en die van andere schrijfsters en schrijvers, die ons lieve, godsdienstige, lijdzame en brave negers te aanschouwen geven, zijn overdreven en onwaar. De negers, die hier, Goddank, niet talrijk zijn overgewaaid, zijn over 't algemeen liederlijke kerels, meesters in diefstal en vrouwenverkrach ting. „In Staunton verkrachtte een neger verleden week eene vrouw en vermoordde haar daarna. Hij werd gevangen genomen en in afwachting der zitting van de Jury in de gevangenis gestopt. De burgerij, beducht dat een of ander teemende kwaker of methodistenpreeker pogingen ter zijner ontvluchting zou doen, brak de gevangenis open, haalde hem er uit, en hing hem op. „Eergisteren bedreef een neger hetzelfde met een arme Zweedsche meid, die pas eenige dagen hier was en die hij voorgaf een dienst te be zorgen. Spoedig was hij gevangen, 's Avonds vroegen meer dan tweehonderd personen aan sheriff Grace zijne uitlevering, die daarop onmid dellijk de politie waarschuwde en met twee revol vers gewapend voor de deur der gevangenis post vatte, en ieder die zich toegang wilde verschaffen dreigde dood te schieten. Daardoor en door talrijk toegeschoten politiebeambten bleef de neger in de gevangenis: anders hadden we 't genoegen gehad hem aan een lantaarnpaal te zien bengelen. „Dit zijn de menschen, die men ten koste van veel burger- en broederbloed heeft vrij gemaakt. Maar voor de partij, die hunne vrijmaking door dreef, zijn ze nuttig. Ze brengen stemmen uit, begrijpt ge, en menig afgevaardigde of senator dankt aan die meerderheid zijne verkiezing. „De rechtstreeksche verkiezingen bij u zijn beter. In Nederland weet ieder kiezer wat hij doet en geen lid van de Tweede Kamer of Provin ciale Staten dankt zijn lidmaatschap aan de stem men van onnoozele kiezers, die bij den neus rondgeleid en als stemmachines worden gebruikt, niet waar??? Zijn de Nederlandsche politici en verkiezingsagenten daartoe niet te eerlijk?? Of is 't bij u ook alzoo? Meldt mij dat bij gelegen heid eens; ik ben nieuwsgierig te vernemen, of men bij verkiezingen bij u ook werkt." Het Nationaal Tooneelgezelschap van Antwerpen, onder directie van den heerEloy Lemaire, zal aan zijn plan, waarvan reeds met een enkel woord is melding gemaakt, gevolg ge ven. Slechts twee voorstellingen zullen, nu de kermis bijna ten einde is, den overgang vormen van het woelig kermisleven tot den kalmeren, alledaagschen toestand. De keuze der op te voeren stukken is daartoe bijzonder geschikt, waar die ons veel waar kunstgenot in 't vooruitzicht stelt. Voor den eersten avond heeft men Jenny ge kozen, eene keus, die wij niet anders dan kun nen toejuichen. De hoofdrol, in handen van mej. Beersmans, zoomede de geheele overige rolver- deeling, waarborgen juiste opvatting en goede uitvoering. We wenschen dan ook der directie van het Nationaal Tooneelgezelschap een druk bezoek, een eivolle zaal toe en twijfelen niet of ons kunstminnend publiek zal dien wensch verwezenlijken, de verdiensten toch van het gezelschap van den heer Lemaire worden alom erkend. Gisterenavond had op de vest tusschen de ge- amoveerde Mare- en Rijnsburgsche poorten het volgende voorval plaats: Een kermisreiziger, ge raakte met zijn vrouw in twist welke zoo hoog liep dat hij zich door in het water te springen vau het leven wilde berooven; na reeds eenmaal door zijne beminde ega weer houden te zijn, gelukte het hem echter ten twee den male in het water te springen, en had hij zeker zijn plan ten uitvoer gebracht, indien niet op het hulpgeroep der vrouw spoedig eenige netje. Gij kunt u geen idee maken van die lachende bedrijvigheid, van dien overvloed van levenslust en levenskracht, van dat vermetele ge luk. Dat kind van zeventien jaren geeft mij telkens eene levendige voorstelling van de jeugd, in hare volledigste en schitterendste ontwikkeling. Zij heeft in haren blik, in hare stem, in haren gang bevalligheden, harmonieën,aanlokkelijkheden, die verontrustend zouden zijn, bijaldien niet de meisjesachtige en maagdelijke onwetendheid dei- ziele den bijna uitdagenden glans van hare uit wendige gaven een weinig temperde en als het ware onschuldig maakte. Die glans en gloed des geestes, die de beproevingen des levens mij zoo spoedig hebben doen verliezen, en die mijne zuster bezit, maakt het mij gemakkelijk om haar portret te voltooien met een gezegde, dat anders in 't geheel niet nederig zou schijnen na al het geen ik van hare schoonheid gezegd heb: Pienée lijkt op mij op eene allerverbazendste wijze; al leenlijk heeft zij op mij vooruit het geluk. Hare vriendin, Marcelle de Gury, insgelijks jong, even schoon, hoezeer in een ander genre van schoon heid, en als het te pas komt even dwaas en jo lig, is evenwel ingewikkeld van karakter en veel moeilijker om te doorgronden. Het is eene na tuur, die lichamelijk en geestelijk misschien iet- yvat kunstmatig en overhaast is ontwikkeld, en personen ter hulp waren gesneld om hem te redden. De Staats-Courant meldt dat de miliciens van de lichting van 1865, behoorende tot de infanterie, hoogstwaarschijnlijk in de eerste dagen van Sep tember in activiteit zullen worden opgeroepen. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Woensdag 4 Aug. aanstaande niet plaats hebben. Z. M. de Koning heeft bij besluit van 18 Juli 1809 n°. 17, bewilliging verleend op bet bij het verzoekschrift van den heer W. H. Van Meuke- ren, notaris te Rotterdam, c. s„ uitmakende de directie der te Rotterdam te vestigen naamlooze vennootschap de Noord-Brabantsch-Duilsche Spoorweg- Maatschappij, overgelegd authentiek afschrift der akte van oprichting van even gemelde naamlooze vennootschap. Amsterdam, 29 Juli. De uitslag der eind-exa mens voor de hoogere burgerscholen met vijfja rigen cursus in de provincie Noord-Holland is, dat van de 24 candidalen, waarvan 2 zich gedu rende het mondeling examen hebben teruggetrok ken, van de 22 overigen 16 zijn geslaagd. Schoonhoven, 31 Juli. In den vroegen morgen van heden zijn 3 officieren met een lOÜtal jonge lingen der artillerie-instructie-compagnie van hier naar het Kamp bij Zeist vertrokken, om daar gedurende een maand te vertoeven. De tocht liep van hier over Oudewater, Utrecht en Soest naar het bedoelde, kamp. Van Oude water tot Soest zou men per spoor reizen. Frederiksoord, 31 Juli. Het tweedaags bezoek van afgevaardigden en leden der Maatschappij van Weldadigheid, aan de vrije koloniën alhier en te Willemsoord gebracht, is afgeloopen. De indruk, dien deze instellingen van wijlen generaal Van den Bosch op de bezoekers maakte, was allergunstigst; landbouw, veeteelt, fabrieken en werkplaatsen, boerderijen, kerken, scholen, alles werd door de vele aanwezigen met de meeste nauwkeurigheid in oogenschouw genomen; één stemmig was men na de bezichtiging, in den lof aan H.H. commissarissen en directieleden, voor de wijze van bestuur en behartiging van alles, wat strekken kan om de inrichting hoe langs zoo meer aan haar doel te doen beantwoorden. Moge de natie het hare doen en door deelneming aan 't lidmaatschap (f 2.50 per jaar) eene instel ling schragen, die in het oog van alle welden- kenden zoozeer ondersteuning verdient. Leeuwarden, 29 Juli. Gelijk onlangs is mede gedeeld, heeft de Hooge Raad, bij arrest van 16 Juni j.l, vernietigd een door de arrondissements rechtbank alhier bevestigd vonnis van het kan tongerecht te Bergum, waarbij een ingezetene van dat dorp wegens weigering om de betrekking van armvoogd aan te nemen, op grond van de verordening, betreffende de algemeene armbestu ren in de gemeente Tietjerksteradeel, tot geld boete van I 25 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen was veroordeeld. Geheel in overeenstem ming met een vroeger arrest, van 10 Mei 1859, nam de Hooge Raad aan, dat de gemeenteraad onbevoegd was om straf te stellen op de over treding van een reglement, dat eeniglijk zijn grond heeft in de wet op het armbestuur. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben thans gemeend de aandacht van de gemeentebesturen op deze beide arresten te moeten vestigen en hen aan te beve len, de reglementen op dit onderwerp in hunne gemeente bestaande, aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Mocht dat onderzoek aan- toonen, dat. die reglementen ook zoodanige bepa lingen bevatten, dan zal het op den weg der gemeentebesturen zijn gelegen, bij den gemeente raad de vereischte stappen te doen tot. het aan- zij heeft in hare gelaatstrekken en in haren blik eene bepaaldheid en eene gedecideerdheid, en in haar verstand en in hare uitdrukkingen eene juistheid, die haar reeds geheel en al tot eene vrouw maken, terwijl Renée nog geheel en al een kind is, en het hoogstwaarschijnlijk nog langen tijd blijven zal. De laastgenoemde bekoort en trekt aan; de andere komt te gemoet en is u te machtig. Mijn zusje zou zich misschien ko ningin laten maken, hare vriendin zou willen regeeren. Intusschen scheen het dat die twee deftige persoontjes, op het tijdstip van mijn vertrek, be zig waren samen te spannen, met oogmerk om eenige heerschappij uit te oefenen op het nog al uitgebreid en gecompliceerdjgebied van Franyoise, die zij meer dan noodig is dol maken. Zij had den samen fluisterpartijtjes, voor welke zij liefst de meest afgelegen hoekjes van het salon en de geheimzinnig in 't donker gehulde laan tjes van liet park opzochten. Die arme Fran- foise! En toch, men kan niet weten 1 Misschien be ginnen de harten in die nog zoo jeugdige boe zems wakker te worden. Alle vriendinnetjes van de kostschool hebben broeders of neven; en, heeft men, bij gemis van de werkelijkheid niet de tooverwereld? In weerwil van de zwarte bende brengen van de noodige wijzigingen in die regle menten. Texel, 30 Juli. Gisteren strandde ten N.-O. van de Noorder Haaks, op de „ezels," een groote Engelsche stoomboot, te huis behoorende te Huil en bestemd naar Amsterdam, beladen met graan, waaronder ook een groote hoeveelheid koolzaad. Gisterenmorgen werd alhier de equipage, waar onder ook eene dame als passagier, met een Ur- ker visschuit te Nieuwediep aangebracht. Groningen, 29 Juli. De geneeskundige facul teit alhier heeft een zilveren medaille toegekend aan hem, die zich bekend maakt als schrijver van het antwoord op de prijsvraag, onder het motto: „die Aufreibung, welche jede Thatigkeit der Bewegung, etc." Oisterwjjk, 29 Juli. Heden hield de heer Van Gorcum, uit Groningen, alhier eene voordracht, die ten doel had, eenige meerdere kennis te ver spreiden aangaande de verhouding van Neder land tot den Javaan. In korte, flinke trekken, gaf hij een overzicht van de geschiedenis van Java, waarbij hij den aard van den Javaan, zijn godsdienst en regeeringsvorm in een helder licht plaatste. Hij deed daarbij duidelijk uitkomen hoe Nederland 't eerst betrekkingen met Java heeft aangeknoopt en hoe wij tot den thans bestaanden toestand zijn gekomen. Na een duidelijk overzicht van het cultuurstelsel te hebben gegeven en de leemten daarin te hebben aangewezen, besloot hij niet een woord om het doel van de Maat schappij Tot Nut van den Javaan te verklaren en tot deelname daaraan op te wekken. Ook eene aanzienlijke damesschare toonde hare belangstel ling. Zulk eene voordracht op een dorp in Noord- Brabant is zeer zeker eene bijzonderheid. Men huldigt toch in Brabant de leer dat zulke bijeen komsten van heeren en dames na zonsondergang onzedelijk zijn. De Protestanten, in zooverre ze niet van de Katholieken afhankelijk zijn (want die zijn er niet weinigen), en eenige verlichte Katholieken hebben zich hier vereenigd tot eene sociëteit, waar 't nuttige met het aangename vereenigd wordt. Daarvan leverde de avond van 29 Juli weder een welsprekend bewijs. Maastricht, 30 Juli. Naar men verneemt, is de heer Petrus Regout, oud-lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van het Legioen van Eer, voornaam industrieel hier ter stede, door den paus begiftigd met de ridderorde van den Heiligen Gregorius den Groote. VARIA. De wapenfabrikant Stroblberger te Munchen heeft volgens het Bayer-Indust. u. Gewerbeblatl na langen tijd gezocht te hebben naar een mid del om zijne wapenen tegen roesten te bewaren, gevonden dat het collodion uitstekend aan dit doel beantwoordt, beter dan alle overige, zelfs de fijnste, vernissen. Voorwerpen van zilver, verzilverd, nieuw zilver, enz. zoowel gepolijst als mat-vvit, worden hierdoor zonder eenig nadeel daar collodionwater helder en kleurloos is van de lucht afgesloten en derhalve tegen oxydatie be schermd. De metalen voorwerpen worden een weinig verwarmd, en dan daarop met een zacht pen seel collodion gebracht, zóo dat alle plaatsen ge raakt wordeu. Meer dan éénmaal moet men ze echter niet bestrijken. De alzoo door Stroblberger toegeruste wapenen hebben, met andere, een jaar in zijn winkelkast gelegen en zijn thans nog vol komen glad, terwijl de andere geheel zwart aan- geloopen zijn. Hij heeft daartoe gebruikt collodion met alcohol verdund, ongeveer zooals dat door photografen gebruikt wordt. der grijsaards in jaren of in gedachten, zal de lucht altoos nog genoeg gastvrije, kasteelen ople veren voor de pelgrimsreizigers, die in het rijk der verbeelding verdwalen, en al waren er niet meer, dan zouden er althans nog wel „hutjes van klei. aan 't eind der aarde" over wezen, om ruimte te hebben voor twee minnende hart jes.... Weest maar gerust, romaneske en goedgeloo- vige zieltjes! Gij zult u misschien teleurgesteld vinden, en gij zult tranen storten bij de ontdek king dat de „betooverde prinsen" zeldzaam zijn, en dat er tegenwoordig eene menigte zijn zon der kroon, zelfs zonder bloemenkroon; maar, op mijn woord, dat is nog beter dan het te bren gen tot het weduwschap zonder zelfs te hebben kennis gemaakt met de liefde! Daar komt Laura mij juist aan tafel roepen. Adieu! Ik steek mijne hand aan uwen man toe, aan u mijne beide wangen, en aan uwe twee dotjes mijne lippen. Ik blijf u allen hartelijk lief hebben; maar wanneer zal ik ulieden nu eerst te zien krijgen? Ik zal u schrijven zoodra ik op Garlan zal zijn aangekomen, ten einde u het raadsel op te lossen. Ik ben inderdaad ongerust. jane. In den Figaro leest men„Men heeft reeds veel geschreven tegen het misbruik niet alleen, maar ook tegen het gebruik van de tabak. Dezer da gen zagen wij eene fraaie collectie snuifdoozen bij een diplomaat, alle geschenken van vorsten. „Gij snuift dus excellentie?" vroeg een dei- aanwezigen. „Snuiven! volstrekt niet, maar toch draag ik steeds een snuifdoos bij mij. Men kan zich niet voorstellen hoe veel nut een snuifdoos bewijzen kan bij een moeilijk gesprek. Als men u iets vraagt, dan neemt gij een snuifje en hebt intus schen tijd om eens na te denken. Als het gesprek in eene meer levendige discussie overgaat en op het punt is eene onaangename wending te nemen, strekt de snuifdoos tot brug waarover men weder tot elkander komt. Ik heb gedurende mijn diplo matieke loopbaan twee zwakheden aangenomen ik zie niet bijzonder goed en ik snuif. Gij kunt u niet begrijpen welke diensten mijn bril en mijn snuifdoos reeds aan mij en aan mijne regee ring bewezen hebben." De Engelsche beeldhouwer Noble heeft op dit oogenblik onderhanden een kolossaal standbeeld van Olivier Cromwell, dat in Manchester zal worden opgericht. Coralline, geen vergiftige zelfstandigheid. Onlangs maakten wij er melding van dat zekere dame een gestreepte intlammatie aan hare beenen had gekregen, ten gevolge van het dragen van kousen, beurtelings rood en bruin gestreept en waarvan het rood Coralline bleek te zijn. Thans moeten wij melden, dat dr. Laudrin in de académie des Sciences heeft medegedeeld: 1°. dat de coralline, zelfs bij groote hoeveelheden, geen vergiftige zelf standigheid is; 2°. dat deze kleurstof derhalve bij ververij en drukkerij gerust kan worden gebe zigd, mits niet gemengd met andere giftige stoffen. De heer Chevreul deelt verder mede, dat de ver giftiging door coralline een punt van onderzoek had uitgemaakt bij het wetenschappelijk personeel der Gobelins en dat een der leden niet geaarzeld heeft zijn arm te omwinden met in coralline ge kleurde stoffen. Het resultaat was evenals bij den heer Landrin, dat de stof geenszins vergiftigend bleek te zijn. Het schijnt, dat de stoffen, vroeger onderzocht door den heer Tardieu, niet met coral line maar met arseniczuur aluin-aarde waren ge verfd. Diu, de eminente geneeskundige in de medicina forensis, krijgt door deze stellige mede- deelingen een gevoeligen knak. (U. D.) BUITENLAND. Spaiy o Uit Madrid wordt gemeld, dat het officieele blad eerstdaags eene circulaire van den minister van buitenl. zaken aan de Spaansche diploma tieke agenten zal openbaar maken, waarin de gewichtigste stappen en uitkomsten der revolutie worden opgesomd en het regeeringsplan van het tegenwoordige kabinet wordt uiteengezet. Duitschland. Het aantal personen, die uit Pruisen als land verhuizers op reis gaan, om zich aan den drie jarigen militairen diensttijd te onttrekken, neemt aanmerkelijk toe. De rechtbanken hebben veel werk, alleen wegens vervolgingen tegen deze personen. Volgens een bericht uit Posen zijn al leen in het district Gnesen dit jaar 648 personen wegens aangewende middelen tot ontduiking van krijgsdienst veroordeeld tot eene maand gevan genisstraf en 50 thalers boete. Het Humboldtsfeest. De 100ste verjaardag der geboorte van Alexan der Von Humboldt is den 27sten Juli te Berlijn feestelijk herdacht; er was eene academische plechtigheid van gemaakt. In de gehoorzaal dei- universiteit waren te 1 uur talrijke belangstel lenden .opgekomen; vele leden der familie Von aan den heer saoul sadn1er. Kasteel Garlan (bij Morlaix), den 7d0° Mei 1858. Voor alle dingen, gij onuitstaanbare ploert, die gij zijt, krijg toch niet in uw hoofd om te vergeten van op het adres van uw antwoord op dezen brief te zetten de uitdrukkelijke en veel be- teekenende vermelding van het kasteel, zonder welke men hier niet anders binnenkomt dan onder de, allerongunstigste voorteekeneu. Gij zoudt mij onfeilbaar de gunst doen verliezen der burchtvrouwe, en, om redenen, die ik u hierna in alle uitvoerigheid zal meedeelen, is het noo dig dat ik mijn best doe dat zij mij althans hier dulden wil. Intusschen ben ik verplicht, maar onder ons, om u te bekennen dat dat zoogenaamde kasteel niets anders is dan een allerver schrikkelijkst parallelopipedum van metsel werk, dat precies zooveel stijl, deftigheid en voorkomen heeft als de eerste de beste hooi schuur Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2