KOLONIËN. BATAVIA, 9 Juli. Wij vernemen, dat de zaken te Bekassie thans zoo ver gevorderd zijn, dat het tijdelijk veld-tele graaf kantoor aldaar met ultimo Juni is ingetrok ken, zoomede, dat door den militairen komman- dant van Bekassie, kapitein F. Stoeeker, een voorstel zou zijn gedaan aan het Militair Depar tement, om het detachement Infanterie aldaar, bestaande uit eene inlandsche kompagnie eft 20 met achterladers gewapende Europeanen, te doen inrukken, op grond van het geringe getal ge vangenen en omdat de rust in het Bekassische is hersteld. Twee der voornaamste opstandelingen in zake Tamboen, Bapa Sellan en Raden Moestapa ge naamd, zijn nog niet gevat kunnen worden. Beide personen hebben aldaar de hoofdrol ge speeld; de eerste heeft, naar men wil, het plan gesmeed, en de bevolking tot moord en plunde ring aangezet. Bapa Rama heeft zich later ook bij hen aan gesloten, doch schijnt geen deel te hebben gehad aan den moord en de plundering te Tamboen. De twee bovengenoemde nog voortvluchtige per sonen moeten gevaarlijker zijn dan hij. (Javabode.) Ons wordt medegedeeld, dat van de 260 gevan genen, betrokken in de zaak van Bekassie, er reeds 185 op vrije voeten gesteld zijn. Het onder zoek dezer zaak vordert goed. NB. H.) Men schrijft van Soerabaya: „Alle civiele en militaire autoriteiten in den Oosthoek van Java en de omliggende eilaDden hebben kennis beko men van een bestaand vermoeden, betreffende een plan van 159 Solosche zeeroovers-prauwen om ergens een inval te doen Er heerscht eene belachelijke vrees, die alleen het gevolg is van de waarde, die gehecht wordt aan een anoniem en niet gedateerd Maleisch briefje, dat de aan staande komst der rooversvluot bericht en welk schrijven op een eilandje benoorden Java op den grond gevonden is." BUITENLAND. Diiitschland. Te Leipzig is op 14 Augustus de zaak van den student Grossmann uit Wiesbaden voor het ge rechtshof behandeld. Op 1 Juli had hij geduelleerd met den student Von Gablenz uit Diesden Het pistool was tot wapen gekozen, terwijl bepaald was dat er driemalen zou geschoten worden. Bij Grossmann's tweede schot viel Von Gablenz doodelijk getroffen op den grond en overleed spoedig daarna. Grossmann is door het hof schuldig verklaard onder aanneming van verzachtende omstandigheden en veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie jaren en zes maanden. Oosteuriilt-Hoiig-aarscUe Monarchic. Algemeen is men van oordeel dat aan het wis selen van dépêches, voor het oogenblik althans een einde gekomen is. Het ministerie begint zich dan nu ook weder met de binnenlandsche aangelegenheden bezig te houden en aan Hongarije eenige concessies te doen. De Militaire Grenzen vormen tot nu toe een afzonderlijk bestuur. De Hongaren hebben echter sedert langen tijd reeds liet verlangen ge openbaard, dat zij bij Hongarije mochten ingelijfd worden. Thans is de regeering genegen om aan deze wenschen te voldoen. Voor het land zelf kan deze nieuwe indeeling niet dan voordeelig zijn. De Militaire Grenzen vormden tot nu toe eigenlijk éene groote militaire school, en stonden onder het bijzondere toezicht van den minister- van oorlog. In tijden van nood leverde deze streek een leger van 60,000 man op. Reeds nu is de opheffing der militaire organisatie van eenige districten bestolen. De nieuwe indeeling zal bij de. wet geschieden. Tm-lcije. De dépêche van Ali-Pacha aan den onderkoning van Egypte wordt thans door de dagbladen me degedeeld. De reizen van den onderkoning, zijn zelfstandig optreden tegenover het buitenland, zijn uitnoodigingen aan de vreemde mogendheden om de opening van het Suez-Kanaal te komen bijwonen (geheel op eigeu gezag gedaan), en voorts de groote lasten aan Egypte opgelegd, zijn de voornaamste grieven die in dit schrijven ont wikkeld worden. De oneeniglieden zijn evenwel thans bijgelegd en de Indépendance meldt iu haar nommer van heden, dat de onderkoning zich naar Constanti- nopel zal -begeven. Met het oog op de moeilijk heden, die de Turksche regeering van andere zijden wachten, zou de sultan zich zeer gewillig betoond hebben bij de verzoening. De reis van vorst Karei van Ru menie naar Rusland, en de oorlogzuchtige houding van de Grieksche natie, gebleken bij gelegenheid van het adres van ant woord in de Kamers, worden als de redenen opgegeven, die den sultan tot omzichtigheid moe ten leiden. Van een andere zij le wordt daarentegen het volgende gemeld. De onderkoning is degene, die hier heeft toegegeven en dit blijkt voldoende uit zijne stemming, sedert dat hij te Alexandrië is teruggekeerd. Hij is zeer gedrukt de luchtkas- teelen die hij zich gevormd had, hij den aanvang zijner reis door Europa zijn vervlogen; geen der groote mogendheden toch heeft er aan gedacht partij voor hem te trekken in het geschil met den Sultan. Plannen van ministerieele verande ringen zijn weder ingetrokken, en het zeldzame feit heeft zich in Egypte voorgedaan, dat het officieele orgaan, wegens het verspreiden van valsche berichten, met schorsing voor den tijd van 14 dagen, is bestraft geworden. Of de Onderkoning naar Constantinopel zal gaan, zoo wordt verder uit Alexandrië geschre ven, is nog niet zeker. Eene invloedrijke partij raadt den Khedive ten stelligste deze reis af: zij ziet er niets anders dan, een vernedering voor Ismaël Pacha in. Toch acht men het niet waar schijnlijk dat hij zal durven weigeren; en het middel, in het Oosten gangbaar, om goed ont vangen te worden is dan ook reeds door den Onderkoning aangewend: hij heeft agenten met een vrij belangrijke som geld (een deel van de onlangs te Parijs gesloten leening) naar Constan tinopel gezonden, om daar den weg voor hem te banen. Engeland. Op de dezer dagen te Exeter gehouden verga dering van de Britsche Academie van weten schappen, gaf de voorzitter, professor Stokes uit Cambridge, een verslag van de jongste onderzoe kingen op" 't gebied van sterrenkunde. Twee ge wichtige vraagstukken hielden hem hoofdzakelijk bezig1°. uit welke grondstoffen het lichtgevend omhulsel van de zon is samengesteld; 2°. in hoe ver de mogelijkheid bestaat om iets met zeker heid te bepalen omtrent de beweging der vaste sterren. De professor toonde aan welke diensten de spectraal-analyse ter voorloopige oplossing van deze problemen bewezen heeft. Ilet is bekend, dat, wanneer men een geïsoleerden zonnestraal door een prisma doet breken, 't witte licht tot eene reeks van verschillende kleuren zich ont leedt, en tevens, dat een aantal zwarte strepen op bepaalde afstanden den kleurenbundel door kruist; deze strepen op het zonnespectrum zijn altoos dezelfde, en worden door de geleerden met vaste letters uitgedrukt; die welke men streep C en streep F noemt, belmoren tot de sterkst ge- teekeuden. Doch indien men 't licht, dat een brandende stof uitstraalt, eveneens door middel van een prisma ontleedt, ziet men de zwarte stre pen iu het spectrum vervangen door heldere en wel zoodanig, dat elke grondstof een afzon derlijk stel strepen vertoont. De scheikunde is, tot het opsporen van elementen in samengestelde lichamen, aan dit verschijnsel den grootsten dank verschuldigd. Nu veroorzaakt 't licht van bran dend hydrogenium in zijn kleurenspectrum juist dezelfde heldere strepen C en F, die op dat van 't zonlicht als zwarte iu 't oog vallen. Bestaat er alzoo eenig verband tusschen C F van het zon licht en C F van waterstofgaslicht? Houderden proeven zijn door Stokes genomen: alle grond stoffen, voor zoover doenlijk, werden tot een staat van combustie gebracht't daardoor geboren licht werd door een vlam van hydrogenium gevoerd, en vervolgens aan de spectraal-analyse onder worpen. Men zag toen, dat het vlamlicht van elke brandende grondstof hoewel op zich zelf zijne eigenaardige heldere strepen afteekenend onveranderlijk, zoodra 't door de waterstofgasvlam gevoerd werd, de zwarte strepen C en F op 't spectrum deed uitkomen. Hieruit mocht men immers met voldocude zekerheid besluiten, dat 't licht, hetwelk van de inwendige kern der zon uitstraalt, 't eigenlijk zonlicht, door een atmosfeer van brandend hydrogenium zich een weg moet banen. Onderzoekingen omtrent 't licht van de zoogenaamde zonnefakkels, die men bij totale eclip sen waarneemt, hebben tot hetzelfde resultaat geleid. Een ander geleerde, Mr. Huggins, had reeds opgemerkt, dat 't licht van verscheideue vaste sterren op 't spectrum dezelfde lijnen C en F aantoont, en meende, volgens de hier boven aan gegeven redeneering, daaruit te mogen afleiden dat die vaste sterren mede door een dampkring van brandend hydrogenium omgeven zijn. Hij bouwde op deze stelling een methode tot bere kening van de verplaatsing der vaste sterren met- betrekking tot ons zonnestelsel. Hij bewees na melijk uit 't verschil in aantal der lichttrillingen van Sirius en de waterstofvlam, dat deze ster zich voortdurend van onze aarde verwijdert, en wel met eene snelheid van 29.4 Eng. mijlen per seconde. Op zich zelf staande waarnemingen van Pater Secchi te Rome versterken hem iu 't maken zijner gevolgtrekking. De onderzoekingen van Stokes en Huggins men vergete dat niet, zegt de Times dagtee- kenen eerst uit den jongsten tijd, en zijn nog voor zeer veel uitbreiding vatbaar. Toch hebben zij nu reeds een basis gelegd, waarop wij onze kennis van de chemische werkingen, die aan 't oppervlak der zon plaats grijpen, kunnen voort bouwen. Mocht men daaruit eenmaal kunnen opmaken uit welke grondstoffen de zon bestaat, zoo zou de wetenschap eene onafzienbare schrede hebben gedaan tot een helder inzicht in den bouw van ons planetenstelsel. Intusschen merkt Stokes op moet de wetenschap, al verder doordrin gend in het rijk van 't onbekende, de mogelijk heid voor oogen houden, dat elke stap haar laatste kan zijn, en dat zij eenmaal zal moeten stuiten op de verklaring van het scheppend beginsel iu de natuur, dat wel immer voor ons verborgen zal blijven. Het belangrijkste nieuws is wel niet van po- litieken aard de politiek rust in Augustus, zeide nog onlangs Disraëli in een toast maar daarom niet van minder gewicht. De groote maat schappij van Levensverzekering Albert heeft hare betalingen gestaakt, en de paniek daardoor ont staan wordt niet minder geacht dan die welke het faillissement van de firma Overend en Gurney indertijd heeft teweeggebracht. De Albert bestond 30 jaren, zij had een jaar- lijksclï inkomen van 300,000 pd. st en genoot al gemeen vertrouwen. Voor 8 jaren reeds was het aantal der verzekerden 22.8S1hoevelen dus hier door geruïneerd zijn, menschen die gemeend had den zich na jaren zwoegens een rustigen ouden dag te bezorgen, laat zich begrijpen. De zaak- moet zeer slecht staan, en op de schandelijkste wijze is het geld voor andere doeleinden gebruikt. Het spreekt van zelf dat thans van vele zijden een wet wordt verlangd 0111 dergelijke praktijken in de toekomst onmogelijk te maken." De universiteit, van Dublin heeft op het voor beeld van de hoogeschool te Cambridge besloten om ook aan vrouwen gelegenheid te geven, blijken van bekwaamheid af te leggen. Er zullen twee examina gehouden worden, een voor meisjes beneden de 18, en éen voor meisjes boven de 18 jaren. Het examen van de laatste omvat: den godsdienst, Engelsche geschiedenis en aardrijks kunde, Engelsche taal en literatuur, nieuwe talen, Latijn, oude geschiedenis, mathesis, natuurweten schap, philosophie en muziek. Op den grooten Noorderspoorweg in Engeland nabij Barnet is een zware goederentrein tegen een personentrein, die juist ontruimd was en die op een verkeerd spoor geplaatst was, aange reden, waardoor brand is ontstaan. De stoker en de machinist van den goederentrein zijn zwaar gewond, doch veel treuriger is het lot van den conducteur van den personentrein geweest, die nog in zijn zetel boven op den laatsten wagen zich bevond, en in de vlammen is omgekomen. Fi-axtln-ljli. Zaterdag heeff de heer Devienne zijn rapport in de commissie uit den Senaat voorgelezen. Het blijkt nu, dat er geene wijzigingen in art. 2, be treffende de ministerieele verantwoordelijkheid, zullen gebracht worden. Heden (Maandag) zal de commissie nog een maal bijeenkomen en dan liet rapport definitief vaststellen. Uit Constantinopel wordt aan den Monitcur Uni- versel geschreven, dat aldaar ontzaglijke aanstal ten gemaakt worden om de keizerin van Frank rijk te ontvangen. De zomerpaleizen van den sultan zullen voor haar in gereedheid gebracht worden; hunne ligging aan den Bosporus moet prachtig zijn. Voorts zullen er revue's, bezoeken aan merkwaardig historische overblijfselen, enz. wor den georganiseerd. Een avond zal de Bosporus aan beide oevers geïllumineerd worden. De nieuwe minister van oorlog Leboeuf moet geheel de zienswijze van zijn voorganger over legerorganisatie enz. deelen. Rochefort. heelt aan den Rappel een brief ge schreven, waarin hij kennis geeft van zijn voor nemen om niet van de amnestie gebruik te maken. Naar men bericht, zal aan de weduwe van den maarschalk Niel een jaarwedde van 20.000 fr. worden toegestaan. TELEGfRAAIMEiV. Madrid, 22 Augustus. Het gerucht dat de can- didatuur van den hertog van Montpensier voor den Spaanschen troon door den Regent wordt ondersteund, wordt tegengesproken. De Regent ondersteunt vooralsnog geen candidatuur van iemand. Volgens tijdingen uit Perpignan zijn een kolo nel, een majoor en vier andere officieren der Carlistische partij aldaar gearresteerd. De grenzen worden nauwkeurig bewaakt. Konsiantlnopel, 20 Augustus. De ondersecre taris van het Ministerie van Buitenlandsche zaken, Halil Bey, zal den Keizer van Rusland namens den Sultan te Livadia gaan complimenteereu. Bucharest,, 20 Augustus. De verkiezingen voor den Senaat zijn naar den wensch der regeering uitgevallen. Home, 20 Augustus. De Cioilta Cattolica spreekt het bericht tegen, dat de bijeenkomst van hel Concilie verdaagd is Het blad zegt, dat het aan tal bisschoppen, dat. geweigerd heeft om het Con cilie bij te wonen, nog geen 300 bedraagt. Lissabon, 21 Augustus. De koningin is aange komen. Men verzekert dat zij nog voortdurend ongesteld is. De zitting der Kamers zal den 25"c° worden gesloten. De Kamer van Afgevaardigden heelï met 39 tegen 3 stemmen besloten om eene vergoeding aan de Engelsche Zuid-Oostelijke spoorweg-maat schappij toe te kennen. Praag, 21 Augustus. Een telegram uit Agram maakt melding van een opstand in Bosnië, onder de bevelen van Lnka Vukalovitch. GEVEILDE PEECEELEN Gehouden verkooping aan deu Burg alhier op 21 Aug. ten overstaan van den notaris Mr. H. Obreen N°. 1. Een heerenhuis met tuin en erven aan de oostzijde vau de Heerengracht met achterhuis en daaraan verheelde werk- of pakhuizen en zolders aan de westzijde van de Langestraat Wijk VIII, NL 806, 806rood en 748. Kooper I. Imans voor 3SOO. N°. 2. Een huis en erf aan de oostzijde van de Heerengracht Wijk VIII, NL 804. Kooper P. v. d. Arend te Rotterdam voor ƒ1670. N°. 3. Een heerenhuis met tuin en erven aan de oostzijde der Heerengracht, en werk- of pak huis aan de westzijde van de Langestraat, Wijk VIII, NL 814, S14rood en 814A. Kooper M. Plemp voor ƒ3600. N°. 4. Een pakhuis met zolder, vliering en plaats met afdak aan de oostzijde van de Lan gestraat Wijk VIII, N°. 725. Koopster Mej. C. J. De Ridder voor ƒ476. N°. 5. Een dubbel pakhuis met zolder en erf aan de oostzijde van de Langestraat Wijk VIII, N°. 734 (behoorende te zijn N°. 649rood.) Kooper B. Steyger voor 642. N°. 6. Een kapitaal fabriekgebouw en erf met koetshuis en paardenstalling aan de westzijde van de Oranjegracht Wijk VIII, NL 649. Kooper J. Van Rossen voor 1370. N°. 7. Een winkelhuis, thans bierhuis aan de zuidzijde van de Breedstraat aan den hoek der Sint-Pieterskerk-Choorsteeg Wijk IV, N°. 309 en 309rood. Kooper A. De Vroede voor 3750. - Ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen Eene kleederbleekerij (genaamd „Het Lam in 't groen") met goed onderhouden woonhuis enz. bui ten de voormalige Koepoort onder Soeterwoude. Opgehouden. K e r k e 1 ij It IV i e u >v s- Nedeiil. Hervormde Kerk. Beroepen: te Doesborgh: H. M. M Rappard te Sexbierum; te IngenH. Van Veen Jr. te Spijk; te HierdenW Callenbach te Bergschen- lioek; te Nieuwveen: J. A. Van der Meer van Kuffeler, cand.; te Giesen-Oudkerk: II. .1. Den Boer te Oosterwolde; te Cockengen: W. Koelman te Nieuwerkerk a/d. IJselte Hellëvoetsluis: C. P. Van Tooien te Opheusden; te 's-Graveland: I. Moutagne te Ter Aar; te Grijpskerke: W. A. Van Beusekom te Vinkeveen; te Ter Aar: A. Verkam te Voorthuizen; te Woudsend: A. Meer- dink te Vriezeveen; te Idsegenhuizen: J. G. Krui- zinga te Makkum. Bedankt: voor Rozenburg: F. W. Smits te Hellevoetsluis; voor Oud VosseineerTeljer te Üostburg. Aangenomen: naar Engwierumdoor W. Klercq; naar Geudringen: door H. D. Ouvversloot te Akkrum. Eervol emeritaat verleend aan N. Naeff, te Opijnenaan G C. Montijn te Üoltgensplaat, en eervol ontslag wegens voortdurende ongesteldheid, aan J. Westrik, pred. te Driebergen. Tot de Evangeliebediening toegelaten E. W. Heinecken, A. II. L. De Bel, U. A. E. Heinecken, A. G. J. Van Charante, H. G. Kist, J. A. J. Klaas- sen, P. S. Niemeijer, W. E Noordinken N. Kamp. Evangel. Luthebsche Kerk. Aangenomen: naar Edam: door C. A. De Meijere te Culemborg. LAATSTE BEItlCHTErV. 's-Gravenuage 23 Augustus. De residentie viert heden feest. De bekroonde scherpschutters en schutters uit den wedstrijd aan de Bilt, zijn alhier teruggekeerd. De ontvangst was luisterrijk. Aan het slation werden toespraken gehouden door Dr. Wap, kolonel Mao,s-Leod, majoor Van Willes en den kommandant Hardeubroek. Bloem en lauwerkransen werden den overwinnaars vereerd. Er had een feestelijke optocht door de stad plaats, onder de geestdrift der bevolking en uitvoering van muzijk. Eene ontelbare menigte was op de been, terwijl heerlijk weder het feest opluisterde. Heden avond zal er eene ovatie in de Acclimatatie-tuiu plaats hebben. Morgen ten 1 ure wordt Z. M. terug verwacht. TWEEDE KLASSE. EERSTE LIJST. Trekking van Maandag 2:4 Augustus. Prijzen van 1000 en daarboven. N". 8367 20.000. HUWELIJKEN, GEBOORTEN ES STERFGEVALLLö. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 22hlcn Augustus. N. H. P. Uit beu 23 j. cu J. E. Loerakker 24 j. - O. v. d. Zeeuw 23 j. en J. C. Alt 21 j. S. Van Seliie 20 j eu J. Ilil- lenaar 29 j. H. Gnillot 23 j. cu S. J. Mutscher 22 j. A J. Teegelair 20 j en J. Arnoldus 19 j W. II. Kuyk3l j. <t eu L. Legel 41 j, H. J. llccs 20 j. r-n P. Van iJendckom 31 j.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3