HOOGERE BURGERSCHOOL ADVERTENTIE N. row uit Heidelberg, graaf Wartensleben, rechter te Berlijn, en de procureur-generaal Wolff uit Miinchen. De Badensche minister Von Jolly hield eene openingsrede namens den groothertog, „die geen hooger doel kent dan mede te werken tot de algemeene nationale ontwikkeling van het Duitsche volk." Rusland. Gelijk uit Warschau wordt gemeld, heeft de Russische regeering gemeend andermaal het Poolsche gevoel te moeten krenken, door te be velen. alle op het voormalig slot van prins Czar- toryski aanwezige opschriften en teekenen, be trekking hebbende op de Poolsche historie, te vernietigen, en de aldaar in het vroegere Czar- toryskische museum vastgemetselde voorwerpen van geschiedkundige waarde, zooals bijv. de spo ren van Sobieski, het zwaard van Casimir den Groote, enz. uit de wanden te breken en naar Moskou over te brengen. Meer dan 50 wagens waren noodig om al deze voorwerpen naar den spoorweg te transporteeren. De Poolsche organen zijn natuurlijk over deze kleingeestigheid zeer gebelgd. Frankrijk. Twee vonnissen, beide in verband staande met. de politiek, zijn gisteren door de Parijsche recht bank uitgesproken. Ten eerste is de heer Lullier veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf: vervolgens is de advocaat Laferrière niet ontvankelijk verklaard in zijné eisch tot schadevergoeding tegen den prefect van politie. De heer Lullier heeft zich indertijd schuldig ge maakt aan beleedigendeuitdrukkingentenopzichte van den min. van marine, Toen hij voor de eerste maal voor de reehtbank verscheen, achtte deze het noodzakelijk om alvorens het onderzoek voort te zetten, door een geneeskundige te doen uitmaken, of hij ook aan krankzinnigheid leed. Welke re denen hiertoe bestonden, weten wij niet. De heer Lullier kwam dus onder behandeling van een bekend geneeskundigeden heer Ambroise Tardieu. Daarop volgde de Amnestie. Door eenige bla den werd nu gevraagd of de heer Lullier niet moest vrijgesteld worden; men kwam daartegen op en dit zeker niet ten onrechte tegen de wet op de krankzinnigen, krachtens welke iemand, op de verklaring van éen geneeskundige, voor lan gen tijd van zijne vrijheid kan beroofd worden. Men drong aan op zijne invrijheidstelling, doch te vergeefs. Voor eenige dagen nu werd gemeld dat de geneesheer hem niet krankzinnig had verklaard, en gisteren is hij veroordeeld door de rechtbank. De rechtbank heeft, geoordeeld, dal de amnestie hier niet van toepassing kon zijn, en hem aan de misdaad van art. 222 (J. P. schuldig verklaard. De tweede veroordeeling is merkwaardig om dat hierbij de rechtbank eene interpretatie te geven had van zekere wet, waartegen sedert de liberale wending der regeering, al de pijlen der oppositie gericht zijn. De heer La Ferrière eischte schadevergoeding van den prefect van politie, we gens zijne gevangenneming. De heer La Ferrière stelde deze actie in op grond dat voor een in hechtenisneming aan wijzigingen of vermoedens noodig zijn, welke in casu geheel ontbraken. Hij eischte op dien grond een vergoeding van 10,000 franken. Bij zijn pleidooi ontwikkelde hij het vermoeden, dat men door hem en ook nog an dere mede arbeiders van de Rappel een tijd lang van hunne vrijheid te berooven, de opheffing van dit blad trachtte te verkrijgen. De rechtbank nu, den heer La Ferrière niet ontvankelijk in zijn eisch stellende heeft evenwel beslist dat art. 75 const, an. VIII hier niet toe passelijk was. De gronden, waarop deze beslis sing berust zijn ons nog niet bekend. De toestand van den keizer wordt, niettegen staande den druk, dien zijne ziekte nog steeds op de beurs schijnt uit te oefenen, beter. Een der correspondenten van de Indépendance schrijft van den 26'"" Augustus, dat de keizer nog wel bed legerig is en nog wel 2 a 0 dagen zijne kamer zal moeien houden, maar dat intusschen alle voorbereidingen gemaakt worden voor het ver trek naar het kamp te Chalons. België. De stad Antwerpen heeft een harer meest geliefde en meest verdienstelijke zonen verlo ren. In den nacht van Woensdag op Donder dag is de schilder baron Henri Leys aan de ge volgen van een hartkwaal gestorven. Tweemalen heeft Leys de groote gouden me daille op de Parijsche tentoonstelling behaald. Het was na het behalen van den eersten triomf, dat de Antwerpsche bevolking hem den gouden kroon aanbood. Koning Leopold I benoemde hem tot kommandeur van de Leopoldsorde, en verhief hem later in den adelstand. Geboren den 18d*" Februari 1815, bezocht Leys eerst de Antwerpsche academie, om daarna in het atelier van zijn schoonbroeder M. F. De Braekeleer zijn talent verder te ontwikkelen. Het is vooral sinds 1855 dat zijn roem is ge vestigd, en dat hij zich als historieschilder een grooten naam heeft gemaakt. Hoe men hem in Antwerpen vereert, blijkt hieruit, dat op den morgen na zijn dood het Schepencollege van Antwerpen zich in eene bui tengewone vergadering ten stadhuize heeft ver- eenigd om te beramen hoe men des schilders uit vaart zal vieren, en om te besluiten om aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedenkteeken te zijner eer op te richten. TELEGRAMMEN. Konstantlnopcl, 26 Augustus. De Kédive be sluit zijn antwoord aan den Sultan metden wensch, dat de vrijmoedige ophelderingen, door hem gege ven, eiken ongunstigen indruk zullen wegnemen, die zou kunnen voortspruiten uit onrechtvaardige beschuldigingen; hij verklaart dat zijne getrouw heid voor den Sultan onveranderlijk is en dat hij den Sultan zoo spoedig mogelijk, als de omstan digheden het gedoogen, hulde zal brengen aan den voet van zijn troon. De Czaar heeft aan de Russische ambassade geseind dat het hem wegens ongesteldheid on mogelijk was, het beleefdheidsgezantschap van den Sultan te ontvangen. Parijs, 27 Aug. De koers ter beurze was lager, doch is gerezen op het démenti, dat de commis saris der beurs gegeven heeft aan de geruchten betrekkelijk de gezondheid des Keizers. In oflicieele kringen wordt verzekerd, dat de gezondheid des Keizers verbeterd is, vooral sedert de drie laatste dagen. De prefect van politie is hedenochtend naar St.-Cloud gegaan om met den Keizer te werken. De beweringen van Figaro omtrent ehirurgicale operaties, die de Keizer zou hebben ondergaan, worden categorisch tegengesproken. Parijs, 28 Aug. Het Journal Officie! verklaart naar aanleiding van de alarmeerende geruchten, die omtrent 's keizers gezondheid worden ver spreid, dat de rhumatische aandoeningen bij den keizerlijken lijder dagelijks verminderen. En verder dat er een onderzoek wordt ingesteld, om op te sporen, wie zich hebben schuldig gemaakt aan het verspreiden van zulke berichten, waar aan zonder twijfel betreurenswaardige manoeu vres ten grondslag liggen. 31 arhtberichten. Amsterdam, 27 Augustus. Rogge loco stil, Galatz 223, Taganrog 220. Rogge op levering trager. Na jaar, voorjaar vast. Oct. 212211, Maart 208—209, Mei 205206. Koolzaad niets. Raapolie vliegend 41(4, Najaar 42, Voorjaar 43ü. Lijnolie vliegend 34K, Najaar 34fe, Voorjaar 34H. Oflicieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: n Hendrik van der Wijngaard, fabriekant, wonende alhier, waarbij hij verzoekt om twee vcrwketels, staande in zijn huis aan de Oranjegracht, wijk VIII n°. 568, te mogen verplaatsen naar het perceel n°. 509 en b. Cornelis Paardf.koopeu, stalhouder, mede al hier woonachtig, houdende verzoek om op een open erf achter zijne perceelen aan de Haven, geteekend wijk VIII n°. 117119, eene verzame ling van meststoffen te mogen houden Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 [Staatsbladen0. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 30"en Au gustus aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwa ren tegen die verzoeken op dien tijd in te bren gen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leyden, 26 Augustus 1869. UEhlADtlAklVk BURGEMEESTER en WETHOUDERS van KATWIJK, Gelet hebbende op den gedeeltelijken inhoud van art. 203 der Wel van den 29,lcn Juni 1851 Staatsblad 11°. 85), regelende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der Gemeentebesturen; Brengen ter openbare kennis, dat de Begroo ting der Plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het volgend dienstjaar op heden den Raad is aangeboden, veertien dagen ter inzage van een ieder ter Secretarie dezer Gemeente nedergelegd en aldaar tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld is. En opdat hiervan ieder keunis drage, is deze afgekondigd jen aangeplakt waar dit Ie doen ge bruikelijk is. Katwijk, den 26 Augustus 1S69. De Burgemeester, BLANKEN. De Secretaris, W VAN DER VLIES. Gremeentei-aad. Zitting van den Gemeenteraad te Katwijk op den 26"*" Augustus 1869 des morgens te halfelf. Tegenwoordig de H1I. Van Staveren,Van Rhijn, Van der Plas, Parlevliet, Burgersdijk, Haasnoot, Berckenkamp, Kraay, Schaddé van Dooren, Meer burg en de Voorzittir. 1". Goedgekeurd de voordracht van het dage- lijksch bestuur tot verhuur van een stukje ge meentegrond aan H. Van der Marei tegen 2.50 sjaars, en zulks voor den tijd van 6 jaren. 2". Aangeboden de begrooting der Schutterij voor 1870, zooals die door den Raad van Admi nistratie is ingediend. Zal aan de leden worden rondgezonden. 3°. De commissie, bestaande uit de IIH. Haas noot en Kraay, belast met het nazien der ge meenterekening over 1868, brengt daarover ver slag uit en concludeert tot goedkeuring en om haar alzoo vast te stellen in ontvangst op f 18814.23, in uitgaaf op f 17479,S7', batig saldo f 1334,35s. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stem men besloten. 4". Zijn ingekomen de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden de IIH. Parlevliet, Van der Plas, Schaddé van Doorn en Van Rhijn, die tot onderzoek in handen worden gesteld eener commissie, bestaande uit de HH. Burgersdijk en Berckenkamp. Al de stukken in orde bevonden zijnde, wordt tot de toelating met algemeene stemmen besloten. 5°. Goedgekeurd de voordracht tot af- en over schrijving eener som van f 30 van den post van onvoorziene uitgaven op Hoofdstuk I Afdeeling II art. 3 der begrooting van IS69. 6°. Aangeboden de gemeente-begrooting voor 1870, zooals die door Burgemeester en Wethou ders is opgemaakt, tot een bedrag van /"18792,74s aan ontvangsten en f 18785.98' in uitgaven. Zal aan de leden worden rondgezonden en ter secretarie nedergelegd. 7°. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1868, zoomede de begrooting voor 1870 worden ten slotte goedgekeurd en vast gesteld. Kei* li el ij U; Nieuws. Nedbrl. Hervormde Kerk. Beroepen: te Hoevelaken: A. F. Simons, te Eruielo; te SchaarsbergenG. J. Noomen, te Austerlitz; te Eibergen: A. Verkouw, te Voort huizen; te Ophemert: M. Sjoers, cand.; te Lien- den: A. Verkouw, te Voorthuizen; te Heerjans- dam: C. Lcffef, te Eist b/A.; te Hagestein: G. J. Noomen, te Austerlitz; te Urk: A. F. Simons, te Ermelo; te Ransdorp: N. Caro Wz., te Maria Hoorebeeke (België); te Nederhemert: A. J. Kan, te Nieuw- en St.-Joostlandte Stavenisse: A. Schol te, te Zegveld; te St.-PhilipslandC. L. D Van Coeverden Adriani, te Benthuizen; te H ij - kersmilde: G. J. Van Lindonk, te Nieuw-Loos- drecht; te Gerkesklooster: II. II. Van Dolder, te Foudgum; te De Knijpe: P. Moll, te 's-Grave- zande. Bedankt: voor Schaard: M. J. C. Wolf, te Brakel; voor Ter Aa: A. Verkouw, te Voort huizen; voor ScheveningenW. J. Gezelschap, te Delfshaven; voor HellouwJ. Bachienne, te Cillaarshoek. Toegelaten tot den H. Dienst: te Groningen: A. F. H. Blaauw; te Drenthe: II. II. Heerspink, W. J. Wouters, J. W. Lieftinck. Christelijk Gereformeerde Kerk. Beroepen: te Maassluis: M. Bruininks, te 's-Gravezande; te Winschoten: R. Vos, te Vries; te OldekerkG. A. De Jong, cand. Aangenomen: te Zaamslag: door H Steke- tee, cand. Bedankt: te Twello: door W. U. Van den Bosch, te Wapenveld; te Katenilrecht: J. W. A. Notten, te Middelharnis. LAATSTE BERICHTEN. 's Hage, 28 Aug. Aan het diner, dat gisteren door Z. M. de koning werd gegeven, ter herin nering aan den onlangs nabij Utrecht gehouden wedstrijd, namen deel Z. K. H. de prins van Oranje, 11H. KK. 11H. prins Frederik en Alexan der, de ministers van Oorlog en Marine. Aan een vijftigtal couverts waren vertegenwoordigd de hoofd en verdere officieren der verschillende wapens van het leger, der schutterij, en der weerbaarheid, voor zoover die aan den wedstrijd hebben deelgenomen. Z. M. gaf ook o. a. zijne bijzondere tevreden heid te kennen over de goede verhouding, die er bestaat tusschen het leger en de verschillende weerbaarheidscorpsen, terwijl hij de hoop uit drukte dat die verhouding steeds zoo moge blij ven bestaan, ja nog inniger zal worden. Z. M. de Koning heelt heden den lord ma jor van Londen ten gehoore ontvangen. Hedenmorgen is tusschen Limmen en Alkmaar een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een boeren kap- ivagen is door den eersten spoortrein overreden; de man en de vrouw, die zich in den wagen be vonden, zijn verpletterd. De sluitboom van het pad was, naar men meldt, niet gesloten. HOWELIJKEW, GEBOORTEN EB STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Aug. GEHUWD. 21. C. N. E. Janssen en A. M. C. Mnlder. Delden. 25. J. Brandhoff en M. J. J. De la Croix. Tienen. 25. P. J. Kooreman en B. H. M. Vaesen. Hillegersberg. 26. J. Van Dijk en A. M. E. Lub. Amsterdam. 26. W. J. Cremers Jr. en M. W. Meijer. Amsterdam. 26. H. Van Hell en H. F. Van Oven. Amsterdam. 26. L. Sterk Jr. en A. M. Hilverdink. Amsterdam. 26. F. Hissink on S. E. M. D. Mnlder. Amsterdam. 26. K. 1. Hobbel en P. G. Vismer. Amsterdam. 26. H. D. Toepoel en G. J. Van Garster. Amsterdam. 26. M. De Vries Jz. en S. Rooselaar. Amsterdam. 26. J. Koster en H. Kingraa. Amsterdam. 26. J. Fritz en G. Van den Berg. Nieuwer-Amstel. 26. C. Des Bouvrie Jr. en A. G. J. Buijtel. Dragten. 26. P. J. Aeckerlin en M. C. Steur. Maassluis. 26. C. P. Ter Kuilc cn A. M. Verburg. Haarlem. 26. J. F. W. Bennc en P. Blaakhert. Haarlem. 26. J. Van der Molen Az. en E. J. De Jager Sr. Zaandijk. Aug. BEVALLEN. 20 H. Kuopf, geb. Jacobs, D. Norden. 22. C. J. J. Buma, gcb. NVijckerbeid Bisdom, D.Leeawardeu. 22. C. E. Darame, gcb. Hellmund, D. Z. Middelburg. 22. J. C. Hassclo, geb. Group, Z. Zutfen. 23. W. De Hartog, geb. Breunissen, Z. Valburg 23 T. H. F. Moeth, geb. Wernekc, Z. Vlissingcu. 23. E. G. A. H. Van Helden, geb. Kraijenhoff, Z. eu D. Kinderdijk. 23. C. T. De Booy, geb. Schiedge9, Z. 'a-Boscü. 24. D. Van der Vies, geb. Peterman, Z. Amsterdam. 24. J. H. C. Van der Marck, geb. Kiers, Z. Sittard. 24. M. J. Bakx, geb. Westerbach, I). Rotterdam. 24. A. Simons, gcb. De Kuiper, D. Ermelo. 24. C. Ezermau, geb. Van Breuniugen Van Helsdingen, Z. Dordrecht. 25. J. C. Van Dappercu, geb. Fecnstra, Z. Haarlem. 25. A. C. Prins, geb. Tribeis, Z. Amsterdam. 25. L. H. Calkocn, geb. Bonicel, Z Amsterdam. 25. S. W. H. Gregorius, geb. Hessing, Z. Amsterdam. 25 I). Vis, geb. De Lange, Z. Amsterdam. 25. C. M. T. Van Klaveren, geb. Nieuwkamp, Z. Rotterdam. 26 Th. Kleijntjcs, geb. Gribling, Z. 's-Bo9cb. Aug. OVERLEDEN. 20. G. Levert, V. 75 j. Amsterdam. 21. Sckrock, Z. 4% m. Haarlem. 22. H. Aeijelts Avcriuk, M. 58 j. Delden. 22. H. Meulcwerf, M. 61 j. Gorcum. 22. c. W. E. Spolilcr, V. 21 j. Amsterdam. 22. A. E. Spies, geb. Brummelkamp, Wede. Nieuwer-Amatel. 23. W. C. D. Fokke, geb. Nibbelink, Wede. 61 j. Waniwerd. 23. J. Deelemau, Wedr. S5 j. Deventer. 23. N. De Bruiju, geb. Moraal, V. 36 j. Leiderdorp. 23. J. D. C. T. Duif, Z. 1 j. Amsterdam. 24. J. W. E. Van den Akker, D. 3 m. Rotterdam. 24. H. A. Miete, Z. 6 w. Rotterdam. 24 J. Then Bergh, geb. Marck, Wede. 7S j. Rotterdam. 24. A. M. Cnopius, gcb. Van Wadenoijen, V. 76 j. Arnhem 25. D. De Jong, Z. 4 m. Amraerstol. 25. Y. Kuinders, Z. 10 w. Amsterdam. 23. Bijning, Kd. 9 ra. Rotterdam. 25. J. Zoeteman, M. 58 j"; Zuidland. 25. J. J. Bijl, gcb. Jacobsen, Wede. 70 j. Hernijnen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. □am. nam. uam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 o. 10 u. Vrijdag 76° 68° er Zaturd. 54.° 64.° 78° O oo WindZaterdag morg. 5 uren O. Voorspoedig bevallen van eene Dochter T. W. VAN MUNNEKREDE, geb. van der Voet. Luiden, 28 Augustus 1869 Eenige kennisgeving. Op den 17de" Augustus 1869, overleed na een geduldig lijden mijne geliefde echtgenoot CA- THARINA JOBINA VAN OUTEREN. A. P. MILTENBURG, R. tl. W. O, Gepensioneerd Lt.-Kolonel. 's Guavbnhage, 26 Augustus 1869. Eenige Kennisgevingwegens Buitenlandschc betrekkingen eerst heden geplaatst. Tot diepe droefheid harer kinderen en behuwd- kinderen overleed den 20"*» Augustus 11., in den ouderdom van 71 jaren, Vrouwe MARIA KOPS, Weduwe Dr. PETRUS JOHANNES ISAACUS DE FREMERY, in leven hoogleeraar te Utrecht. Wegens builenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Voor de blijken van deelneming, ontvangen ter gelegenheid van ons 25jarig huwelijksfeest be tuigen wij ook namens onze kinderen dank. J. E. GOUDSMIT. Mevrouw GOUDSMIT, geb. Vos Leiden, 28 Augustus 1869. met vijfjarigen Cursus. De Directeur der Hoogere Burgerschool maakt, namens de plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs, bekend, dat de nieuwe Cursus der Hoogere Burgerschool zal geopend worden op Dinsdag 14. Septemberen de examens van toelating zullen aanvangen op 9 September. Zij, die leerlingen aan de genoemde inrichting wenschen te plaatsen, worden uitge- noodigd zich vóór 6 September bij hem aan te melden. Tot bet inschrijven van leerlingen en het geven van inlichtingen verklaart hij zich bereid op 3 en 4- September des morgens^ van negen lot elf uren in het gebouw der Hoogere Burgerschool Op de Pieterskerkgracht. De Directeur dei Hoogere Burgerschool, D. DE LOOS.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3