's-Gkavenhagk, 13 Augustus. Voor den Hoogen Raad der Nederlanden, kamer van vacantie, zijn lieden in eersten aanleg de pleidooien gevoerd in zake de Vereeniging tot landverbetering, ge vestigd te Dordrecht, eischeresse, tegen den staat der Nederlanden, gedaagde. De eisch strekt tot veroordeeliug van den staat om het aangevangen werk, zijnde het aanleggen van een dwarkrib om te dienen tot afdamming overdwars of stop ping van de rivier het Scheur in hare gansche breedte, ten behoeve van den in aanleg zijnden nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, te staken en het reeds verrichte weg te ruimen, met machtiging op de eischeresse om zich, bijge staan door de gewapende macht, tegen de voort zetting van het werk te verzetten en het reeds gestichte te doen wegruimen, met schadevergoe ding, als zullende deze werken zijn aangevangen en verricht op landen, de eischeresse in eigen dom toebehoorende. Vanwege den Staat werd hierop voorgesteld de exceptie van onbevoegdheid des rechters, uithoofde van het onderwerp des geschils, daar toch volgens het 9d" Hoofdstuk der Grondwet, handelende van den waterstaat, de Koning het oppertoezicht heeft over alles wat den waterstaat enz. betreft, en zullende daarom de rechterlijke macht onbevoegd zijn dat opper toezicht te deelen, veelmin om werken den wa terstaat betreffende, door het oppertoezicht bevo len en noodzakelijk geoordeeld, wanneer die zijn aangevangen, te doen vernielen door de militaire macht. Voor den Staat traden op de beide lands advocaten Mrs. A. De Pinto en G. M. Van der Linden, terwijl de advocaten Mrs. P. L. F. Blussé en W. Wintgens de exceptie bestreden en de vordering der eischeresse nader adstrueerden. Advocaat-Generaal Karseboom zal den 17don Au gustus in deze belangrijke zaak conclusie nemen. Rotterdam, 13 Aug. In den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer te 3 uren, is de persoon van J. W. Peskens, bode van een begrafenisfonds, op de Hoogstraat nabij de R.-K. kerk naar men vermoedt in twist geraakt met eenige personen en daarbij aan het oog verwond. Door agenten van politie kort daarna aan de Weezenbrug ont dekt, is hij naar het bureau in de Groote Pau- wensteeg overgebracht, geneeskundig behandeld en vervolgens naar zijn logement in de Nieuw- straat gebracht. Hij is in den avond van Maandag in het Ziekenhuis opgenomen en Woensdag daar aanvolgende overleden. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken, terwijl het onderzoek naar de daders, door den commissaris van politie aan gevangen, nog steeds wordt voortgezet, wordende door genoemden ambtenaar een ieder die daar omtrent eenige aanwijzing kan doen, uitgenoodigd hem de noodige inlichtingen te willen geven. Dordrecht, 11 Augustus. De persoon van H. alhier, ten wiens huize Zaterdag 11. brand ont stond, ten gevolge waarvan hij in voorloopige bewaring genomen werd, is heden weder op vrije voeten gesteld. Hellevoetsluis, 12 Augustus. Hedenmorgen met wassend water ontdekte men veel wrakhout op deze reede drijvende, en vermoedde men, dat met het onstuimig weder op gisteren in de nabijheid alhier eenig ongeluk heeft plaats gehad. Deze vrees is niet ongegrond geweest: volgens nadere ingewonnen berichten is vernomen dat op onze kust een Engelsche schooner en een brik met man en muis zijn vergaan. Texel, 12 Augustus. Hedenmorgen strandde •benoorden de Koog de Nederlandsche schoener kof Titia Susanna, kapt. Potzev, komende van Petersburg en bestemd naar Londen, en geladen met graan. Schip en lading zullen totaal weg zijn. De bemanning bestaande uit vijf personen, is door de reddingboot van Cocksdorp gered. Weinige oogenblikken na de redding was de reddingboot van Achter-de-Koog ook op de stran- dingsplaats tegenwoordig. Utrecht, 13 Augustus. Bij het Centraal Comité zijn weder de volgende prijzen ingekomen: Van Z. K. H. den prins van Oranje: 1°. een rijk met zilver gemonteerd kruidenwijn-vat; 2°. twee prachtige met zilver georneerde morgen wijn-kannen; van J. baron Amerongen van Na- tewitz, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal, een keurige zwart marmeren inktkoker met zilver georneerdvan den kapit. ter zee Jhr. F. De Casembroot, adjudant van Z. M. den ko ning in buitengewonen dienst: een bierbokaal met zilveren deksel, met de beeltenis van Z. M. den koningvan den kapt.-luit. ter zee J. F. Koopman, adjudant des konings in buitengewo nen dienst: 1°. een fraaie zilveren inktkoker en 2". een barometer aneroide; van het korps offi cieren en den auditeur der dienstd. schutterij te Harlingen, een uiterst keurige barometer aneroide; van de scherpschutters-vereeniging „voor Oranje" een fraaie zilveren inktkoker; en van de heeren Beijers en Van Boekhoven een keurig ingebon den pracht-exemplaar van de la Croix, l'art du moyen-age. Apeldoorn, 11 Augustus. Reeds sedert vele dagen heerscht op het Loo een groote bedrijvig heid; vele wagens zijn reeds gepakt en met ver schillende goederen, ja zelfs bloemen naar de Bilt afgezonden, om het kamp op te luisteren, maar ook om aldaar alles in gereedheid te brengen om Z. M. den Koning te kunnen ontvangen, die aldaar, vergezeld van eenigen zijner onderhoori- gen, kampeeren zal. Vollenhove, 12 Augustus. De persoon van J. J. alhier, die voor een paar jaar in arrest, heeft ge zeten, beschuldigd van moord op een 18jarige jonge dochter, welk feit alstoen niet is bewezen, werd gisteren wederom naar Zwolle getranspor teerd, onder beschuldiging van een dergelijk feit op een nog jeugdiger meisje, te hebben gepleegd. Harlingen, 12 Aug. In den afgeloopen nacht, omstreeks 12 uren, ontdekte men hier, dat er brand was uitgebroken in een pakhuis nabij de zaklinnenfabriek. Gelukkig werd men het vuur meester door aanwending van extincteurs, reeds eer de brandspuiten dienst konden doen. Men heeft den eigenaar der goederen op vermoeden in hechtenis genomen, dewijl men lucifers op het vlas vond liggen. Blokzijl, 12 Aug. Door eene vriendelijke hand zijn we in staat gesteld, de volgende mededee- ling te doen. Op de landhoeve „de Fuik"ge meente Opsterland, wordt door den eigenaar J. S., volgens de vinding van Dr. E., voornaam schei kundige, op de volgende wijze boter bereid. Hij neemt een dunnen linnen zak, die ongeveer 4 emmers melk kan bevatten, doet daar een lede ren zak om, giet vervolgens de melk in den binnensten zak en doet er 10 a 12 zeer lichte fabriekturven bij. Nadat deze zakken goed dicht zijn gebonden, worden ze bij 65 gr. Fahr. ge durende 7 uren in de lucht gehangen. Wanneer de warmte daalt tot onder 55, gr. worden de zakken weggeborgen tot den volgenden dag en dan zoo vroeg mogelijk weer uitgehangen. Na verloop van de 7 uren worden de zakken gedu rende lft uur in den grond of in een zeer koelen kelder gelegd. Bij de opening blijkt, dat al het overmatige vocht in den turf is getrokken of uit den linnen in den lederen zak. De ondervinding leert, dat men zoodoende eene grootere hoeveel heid boter verkrijgt dan op de gewone wijze en dat de qualiteit niets te wenschen overlaat. (D. v. Z.-H.) Groningen, 12 Augustus. Onze stad heeft op éen dag twee verliezen geleden, die door allen, welke de beide ontslapenen hebben gekend, diep worden betreurd. In den ouderdom van ruim 52 jaren overleed de heer Mr. W. J. Feith, rechter in de rechtbank, terwijl denzelfden dag is over leden de heer Mr. I. L. Schaap, procureur bij het Hof en bij de rechtbank. Nog onderscheiden an- zel, veel minder gek, veel minder ongerijmd, veel minder grotesk waren dan gij, o mijn groteske, ongerijmde, gekke en onnoozele vriend, die nog de dwaasheid begaat van midden in de XIX<le eeuw en in het hartje van Frankrijk te zoeken naar romaneske meisjes. Maar, ezel die gij zijt, slechts de vrouwen van over de veertig jaar verwaardigen zich nog op te merken dat een man jong, schoon, eerlijk, verstandig is, en dat hij om het hoofd den stralenkrans of althans het voorgevoel heeft van het genie. Slechts dezulken willen nog beminnen en bemind wezen, slechts zij begrijpen en waardeeren de natuur, de kunst, de deugd, het genie, en toch moeten zij zorg vuldig oppassen om dat, te verbergen, anders worden zij verdacht gehouden óf van verzen te maken öf van lichtvaardig te zijn in haar ge drag. Wat betreft de jonge meisjes, die doen daar sinds lang niet meer aan. Sommigen hou den zich nog wel alsof zij veel ophebben met bloemen, muziek, verzen, landleven, vogels en versche melk. Maar wanneer zij bij geval over iets mijmeren, dan is het, wees er van verzekerd, eeniglijk en alleen aan den een of anderen hoes- terigen, jichtigen, grilligen, gebochelden, manken, melaatschen, grimmigen geldwolf, 't komt er in 't geheel niet nauw op aan, mits hij haar slechts veel goede bankbriefjes, fraaie hotels, schitterende équipages, diamanten, cachemiren shawls, kan ten, enz. kan geven, en bovendien, zoo mogelijk, de eer en het aanzien, dat gewoonlijk daarmee verbonden is. En hebt ge haar dat alles aan te bieden, hè? Niet? wees dan niet dwaas genoeg om een strijd aan te vangen en vol te houden, waarin gij zoudt overwonnen worden, dat wil zeggen: waardoor gij zeer zeker belachelijk en zeer waarschijnlijk ongelukkig zoudt worden. Zou er in onzen tijd nog éene vrouw bestaan altoos ondersteld dat dezulken ooit bestaan hebben die het waard is, ik zeg niet eens de tranen, die zij een braaf mensch doet vergie ten, maar zelfs den tijd dien zij hem dwaselijk laat verknoeien Sommige dichters meenen van ja, maar dat is alleen slechts uit de gewoonte van inkleeden en van zich anders uit te drukken, evenals zij nog maar altoos voortgaan met „de sterren te laten verschieten" en „de zon zich ter ruste te laten begeven", terwijl zij toch zeer wel weten dat die twee astronomische ketterijen hun op school eene goede portie strafwerk zou den hebben op den hals gehaald. De zedeleer aars, die nu pruikjes dragen en vroeger met de schoone sekse omsprongen, dat het den he mel geklaagd was! beweren dat men in de zen onzen tijd geen eerbied meer heeft voor de vrouwen, 't Kan zijn, maar aan wie ligt de dere betrekkingen werden door laatstgenoemde vervuld. Bergen-op-Zoom, 8 Aug. Eene moedige daad heeft alhier plaats gehad; zij verdient algemeen bekend te worden. Tegen 4 uren in den namiddag wilde een kind van 8 jaren op een schip klimmen, doch het stapte mis en verdween in het water. Een jon gentje van 9 jaren, die aan het raam zijner wo ning stond, zag den val en riep zijn vader, den heer Van Haesendonck, directeur eener suiker fabriek. Deze snelde toe, wierp zich onmiddellijk in de Schelde en had het geluk den kleinen deugniet, die reeds bewusteloos in de diepte wegzonk, te grijpen. Op eenigen afstand van daar kon de heer Van Haesendonck een touw vatten en bleef er gedurende eenige minuten met zijn last aanhangen, tot een schuitje hem kwam redden. Gemengde Berichten. Toen de groote zangeres Nillson voor het laatst in Covent-Garden zong, heeft het Engelsche pu bliek haar eene ovatie gebracht, waartoe het zich anders zelden laat meeslepen. Na de voorstelling wachtten 20 rijk versierde rijtuigen haar op, en begeleidden haar naar lady Robert Peel, waar zij dien avond soupeerde. De Onderkoning van Egypte heeft een werf depot opgericht te Bern en te Genève om de Zwitsers dienst te doen nemen in het Egyptische leger; de Zwitsersche bladen deelen mede, dat ongeveer 300 man reeds vertrokken zijn, en ver langen dat de Bondsraad tusschen beiden zal komen. De spaarbanken, die in Engeland aan de post kantoren verbonden zijn, hadden den 31 Dec. 1868 11,567,000 pd.st. in kas. Deze som behoorde aan 950,000 inleggers. Niet minder dan 13,833 brie ven zijn zonder adres naar de postkantoren ge bracht, waarvan 281 eene waarde inhielden van 6375 pd. st. „Waarom neem je uw pet niet voor mij af?" vroeg een dorpsburgemeester aan een jongen, die met een weerbarstig kalf worstelde. „Ik wil wel," antwoordde de jongen, „als u achtbare dan maar even mijn kalf voor mij wil vasthouden." Er is sprake van de oprichting van een con servatoire voor muziek te Venetië. De gemeen teraad heeft eene bijdrage van 30,000 fr. beloofd. Het drijvende dok voor Bannade is behouden overgekomen. Volgens een telegram uit Ajaccio van 10 Aug. is het bosch van Marmano, tot het domein be- hoorende, in brand geraakt en was het tot nu toe nog niet gelukt het vuur meester te worden. Een werkman te Luik heeft een nieuw geweer uitgevonden, van zeer eenvoudige constructie, waarmede 30 schoten in de minuut kunnen ge daan worden. De proeven zijn goed geslaagd. Het Oostenrijksche ministerie van oorlog heeft het besluit genomen de vélocipèdes bij het leger in toepassing te brengen, om in geval van oor log den dépêchedienst, in plaats van door een bereden courier, door bekwame vélocipèdisten te doen verrichten. Bij de verschillende korpsen zullen vélocipède-scholen opgericht worden. INGEZONDEN. Wanneer wij onze staatsinstellingen vergelijken met die, waaronder onze hooggeroemde voor ouders leefden, dan treffen ons de belangrijke verbeteringen, die er vooral in den laatsten tijd zijn aangebracht. Wilde de burgerij vroeger hare wenschen kenbaar maken, dan moest zij zich richten tot een collegie, op welks samenstelling zij niet den geringsten invloed kon uitoefenen, en dat dan ook menigmaal die wenschen met een minachtend schouderophalen aanhoorde. Im mers de vroegere vroedschappen, thans gemeen teraden geheeten, bestonden in de groote steden, schuld? Terwijl de oudheid ze behandelde als slavinnen, de tijd der middeleeuwen als machi nes om kinderen voort te brengen, en de XVIUd» eeuw als middelen tot vermaak en genot, heeft onze tijd in allen ernst gepoogd ze te maken tot de gezellinnen en gelijken des mans. Heeft men haar niet genoeg voorgepraat en met wat hoogdravende woorden soms! van hare rechten, van hare waardigheid, ,van hare rein heid, van hare heiligheid Heeft men hooggenoeg opgegeven en wel in alle oprechtheid van het schitterende van haar verstand, de onpeil baarheid van haar hart, den adel harer neigin gen? Zoo lang het er nu slechts op aankwam om den wierook op te snuiven, die men haar onder den neus brandde, hebben de vrouwen zeer goed de rol gespeeld die men haar opdrong van afgoodjes, hoewel zij hoogstwaarschijnlijk de eersten zijn geweest om onder elkander den draak te steken met hare godheid. Maar in plaats van nu bovengemelde godheid zich te la ten openbaren door wonderen van liefde, van zelfverloochening en van zelfopoffering, die men de onnoozelheid had van haar te verwachten, hebben zij gedacht dat het veel voordeeliger zou zijn om te gaan partij trekken van de licht- geloovigheid der mannen, en zij zijn aldus aan het redeneeren gegaan: „Dewijl wij dan nu een- zooals Leiden, uit hoogstens 40 leden, die zich zeiven aanvulden, en dus steeds voltallig werden gemaakt met leden, die dezelfde staatkundige of liever, zooals dikwijls het geval was, dezelfde baatzuchtige béginselen waren toegedaan als hunne collega's. Er was dus alleen sprake van de belangen der burgerij, wanneer die overeenkwamen met de 1 inzichten van de leden der vroedschap. Was er verschil, ontstond er botsing, dan bleef er bijna niets over dan openlijk verzet, dan oproer, waar- voor een braaf, eerlijk burger huiverde, niet al- leen om de uitspattingen van het gemeen, maar vooral, omdat elk edel mensch gewelddadige mid delen verafschuwt en alleen in den hoogsten nood, wanneer alle redelijke vertoogen onvrucht- baar zijn gebleven, tot verzet overgaat. Het gevolg hiervan was, dat veel goeds werd tegengehouden of ten minste de uitvoering van nuttige maatregelen werd belemmerd. Hoe ge lukkig, dat wij ons thans in een beteren toestand mogen verheugen De gemeenteraden bestaan tegenwoordig uit mannen, die door de burgerij zelve gekozen zijn en die alzoo door haar waardig en geschikt zijn geoordeeld, hare belangen te behartigen. Periodieke aftredingen stellen de stemhebbende burgers in staat om hen, die aan hunne recht matige verwachtingen hebben beantwoord, te her kiezen en dus opnieuw met hun vertrouwen te vereeren; maar ook hen, die om de eene of an dere reden dat vertrouwen verloren hebben, te verwijderen en hunne plaats door betere personen te doen innemen. Ten einde nu over de meerdere of mindere ge schiktheid der gekozen leden te kunnen oordee- len, zal het, zooals ieder begrijpt, noodig zijn, dat de gekozenen vrlkomen vrij zijn in hunne handelingen en vooral in het uitbrengen hun ner stem. Hooge afkeuring verdient het dus, wanneer men de candidaten voor den gemeenteraad vooraf de belofte laat afleggen, dat zij in het belang van de eene of andere partij zullen stemmen, om daarvan hunne candidatuur te doen afhangen. Daardoor toch maakt men slaven van mannen, die bovenal vrij moesten zijn; daardoor schendt men de grondwet, en daardoor ontstaan die ge drochtelijke verbonden, die men in den laatsten tijd hier en elders heeft zien ontstaan. Neen, de hoofdvraag bij het doen eener keuze moet zijnis de voorgestelde- candidaat een man, die lust en bekwaamheid bezit om, datgene te verrichten, wat men van hem mag verwachten. Geleid door dat begiusel, zal de keuze goed zijn, en zal men meer eu meer overtuigd" worden van het nut, dat de tegenwoordige orde van za ken heeft aangebracht. Eindelijk zal men daar door hechtere waarborgen verkrijgen voor de trouwe uitvoering der organieke wetten, die naar den geest onzer grondwet gemaakt zijn. Bedenken wij dit ook bij de verkiezing op 17 Augustus aanstaande en laat het dèn en voortaan onze leuze zijn Handhaving der rechten van het Nederlandsche volk, welks vrijheid de bewondering en ook wei eens de jaloerschheid van veel machtiger volken van ons werelddeel heeft opgewekt. Aan de kiezers die vragen waarom de liberale kiesvereenigingeu geen R.-Katholiek tot kandidaat hebben gesteld, diene tot naricht dat bepaald het plan heeft bestaan, om den Heer H. P. J. Van Wensen kandidaat te stellen, doch ter vergadering van de kiesvereeniging Het Algemeen Belang werd stellig verzekerd, dat ZEd. zich de kandidatuur thans niet zou laten welgevallen, waarom men heeft afgezien hem die aan te bieden. Thans behooren de liberalen te begrijpen dat zij om hunne eer als een eenig man den heer Mr. P. C. LEZIVÏJX moeten stemmen. maal, naar men ons verzekert, heiligen en enge len zijn, zouden de heeren stervelingen nooit genoeg kunnen doen om ons hunne grove mens heid te doen vergeten en voorbijzien. En daar nu alle godheden der wereld en der geschiedenis van alle eeuwen hèr de oprechtheid en den ijver van de vroomheid harer vereerders hebben afge meten naar de prorata hunner offerhanden, zoo dunkt het ons goed om niet af te wijken van dat eerwaardig oud en hoogst verstandig gebruik, zoodat al wie onze gunsten wil deelach tig worden ingevolge het welbekende spreek woord: „De cadeautjes onderhouden de vriend schap" ze bij ons zal moeten verdienen tegen een goeden prijs. En wat betreft de liefde, de zelfverloochening, de zelfopoffering, zulk soort van moeilijk te betrachten deugden zijn klaarblij kelijk door den catechismus voorgeschreven aan de geloovigen en geenszins aan de stervelingen. Het zal dus den mannen geoorloofd zijn, ze jegens ons in beoefening te brengen, nadat zij intusschen de wezenlijke plichten zullen hebben vervuld, buiten dewelke voor hen geen zaligheid zal kunnen be staan, zooals daar zijnOns prachtiglijk op te schik ken, ons ruim te laten wonen, ons kostelijk te voe den, ons gedurig te amuseeren, ons blindelings te gehoorzamen. (Wordf vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2