N°. 2918. Maandag A°. 1869. 16 Augustus. Feuilleton van liet Leidsch Dagblad". MIMISCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DÏÏR ADVKRTKiVTIKN. Voor iederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. I. el tie ii11 A u„ -stus. Wederom zijn de kiezers van Leiden opgeroe pen, om een lid voor den gemeenteraad te ver kiezen. Prof. De Wal heeft wij waarschuwden het reeds van te voren voor zijne benoeming bedankt. De plaats, door het bedanken van Dr. Kaathoven dus nog ledig gebleven, moet aanstaan den Dinsdag vervuld worden. Eene gelukkige keus is het, die Algemeen Belang gedaan heeft, en wij ondersteunen den candidaat door deze Vereeniging gesteld met warmte. Het moge sommigen wellicht verwonderen, dat zij thans niet haren eersten candidaat weder stelt men mag niet vergeten dat de heer Lezwijn nog oudere rechten heeft dan Dr. Plaat, dat hij bij de periodieke aftreding in de eerste plaats door Atgemeen Belang als candidaat gesteld werd, en dat dus de Vereeniging, nu deze beide heeren niet het vereiscbte aantal stemmen hebben ver kregen, door den heer Lezwijn thans aan te be velen voor deze plaats, zich volkomen gelijk blijft. Wij hebben bet vroeger reeds gezegd, waarom wij den heer Lezwijn zoo gaarne eene plaats in onzen gemeenteraad zouden zien innemen. Wij zeiden het toen, dat de veelvuldige diensten in verschillende betrekkingen door hem bewezen, en vooral zijne tinantieele kennis hem in alle opzichten voor deze taak verkieselijk maken. Wij mogen er nog bijvoegen, dat, hoezeer het ook een natuurlijk verschijnsel is, dat de politieke kleur bij de keuze van gemeenteraadsleden meermalen haren invloed doet gevoelen, deze zich bij deze candidatuur niet doet gelden en de heer Lezwijn, naar wij tneenen, een candidaat is, die op de steun van alle partijen mag rekenen. Toch oordeelen de andere kiesvereenigingen er anders over. Zij hebben eenen anderen candidaat gestold tegenover hem. Een strijd is dus onver mijdelijk. De laatste verkiezingen hebben doen zien, boe een enkele stem meer of minder eenen grooten invloed op den uitslag kan hebben. Moch ten allen dit beseften. Bij advertentie in de Leidsche Courant van heden brengt zelfs de heer Lezwijn's tegenstander, Dr. J. D. Frenay, hulde aan de erkende bekwaamheid van dien heer, en nog meer, verklaart diens begin selen te zijn toegedaan. Er kan dus ook voor de kie zers zonder uitzondering, geen bezwaar bestaan, om hunne stemmen in grooten getale op den heer Le zwijn te vereenigen. Voor kiesvereenigingen van de politieke kleur van Nederland en Oranje en Vader land en Oranje mag het zeker zonderling heeten, een candidaat te stellen, die zich vereenigt met de beginselen ven zijn tegen-candidaat, door Algemeen Belang gesteld. Mag dat dan een eerlijke strijd heeten, dien de conservatieven hier voeren, een zuivere toepassing van zuivere beginselen, of een opzettelijke poging ter versnippering van stem men? De beantwoording dier vraag laten wc aan allen over, die een zelfstandig oordeel willen en kunnen vellen. Na de verklaring van Dr. J. D. Frenay kan geen der conservatieve kiesvereenigingen hem langer steunen, zoo ze ten minste achting koes teren voor haar eigen beginselen. Aan allen dus, die prijs stellen op een zuiveren strijd, die 't waar- deeren, dat men hem aanbeveelt, met wiens be ginselen men zich uit volle overtuiging vereenigt, bevelen we ten sterkste aan bij de. aanstaande verkiezing hunne stemmen uit te brengen op Mr. P. C. I.K/AV1.IV. Onderstaande tabel bevat de systematische be namingen voor maten en gewichten, welke be namingen over 10 jaren moeten gebruikt worden en waarvan de invoering reeds nu zooveel mo gelijk bevorderd wordt. De verkorte schrijfwijze, die waarschijnlijk algemeen zal gevolgd worden, wordt door de vooraan geplaatste letters aangeduid. Verkortingen. M. M. K. M. H. M. I) M. M. d. M. c. M. m. M. 33 M3 of S d. M' c. M' li:. H3 H. L. D. L. L. =3 d. L. 33 c. L. V M' K. M» H. A. A. M1 d. MJ lengtemaat. Myriameter (10 mijl of 10.000 el). Kilometer (1 mijl of 1000 el). Hectometer (100 el). Decameter (roede of 10 el). Meter (el). Decimeter (palm). Centimeter (duim). Millimeter (streep). el). M» K. G. H. G. D. G. G. d. G. c. G. m. G. inhoudsmaat. lvub. Meter of Stère, Wisse (k. n Decimeter (kub. palm). Centimeter (kub. duim). Millimeter (kub. streep). Hectoliter (vat of mud) 100 kan of kop. Decaliter (schepel) 10 kan of kop. Liter (kan of kop). Deciliter (maatje). Centiliter (vingerhoed). VLAKTEMAAT. 100 vierk. mijlen. vierk. mijl. Hectare (bunder). Are (roede), vierk. Meter (vierk. el), vierk. Decimeter (vierk. palm), vierk. Centimeter (vierk. duim), vierk. Millimeter (vierk. streep). gewicht. Kilogram (pond). Hectogram (ons). Decagram (lood). Gram (wichtje). Decigram 'lw wichtje). Centigram 100 wichtje). Milligram ('/1M0 wichtje). Men schrijft ons uit de residentie; „Eenigen tijd geleden is reeds gemeld, dat den 16den Augustus te Mannheim bijeen zal komen de centrale commissie voor de Rijnvaart-aangele genheden. „Op het daartoe door de Badensche regeering genomen initiatief, hebben de verscb;Hende Rijn oever-staten, Beieren, Frankrijk, Pruisen, Hessen, Baden eu Nederland besloten, dat deze gelegen heid zal worden dienstbaar gemaakt aan liet be spreken van maatregelen, om te komen tot eene. algemeene regeling van de visclivangst op den Rijn en zijne bijrivieren. „Door de onderscheidene staten zijn daartoe afzonderlijke gedelegeerden benoemd. Naar ik verneem, heeft onze regeering de heeren Van Beeck Vollenlioven, voorzitter der commissie voor de zeevisscherijen, en den heer Pollen, als we tenschappelijke specialiteit, aangewezen, om deel te nemen aan eene voorloopige wisseling van denkbeelden, ten einde later te komen tot een definitief tractaat. „In de maand October a. s. zal hier ter stede eene conferentie van een anderen aard worden gehouden. De commissie ter bespreking der aan gelegenheden van de internationale suiker-regeling zal alsdan weder bijeenkomen." (Hdbl.) Wij hebben in de laatste dagen niet altijd mel ding gemaakt van het aantal personen dat de Tentoonsteüïngs-terreinen bezocht. Het is ons een waar genoegen te kunnen constateeren, dat het bezoek belangrijk toenemend is. Zoo waren er den 7d™ Aug. 707-1 personen door de tourniquets ge passeerd. Zoo hebben reeds 1000 personen uit de arbeidende klasse van het voorrecht gebruik ge maakt oui de tentoonstelling voor 10 cents te bezichtigen. Aangenaam is het ons te kunnen berichten, dat de Franschen geheel gereed zijn. Hunne ex positie, vooral van onderwijs (teekeningen en voorbeelden) is wel in staat ons te verzoenen met de langdurige oefening van ons geduld, waar toe zij ons noopte. Het bericht omtrent het voorgenomen bezoek van Z. M. op Vrijdag, is aan een misverstand toe te schrijven. Hoewel liet bezoek van Z. M. bin nenkort te gemoet gezien kan worden, is de dag nog niet bekend. Handbl De Indische mail is, blijkens telegraphiscli be richt, gisteren te Suez aangebracht. Aan de Zwem- en Bad-inrichting lihgnzigl zijn gedurende deze week 211 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 117 tot 125 vol wassen personen en vau 57 tot 66 kinderen. Naar wij vernemen, heeft de minister van bin- nenlandsche zaken aan P. J. Planjer alhier, voor- loopig vergunning verleend zijn stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Leiden en 's-Ilertogenbosch en voor een stooinsleepdienst tusschen Gouda, Dordrecht en 's-Bosch uit te breiden op Zwijudreclit, 's-Gravendeel, Willems dorp en Moerdijk. Deze voorloopige vergunning is verleend zonder gevolgtrekking voor de nader te nemen definitieve beschikking. Maandag-morgen vertrekt van hier per l"9n spoortrein over Rotterdam naar Utrecht het de tachement der d d. schutterij, onder konnnando van den lste" luitenant W. Scheper, alsmede het korps scherpschutters, waarbij zich onderweg zullen aansluiten de d.d. schutterij en het korps koninklijke scherpschutters van's-Hage, benevens de studenten-scherpschutters van Leiden, welke te 's-Hage verzamelen; verder dezelfde korpsen van de gemeenten Delft, Schiedam en Rotterdam, om liet kamp aan de Bilt van 1621 Augustus te betrekken. Men deelt mede dat ter gelegenheid van de plechtige opcnsteling van het Kanaal van Suez in de maand October a. s. de Nederlandsche natie zal worden vertegenwoordigd door Zr. Ms. stoomschip Curagao onder het kommandement van den kapitein-luit. t/z. Jhr. M. W. Bowier. Dezer dagen heeft Z. Exc. de minister van jus titie, de heer Van Lilaar, zoo schrijft men uit Maastricht, na te Roermond de cellulaire gevan genis te hebben bezocht, te dezer stede in oogen - schouw genomen de in het afgeloopen jaar afge brande gevangenis, die thans bijna geheel her bouwd is. De gewone audiëntie van den minister van ko loniën zal op Woensdag den ISdeu Augustus aan staande niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Bruns- sum J. H. Jansen; lot mil.-cotnmiss. in het 1ste mil.-distr. der prov. Gelderland, Jhr. A. A. Van Neukirchen genaamd Nijvenheim, gep. niaj. van het korps inar.tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer L. Pincoffs, te Rotterdam. Z. M. heeft aan den gep. luit.-kol. J. Muschart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ruil.- comm. in het lste mil.-distr. der prov. Gelderland, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen langdurige diensten. De luitenantster zee der 2de klasse B. M. Van der Weide en W. C. Böhtlingk, dienende respec tievelijk op Zr. Ms. ramschip de Buffel en drij vende batterij Neptunun, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en den lsten Sep tember aanstaande vervangen, eerstgenoemde door den luitenant ter zee der 2de klasse A. P. Tadeina en laatstgenoemde door den luitenant ter zee der 2de klasse A. Van Linden van den Heuvell. Amsterdam, 13 Augustus. Naar men verneemt, zal de heer Drelier, wiens W eener bier zulk een opgang maakt op de Internationale Tentoonstelling alhier binnenkort een bierhuis openen, in de onmiddellijke nabijheid van de Beurs. De jaarlijksche Tentoonstelling van kunst werken van levende meesters in de kunstzalen der Maatschappij Arti et Amicitiae zal den ■td™ October e. k. worden geopend; de daarvoor be stemde voorwerpen moeten vóór of op 19 Sep tember worden ingezonden. ROMANESKE JONGEJUFVROUWEN. NAAR HET FRANSCH VAN- JULES KERGOMARD. [Vervolg.) Het korenbloempje bezat zulk een zuiver azuur niet als haar oogen; de maan was veel minder blond dan beur hair; de ether in persoon was niet zoo etherisch als hare ziel. Och! wat hebben wij eene menigte madelief jes samen ontbladerdwat hebben wij eene me nigte vergeet-mij-nietjes bij geheele busselen ver bruikt! wat hebben wij samen een aantal boek- deelen in proza en poëzie doorgelezen! Ja, 't is waar, ik had wel wat meer uit visschen kunnen gaan, dan had het heelemaal op eene élegie ge leken. Eens noodlottige dag! moesten wij scheiden. Onze tranen stroomden en onze lippen zwoeren dat wij elkaar eeuwiglijk zouden be minnen. Zij hield woordtot op den stond dat een deurwaarder, ieelijk maar kaal koppig, zijn witten das, zijn gouden bril en zijne exploo- ten aan hare voeten legde. Verleden jaar heb ik haar weer gezien, dat aanbiddelijk maar be- drieglijk schepseltje. Zij sprak mij met geest- drift over de schilderijen van het museum te Versailles, en op 't dessert was de punt van haar neusje vuurrood Hoor eene andere geschiedenis, o voortreffelijk jongeling In een tijd, minder ver verwijderd van ons tijdvak liet zal zoowat drie jaar geleden zijn zuchtte bij, die deze regelen schrijft, al toos vroom en oprecht, gedurende drie maanden voor eene prentenkleurster, die werkzaam en deugdzaam was, woonachtig onder de hanebal ken ergens in zijne buurt. Hij spaarde niets om bet hart der wreede te vermurwen, geeue moordda dige lonken, geene kusjes toevertrouwd aan den adem der zephyrs, geen geparfumeerde en vurige brieven toevertrouwd aan de kleine post, geene bloemen in polten en in ruikers bezorgd door den kruier op den boek. Zij was en bleef onge voelig voor alles. Tot het uiterste gebracht, en inderdaad erg verliefd,, de drommel haal me! wachtte ik haar op een goeden dag op en deed haar de meest buitensporige voorslagen, zooals b.v. om haar portret te uiaken in miniatuur! 0111 baar naar de Funambules te geleiden en er met haar in de avant-scènes te gaan zittenom haar te trouwen voor mijnheer den maire van een of ander arrondissement, getolereerd door de zedelijkheid! om mij te doen benoemen tot lid van het Instituut, afdeeling schilderkunst! om Grassot, dien ik niet ken, aan haar voor te stellen, om pogingen in het werk te stellen ten einde voor haar een krans van rozen te Nanterre te verkrijgen! „Voor éen woord van u komt niets mij onbereikbaar voor!" zei ik tot haar. „Wat verlaDgt gij?" Zij zag mij naden kend aan, aarzelde, en sprak eindelijk: „Eene crinoline!!"Gij begrijpt dat ik, niettegen staande ik een verklaarden afkeer heb van dat vrouwelijk windas, mij toch haastte om haren wensch te vervullen, en zij beminde mij in alle eer en deugd drie maanden lang. Maar daarna bood een verdoven pennelikker haar aan om het mutsje, 't welk zij tot dusverre gedragen had, te vervangen door een hoed uit de passage du Sauinon, en zij ging met hem op den loop naar het Quartier Latin Of hebt gij liever onlangs gebeurde voorbeel den, o allerbeste der jongelingen? Herinner u dat allerliefste kind, dat wij verleden winter met zulk eene schandalige bewondering zaten aan te kijken in den Italiaanschen schouw burg. Zij was zeventien jaar oud, had een mil- lioen, was schoon als eene toovergodin, en boven dien was zij gravinGisteren is zij getrouwd, om hertogin De Xte worden, met dien ouden sater, krank en ongezond naar lichaam en ziel, die zich zelven altoos verkocht aan alle bovendrijvende partijen, en die ze allen verraden heeft zoodra zij onderlagen!Herinner u dat bruine, trot- sche, standbeeldachtige schepsel, dat zulke prach tige verzen en zulk een wezenlijken hartstocht heeft ingeboezemd aan onzen armen grooten poëet, Etienne Duval. Thans heeft zij hem verla ten, ten einde een hotel en equipage te bekomen in den persoon van den bankier Z..., die maar tweemaal bankroet heeft gemaakt en wel drie maal millionair geweest is! Etienne is uit wan hoop krankzinnig geworden, en men is beducht dat edel verstand nimmermeer te zullen kunnen terecht brengen. Wat beteeksut en wat bewijst nu dat alles? zuft gij vragen'! Dat bewijst dat toen Icarus ten hemel wou opstijgen, toen de Amadissen den hei liger» Graal zochten, toen Don t^uichot de wa penrusting van Mandrino wilde vetoveren, toen de alchimisten den steen der wijzen, en de wiskunstenaars de quadratuur van den cirkel zochten al die menschen veel minder onnoo-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1