Gr emengde Berichten. Gedurende de drie vorige maanden van dit jaar hebben de paardenslagers te Parijs 605 paarden verbruikt. Gemiddeld weegt een paard 200 kilo, zoodat er dus in een vierendeel jaars 121,000 kilo of 40,000 kilo per maand aan paar- devleesch verkocht is. Gustave Flaubert, de uitstekende schrijver van Madame Bovary en van den iets minder voortref- felijken roman Salambo, zal eerstdaags een nieu wen roman in het licht geven, getiteld Education Sentimentele: Hisloire d'un jeune homme. Volgeus de Mechanic's Magavine is door den heer M. Gensoul eene reporters-machine uitgevonden. De verslaggever zit voor eene soort van piano en kan door het aanslaan der toetsen het gespro kene woord voor woord teruggeven op eene strook papier, die zich voortbeweegt, al naar ge lang dat er vlug met de toetsen wordt gewerkt. In eene statistieke opgave nopens de bevolking van de stad Parijs van het jaar 1S67 worden de volgende curieuze resultaten geconstateerd. Wettig geboren kinderen 39,572; natuurlijke 15,472, der halve een totaal van 55,044. De verhouding tus- schen de wettige kinderen en de natuurlijke is derhalve van 2.56 tot 1, met andere woorden op 2"4 wettige kinderen wordt er 1 bastaard kind geboren. Wat betreft de geboorten in geheel Frankrijk, voor hetzelfde jaar 67 beliepen die van wettige kinderen in de 89 departementen een getal van 928,749, terwijl een aantal van 77.004 natuurlijke kinderen geboren werden. Men zal derhalve reeds dadelijk de opmerking maken, dat het geheel van de geboorten in de departe menten vergeleken met dat te Parijs eene gansch andere verhouding geeft tusschen de onecht en wettig geboren kinderen. In de provinciën wordt er toch slechts éen natuurlijk kind geboren tegen 12 wettige kinderen, en zoo men de natuurlijke kinderen van de twaalf voornaamste steden af zonderlijk rekent, zou de verhouding niet meer zijn dan 1 onecht kind op 30 wettige geboorten. BUITENLAND. Duitschland. De Deutsche Allgem. Zeilung bevat in haar jong ste nummer de volgende mededeeling uit Poseu Neemt men tot maatstaf van beoordeeling het groote aantal Jezuïeten, dat gedurende eeuige dagen uit Oostenrijk herwaarts is gekomen, dan zou men lichtelijk op het denkbeeld kunnen ge raken, dat de leden dier orde met geweld uit dien staat worden verdreven. De aartsbisschop de heer Ledochowski, die eene bijzondere ver eering voor de gemelde orde schijnt te koesteren, is thans in de gewenschte gelegenheid gesteld, om daarvan de bewijzen te leveren. Te Berlijn zijn de aanvallen der bevolking op het Dominicaner-klooster in de voorstad Moabilh Dinsdag jl. weder begonnen. Een der monniken nam bij die gelegenheid een bijl en hakte op het volk ineen persoon is daardoor ernstig aan de hand gewond. De politie heeft met geweld de menigte moeten verdrijven, en den geheelen nacht het klooster bezet gehouden. Op 11 Aug. werd te Offenburg, in Baden, de gewone jaarlijksche vergadering gehouden der Badensche Gustaaf-Adolf-Vereenigiug. Tevens vierde deze haar 2öjarig bestaan. Een voorstel tot opbouw eener Protestantsche kerk te Madrid werd op de laatste bijeenkomst met algemeene stemmen goedgekeurd, doch de geldelijke on dersteuning uitgesteld, totdat de Spaansche toe stand zich meer zal hebben bevestigd. Oostenrijlr-Hongaarsclie Monarchie. De N. Fr. Presse bevat de dépêche door den heer Vou Beust dd. 15 Aug., aan deu baron Vou Münch-Bellinghausen, plaatsvervanger van den Oostenrijkschen gezant bij het hol van Berlijn, graaf Wimpffen, gezonden, als antwoord op de dépêche van den heer Vou Thile, van 4 Aug. De rijkskanselier komt terug op de vroegere dé pêche. van Von Thile, v. 18 Juli, tengevolge waar van hij ophelderingen gaf, welke hem toereikend schenen om het gerezen misverstand uit den weg te ruimen, maar het toen ondoelmatig had geacht om een schriftelijk antwoord te geven, teu einde alzoo eene onvruchtbare briefwisseling te vermij den. Bij het uitblijven van een antwoord had de openbaarmaking van de dépêche van 18 Juli te meer verrast, en wordt daarin de wensch ge zien, om toch nog het achtergebleven antwoord te vernemen. De dépêche herinnert aan den in houd der Oostenrijksche dépêche van 11 Juli, waarin geen sprake was van bezwaren, en toont aan, dat aan Vou Thile volstrekt geen aanleiding was gegeven te protesteeren tegen critiek en controle. De dépêche wenscht nadere aanwijzing van gronden voor liet verwijt, door Pruisen ge daan, ter zake. van het gebruik dat de keizerlijke regeering maakt van hare mededeelingeu. De Pruisische dépêche van 4 Aug. beantwoordende, toont de rijkskanselier aan, dat hetgeen in de niet openbare discussiën, der parlementaire com- missiën wordt gezegd over de vertegenwoordigers der regeeriug, niet valt onder de controle van bui- tenlandsche regeeringen. De rijkskanselier, het bespreken van mededeelingen in die commissiën van de hand wijzende, wil daarentegen de be handeling der quaestiën, betreffende verklaringen nopens de Pruisische regeeriug, door onjuiste, in de dagbladen verspreide berichten ter sprake ge bracht, wel toegeven. De dépêche verwijst ten opzichte van de zienswijze van het Weener ka binet nopens de Zuid-Duitsche militaire verdra gen naar de verzoenende dépêche aan graaf Wimpffen den 2S,te" Maart 1867 gezonden, waarin men zich niet daarover verklaart of de Prager vrede de Zuid-Duitsche staten belet om verdragen met andere staten aan te gaan, maar wel daar over dat bij de onderteekeuing van den Prager vrede, het voorafgaande sluiten van de bekende verdragen verzwegen is, en daardoor de moge lijkheid ontnomen werd, om te overwegen of de zinsnede betreffende de internationale onafhan kelijkheid van het Zuiden als onbeteekenend moest worden weggelaten, of ten behoeve eener duide lijker beteekenis eene andere redactie moest ver krijgen. De rijkskanselier kan de bevoegdheid niet erkennen om hem wegens gezegden, hem door dagbladen in den mond gelegd, te berispen hij is evenwel bereid tot het openen eener brief wisseling, over de quaestie betredende het in de. laatste jaren van de eene of andere zijde plaats gehad hebbende en wellicht miskende tegemoet komen tot vermindering of uit den weg ruiming van de bestaande min aangename verhouding. Overgaande tot de bespreking der omstandigheid dat de Oostenrijksche gezant sedert geruimen tijd geen persoonlijk verkeer met graaf Von Bismarck heeft gehouden, toont de dépêche aan dat de af wezigheid van graaf Wimpffen en graaf Von Bismarck uit Berlijn, sedert hunne laatste ont moeting in het voorjaar van 1S68 tot aan het einde van dat jaar steeds afwisselden. Na den terugkeer van graaf Von Bismarck gaven de bekende aanhoudende hevige aanvallen van de Pruisische pers tegen de keizerlijke regeering wel is waar aanleiding om aan graaf Wimpffen aan te bevelen zich van het bezoeken van graaf Bis marck te onthouden; dat echter eene verlenging van deze gereserveerde houding in Oostenrijks bedoeling zou liggen, wordt het best wederlegd door het voortgezette verkeer van den rijkskan selier met den Pruisischen gezant Von Werther. In Oostenrijk ziet men een nieuw proces te gemoet over de bevoegdheid der katholieke bis schoppen om zich uit te laten over de constitu- tioneele wetten. De aartsbisschop Greuter in Ti- rol zal door de rechtbank vervolgd worden we gens majesteits-schennis en rustverstoring. Italië. Tegen Frans V, hertog van Modena, is een proces ingesteld door verscheidene Italianen, die hij met zich voerde, toen hij in 1859 gedwongen werd zijn land te ontvluchten. Hij sloot lien in strijd met alle regeleu van liet volkenrecht, elf maanden op in de vesting Logano in het Vene- tiaansche, dat toen onder Oostenrijk behoorde. Eerst zes maanden geleden werd die klacht bij de rechtbank van Massa ingediend. De hertog be twistte eerst de bevoegdheid van de Italiaansche rechtbanken. Die van Massa verklaarde zich echter bevoegd. Frans V begaf zich in hooger beroep, en thans heeft het hof van Genua uit spraak gedaan en de rechtbank van Massa in liet gelijk gesteld. Nu die bevoegdheid is erkend, zal de ex-hertog zeker veroordeeld worden tot het uitkeeren van vergoeding aan hen, die hij on wettig heeft gevangen gehouden. De admiraal Persauo, die, gelijk men weet, in 1866 de Italiaansche vloot bij Lissa komman deerde, heeft zijne Gedenkschriften uitgegeven. Hierin vindt men eenige belangwekkende bij zonderheden aangaande de expeditie van Garibaldi naar Sicilië in I860. Persano was toen bevelheb ber van het eskader in de Middellandsche Zee en ontving als zoodanig instructiën van de re geering om Garibaldi te ondersteunen, maar dit met de grootste omzichtigheid te doen en, ten einde niemand argwaan te geven, zich verwij derd te houden van elk oord, waar slag mocht geleverd worden, in deze Gedenkschriften komt o. a. ook de volgende brief van wijlen graaf Cavour aan Persauo voor: „Gij hebt u op den besten voet gesteld met den geueraal-dictator. In dat opzicht hebt gij wél gehandeld en zult, alzoo voortgaande, ook verder wèl handelen. Intussclien moet gij in 't oog houden, dat hij verscheidene jaren in Amerika heeft doorgebracht, en nog langer in de een zaamheid. Uit dien hoofde is hij zeer terughou dend geworden en wantrouwend tegen ieder. Hij is oprecht in zijne liefde jegens deu koning, maar hij is het op zijne manier. Hij wil van Italië éen maken, en dat is goedmaar ik vrees, dat hij, ter bereiking van dit doel, allergevaarlijkste middelen zal aanwenden. Hoe dit zij, zoolang hij handelbaar is, zal de regeering dps konings den zelfden weg volgen als bij. Ik zal van mijn kant daartoe alles iu het werk stellen, en ik zou geen oogenblik aarzelen om mij terug te trekken, in dien mijne aftreding bevorderlijk kon zijn aan de meest gewenschte verstandhouding tusschen Garibaldi en het ministerie; maar altijd op voor waarde, dat hij geene dwaasheden doet." Franki'ük. Dinsdag-avond, na afloop der begrafenis van den maarschalk Niel, hebben de heeren Chasse loup Laubat, Magne en Forcade eene langdurige conferentie gehad met den Keizer, om te raad plegen over de artikelen van het Senaatsbesluit die aangehouden zijn, en voornamelijk over het veelbesproken art. 2. Na deze bijeenkomst met den Keizer is aan het Departement van Binuenl. Zaken een Minis terraad gehouden, met liet doel oui te raadple gen over de wijzigingen, die de Senaatscommis sie in het Senaatsbesluit heeft voorgesteld. De meerderheid wenscht art. 2 duidelijker geredi geerd te zien. Woensdag-morgen is buitendien weer een ka binetsraad te St.-Cloud gehouden. De beraadsla ging heeft lang geduurd. Te 9 uren kwam men bijeen, en eerst te twee uren scheidden de Mi nisters van den Keizer. In de vergadering der commissie op heden (Vrijdag) zullen de ministers ophelderingen geven en het is te hopen, dat de moeilijkheden betref fende artt. 2 en 5 uit den weg zullen geruimd worden. De Presse meldt dat eene vrij levendige scène heeft plaats gehad tusschen de heeren Rouher en De Maupas. De Peuple Frangais behelst een artikel over de amnestie, dat eene bijzondere aandacht verdient. De heer Duvernois, de hoofdredacteur, heeft dit artikel geteekeud, maar het is aan geen twijfel onderhevig, dat een veel hooger personage het geïnspireerd heeft. Thans, aldus leest men in het artikel, heeft de. regeering het recht te zeggeu: „Het land heeft mij eene volledige volmacht ge geven; maar ik heb vrijwillig afstand gedaan van alles, wat niet strikt noodzakelijk is tot hand having der orde. Op de eerste roepstem der volks vertegenwoordigers heb ik gehoor gegeven aan de wenschen des lands Ik heb op die wijze ge toond, dat ik geen gouvernement van wederstand ben, en dat men langs wettigen weg alles van mij kan verkrijgen. Vervolgens heb ik mij gewend tot alle welgezinden en heb ik al mijne grieven vergeten. Ik heb hierdoor bewezen, dat ik geen gouvernement van rancune ben. Laten we thans in gemeenschappelijk overleg het welzijn des lands behartigen, zonder eenige andere gedachte dan de grootheid en voorspoed van Frankrijk." Het Journal o/ficiel meldt, dat de minister van het huis des keizers, op den 100"en verjaardag dei- geboorte van Napoleon I, meer dan 30,000 pa tenten aan voormalige onderofficieren en solda ten van het leger der republiek en van het kei zerrijk heeft uitgegeven, krachtens welke zij, overeenkomstig de wet van 5 Mei 1869, een pen sioen van 250 fr. zullen ontvangen. Iu het kamp van Chalons is de volgende dé pêche aangeplakt: „Ik had ge wenscht den 15d«° Augustus te midden van de groote militaire familie te kunnen doorbrengen. Vermits ik mij daarheen niet heb kunnen begeven, zoo heb ik mij door mijn zoon willen doen vervangen, en hem opgedragen de belooningen uit te reiken. Ik dank het leger voor de ontvangst welke het hem heeft bereid, en voor de wenschen die het mij op mijn feestdag heeft toegezonden. Ik ben overigens voornemens, voor de opheffing van het kamp, naar Chalons te komen. Napoleon." De Keizerin zal den 25"«n dezer naar Lyon vertrekken; sommigen beginneu nu aan hare reis naar het Oosten te twijfelen. De France ver zekert evenwel, dat[de Keizerin den 10den Septem ber te Koustantinopel zal zijn en zich te Port Saïd zal bevinden gelijktijdig met haren neef, Prins Napoleon, die de plechtige opening van het kanaal van Suez zal bijwonen. Voorts zegt men dat de Prins van Egypte naar Bombay zal vertrekken en verder de Engelsche en Fransclie bezittingen iu Indië zal bezoeken. TELEGRAMMEN. Xew-York, 18 Augustus. Uit Rockford wordt gemeld, dat de maatschappij voor den spoorweg Rock Island-St.-Louis, de geheele afdeeling van Sterliug tot Moline, bij Rock Island, heeft vol tooid eu dat de werkzaamheden tot voortzetting der lijn naar St.-Louis met goed gevolg en spoed worden voortgezet. Konstantlnopcl, 19 Augustus. Talat Paella ver trekt heden naar Alexandrië; hij brengt een zeer verzoenend antwoord aan den Khedive, dat dooi de Fransche en Engelsche Consuls is goedge keurd. Madrid, 19 Augustus. De bende onder bevel van Polo is door de troepen naar de vlakten ver jaagd en geheel uit elkander gedreven. Polo is gevangen genomen. Een groot aantal der bende heeft zich ouderworpen. Londen, 19 Augustus Blijkens den weekstaat der Bank is vermeerderd de voorraad edel metaal met 285,148 pd. St., de rekening-courant met par ticulieren met 4461 pd. St. en die met de schat kist niet 39,437 pd. st.daarentegen is verminderd: de circuleerende bankbiljetten met 108,220 pd. st. en de portefeuille met 223,784 pd. st. Parijs, 19 Augustus. Blijkens den bankstaat zijn vermeerderd de voorraad edel metaal met 11 de rekening-courant met de schatkist met 4 en die met particulieren met S millioen. Verminderd: de portefeuille met 6, de circulatie van bankbil jetten met 9 en de voorschotten op openbare fond sen millioen. Rechtzaken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag20 Aug. 1S69 zijn veroordeeld: J. H te Leiden, wegens mishandeling, tot eene cell. gev. van 3 m. en eene geldb. van 8 of subs. gev. van ld. H. R. C. R. te Oegstgeest, wegens idem, tot eene cell. gev. van 15 d., eene geldb. van /8 of subsid. gev. van 1 d. cell. D. P. te Oegstgeest, wegens idem, tot eene geldb. van ƒ8 of subsid. gev. van 2d. G. v. d. Z. te Roelofarendsveen, wegens idem, tot eene geldb. van f 5 of subsid. gev. van 1 d. J. v. D. te Zevenhoven, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 3 m. J. C. C. te Woerden, wegens belee- diging aan bedienenden beambte, tot eene geldb. van f20 of subsid gev. van 5 d. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LET DEN doen te weten dat, ingevolge art. 203, laatste alinea, der wet van 29 Jnnij 1851 Staats blad n°. 85), de begrooting der plaatselijke inkom sten en uitgaven voor de dienst van 1870 op heden aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing neder- gelegd en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld is. Leyden, 19 Augustus 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LETDEN, - Gezien de adresseu vana. Salomon Mozes van Geldeken, vleeschhouwer, wonende alhier, hou dende verzoek om zijn huis aan de Uiterstegracht, hoek Groenesteeg, wijk VII n°. 359, te mogen inrigten tot slaglplaals; en b. Nicolaas Smittenaae, koopman, mede alhier woonachtig, waarbij hij verzoekt om het pakhuis aan de Korte Lange- gracht, geteekend wijk V n°. 701, tot magazijn van brandstoffen te mogen inrigten en gebruiken Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 Staatsblad n°. 19), rakende vergunningen ter oprichting van sommige fabrieken en tra fieken; Doeu te weten, dat tot liet hooien der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Dingsdag den 24,,'!,, Au gustus aaust., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwa ren tegen die verzoeken op dien tijd in te bren gen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leyden, 19 Augustus 1869. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Rotterdam, 20 Aug. Koflic. Zonder omgang iu afwachting der vei ling op 25 dezer. Suiker. Ruwe. De markt verkeert steeds in eene kalme stemming. Eenige partijen werden afgedaan tot 0.50 a f0.75 beneden Juli. Geraffineerd. Op de verlaagde prijzen blijft goede kooplust bestaan en werden van verschil lende merken belangrijke posten October en No vember afgesloten. Tliec. Stil, prijzen vast. Rijst. Met goeden handel. Deze week werden verkocht 8077 balen Java aangevoerd per Tortou tot f 8.50 a f 9.75. Voor gepeld was ook meerdere vraag, de prijzen zijn thans: Rangoon /'7.7b a ƒ8.50; Voorloop 9 a ƒ9.75; Java ƒ9; Voorloop ƒ10.50 a ƒ11; Tafel ƒ12 a ƒ16. Specerijen. Stil in afwachting der veiling op 31 dezer. Men noteert Noot N°. 1 96 a 98 ets. N'. 2 90 ets. N°. 3 70 ets. N'. 4 42 ets. Foelie ƒ1.68 a ƒ1.70. Nagelen 25 ets. Meekrap. Met weinig handel tot vorige prijzen. Indigo. Vast eu vooral voor fijne qualiteit veel kooplust. Potasschen. Iets vaster; Petersburger 14loco en 13.50 zeilende. Peterolle. Met groote omzettingen tot hoogere prijzen. Disponibel met 26.50, zeilende en Au- gustusallading 26.25 bij belangrijke partij gedaan. Oliën. Raapolie cont. 44.75; Mei 46.75; Üct.-Dec. ƒ45.50. Lijnolie cont. 37.75; Mei ƒ37.75; Oct.-Dec. ƒ37.75. Patentolie cont. 49.25; Najaar 50.—. Granen. Over het algemeen iets stiller en op het einde der week iets flauwer gestemd. Meel. l,te qual. 18 a 19; 2d» qual 15.50 a ƒ16; 3de qual. ƒ13 a ƒ13.50; Keizersmeel 25 a 27. Katoen. In geanimeerde stemming met leven dige vraag naar zeilende partijen tot stijgende prijzen. Wol. Vast, zonder omzet. Tin. In flauwere stemming. Banca 79; Billi- ton I 77 te koop.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3