Bij beschikking van den 23"le" Aug. 11. is aan F. A. Van Lange _J.Jz, te Gouderak, tot weder opzegging, vergunning verleend voor een stooin- sleepdienstin de prov. Noord-Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. Het kamp van Beverloo, in België. Van welwillende band ontvangen wij het vol gende schrijven Voor hen die in het schoone jaargetijde naar een goedkoop en aangenaam uitstapje uitzien, meenen wij te mogen wijzen op het kamp van Beverloo (Bourg. Leopold). Het station Wijchmael (lijn Eindhoven-Hasselt) is slechts anderhalf uur van het kamp verwijderdgeregeld rijdt een omnibus van Wijchmael naar het kamp en terug. Wij zullen een kleine schets van het kamp laten volgen. De straatweg van Wijchmael naar Bourg Leo pold doorsnijdt lijnrecht liet front van het kam pement der infanterie. Nadat men de mastbos- schen voorbij is, welker aanplanting is noodig geweest om het kamp te beschermen voor den feilen wind en daarbij gepaard gaande zandver- schuivingen, ontwaart men een lange reeks ge bouwen uit rooden steen opgetrokken in vol maakt geëvenredigde orde geplaatst. Het ensemble dezer gebouwen maakt het kamp der infanterie uit. Cavalerie en artillerie zijn gehuisvest in gelijk soortige gebouwen in een kamp, dat meer achter waarts gelegen is. Deze beide kampen zijn geschei den dooreen park, 2d (hectares) bunders groot, in het midden waarvan men het koninklijk pavil joen met de hotels van den generalen staf en van den plaatskounnandant gebouwd heeft. Gunstig ontworpen in den trant der Engelsche parken met grasperken, lanen, bosehjes, gezichtspunten enz. enz. is dit park een voortbrengsel der mi litaire kunstvlijt, dat een der schoonste voorheel den van ontginning vormt, welke men in de kam pen aantreft. Bezwaarlijk kan men zich een denkbeeld vormen van de moeite en den aard der werken gepaard aan een stalen volharding, welke noodig zijn geweest 0111 bijna zonder kos ten te midden eener schrale onbebouwde heide tot de schepping te geraken van deze frissche groene oasis. Wij meenen Lussclien twee haakjes hies als ons gevoelen te mogen neerschrijven, dat het Ne- derlaudsch gouvernement zich aan dezen arbeid wel eens moge spiegelen De manschappen toch, behoorende tot het depot van discipline die hier deze werken uitvoerden en duurzaam in liet kauip verblijf houdeu, worden grootendeels voor de ontginning en hel aanleggen van kunstwe gen in en om het kamp gebezigd, welken arbeid behalve zij 11 direct nut ongetwijfeld gunstiger invloed op den gestraften soldaat uitoefent, dan liet verdoovende stelsel van opsluiting en een tonig exereeeren dat men in Nederland toepast. Nog een woord over liet kamp van Beverloo. Ofschoon het kauip reeds in 1835 betrokken werd, dagteekeut het begin der tegenwoordige bouworde nog slechts van 1846, doch het is daar om niettemin op dit oogenblik door zijn gezonde doelmatige huisvesting met hospitaal, bakkerij, slao'iifeïmagazijn en enz. een soort van militaire stad, die in Europa gecii De staat heeft ongeveer vijfduizend hectares, nieerendeels onbebouwde heide in eigendom, waardoor een uitmuntend terrein verkregen is voor de groote manoeuvres, die dit jaar den 15dcn Augustus zijn aangevangen, eu waaraan ruim twintigduizend man deelnemen, als 24 ba taljons infanterie, 4 regimenten cavalerie en 10 batterijen zware artillerie, waarvan 2 te paard; liet ell'ectief der bataljons bestaat uit 620 man. Jaarlijks komen honderden vreemdelingen en vooral officieren uit naburige landen dit militair schouwspel bijwonen en dit jaar zullen de En- zijt, en dat ik om nog niet eens van mij zeiven te spreken, tegenover uwe familie verantwoor delijk zou zijn voor de gevolgen, die dit onge val zou kunnen hebben." „Nu dan, goed, ik stem er in toe; maar ik doe het alleen, mijnheer de markies, om u gele genheid te geven om insgelijks van kleederen te verwisselen. Ik zou liet mij zelve nooit verge ven, indien ik, door mijne lompheid, iets ergers moest veroorzaken dan al den last, dien ik u aandoe." „Mij 1" riep hij uit op een tuchtigen toon, en terwijl hij moeite deed om eene hoestbui, die ik reeds lang had zien aankomen, te .veranderen in een lach: „ik? wel ik hen veel te gelukkig dat ik de gelegenheid gehad heb om voor eene „dame" en nog wel midden in den zomer, een weinigje minder te doen, dan hetgeen ik in den winter doe, alleen om het domme genoegen te hebben van eene snip te schieten." „Wanneer gij de waarde van den door u be wezen dienst verkleint, berooft gij mij van het geluk om dankbaar te kunnen zijn,", sprak ik op een toon en met een blik vol verwij tingen. „In dal geval trek ik mijne woorden weder in," dus besloot hij, terwijl hij mij zeer galant de hand kuste. gelsche scherpschutters, die aan den grooten wed strijd te Luik deelnemen, en corps naar liet kamp gaan, hij welke gelegenheid volkstreinen zullen georganiseerd worden. Amsterdam, 27 Augustus. De commissie, die zich alhier, op aansporing en onder bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, gevormd heeft, ten einde onderhandelingen voort te zetten, welke zullen moeten strekken om ons vaderland eene nationale stoomvaart op onze Oost-Indische bezittingen te verzekeren, bestaat uit de heeren G. J. Boelen, J. G. Bunge en J. Boissevain. Bij het vertrek van den Hollandsehen spoor trein van 8 u. 4 m. gisterenavond, is de lampe nist van een waggon op de rails gevallen, terwijl de trein reeds in beweging was, ten gevolge waarvan éen waggon over zijn rechterbeen reed. Hij is door werklieden van den spoorweg naar het gasthuis gebracht en zal waarschijnlijk zijn rechterbeen moeten missen. 's-Haqe, 27 Augustus. Op een adres van den heer J. J. Van Kerkwijk, aan den gemeenteraad, houdende verzoek dat er voor mingegoeden en handwerkslieden eene gelegenheid worde geopend om tegen zeer geringen prijs te kunnen gebruik maken van de zeebadinrichting te Scheveningen, heeft de commissie voor het badhuis geadviseerd de zaak naar burgemeester en wethouders te verzenden. Voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Hol land, Kamer van vacantie, stond heden terecht een persoon, die reeds zoo eenige malen met de politie en justitie in aanraking is geweest. Immers onze. held, genaamd Cornelis Abbetna, arbeider te Dordrecht, had niet meer of minder dan 19 vonnissen ten zijnen laste, allen wegens moed willige mishandeling, rebellie, beleediging enz. zoodat hij te zamen reeds ruim 6 jaar in den kerker heeft doorgebracht. Bepaalden zijne wan bedrijven zich tot nog toe slechts tot bovenge melde feiten, lieden stond hij echter terecht be schuldigd van diefstal hij nachtopdeaanhoorigheid van een bewoond huis met behulp van buiten- braak. De besoli. toch had zich op 3 April 11. des avonds te 7 uren arglistig meester gemaakt van eene mand waarin eenig touw, en had tot dat einde eene deur of eeuige planken verbroken, om zoodoende binnen de schuur te komen, alwaar deze voorwerpen waren. De besch. erkende het feit der diefstal, doch ontkende de buitenbraak, die ecjiter door getuigen voldoende, was bewezen. Adv.-Gen. Mr. Terpstra zag in de geringe waarde van het gestolene eene verzachtende omstandig heid en requireerde schuldigverklaring aan meer gemelde qualilicatie en veroordeeling tot correc- tioneele gevangenisstraf van 6 maanden tot 6 jaren en 8 maanden. De advocaat van den besch., Mr. Kann, vereenigde zich volkomen met liet gevoelen van het Openbaar Ministerie wat betreft de verzachtende omstandigheid en drong daarop nader bij het Hof aan, dat hem ten slotte schuldig verklaarde aan gezegde qualiücatie en mitsdien veroordeelde tol eene correctioneele gevangenis, straf van 18 maanden. Rotterdam, 27 Augustus-^Kedenavond was wederjseflè* ilréiugle menschen op de been, bijna allen nieuwsgierigen, die rondwandelden om te zien ol' er iets gebeuren zou. Door een deel der schutterij is gepatrouilleerd. Slechts nu en dan is het noodig geweest de verzamelde, menigte uiteen te drijven, 't geen in de meest volkrijke buurten is geschied door patrouilles der politie, op de Kaasmarkt en in de nabijheid van het stadhuis door de van de hoofdwacht uitgezonden mariniers. De bevolking gedroeg zich rustig; de gestelde machten zijn op geenerlei wijze door het publiek beleedigd of lastig gevallen. Te lialf- twaalf waren de straten ontvolkt en bleef de rust ongestoord. (Ar. It- C.) Terwijl hij aan een bediende bevel gaf om de tilbury in te spannen, ten einde de kleede- ren, die ik zou uittrekken, naar huis te brengen, schreef ik een klein briefje aan Jane, teil einde haar te melden dat zij zich niet behoefde onge rust te maken over mijn ongeval, en oin haar op het hart te drukken van er niets van tegen mama te zeggen. Daarna volgde ik de majes tueuze jufvrouw Lebraz naar de kamer, die zij voor mij had laten gereed maken, terwijl mijn heer de Coathuel zich naar de zijne begaf, met den chevalier, die op het denkbeeld van naar Garlan terug te keeren, allervreeselijkst verlegen was. „Hij is inderdaad al te goed, die mijnheer de markies," sprak ik tot jufvrouw Lebraz, terwijl zij mij behulpzaam was in het uittrekken van mijne natte kleeren. „Och, jufvrouw, gij kunt u niet verbeelden hoe goed „die man" is," antwoordde de huis houdster, op een toon der innigste overtuiging. ,,'t Is dan ook wat erg jammer dat hij niet wil trouwen, 't Is niet in mijn eigen belang wan neer ik zoo spreek, want als wij eene markie zin kregen, zou die mij gewisselijk een groot ge deelte van mijn gezag op 't kasteel ontnemen. Maar het is een moord om zulk een oud geslacht te laten uitsterven, wanneer zoovele huizen van Hedenmorgen is er eene publicatie van den burgemeester te Rotterdam bekend gemaakt, waarbij alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden worden. Nijmegen, 27 Aug. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden met algemeene stemmen besloten voor 302,600 deel te nemen in de ne- gotiatie voor het aanleggen van een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen. Zwolle, 26 Augustus. Naar aanleiding eener kennisgeving des burgemeesters van Staphorst, dat aldaar vermoedelijk in den afgeloopen nacht een moord was gepleegd, begaven zich heden ochtend de rechter-commissaris, officier van justi tie en griffier der rechtbank, benevens de hee ren Van Raalte en Meinesz derwaarts, ten einde een rechterlijk onderzoek in te stellen. Wij vernemen daaromtrent, dat de 28-jarige doch ter van een welgesteld landman hedenochtend levenloos in eene schuur bij de ouderlijke wo ning gevonden is, met een dik touw, dat aan eene egge was bevestigd, om haar hals. Te oor- deelen naar de wonden aan hoofd en aangezicht, schijnt zij zich met kracht verweerd te hebben. Uit de rechterlijke lijkschouwing is gebleken, dat zij zich in zwangeren toestand bevond het louw, waarmede de verslagene geworgd is, behoort niet aan haren vader, en haar min naar, die terstond in verhoor genomen is, ont kent gisterenavond haar bezocht te hebben, of schoon hij anders gewoonlijk kwam. Het meisje was om negen uur te bed gegaan en was den geheelen dag opgeruimd geweest; geen der huis- genooten had haar hooren opstaan. Steenwijk, 27 Aug. Bij het gewone jaarlijksche volksfeest, dat Woensdag hier heeft plaats gehad, is een wedstrijd gehouden op driewielige véloci- pèdes; 12 liefhebbers hadden zich aangemeld de prijs, bestaande in een gouden horlogeket ting, werd behaald door den heer R. Reitsma te Minnartsga; en de premie, bestaande in eene met zilver gemonteerde portemonnaie, door den heer G. De Boer uit Zwolle. Meppel, 24 Augustus. Dat de massa turf, die o. a. alleen uit Hoogeveen, 't Hollandsche veld enz. naar heinde en ver wordt getransporteerd, verbazend groot moet zijn, blijkt ook thans weder, nu pl. m. 100 vaartuigen, allen met turf beladen, op de Hoogeveensclie vaart vast liggen, wegens reparatie aan een der schutsluizen. Slechts met groote moeite worden er achtereenvolgens eeni- gen doorgelaten, zoodat men hoopt dat hierin spoedig zal worden voorzien, daar de beste tijd om te varen reeds zachtjesaan begint in te krimpen. Gemengde Berichten. De weduwe Wischropp, uit Berlijn, adverteert in de Delflsche Cl., dat men uit broodnijd laster lijk heeft uitgestrooid, dat haren wonder-os de vijfde poot en de mensclienhand zijn aangenaaid. Alle veeartsen kunnen genoemden os komen on derzoeken. '--Yalgans de N. U- C. is er strijd geweest in de apostolische gemeente te Hoorn. Eene jonge doch ter profeteerde, dat de wereld over 14 dagen zou vergaan, doch de leden der apostolische gemeen schap zouden gespaard blijven. De Zaligmaker zou dan zelf komen preeken in den persoon van den heer Schwarts. Een soldaat profeteerde echter tegen haar, en getuigde dat eene andere ge meente de ware was. De apostolischen wierpen hem op de straat, waar de menigte echter zijn partij koos en de apostelen duchtig toeta kelde. Gisteren bezocht Z. K. 1-1. prins Frederik der Nederlanden, vergezeld van den heer Nepveu, de Internationale Tentoonstelling. De prins was als een gewoon burger gekleed en droeg geen enkele orde. Dit gaf aanleiding tot de volgende bijzon- minderen adel, en zelfs van in 't geheel geen adel, zooveel bluf slaan." „En waarom wil mijnheer de Coathuel dan niet trouwen?" vraagde ik, zonder acht te slaan op de naïeve impertinentie, die jufvrouw Lebraz zich liet ontvallen. „Och, gekke ideeën lieve jongejufvrouw. Wan neer ik hem menigmaal ook die vraag doe, 's morgens, hij het klaarleggen van zijn toilet, dan verzekert mijnheer de markies mij dat hij nooit anders dan uit liefde wil trouwen." „En, wie houdt hem daarvan dan terug?" „Nu, onder ons, mijn meester is geen vijfen twintig jaar meer, en hij beweert maar stijf en sterk dat eene jonge schoone vrouw van eene goede opvoeding hij hecht noch aan adel, noch aan geld voor hem een van die harts tochten koestert, zooals men die alleen maar in de romans aantreft, och, aitemaal gekheid!..." „En gelooft gij dan dat zulks onmogelijk zou zijn, jufvrouw Lebraz?" „Zie, wat mij betreft, ik zou er geeu lust in hebben, ik, die „niet meer" jong en schoon ben, en die nooit gehad heb wat men noemt: „eene opvoeding", om een man van jaren te nemen, die niet meer is dan vel en heen, die zijn haar verft, die valsche tanden in den mond heeft, en die derheid Toen Z. K. II. de goudsmederij van den heer Jacob Citroen nauwkeurig bezich tigde, drong een Friesch boerinnetje zich aan zijne zijde, en het kostte veel moeite haar te be duiden, dat er eenige reden bestond, om dezen beer, die er zoo eenvoudig uitzag, met eenigen meerderen eerbied te behandelen. Als een bewijs van voorbeeldigen vrouwen- moed deelt men ons het volgende mede: Jl. Dins dag raakte op den Fluweelen Burgwal te's-Hage, een span paarden, in volle tuig, op den hol. Door den feestelijken intocht der scherpschutters enz. waren de straten drukker dan gewoonlijk bevolkt en was er dus meer gevaar voor onheilen te vreezen. Eene jonge dame, zeer deftig van uiterlijk, het gevaar beseffende, ijlde op de hollende rossen toe, wierp zich tusschen beiden in en smaakte het genoegen ze staande te houden, tot groote verbazing van de toeschouwers, die haar hun lof betuigden voor zooveel stoutmoedigheid en beleid. (Arnh. Cl.) De koepel van het Hotel des Invalides te Parijs is dezer dagen van het steigerwerk ontdaan, en blinkt in den glans van zijn nieuw verguldsel. Dit is de derde maal dat hij verguld wordt. De operatie kost in het geheel 150,000 franken.De Franschen vinden het vergulden van den pil des krijgsroems bijzonder duur. BUITENLAND. Duitschland. Voor de eerste maal is uitvoering gegeveu aan de wet, volgens welke onderdanen van den eenen Bondstaat aan een anderen Bondstaat, wegens aldaar begaan misdrijf, tot onderzoek en straf moeten worden uitgeleverd. De persoon op wien deze wet werd toegepast, is een huisonderwijzer te Hamburg. Tijdelijk te Altona gevestigd, had hij zich aldaar schuldig gemaakt aan een feit, waarvoor hij tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld was. Na vergeefs in hoogere instan tie geappelleerd en vruchteloos gratie verzocht te hebben, kwam hij naar Hamburg terug, alwaar hij als Hamhurgsch onderdaan veilig zou zijn geweest, op grond dat de nieuwe wet tijdeus zijne veroordeeling nog niet in werking was ge treden. Maar hij werd gevat op Pruisens grond gebied, en daar vond men termen tot zijne aan houding, vooral op grond dat de autoriteit te Altona hem had opgeëischt, om hem zijne straf te doen ondergaan. Te Moabit hebben de ongeregeldheden zich Zondag jl. op kleine schaal herhaald, zonder dat zij aanleiding gaven tot verwondingen of arres- tatiën. Na weigering van den kant der vergaderde volksmenigte, om gehoor te geven aan de drie werf herhaalde sommatie van den aanwezigen commissaris van politie, om uiteen te gaan, werd de massa met de blanke sabel van de muren des kloosters naar de bierbrouwerij van Alirens te ruggedreven. De bewoners van het kloostertje, die aanvankelijk en gedurende de ernstigste woe lingen naar de stad de wijk hadden genomen, zijn thans Moabit weder binnengetrokken. De A'. Pr. Ztg. spreekt het bericht, ook gisteren door de Indépendance opgenomen, tegen dat graaf Von Bismarck zich naar Berlijn zou begeven, om een dellnitieven gezant te Parijs te benoe men. De ambassade te Parijs is in goede han den, in die van den graaf Solms-Sonnenwalde, zoo voegt dat blad hierbij, en zal evenals de gezantschapspost te Konstantinopel, eerst in het einde van het najaar worden bezet. De achtste Duitsche juristen-dag is Donderdag te Heidelberg geopendruim 800 leden zijn op gekomen. De stad is versierd. Tot president is gekozen Prof. Bluntsehlitot vice-presidenten zijn door dezen benoemd de president van de rechtbank te Weenen Scharsmidt, Prof. Vange- „Dat komt juist doordien gij niet gehad hebt, zooals gij zelve zegt: eene opvoeding, beste jufvrouw," sprak ik, terwijl ik die openbaringen, betreffende de lichamelijke schoonheden van mijn „minnaar" afbrak, die wel zonder eenige kwade bedoelingen werden gegeven, maar die daarom niet minder dreigend waren„anders zoudt gij weten dat de jonge dames van opvoeding iii den man, dien zij liefhebben, alleen maar zien op de hoedanigheden van het hart. En gij zegt zelve dat mijnheer de Coathuel zeer goed is; ieder een weet daarenboven dat hij van top tot teen een edelman is, zoowel wat zijne manieren als wat zijne geboorte aangaat; er bestaat dus geen re den hoegenaamd waarom hij geene ernstige en oprechte liefde zou kunnen inboezemen aan eene vrouw, die zelve zijner waardig was." „Och, wat doet het mij een genoegen, alles wat gij daar zegt, mejufvrouw! Zoudt gij mij willen toestaan om dat weer aan mijn meester over te vertellen?" „Ik zie niet in waarom niet!" „En ook om u te noemen wanneer hij, zooals waarschijnlijk is, mij vragen zal: wie dat gezegd heeft?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2