Voorwaarts Mr. P. C. LEZWIJN. Mr. P. C. LEZWIJN. buitenland. ADVERTENTIES. ALGEMEEN BELANG. NEDERLAND EN ORANJE VADERLAND EN ORANJE. Spanje. Uit Madrid wordt het volgende geschreven: In den nacht van 9 op 10 dezer trok de Car- listische partijganger Estartus aan het hoofd van 400 man, die met achterladers gewapend waren, de Spaansche grenzen over. Deze bende was in Frankrijk langs de grenzen geposteerd geweest, en den 9d"n ontvingen de manschappen bevel, terwijl hun de plaats der bijeenkomst werd aan geduid. Op die wijze was het, dat de waakzaam heid der Fransche autoriteiten verschalkt werd. De bende, op het Spaansche grondgebied bij elkander gekomen, hief daar den kreet aan „leve Karei VII!" De kapitein-generaal van Catalonië, Baldrich, nam terstond maatregelen om het verder voort trekken van Estartus tegen te gaanwant eene Carlistische beweging in Arragon of Catalonië zou ernstiger geweest zijn en moeilijker te on derdrukken dan de bewegingen in de provincie La Mancha. De papieren, die bij eenige gearresteerde per sonen zijn gevonden, hebben volledige ophelde ring gegeven omtrent de samenzwering. Daaruit blijkt dat, indien het oorspronkelijk plan in allen deele uitgevoerd ware geworden, de regeering groote moeite zou gehad hebben om den opstand te bedwingen. De geestelijkheid was de ziel van het komplot, bepaaldelijk in de provinciën Leon en Astorga. Elke priester, die tot het eedgespan behoorde, moest zich gereed houden om op be paalde plaats en tijd in 't veld te zijn met een ze ker aantal lieden uit zijn kerspel. De kathedraal van Astorga moest in den nacht van 30 Juli de alarmklok luiden; de kerkklok ken van elk dorp moesten dat gelui beantwoor den en alzoo het sein tot den opstand heinde en ver overbrengen. Dit goed beraamde plan mislukte ten gevolge der vastberadenheid en tegenwoordigheid van geest van den alcade te Astorga. Op het oogenblik, dat voor de beweging gekozen was, kwam eene Carlistische deputatie, waaronder twee kanunniken van de kathedraal, bij den alcade en gelastte hem, om ter voorko ming van bloedvergieten, zijne betrekking on middellijk neder te leggen. Doch de alcade, wel ver van zich vrees te laten aanjagen, riep dade lijk de vrijwilligers op, en liet door militairen de kathedraal bezetten, waar de klokkeluiders gereed stonden om aan het eerste bevel te ge hoorzamen. De saamgezworenen op het platteland, die den nacht wakende doorgebracht, maar te vergeefs het luiden der klok hadden gewacht, dachten dat er contra-bevel was gegeven en gingen uiteen. Den volgenden dag vernamen zij wat er gebeurd was, en daar zij nu wisten dat de regeering van alles onderricht was, durfden zij de vaan des opstands niet weer verheffen. De vrees van verpletterd te worden, hield hen terug. Oostcurijk-Hoiigaarsche Monarchie. De Koln. Zeitung van gisteren bevat eene mede- deeling uit Pesth, waarin o. a. het volgende wordt gelezenDe anti-Roomsch-Katholieke be weging neemt onder de Hongaarsche bevolking meer en meer toe, en de jongste gebeurtenissen te Krakau hebben daaraan niet geringe kracht gegeven. De Hongaarsche dagbladen vorderen niet alleen, dat de kloosters worden opgeheven zij verlangen tevens, dat het celibaat voor den geestelijke niet langer verplichtend zij. Met be trekking tot deze zaak herinnert de N. Fr. Lloyd, dat de Hongaarsche geestelijkheid zich in der tijd voor dat beginsel heeft verklaard en dat de "vier Hongaarsche bisschoppen, toen afgevaardigd naar het Trentsche concilie, allen voor de ophef fing van het celibaat zich verklaarden. Ook de Hongaarsche Rijksdag heeft herhaaldelijk dat be ginsel verdedigd en zich voor de toepassing daar van in de bres gesteld. In laatstgemeld blad wordt o. a. gewezen op het voorbeeld, door de Italiaan- sche geestelijken gegeven, ten aanzien van dit vraagstuk. Het blad deelt 57 gevallen mede, waarin de rechter, tot beslissing van dequaestie ingeroepen, aan de betrokken geestelijken de ver gunning heeft gegeven een huwelijk aan te gaan. Met het oog hierop is het, dat men algemeen de invoering van het burgerlijk huwelijk door den Rijksdag verlangt. De Hongaarsche pers vordert niet alleen op heffing der kloosters, zij wil ook de afschaffing van het celibaat. De N. Fr. Lloyd herinnert er aan, dat de Hongaarsche geestelijkheid zich tij dens het concilie van Trente voor die afschaffing verklaarde, en ook de Rijksdag heeft meermalen zich in dien geest uitgelaten. Het blad wijst op het voorbeeld van Italië, waar reeds in 57 geval len de rechtbanken de wettigheid der huwelij ken van priesters erkend hebben, en dringt er op aan dat ook in Hongarije het burgerlijk hu- vvelijk ingevoerd worde. Naar de Presse verneemt, heeft bisschop Rudi- gier zijn appèl tegen de uitspraak der Linzer rechtbank ingetrokken. Het was ook te onge rijmd om te worden doorgezet. Gratie aannemen en appelleren tevens gaat niet aan. De Feldkircher Zeitung meldt, dat de bisschop van Brixen, Vine. Gasser, eene huwelijksakte, hem afgevraagd door het Kreisgericht te Feld- kirch, onder bedreiging van anders te zullen worden gestraft, in stukken heeft gescheurd. Ernstige rustverstoringen hebben weder te Triëst plaats gehad. Op 10 Augustus moest voor de mi litie worden geloot. Toen het vierde nommer ge trokken was, werd de commissie, met de loting belast, in hare werkzaamheden gestoord. De bus werd neergeworpen en de commissie gedwongen om te vertrekken. De menigte verstrooide zich, echter niet zonder gewelddadigheden te plegen. Dertien personen zijn in hechtenis genomen. Men verneemt dat de Rumenische Regeering eene conventie met Rusland heeft gesloten tot afschaffing der zoogenaamde capitulatiën in de Vorstendommen, doch alleen voor wat Rusland aangaat. Deze overeenkomst zal zeker veel indruk te Konstautinopel maken. Engeland. Terwijl zoovele fabrieken en industrieele on dernemingen door werkstakingen getroffen zijn, zijn de steenkolenmijnen der heeren Briggs steeds geëxploiteerd kunnen worden. Deze firma heeft het coöperatieve systeem ingevoerd en de winsten worden in gelijke verhouding tusschen de mees ters en de werklieden verdeeld. Volgens het ver slag van het laatste half jaar, werd aan de aan deelhouders 5 pCt. uitgedeeld en de overblijvende 6800 p. st. werden gelijkelijk tusschen de werk lieden en de directeuren verdeeld. De aandeel houders hebben in het geheele afgeloopen jaar 13% pCt. ontvangen, en onder het werkvolk is 3162 p. st. verdeeld. Een dépêche uit Toronto meldt, dat in Canada een groot zouavenkorps voor den Paus aange worven zal worden. Een Roomsch geestelijke is op reis naar de kolonie, om de werving te lei den. Frankrijk. Men |is eindelijk met het senatus-consult een stap verder gekomen, door de benoeming van den heer Devienne tot rapporteur. Waarschijnlijk zal het rapport echter niet voor 23 of 21 dezer worden uitgebracht en zullen de discussiên ook niet voor in het begin van September aanvangen. Van al de ingediende amendementen zijn slechts zes ter behandeling overgebleven. De heer Bon- jean wil het Wetg. Lichaam eene constitueerende macht toekennen, terwijl de Senaat eene wetge vende macht zou bezitten. De heer Bonjean wenscht eene commissie te zien aangesteld, be staande uit leden van den Senaat en van het Wetgevend Lichaam, om uitspraak te doen bij eventuele geschillen tusschen die machten. De heer Rouher moet daar nog al tegen gezind zijn, terwijl de Keizer er meer toe zou overhellen. De heer De Sartiges daarentegen wenscht, bij verschil van meening, Senaat en Wetgevend Lichaam gezamenlijk te doen stemmen, terwijl twee derden der gezamenlijke stemmen dan vol doende zouden zijn om over het punt inquaestie te beslissen. De heer Hubert Delisle dringt in zijn amendement aan, op het herstel van het adres. Naar men zegt vindt dit amendement grooten steun onder de Senaats leden. De Keizer is nog steeds lijdende en, in strijd met hetgeen de avondpers mededeelde, zijn de senatoren nog niet op St. Cloud ontvangen. Prins Napoleon, die nog niet naar Villers-sur-Mer is vertrokken, bezoekt den Keizer dikwijls en is ook weder met de Keizerin verzoend. H. M. zal, naar men zegt, den 23steo dezer naar Corsica ver trekken. Zij zal aldaar de feesten bijwonen ter gelegenheid van den hondersten verjaardag van Napoleon's geboorte. Zij zal ook Lyon bezoeken, en de handelsstand denkt haar schitterend te ontvangen. De toestand van den maarschalk Niel moet hopeloos zijn. De Maarschalk Bazaine schijnt de meeste kans te hebben, hem op te volgen. De jury heeft eene petitie aan den keizer ge- teekend, waarbij voor Pic, den ex-directeur van de Etendard, die tot zes jaren gevangenisstraf is veroordeeld, vermindering van straf gevraagd wordt. Aan de munt te Parijs worden thans postzegels van 5 franken vervaardigd. Onder de op 10 Juni jl. te Belleville gearres teerden, wier nieuwsgierigheid hun misdrijf vormde, bevindt zich ook een jongeling van 17 jaren, die eerst te Bicêtre werd opgesloten en thans te Mazas wordt gevangen gehouden, zonder nog eenig verhoor te hebben ondergaan. Eene Fransche maatschappij heeft aan de Por- tugeesche regeering het aanbod gedaan, om een telegraafkabel te leggen, ten einde Portugal met Gi braltar, Engeland en Amerika te verbinden. De maatschappij verlangt geen subsidie, maar een monopolie voor 20 jaren. Belg-ie. De Précurseur van Antwerpen behelst eene cor respondentie uit Amsterdam, waarbij met lof ge waagd wordt van de aldaar plaats hebbende tentoonstelling en o. a. hulde wordt gebracht aan den baron Mackay, die op recht hartelijke wijze en met uitmuntenden tact zijne gasten op het badhuis te Scheveningen heeft weten te ontha len en met een feestdronk, in sierlijke taal en gekuischte bewoordingen uitgebracht, getoond heeft, dat hij zich met gemak en op voortreffe lijke wijze in het Fransch weet uit te drukken. Men verneemt, dat de Engelsche riflemen aan den burgemeester van Luik te kennen hebben gegeven, dat zij met welgevallen de uitnoodiging aannamen, om het groot internationaal feest, in die stad te houden, bij te wonen. De burgemees ter, thans te Londen vertoevende, heeft een gast maal bij den lord-mayor bijgewoond en uit die stad een telegraphisch bericht gezonden, dat miss Coutts, die nu twee] jaren geleden de Belgische scherpschutters zoo luisterrijk onthaalde, zich op de haar gedane uitnoodiging mede bereid ver klaard heeft, om bij gelegenheid der feesten naar Luik te komen. Ook wordt uit Weenen bericht, dat men op talrijke deelneming van Oostenrijk- sche en Duitsche schutters rekent. TELEGRAMMEN. Konstantlnopel, 12 Augustus. De leening, ten bedrage van 12 millioen pond sterling, is met de Ottomanische bank gesloten. De interest is 6 pCt, en de schuld moet in 33 jaren afgelost zijn. Parys, 13 Augustus. De toestand van den maar schalk Niel is nog dezelfde. In den afgeloopen nacht had er evenwel eene kleine verbetering plaats. Madrid, 13 Augustus. Twee kleine Carlistische benden zijn in de provincie Valencia verschenen, maar door de bevolking teruggedreven. Weenen, 13 Augustus. De SlaatsAmeiger deelt mede, dat de berichten aangaande de correspon dentie tusschen den koning van Pruisen en den keizer van Oostenrijk in Juni 1866, louter leu gens ziju. In de laatste maanden en weken vóór den oorlog heeft tusschen de beide vorsten geen persoonlijke briefwisseling plaats gehad. Evenmin is er sprake geweest van een gemeenschappelij- ken aanval op Frankrijk. De delegatie uit den Rijksraad heeft de alge- meene beraadslagingen gehouden over het budget van Oorlog. De heer Von Beust heeft een beroep gedaan op de vaderlandsliefde der natie, waar door de handhaving van den vrede gemakkelijk zou worden gemaakt, wanneer de weerbaarheid des Rijks onveranderd bleef. Volgens de Neue Presse zijn de onderhandelin gen over de Turksche spoorwegen, voor zoover de Zuidelijke linie betreft, mislukt. Marktberichten. Amsterdam, 13 Augustus. Tarwe f 5 hooger. Wint bont Poolsche 360. Rogge onveranderd. Ga- latz en Petersburger 228. Taganrogge 222, en 227 op 2/m., levering vast. Oct. 220, 221, 222, 220, 218, 219, 220. Maart 211, 212, 211, 212, 213. Mei 210, 211. Koolzaad niets. Raapolie vliegend 40, najaar 40i4 a 40%, Mei 4154 a 41%. Lijnolie vlie gend 34, najaar 34, Mei 3454. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN brengen ter kennis van de kiesge- regtigden, dat ingevolge art. 14 en 15 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), de verkie zing van één lid voor den Gemeenteraad, ter vervulling der openvallende plaats ten gevolge van het genomen ontslag door Dr. C. W. H. VAN KAATHOVEN, die in 1871 moest aftreden, en het niet aannemen der op hem uitgebragte be noeming door Prof. J. DE WAL, zal geschie den op Diugsdag den 17den Augustus aanstaande. Llyden, 7 Augustus 1869. ivei-lre 1 ij 1< Nieuws. Op de onlangs gehouden Synode der Chr. Afgescheiden Kerk in Nederland, te Middelburg gehouden, is tusschen de zich noemende Oud-Ge reformeerde en Chr. Afgescheiden gemeenten een overeenkomst getroffen, waardoor de gemeenten „onder het kruis" hebben opgehouden te bestaan. Hierdoor heeft het Afgescheiden Kerkgenootschap een aanwinst gedaan van ongeveer 40 gemeenten en 20 predikanten. Op die Synode is tevens be sloten den naam „Christ. Afgesch." te laten varen en zich voortaan te noemen „Christelijk Gerefor meerde Kerk," alsmede om bij den minister Van Bosse aan te vragen de erkenning bij den Staat als collectief lichaam onder genoemden naam. Een commissie, met dat doel naar 's-Graven- hage gereisd, heeft van Z. Exc. de toezegging ontvangen, dat de zaak in beraad zal genomen worden en men eerlang den uitslag kan te gemoet zien. HUWELIJKEN, GEBOORTES EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Aug. GEHUWD. 10. H. P. C. De Pauw Gerlings en M. L. A. Thirion. Maastricht. 11. A. W. Weisman en E. C. Oostindijen. Amsterdam. 11. J. H. Van Enthoven en M. F. Steeneken. Rotterdam. 12. L. P. H. De Ridder en J. C. Tarels. Amsterdam. 12. J. Meijer en A. D. La House. Amsterdam. 12. J. B. C. Dreesman en A. E. Frinsel. Amsterdam. 12. G. F. Mezger en G. T. W. Tammen. Arasterdam. 12. F. R. p. Victor Jr. en G. R. Slaap. Hillcgom. 12. J. B. Jongeneel en M. C. Vermeer. Haarlem. A°g- BEVALLEN. 10. J. J. De Goede, geb. Slebe, Z. Schagerbrug. 10. A. M. C.,Ermerins, geb. Van Thye Hannes, D. Breda. 10. E. J. Dermout, geb. Goglin, D. VJissingen. 11. A. Rinse, geb. Verheij, 1). Amsterdam. 11. M. H. Avis, geb. Valk, D. Westzaan. 11. M. M. Mulock Houwer, geb. Van Andel, D. Zierikzee. 12. J. E. Stokvis, geb. Wertheim, Z. Amsterdam. 12. M. E. Van der Dmsen, geb. Heobel, D. Rotterdam. Aug. OVERLEDEN. 9. J. A. Kupers, M. 76 j. Amsterdam. 9. C. F. Frowein, Z. 10 j. Amsterdam. 9. A. Suhren, Z. 16 j. Hilversum. 10. D. E. Klaassen, geb. Bergman, 76 j. Amsterdam. 10. Buijs, K. 6 m. Zaandam. 10. I. Schaap, M. 68 j. Groningen. 10. M. L. Bnschman, V. 68 j. Zalt-Bommel. 13. Froram, geb. Hoes, Wed. 89 j. Schiedam. LAATSTE BERICHTEN. 's-Gravenhaoï, 14 Augustus. Z. K. H. de prins van Oranje is heden van het Loo teruggekeerd. HD. vertrekt weder spoedig om den nationalen scherpschutters-wedstrijd te Utrecht bijtewonen. Gisterenavond is aangekomen en aan het Hótel Paulez afgestapt, de Senator Duruy, oud Minister voor de zaken van het Onderwijs in Frankrijk. H. M. de koningin heeft hedenmiddag ten gehoore ontvangen de prinses d'Hénin en later ook den heer Duruy. Parijs, 14 Augustus. De Keizer heeft aan 82 militairen en zeelieden geheele en aan 69 gedeel telijke kwijtschelding van straf verleend. - Maar schalk Niel is hedennacht overleden. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter M. E. ASBREDE, geliefde echtgenoole van J. W. HOOGENSTRAATEN. Leyden, 13 Augustus 1869. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Ik ondergeteekende, wonende te Leiden, verklaar bij dezen van de Maatschappij van Onderlinge Brandverzekering te Woerden, Agent de Heer W. G. LA GARDE alhier (Noordeinde), bij welke Maatschappij ik verzekerd ben, ruime en volle dige schadeloosstelling te hebben outvangen voor de door den brand vernielde en beschadigde goe deren enz., waarom ik die Maatschappij kan aan bevelen. A. M. HUIBERSE. Leiden, 15 Augustus 1869. Informatiën bij den Heer W. G. LA GARDE, Noordeinde. Eene JlIKVROCtV van de P. G., de avond uren ter harer beschikking hebbende, wenschte die te besteden tot het geven van Onderwys in de Handwerken van nut en smaak, aan een beperkt aantal jonge jufvrouwen uit den deftigen stand. Franco brieven worden ingewacht onder Lett. S. bij den Boekhandelaar Jacs. HAZENBERG CornsZ. alhier. De Kiesvereeniging het Algemeen Belang heeft in hare laatst gehoudene vergadering besloten, bij de verkiezing van een lid voor den Gemeente raad, op Dingsdag 17 Augustus aanst., aan te be velen den Heer Namens de Kiesvereeniging, B. F. KRANTZ, Voorzitter. A. J. WIJNSTROOM, Secretaris. DE KIE§TEREENIGING heeft besloten voor de verkiezing van één lid voor den Gemeenteraad op a. s. Dingsdag 17 Augustus tot haren Kandidaat te stellen, en als zoodanig aantebevelen Dokter J. D. FBKV4Ï. Namens de Kiesvereeniging voornd., A. TIELEMAN, Voorz. T. J. VAN 'T HOOFT, L. Secret. DOOR DE VEREENIOINC worden alle Kiezers, die zich in een vooruit gaande richting bewegen, uitgenoodigd met haar en het Algemeen Belang, Dinsdag 17 Augustus hunne stem te geven aan den Heer Namens de Vereeniging, W. VAN DAM. H. A. DE RUIJTER. Door de Kiezers-Vereeniging wordt bij de aan staande verkiezing, op Dingsdag 17 Augustus 1869, aanbevolen de Heer: Dr. J. D. FREWAY. Namens de Kiezers-Vereeniging, P. DE HAAN, waarnemend Voorzitter C. COCK, Secretaris. Leyden, 12 Augustus 1869.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3