daarin gezeten waren, hebben het leven verloren. Het paard is er on gedeerd afgekomen. Naar men verneemt, is de wachter bij den overweg in hechtenis genomen. (Reeds met een eukel woord in ons vorig num mer bericht). Het Utr. üagbl. meldt dat een der drie personen er zonder letsel is afgekomen. „Verschrikkelijk," zoo ineldt ditzelfde blad, „was de confuzie onder het groot getal passagiers, die zich in den trein bevonden. Niemand wilde in de wagens blijven. Het verminkte lijk der boerin is meegevoerd naar Alkmaar." Utrecht, 27 Augustus. Op Donderdag 2 Sep tember e. k. wordt albier in het gebouw van Kunsten en Weienschappen eene vergadering gehouden van de leeraren in de Staatsweten schappen aan de Hoogere Burgerscholen in Ne derland. Up deze vergadering zullen verschillende belangrijke onderwerpen, betreffende het middel baar ouderwijs in de Staatswetenschappen aan de orde gesteld, en onder anderen de vraag be sproken worden, of het onderwijs in de staatsin richting niet behoort vooraf te gaan aan het onderwijs in de staathuishoudkunde. Oranjewoud, 23 Augustus. Den 20»lc" dezer heeft hier de jaarlijksche vergadering plaatsgehad van hoofdonderwijzers uit het zesde district onder praesidium van den heer schoolopziener Jhr. Mr. Van Beyma Thoe Kingma, welke vergadering tevens vereerd werd met de tegenwoordigheid van den heer schoolopziener van 't vijfde district, Mr. F. Van Blom. De talrijke opkomst bewees, dat er wel belangstelling was. Onderscheidene belangrijke zaken het onderwijs en de ouderwij zers betreffende, werden behandeld en met warmte besproken. De toespraak van den president over het belang van goed staatsonderwijs was inder daad boeiend. De vraagWat kan er gedaan worden, om de raktementen van te karig bezoldigde hoofdonder wijzers te verbeteren, lokte levendige discussies uit, die, naar wij hopen, niet zonder vrucht zul len blijven. Na eene wandeling vereenigde men zich aan een wel voorzienen disch, waar het niet ontbrak aan gullen kout en geestige boert Op onderscheidene personen, zooals de beide schoolopzieners, den burgemeester van Ooststel lingwerf (warme voorstanders van 't openbaar onderwijs) enz. enz. werden toasten uitgebracht, die met geestdrift werden toegejuicht. Assen, 28 Augustus. De jaarlijksche bijeenkomst der onderwijzers aan de lagere scholen in de provincie Drenthe had gisteren in 't Gemeente huis alhier plaats. Nadat de commissie tot rege ling van 't provinciaal weduwenfonds hare ver slagen had uitgebracht, hield de heer inspecteur Dr. H. J. Nassau eene belangrijke rede ter be antwoording der vraag: „Moet de openbare la gere school Staats- of Kerkschool zijn waarbij 't resultaat zeer ten gunste der Staatsschool uit viel. Vervolgens hield de geachte spreker zich eeni gen tijd onledig met de beantwoording dezer drie vragen: a. Hoedanig moet het leesonderricht ziju, zal het verstandsontwikkeling genoemd worden b. Welke middelen staan deD onderwijzer ten dienste, om de leerlingen tot spaarzaamheid op te leiden? c. Hoe zal men 't best trachten,'het schoolverzuim tegen te gaan Alle vragen werden met juistheid uiteengezet. Vervolgens bracht een der heeren schoolopzie ners een verslag uit van de antwoorden op de ingekomen prijsvragen. Na afloop der vergadering vereenigde inen zich aan een gemeenschappelijken disch. Gemengde Berichten. De Pall Mall Gazette zegt omtrent den moord op freule Tinne gepleegd, dat die euveldaad is geschied op den weg van Murzuk naar Ghat, en wel ten gevolge van verraad, door eenige ka meeldrijvers gepleegd. Eenige Europeesche matro zen zijn er tevens het slachtoffer van geworden. Een paar leden der familie van freule Tinne hebben zich naar Afrika begeven. Reeds voor eenige weken voorspelde baron Maltzahn in de Allgem. Zeit. het treurig lot van freule Tinne. Daar zij, met rijke geschenken voor den sultan van Bornoe voorzien, zich op reis wilde begeven, verzekerde de heer Maltzahn, dat zij daar goed ontvangen zou worden, indien zij op weg niet vermoord werd. De roep van de onme telijke rijkdommen der Bank-er-Bey (konings dochter, zooals de Arabieren en negers haar noemden) was zoo algemeen verspreid, dat hij het voor hoogst waarschijnlijk hield, dat tal van roovers op hare karavaan loerden. Het dagblad de Stad Gent vraagt: welk woord zal men in het Nederlandsch aannemen voor het Fransche Velocipede? Voor die belangrijke quaestie worden de navolgende oplossingen ge geven Snellooper, snelvoeter, sneldraaier, wiel draaier, wielbeener, wieier, wielvoeter, wiel- kneukel, wieltrapper, draaiende kerlavijter, ge- zwinddraaier, trapwagenaar, triptrap, rapsasa, tweewieler, draaiende aardzoeker, tweewielige buikpelder, vliegende draaier, wielman, straat- schaverdeiner, kasseisleper, wielwandelaar, ine- kanieke lanterfanter, tweewielige halsbreker, nieuwbakken luiaard, wielsnaak, wieljonker, wielpronker, wielhoofd, enz. te lang om te mel den. Uf sommige dier woorden voor Nederlan ders verstaanbaar, andere bij taalkundigen in gang zullen vinden, that is the question! De zangers en zangeressen wenden, zooals be kend is, in de kleedkamer nog vele middelen aan, om voor hunne optreding de stem te ver- sterkeu en zoo mogelijk keel eu borst te verrui men. De Zweedsche tenorzanger Labatt gebruikt kort voor hij gaat zingen, twee augurken, wel eene zeer zeldzame artsenij, maar hij verzekert,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2