ADVERTENTIES. Op den 1 SEPTEMBER 1869 bruid 64 jaren oud is! Zoo, dat gebeurt ook wel meer. Maar ge laat me niet uitspreken... de aanstaande echtgenoot is in 1823 bij zijn tegen- woordigen patroon komen werken en is sedert dien tijd verloofd geweest met het meisje, met wie hij nu vereenigd zal worden; geen minuut is hij zijne Juliette ontrouw geweest. Dat is wat anders! (D. v. Z.) Een prediker van het negerras vertelde aan zijne toehoorders, dat God Adam uit weeke klei vervaardigd had en hem daarna tegen eene hei ning had gezet, om te drogen. Een zijner toe hoorders deed hem de vraag, of hij goed gehoord had, en de versche Adam tegen eene heining was gezet, om te drogen. Hij bekwam een toe stemmend antwoord, waarop hij terstond de vraag liet volgen: „Wie had die heining gemaakt?" „Zwijg," zeide de prediker, „tegen zulke vragen is geen enkel stelsel van godgeleerdheid bestand." Terwijl wij Europeanen ons best doen, de dood straf af te schaffen, is zij in het Oosten nog in volle werking, zooals ieder weet. Maar dat een beul van het ophangen van zijn patiënt eene winstgevende zaak maakt, is zeker minder be kend. Een reiziger verhaalt als ooggetuige in een kleine stad van Aziatisch Turkije, dat, als iemand tot de galg verwezen wordt, de man, die met de executie belast is, met zijne knechten, den ge vangene en al wat hij noodig heeft, des morgens om vijf uren zich reeds op weg begeeft. Voor de deur van het eerste huis de beste houdt hij stand, en oogenblikkelijk wordt er een begin gemaakt met het inslaan van paaltjes, om de galg daaraan te bevestigen. Op dit gerucht komt de bewoner van het huis, waarvoor dit geschiedt, naar buiten en vraagt Wat? Gij wilt iemand vlak voor mijn deur ophangen Zeker! 't Moet toch ergens geschieden. Ja, maar juist niet hier, zou 'k denken? Mij wel; maar dan moet ik eenige schade vergoeding vragen voor hetgeen wij reeds gedaan hebben Hoeveel wil je hebben? Mij dunkt, 30 piasters is niet te veel. 't Is een beetje duur. Nu, gij moet het zelf weten, anders. Honderd schreden verder begint hetzelfde ko mediespel en duurt zoo den geheelen dag door, totdat de ongelukkige, volgens de wet even voor zonsondergang, zijne straf ondergaat in den hoek van een afgelegen boschje. Beul, knechten en gevangene leven dien dag er goed van, want de winnende hand is mild. {K. C.) BUITENLAND. Duitschland. Vrij algemeen keuren de Duitsche bladen het plan van den Pruisischen minister van financiën af om voortaan het budget in twee groote rubrie ken te verdoelen: n 1. het budget der noodzakelijke en dat der nuttige uitgaven. De eersten, meent hij, behoeven volstrekt niet te worden bediscussi eerd, omdat de daarvoor aangevraagde kredieten moeten worden toegestaan, en wat de laatsten aangaat, hierover zou men het gemakkelijker eens worden. Die afkeuring is zeer billijk, daar men niet weet wat de heer Von der Heydt rangschikt on der nuttige, wat onder noodzakelijke uitga ven. Men is thans toch beducht dat de minister die uitgaven noodzakelijk zal noemen, die hij vreest dat bestrijding zullen uitlokken en als nuttige uitgaven voorstellen zal doen, waartegen de afgevaardigden zich moeilijk kunnen verzetten, zonder zich in de hoogste mate impopulair te maken. Intusschen gelooft men niet dat de minister zich vleien kan, dat zijn plan ingang zal vinden. Het zal afstuiten op de gezonde redeneering, dat er geene noodzakelijke uitgaven zijn, welke niet nuttig en geene nuttige die niet noodzakelijk zijn. Met betrekking tot de uitwisseling der ratifi catie van de afrekening der commissie van li quidatie der bondszaken, wordt uit Munchen ge meld, dat zij op 1". Augustus zal geschieden. Prui sen heeft geene reclames ingediend en de overige betrokken partijen hadden vroeger reeds te ken nen gegeven, dat er geene bezwaren bestonden tegen de goedkeuring, en hiermede is het eerste gedeelte van den arbeid der commissie voltooid, Oostenrjjk-Honfi;aarsche Alonai-eli ie. Weenensche beursschandalen hebben in de laatste dagen tot een proces aanleiding gegeven, dat bijna nog meer opspraak verwekt heeft dan het proces van den bisschop van Linz. Zekere Scharf, uitgever van de Sonntags Zeitung, was tevens speculant, en gebruikte zijn blad uitslui tend ten behoeve van zijn winstbejag; hij dreef dat spel zoo grof, dat hij op zeker keer van de beurs werd gedrongen; om zich over die behan deling te wreken, tastte hij in zijn blad een der eerste bankiers aan, den heer Schiff, overlaadde hem met allerlei scheldwoorden, en liet hem daarbij weten, dat, wanneer hij hem niet af kocht, er nog meer van dien aard zou volgen. Dit schijnt de gewone tactiek van den dagblad schrijver Scharf geweest te zijn, en de vrees voor zijn pen was zoo groot, dat in den regel zijn beurs er wel bij voer. De heer Schiff weigerde echter en klaagde Scharf bij de rechtbank aan wegens laster. De belangrijkheid van deze zaak was echter niet zoozeer de rechtsquaestie, of Scharf in de termen van laster viel, maar wel, dat deze wist te bewerken, dat bijna al de notabelen van de Weener Beurs voor de rechtbank werden gedag vaard als getuigen. Schoon zij bij het verhoor zich uiterst voorzichtig uitlieten hetzij uit vrees voor den beschuldigde, hetzij omdat zij de geheimen der beursspeculatie niet willen ver klappen kwam het publiek toch meer te weten van hetgeen er in de finantieele wereld omging dan gewoonlijk het geval is, en het resultaat van het proces is geweest, dat Scharf is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, f 200 boete en in de kosten, en de geld-heeren in de achting van de publieke opinie zeer sterk zijn gedaald. Het aantal studenten aan de Weener universi teit bedraagt thans 4S00; hiervan behooren tot de geneeskundige faculteit 35 pCt., de rechtsge leerde 28, de theologische 24, de overige tot de letterkundige faculteit. De directie van den Zuiderspoorweg heeft se dert eenige dagen eene nieuwe soort van salon- waggons in dienst gesteld voor de heete dagen. De wanden zijn dubbel en de tusschenruimte is gevuld met ijs, zoodat de lucht in die rijtuigen zeer koel blijft. Op verscheiden stations kan de voorraad worden vernieuwd. De vracht is iets hooger gesteld dan die der eerste klasse. Griekenland. De te Athene gevestigde correspondent der Augsburger Allgemeine Zeitung schrijft onder dagtee- kening van 18 Juli o. a. het volgende: In den laatsten tijd werden weder geruchten verspreid omtrent eene ministerieele crisis, die echter eiken grond missen. De houding van Ku- manduros tegen de regeering wordt evenwel el- ken dag scherper, en zijn bekend orgaan Palin- genesia vindt er behagen in, om tegen haar een zekere polemiek te voeren; hij vult gansche ko lommen vol met de opsomming van diefstallen, misdrijven en roofaanvallen, die in de provinciën zouden zijn gepleegd en bewijzen moeten hoe, onder het tegenwoordig bestuur, niets geschiedt om het euvel tegen te gaan. Het centraal comité van het derde internatio nale „vrijheids- en vredescongres," dat te Lau sanne zal gehouden worden, heeft het volgende programma rond gezonden: „Het doel van de vereeniging is de stichting van een republikeinsch verbond onder de volkeren van Europa; zij zal dat doel trachten te bereiken door de pers en door de vrije taal op hare congressen en volks vergaderingen. Het verbond streeft bovendien naar afschaffing van de staande legers en wil deze ve-vangen zien door een nationale militie; het verlangt scheiding van kerk en staat, de emancipatie der vrouw op burgerlijk en staat kundig gebied; oplossing van de sociale quaestie door verbetering en uitbreiding van opvoeding en onderwijs, door strenge toepassing van het beginsel, dat alle eigendom een uitvloeisel is van den individueelen of gemeenschappelijken arbeid, in een woord door alles wat volgens de wet der rechtvaardigheid langzamerhand de ware ge lijkheid onder de burgers verwezenlijkt." FranUrfi 1. Woensdag, in den gehouden kabinetsraad, is het tusschen Chasseloup Laubat en Rouher tot eene vrij hevige woordenwisseling gekomen. De heer Forcade nam voor eerstgenoemde partij. De voormalige minister van staat vindt hetontwerp- senatus-consult te liberaal. De ministers hadden afgesproken, dat zij van den Keizer zouden ver langen, dat Rouher van hunne beraadslagingen uitgesloten zou worden, maar toen zij hun ver langen aan den Keizer zouden mededeelen, had geen hunner daartoe den moed. Zaterdag zal weder eene kabinetsraad gehouden worden en daarin de definitieve tekst van het ontwerp-sena- tus-consult worden vastgesteld. Er bestaat ook voornemen, om later de kieswet om te werken; dan zou men echter tot eene ontbinding der Ka mer moeten overgaan. Hierdoor wordt het ont staan verklaard van het door het olficieele blad tegengesproken gerucht, dat de regeering voor nemens is reeds nu de Kamer te ontbinden. Maandag zal de Senaat bijeenkomen om te be raadslagen over het senaatsbesluit, waarin de hervormingen vastgesteld worden, die de Keizer beloofd heeft. Het publiek weet niet, wat dat senaatsbesluit zal inhouden, en de regeering zelf, dat is de ministerraad, schijnt het ook nog niet recht te weten. Te oordeelen naar hetgeen de bladen, die ge woonlijk goed ingelicht zijn, verzekeren, zal de memorie van toelichting bij het senaatsbesluit het ware karakter van de hervormingen aanduiden. De drie schilders, die naar den prijs van 100,000 franken zullen dingen, zijn de heeren Baudry, Ca- banel en Alexandre Hesse. Het kasteel van Rosiny, het voormalige verblijf der hertogen van Berri, is gekocht door een sui kerraffinadeur en zal tot eene fabriek worden ingericht. Men leest in de France: Eindelijk heeft men berichten nopens don Carlos, welke bijna nauw keurig zijn. De jeugdige pretendent was twee dagen geleden te Bordeaux. Daar heeft men zijn spoor verloren, maar onderstelt, dat hij zich naar de Spaansche grenzen heeft begeven. Wellicht be vindt hij zich thans op Spaanschen bodem. Wat in allen gevalle niet betwijfeld kan worden, is dat zijne aanhangers werkelijk georganiseerd zijn, om zijne aanspraken op den troon van Spanje te ondersteunen met manschappen en belangrijke sommen gelds. De vertrouwden van den Prins verzekeren, dat Tristany in Catalonië is binnen gerukt met een veel aanzienlijker korps, dan men vroeger beweerde dat hij onder zijn bevelen had. In plaats van 250 man zonder hun aanvoerder, staan er 6000 aan gene zijde der Pyreneën, met den beruchten partijganger aan het hoofd. Belg^ie- Vrijdag werd te Brussel de algemeene tentoon stelling van schoone kunsten plechtig in tegen woordigheid van Z. M. den Koning geopend. De catalogus telt niet minder dan 1540 kunst werken, waarvan 1525 schilderijen. De tentoonstelling kan als goed gelukt beschouwd worden. Van de Nederlandsche schilders blinken uit de heeren Bisschop, Bles, Springer, Verveer, Blommers, Bakker Korffen Stortenbeker. In het geheel zijn 1800 doeken tentoongesteld. Het lo kaal, dat in den bolanischen tuin is opgetrokken, voldoet uitermate en vormt met de omgeving een prachtig geheel. De heer Bisschop mocht zich in de onderschei ding verheugen, dat de Koning zich met hem in de tentoonstellingszaal geruimen tijd heeft onder houden. LAATSTE BERICHTEN. Parijs, 31 Juli. Men verzekert, dat op den dag der afkondiging van het senatus-consult, eene amnestatie voor staatkundige misdrijven zal wor den uitgevaardigd. De Conslitulionnel weerspreekt het gerucht, dat de maarschalk Niel ernstig ziek is en zijn ontslag zal nemen. Weenen, 31 Juli. De N. Fr. Presse vermeent dat graaf Von Beust, naar aanleiding van aanmer kingen uit Berlijn en Dresden, voornemens is door het openbaar maken van nog eenige dé pêches het bewijs te leveren dat hij volkomen gerechtigd was tot het doen zijner verklaringen in de delegatiën en het Roode boek. H0WELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN? Uit de verschillende Dagbladen. Jali. GEHUWD. 29. T. Sehavicr en J, A. W. H. Dicrkens. 'a-Bosch, 29. J. K. L. Th. Koek en H. Kok ADkcrsrait. Apeldoorn. 29. M. Sprayt en J. M. Ëiicbncr. Gouda. 29. D. Snuyf Cz. en J. M. De Jager. Koog a/d. Zaan. Juli. BEVALLEN. 23. M. C. Massink, geb. Bodisco, D. Hengelo. 26. B. M. B. A. A. Helmich van Baak, geb. Middachten, D. Huize Baak bij Zutfcu. 27. M. Rom9winckel, geb. Vaa der Moore, D. Amsterdam. 30. C. Poi, geb. Norden, Z. Amsterdam. Juli. OVERLEDEN. 23. L. A. Vcgclin van Claerbergen, V. 09 j. Marienbergh bij 25. A. H. Van Leeuwen, D. 5 j. Arnhem. [Leeuwarden 29. Wed. P. Liotard, 52 j. Rotterdam. 30. M. H. Opdenkamp, Vr. 61 j. Rotterdam. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. □am. Dam. nam. avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 Q. 5 D. 8 u. Vrijd. 73° 65° Zaterd. 61° 65° 76° 73° TELEGRAJM1MEN. Rio Janeiro, 8 Juli. Volgens Paraguyaansche berichten heeft een corps Brazilianen in het bin nenland van Paraguay de nederlaag geleden, zoo danig dat het vau het centrum der operatiën is afgesneden en de achterhoede heeft verloren. Voorts wordt gemeld dat de verkenningstochten der geallieerden naar de liniën van Lopez zonder resultaat blijven, en dat Lopez te Ascura eene sterke positie heeft. Madrid, 29 Juli. De Gaceta meldt, dat de op roerige benden nog voortdurend de wijk nemen naar de gebergten, waarheen zij vervolgd worden door de troepen, wier geestdrift voor de zaak van het liberalisme toeneemt. Madrid, 30 Juli. De Carlisten die zich in de provincie la Mancha bevinden, keeren langzamer hand terug. In Lerida hebben oubeteekenende rustverstoringen plaats gehad. De orde is echter hersteld. Lissabon, 30 Juli. De ministerieele crisis is voorloopig geëindigd. Kerkelijk IVieuws. Nedkrl. Hervormde Kerk. Beroepen: te LeilensH. Cannegieter te Nieuweschans; te Meeuwen: N. Brons Middel, cand. Aangenomen: te Giessen en Rijswijk: door J. T. F. U. Lauts te Oosterlandte Wierden door A. Piper te Heemse; te Hillegersberg: door G. J. Van der Flier te Eemnes binnen; te Oost- en te West-Grafdijk: door J. D. H. Van Setten tePur- merlandte Hagesteindoor J. D. Iiolsteyn te Krimpen aan den IJselte Alkmaar; door W. Mense te Bodegraven. Emeritus: D. Nieuwhof te Haamstede. Christelijk Gereformeerde Kerk. Beroepen: te[[Wezep[en te SleeuwijkK. Klei- nendorst te Putten; te AlblasserdamF. A. Bergsma, cand.; te LandsmeerA. H. Gezelle Meerburg, [cand.; te Holten: J. B. Van Mechelen, cand. Aangenomen: te Harlingen: door H. Beu ker te Giesendam. Bedankt: te Hallum door H. Van Hoogen te Buriem. Officieele Berichten. I'l'l'EMBL ADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen- bestuur van Leyden, doet te weten dat de in gevulde patentbladen, over het dienstjaar 1S69 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den laatsten Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deur waarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. Leïden, 24 Julij 1869. Gemeenteraad. Te drie uren werd de vergadering geopend; daar het vereischte aantal leden niet aanwezig is, wordt de vergadering verdaagd. Wind: Vrijdag mid. 5 uren Z. W.Zaterdag mid. 12 N. W., 4 uren Z. W. Voorspoedig bevallen van eene Docliler H. J. C. RAN DOE, geb. Halderiet. Haarlem, 30 Julij 1869. Eenige en algemeene kennisgeving. Bij onderhandsche acte, in dato den 10d"n Julij 1869, geregistreerd te Leiden, den 16dcn derzelfde maand, is door de Ondergeteekeuden JOHANNES HENDRIK WIJNSTROOM en CHRISTIAAN HENDRIK BACKER, beiden wonende te Leiden, de tusschen lien in het jaar 1859, voor den tijd van tien jaren aangegane Vennootschap tot het fabriceren van en den handel in vloeibare ge brande Siroop, bekend onder den naam van Kleursel, gecontinueerd voor den tijd van vjjf jaren, aanvang genomen hebbende den l,ta> April dezes jaars en zullende eindigen den 31"co Maart 1874. De Vennootschap zal zijn gevestigd te Leiden en even als vroeger worden gedreven on der de firma van „WIJNSTROOM EN BAC KER," waarvan beide de Vennooten de teeke- ning zullen hebben, doch alleen voor zaken regt- streeksch tot de Vennootschap betrekkelijk, en niet tot opnemen van gelden, het doen van ver pandingen of beleeningen of het stellen van borg- togten. Geschiedende deze aankondiging in voldoening aan artikel 31 van het Wetboek van Koophandel J. II. WIJNSTROOM- C- n. HACKER- Op de Haarlemmerstraat TE HUUR: 1 net gemeubileerde HAMERS, gezamenlijk of in tweeën te bewonen. Brieven franco onder let ters J. F., Bureau Leidsch Dagblad. TTHi: IIUU BS een royaal HO VENHUIS met npartcn opgang, voorzien van alle mogelijke gemakken, op een der eerste standen dezer stad. Te bevragen met franco brieven Letter B. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier. Op eene der riandste gedeelten dezer stad wordt voor een eenig Heer TE HUUR aangeboden een Kamer met Slaapkamertje, naar verkiezing wel of niet gemeubileerd. Brie ven franco onder lett. O. bij den Boekhandelaar J. VAN DER SCHOUW, Breêstraat bij de Ko renbrugsteeg. znl de uilloling plaats hebben van de li.ll.0ns- lenrijksclic Slaalslecning van bel jaar 18li4. Hoogste uilkeenngen fl. 200.000, fl, 50.000, fl. 10.000, ft. 5.000, fl. 2 000, fl, 1000, fl, 500, fl, 400. Laagsle uilkeering fl. 160. Wettig gestempelde gedeelten van aandeeleu «lezer leening TEGEN ONDERSTAANDE PRIJZEN 1 stuk 7 gulden Ned. Crt. 3 stukken 20 H H 70 ff /f ROTHSCHILD A C°., PostgasseN°. 14 le Weenen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3