Dinsdag waren er 7, Woensdag 9 leden van de 21 tegenwoordig. Zooals men zich herinneren zal, werd bij de jongste verkiezingen voor den ge meenteraad te Maastricht ook een barbier candi- daat gesteld. l'Ami du Limbourg doelt zeker daarop, wanneer het blad, met het oog op dien geringen ijver der leden, zegt: dat „te handelen zooals vele leden van den gemeenteraad doen, de kie zers noodzaken zal bij de aanst. verkiezingen aan barbiers en schoenmakers de voorkeur te geven." Zou echter die vermaning alleen voor Maastricht gelden? De Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrieken heeft het voornemen, om een groot aantal werklieden kosteloos de tentoonstelling te Amsterdam te doen bezoeken, en eveneens de leerlingen der Burger-avondschool te Zaandam daartoe in de gelegenheid te stellen. De officier van justitie te Nijmegen verzoekt, om, wanneer wordt aangeboden een bankbiljet van ƒ1000, uitgegeven 1 April 1859, litt. C, N°. 7521, nieuw model, dit aan te houden en des wege onmiddellijk te berichten, vermits bij hem is aangegeven dat het sedert 9 Aug. jl. wordt vermist. Ten nadeele van mej. Betje Brandsen te Har derwijk zijn ontvreemd 2 Oostenrijksche coupons, groot ieder 3.09 N°. 114SS en 11489, verschij nende 1 Juli 1872. Naar wij vernemen, zal een vijftigtal leerlin gen van het genootschap Mathesis Scienliarum Ge- nitrijc morgen onder geleide van vier bestuursle den en de beide concierges een bezoek brengen aan de Internationale Tentoonstelling in Amster dams Paleis voor Volksvlijt. Dit een en ander wordt bekostigd uit vrijwillige bijdragen van stadgenooten. Met het oog op het groot aantal leerlingen dezer school, zou het wel wenschelijk zijn als het bestuur door een nieuw beroep op de beurzen van Leidens ingezetenen werd in staat gesteld een tweede afdeeling te organisee- ren, om een bezoek aan die Tentoonstelling te brengen. Een dusdanig bezoek is toch voor een jongen van 16 jaar b. v. even nuttig als voor een van 20 jaar. We vestigen bij dezen de aandacht van het pu bliek op een pleiziertocht, die, blijkens achter staande advertentie, op Woensdag 18 Augustus naar Utrecht zal ondernomen worden, ter gelegen heid van de scherpschuttersfeesten, die dezer da gen in de nabijheid dier stad plaats vinden. De ondernemers hebben voorzeker den besten dag der feesten daartoe gekozen, daar juist Woensdag in het scherpschutterskamp de eenige groote ma noeuvre plaats vindt, in bijzijn van Z. M., waaraan scherpschutterskorpsen, schutterij en infanterie zullen deelnemen. Aan allen, die een aangenamen dag wenschen door te brengen en de scherpschut ters in hunne oefeningen te zien, kunnen we deel neming aan dien pleiziertocht ten sterkste aan raden. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft bekend gemaakt, dat 1°. de opening der jacht op klein wild, opgenoemd in de 2dc zinsnede van art. 17 der Wet van den 13de" Juni 1857 (SM- n'. 87) voor dit jaar in de provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den 4den Sep tember a. s. met zonsopgang; 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aan gehaalde Wet; en 3°. de korte jacht dagelijks in de lange jacht slechts driemalen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden uitgeoefend. Amsterdam, 13 Augustus. Als zeldzaam en na volgenswaardig voorbeeld van stipte eerlijk heid wordt medegedeeld, dat zeker koopman in eene naburige provincie, die nu 24 jaren gele den een accoord van slechts weinige percenten met zijne schuldeischers had aangegaan, hun de zer dagen, geheel uit eigen beweging en rech tens onverplicht, ten volle heeft voldaan, terwijl men verder verneemt, dat de schuldeischers, als blijk van tevredenheid, een fraai geschenk in zilver aan hun schuldenaar hebben aangeboden. Amsterdam, 15 Augustus. Men verneemt dat de klassen-Jury's voor de Internationale Tentoon stelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den Handwerksman deze week hare werkzaamheden zullen eindigen, maar dat de taak der Hoofd-Jury nog verre van voleindigd is. Daar nu de klassen-Jury's slechts voordrachten doen ter bekroning, maar de bekroningen zelve door de Hoofd-Jury worden toegewezen, zoo zal het nog wel eenigen tijd duren voordat de be kroningen voor goed zullen worden vastgesteld. Rotterdam, 15 Augustus. In den afgeloopen nacht omstreeks 3 uren is een onbekend mans persoon, naar gissing 18 a 20 jaar oud, in staat van dronkenschap aan de Schiekade alhier in het water geloopen, en kort daarna door agen ten van politie levenloos er uitgehaald. Voorts zijn nog een paar personen in den af geloopen nacht in het water gevallen, doch ge lukkig gered. Hedenavond omstreeks 6 uren vielen twee meisjes bij de Binnenwegsche poort in het water, en waren spoedig geheel onder; doch zij zijn nog gelukkig gered door Wilhelmus Mosmans, kuipersknecht, die dadelijk in het water sprong. Schiedam, 14 Aug. Dezen morgen omstreeks 7 uren, bemerkte men aan het begin der lange Haven het lijkje van een kind in het water. Aanstonds werden er pogingen aangewend om het er uit te halen. Men ontdekte toen, dat het geheel naakt en hoogst waarschijnlijk pasgeboren was. Het vermoedelijke slachtoffer van eene ver- foeielijke misdaad is op de gewone plaats voor drenkelingen nedergelegd, en de bevoegde auto riteiten zijn van dit geval dadelijk verwittigd. Utrecht, 14 Augustus. Sinds een paar dagen reeds was het hier ter stede bekend, dat Z. M. de Koning zijn denkbeeld had opgegeven, om reeds Maandag-middag op de Neude de opgeko men leden van de Scherpschutters-vereenigingen in oogenschouw te nemen; daar er nog op de mogelijkheid gehoopt werd, dat het eerste denk beeld bleef,hebben wij gewacht met dit bericht mede te deelen. Het is echter bepaald, dat Z. M. de Koning Maandag eerst te 4 uren binnen Utrecht komt, en dat Z. M. dien dag dus noch op de Neude komt ter inspectie, noch op het stadhuis om den eerewijn aan te nemen. Z. M. dineert Maandag bij Z. Exc. den Commissaris des Ko nings. Na het diner zal Z. M. echter nog het kamp bij de Bildt bezoeken. Zondag, 22 Augustus des morgens te 10 uren keert Z. M. naar 't Loo terug. Dinsdag-namiddag zal de manoeuvre in en buiten het kamp worden uitgevoerd, door den kapit. VV. H. Doorman, in de vergadering van den Weerbaarheidsbond voorgesteld en later door hem ontworpen. Er wordt verondersteld dat eene afdeeling van de zijde van Amersfoort, op de Utrechtsche linie retireerende, op de hoogte der zwarte heuvels vernachten wil, doch plotseling wordt aangevallen. Om halfvijf worden twee veldwachten uitgezet, en trekken patrouilles naar de zijde van Soest en het kamp van Zeist. Om halfzes wordt alarm in het kamp geslagen, waarna eene afdeeling de positie der voorposten versterkt, terwijl twee afdeelingen de stelling bij den in gang van het kamp innemen, en eene afdeeling Jagtlust en de hoeve bezet. Om 6 uren retireeren de voorposten tot bij de tol, en trekken de af deelingen op het dorp de Bildt terug. Te kwartier vóór zevenen vallen 20 schoten, van een der for ten Blaauwkapel of Vossegat, en wordt het vuur uit de stelling van de Bildt geopend. Om 7 uren trekt de vijand terug en avanceeren de afdeelin gen weder naar het kamp. Aan deze manoeuvres zullen zoowel weerbaar heidskorpsen, als schutterij en infanterie deel nemen. UD.) Utrecht, 15 Augustus. Gisteren werd eene commissie uit de vereeniging de Zwijger, bestaande uit den president en vier leden, bij Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, beschermheer dier vereeniging, toegelaten op het lustslot te Soest- dijk, bij welke gelegenheid de president uit han den van Z. K. H. een prachtig vaandel mocht ontvangen; Z. K. H. sprak bij het overhandigen den wensch uit, dat het vaandel dikwerf bij wedstrijden gezien en met overwinningen mocht bekroond worden, maar ook dat het, als de ko ning roept tot verdediging van onzen geboorte grond, niet zou ontbreken. De president heeft daarop Z. K. H. namens de vereeniging voor dit blijk van belangstelling dank gezegd, terwijl hij daarbij o. a. zeide, dat, al mocht dit vaandel niet bestemd zijn om in oorlogsgevaar door een militair korps te worden opgeheven, dat dan toch ieder lid zich zou scha ren onder dit vaandel, bij het zien der beelte nis van den man, die in de bange ure van druk en vervolging zijn ontzaglijk vermogen, zijne rust en zijne hooge plaats aan het hof en in den raad van Philips II opofferde voor het door hem aangenomen Vaderland, met eene liefde, die er felijk is geworden in het doorluchtig Huis van Oranje; dat dan ook ieder lid, bij het gevoel van dankbaarheid aan den grondlegger onzer vrijheid zich zal aangespoord gevoelen, om, hoe en waar dan ook, bij te dragen tot instandhouding onzer onafhankelijkheid en tot behoud onzer vrijheid. Bij het Centraal-comité van den Weerbaar heidsbond zijn nog de volgende prijzen ontvangen Van Z. K. H. den prins van Oranje een fraai geweer met 2 sabels; van Mr. E. Du Marchie van Voorthuisen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, eene prachtige pendule met twee kandelaars; van Mr. H. graaf Van Hogendorp te 's-Hage, een bureau-stoel; van den heer J. F. Mansvelt Beek, 1ste luit. van wapening van de Koninklijke scherpschutters te 's-Hage, een keu rige hartsvanger; van Jhr. Mr. P. A. De Beaufort, curator der Utrechtsche Hoogeschool, een prijs, bestemd voor dien student, die in den wedstrijd A. (van Dinsdag) de meeste punten schiet; van den heer A. De Haan uit Utrecht, een Panama hoed in trommel. Nog zijn bij het comité ingekomen van den heer C. A. Eckstein, ambtenaar bij het ministe rie van oorlog, 50 exemplaren van een prachtig door hem ontworpen en zelf op steen gegraveerd eere-diploma, ter begeleiding van de behaalde prijzen. De belangstelling in de feestelijkheid van den scherpschutterswedstrijd nabij de Bildt wordt el- ken dag grooter. Zoo verneemt men, dat 150 ko loniale militaire invalieden van Bronbeek, verge zeld van hun uitmuntend korps muzikanten, het scherpschutterskamp zullen bezoeken, waarschijn lijk op Dinsdag. UD.) Helder, 13 Augustus. Zr. Ms. schroefstoomschip 2dc kl. Vice-Admiraal Koopman kommandant kapit.- luit. ter zee B. D. Van Troyen, is hedenmorgen uit de haven naar de reede gestoomd, om, bij gunstig weder, morgen de reis te aanvaarden naar de Kust van Guinea. Nijmegen, 15 Augustus. Door burgemeester en wethouders zullen tot leeraar aan de hoogere burgerschool alhier aan den gemeenteraad wor den aanbevolen, voor leeraar in de geschiedenis de HH. E. Zuidema, litt. cand. te Utrecht; A. Opstelten te Leiden, en Dr. L. Beins te Gronin gen; voor leeraar in de staatswetenschappen Mr. C. J. Riveaux, advocaat alhier. Meppel, 12 Augustus. Die 'l onderste uit de kan ontvloden. Ik heb mij gedurende geheele dagen in mijne kamer opgesloten, uit vrees van nog weer nieuwe bewijzen te moeten zien, en dat ter wijl ik mij bijna inbeeldde dat dat alles niet meer zijn zou, wanneer ik maar ophield er ge tuige van te zijn. Maar ach! daar zou geene en kele verfijning en wreedheid aan mijne marte ling ontbreken. Ik heb de waarheid, de zeker heid, waaraan ik zelfs niet besluiten kon te denken en ze aan te nemen, uit z ij n eigen mond moe ten vernemen. Olivier zelf heeft mij mijn vonnis aangekondigd. Achmet welk eene wreedaardiglijk-egoisti- sche verrukking sprak hij mij over zijne liefde voor eene andere; over de onweerstaanbare be- toovering, die hem tot haar trekt, en over het heldenmoedig streven, waartoe hij zich in staat gevoelt om haar te verkrijgen! Wat hartstocht in zijne (oogen, wat welsprekendheid in zijne re denen wat innige overtuiging van evenzooveel geluk te zullen kunnen geven als hij voor zich zeiven vraagt! Soms verbeeldde ik mij dat hij over mij sprak, zooals hij tot mij sprak, en in dien hij mijne handen niet in de zijne had vast gehouden, zou ik mij in mijne zalige verrukking in zijne armen hebben geworpen, om hem voor eeuwig mijn geheele hart te geven, in ruil voor het zijne. Maar telkens werd ik weer tot de wil hebben, valt 't lid op den neus, zegt het spreek woord, en dat het waarheid zegl, moest heden een marktganger gevoelig voor nota bene 44.12! ondervinden. Eb. v. d. Berg, te Baarlo, gem. Zwartsluis, bracht heden 9 biggen ter markt, waarvoor hem Eb. De Vries, koopman uit Heerenveen, 27 gulden per stuk bood. Dit was onzen vriend niet genoeg, en na de noodige handslagen gunde hij ze voor 22 ets. de 5 ons!! Thans was de stadswaag vol van nieuwsgierigen, doch 't was onze boer alléén die er met een langen neus uit kwam, want zijne biggetjes wogen slechts904 pond. Gr emeng-de Berichten. In het Dagblad van Z.-Iiolland en 's-Gravenhage leest men De mensch kan slechts éen beroep uitoefenen: dat van schurk of dat van eerlijk mensch. Het is evenwel dringend noodzakelijk, dat men beide beroepen kent. Wijlen de keizer van Rusland, Nicolaas I, bladerde eens in het boek, waarin de uitgaven van zijD huis opgeschreven werden. Tot zijne verwondering vond hij den volgenden postVoor de verkoudheid van Zijne Majesteit 10 roebels vet. Dezelfde post vond hij op de rekening van de vorige dagen, niettegenstaande hij in 't ge heel niet verkouden was. Op zijn bevel werd de zaak onderzocht, en eindelijk vond men, dat, zestig jaar geleden, dezelfde post geboekt was, wijl de ge neesheer van keizerin Catharina, wegens eene ver koudheid van Hare Majesteit, vet verordend had. Op dezelfde manier heeft eene fleseh boomolie 60 jaren achter elkander in het boek gestaan, wijl de keizerlijke geneesheer eens aan den kroon prins een lepel boomolie, wegens maagpijn voor geschreven had. Dezer dagen zijn Noorwegen en Schotland met elkander in telegraphische gemeenschap gebracht, door middel van een van Ekersund naar Peter head gelegden onderzeeschen kabel. In Noorwe gen belooft men zich zeer veel goeds van dit nieuwe gemeenschapsmiddel, inzonderheid voor het overseinen van meteorologische berichten waardoor, naar men hoopt, de Noorweegsche kust vaarders zich in veiligheid zullen kunnen stellen tegen de westelijke stormen, die vooral gedurende de uitoefening der groote visscherij zoo vele zee rampen veroorzaken. De beroemde Duitsche physioloog Dr. Canu, een vriend van Goethe, is te Londen overleden. Hij was in 1789 geboren. Een vurig bewonderaar van Richard Wagner, de heer Catulle Mendés, geeft in den National de volgende beschrijving van het verblijf van den beroemden componist aan de oevers van het meer van Lucern: „Richard Wagner schrijft hij leeft daar in volstrekte afzondering met eenige bedienden en een grooten zwarten hond, van zeer wilden aard. Zijne eenzame kluis is overigens van alle mogelijke comforts voorzien. Zware, donkerkleu rige gordijnen temperen het licht en beletten de geluiden van buiten hem te hinderen. Onder een geschilderd plafond en op een, in vergulden lijst gevat lederen behangsel prijken de portretten van Goethe, Schiller en Beethoven. Het laatste hangt tegenover een kolossalen spiegel. Als Wag ner zelf zich voor dit spiegelglas plaatst, is de symmetrie voltooid." Men meldt voorts dat Wagner in deze maanden ijverig en onafgebroken bezig is aan het muzikale slotdrama van zijn Nibelungen-cyclus: Götterdiim- merung oder Siegfried's Tod te voltooien, welk toonwerk hij den 25itl!0 dezer maand zijn vorste- lijken beschermheer, den koning van Beieren, als een geschenk ter gelegenheid van diens ge boortefeest, wenscht te kunnen aanbieden. werkelijkheid teruggebracht door een woord, dat gedurig terugkeerde; hij noemde mij zijne zuster! Zijne zuster? Die titel, dien ik, in de dagen mijner slavernij, nauwelijks zou hebben durven hopen en waarmee ik mij, slechts eene maand geleden, zou hebben tevreden gesteld; die uitdrukking van genegenheid bonsde, tegen mijn hart terug als eene ontijdige scherts, als eene beleediging, als eene lastering. Zijne zus ter! Dat wil zeggen: de geduldige en dood-kalme getuige van een geluk, dat het mijne had kun nen en moeten zijn! de bescheidene en zelfopof ferende vertrouwelinge van hun hopen van heden en van hunne zaligheden van later! O die be schimping, bitterder nog dan de pijnbank! om zich aldus als eene aalmoes de kruimkens voor de voeten te laten werpen van een gastmaal, waarbij men gemeend had te zullen aanzitten!... Zottin die ik was! lederen dag stelde ik het uit om u te schrijven, daar ik maar volstrekt voor mij zelve wilde hopen, toen ik er in geslaagd was om mij zelve wijs te maken dat er niet-sjbe- stond van datgene waarvoor mijne moeder be zorgd geweest was. Olivier hield zich noch met Renée noch met hare vriendin uitsluitend bezig. [Wordt vervolgd.) zestigste minuut een oom heb, die op sterven ligt, of eene nicht, die mij in de gelegenheid gaat stellen peetoom te wordeD. Zij zweert mij dat zij mij adoreert, en ik geloof haarongeveer. Dat kan mij bovendien niet schelen. Ik zou wel eens willen zien hoe zij mij kon bedriegen anders dan door mij getrouw te zijn. Zij zal mij dus nimmer ongelukkig maken, en mij mijn tijd niet met grienebalken doen verkwisten. Wat de liefde betreft, als ik behoefte gevoel om te beminnen een gebrek, dat de bescha ving ons heeft aangebracht dan ga ik naar de Louvre, naar den schouwburg, of ik neem een boek. Mouria Lisa, Violante, de Venus van Milo en hare onsterfelijke zusters lachen mij zoo vriendelijk toe alsof ik millionair was. Desdemona, Gretchen, Edmée de Mauprat, beminnen, leven of sterven van hare liefde, zonder te informee- ren of Bernard, Faust en Othello aandeelen heb ben in het crédit mobilier of in de Petites Voi- tures, en mijn hart klopte harder voor die edele gewrochten der verbeelding, dan het zou doen, wanneer ik de schoonste dier wezenlijke poppen van karton kon omhelzen, die men zoo in de werkelijke wereld aantreft. Loop naar den drommel, troubadour! raoul saulnier. II. aan mevrouw aline bernard. Garlan, den 25,le" Mei 1858. Alinel Aline! ach! waarom kan ik niet tot u komen? of liever: waarom heb ik moeten te rugkomen? Waarom heb ik hem moeten weer zien? Waarom heb ik dien bedwelmenden beker der hope aan mijne lippen moeten nemen, waarin ik toch niets dan een bitteren droesem van te leurstelling moest vinden? Indien mijne moeder mij niet had terugontboden, dan zou ik, bij den zelfden stand van zaken alhier, niet veel moeite gehad hebben om van mijne gelatene en berus tende droefheid het te brengen tot de zekerheid van het vergeten-zijn en vergeten-hebben ter wijl ik thans, hoe dwaas mijn droom ook moge zijn geweest, het ontwaken daaruit noch kan noch wil aannemen. Aline! hij bemint Renée! Ik ben jaloersch op mijne zuster. Dat is verschrikkelijk, maar toch is het zoo! Langen tijd heb ik het volstrekt niet willen gelooven; ik heb heeten liegen 't geen mijne eigene oogen zagen, 't geen mijne ooren hoorden, en inzonderheid 't geen mijn hart ge voelde. Ik ben het, felle licht, dat mij verblindde,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2