Vervolg van hel verslag over den toestand der pro vincie over 1868). Openbare veiligheid. De voortoopig genomen proef te Rotterdam, om de uren van den nachtdienst uit te breiden en die van den dagdienst te verminderen, kan als ge slaagd worden beschouwd, zoodat in overeen stemming daarmede de verordening, waarbij die inrichting der politie is bepaald, werd gewijzigd. Handhaving der orde. In het algemeen is voor de veiligheid van personen en eigendommen be hoorlijk zorg gedragen. De rust bleef ongestoord, op enkele uitzonde ringen na. Behalve eeuige volksoploopen te Gouda, Strijen en Oude Tonge, die echter spoedig dooi de aanwezige of daartoe gevorderde militaire macht werden beteugeld, zijn er ongeregeldheden van meer belang gepleegd te Rotterdam bij het einde van October, en te Leiden in de eerste dagen van November. Bepaalde redenen voor die wanordelijkheden zijn niet te vinden. Hoofdzakelijk schijneu zij te zijn ontstaan toen bij herhaling van aanvankelijk kleine volksop loopen, waarbij aan de zucht, die zich bij der gelijke omstandigheden veelal openbaart om de politie te bemoeilijken, meer en meer werd toegegeven, te Rotterdam zelfs in die mate, dat zij ontaarde in gewelddadig verzet. Door de mi litaire macht te Leiden uit het garnizoen en te Rotterdam uit 's-Hage verstrekt is echter de volksmassa spoedig ouder bedwang gebracht. Tot verzekering der rust is te Rotterdam voort durend een gedeelte der gedetacheerde troepen in bezetting gebleven, in afwachting of daar wel licht een vast garnizoen kon worden gelegd, waartoe onderhandelingen werden aangeknoopt met de regeering. In beide gemeenten onder vonden de besturen de medewerking van de schutterijen, van de aldaar gevestigde Scherp- schutters-vereenigingen en van vele goedgezinde ingezetenen, tot handhaving der orde. Brandbluschmiddelen en branden. De toestand der brandbluschmiddelen kan in het al gemeen geacht worden voldoende te zijn geweest, althans geen klachten zijn daarover aan Ged. Staten bekend geworden. Wel zijn er nog en kele gemeenten, waar brandspuiten ontbreken, en alzoo bij brand voor zooveel dit mogelijk is, moet gesteund worden op de hulp uit naburige gemeenten, doch langzamerhand schijnt men meer en meer de noodzakelijkheid in te zien, zich zulke middelen aan te schaffen. Het getal branden waarvan mededeeling is gerlaao, bedroeg moor dau in 1867. Schutterijen. De werkelijke sterkte der schutterij in deze provincie was Dienstdoende schutterijen: Actief 6628, Re serve 4262, te zamen 10S90. Rustende schutterijen: Actief 5604, Reserve 3920; te zamen 9524. Algemeen totaal -20414. 's-Gravenhagb, 31 Juli. Naar men verneemt is het der justitie nog niet mogen gelukken den militair te ontdekken, die in den avond van den 24«ieo dezer den persoon van D. van B. op den Scheveningschen straatweg een sabelhouw op het hoofd heeft toegebracht. Het laat zich iutusschen aauzien, dat de woud spoedig genezen zal zijn, zonder dat de verwonde, die steeds onder behan deling van den genees- heel- en verloskundige J. Spille geweest is, er eenig letsel van zal be houden. Ahsterdam, 29 Juli. Dezer dagen is aan den heer De Moulin, laatstelijk kominandant der stad, een fraai geschenk in zilver, door heeren hoofd commissarissen en commissarissen van politie aangeboden, en gisteren een keurig bewerkte leunstoel door heeren officieren van het garni zoen, beide als bewijs van waardeering der vele diensten, sedert een elftal jaren door hem aan onze stad bewezen. (Hbl.) Men verneemt dat van de 26 geëxami neerde adspiranten om te worden toegelaten als studenten voorden militairen geneeskundigen dienst aan het athenaeum alhier, slechts 18 voldoend examen hebbeu afgelegd. Rotterdam, 30 Juli. De Gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren o. a. benoemd tot leeraar in de Ned. taal en letterkunde en in de geschie denis des vaderlands bij het gymnasium, Dr. H. J. Polak, te Leiden. De verordening voor het Zie kenhuis aan den Coolsingel is in dier voege ge wijzigd, dat daarin zal worden opgenomen niet alleen een heelmeester, maar ook een oogarts, beiden bij voorkeur chir. doctor, met bepaling dat het traktement vau den heelmeester zal wor den gesteld op een minimum van f 1600 en een maximum van 2500, en dat van den oogarts op een minimum van f 800 en een maximum van f 1200. Gouda, 29 Juli. Gisteren heeft alhier eene bij eenkomst plaats gehad van burgemeesters uit de omstreken, met het doel om eene.vereeniging tot stand te brengeD, ten einde op bepaalde tijden te vergaderen en de verschillende belangen der gemeenten onderling te besprekenveertien ge meenten waren in die bijeenkomst vertegenwoor digd. De vereeniging heeft zich dan ook gecon stitueerd en onmiddellijk zijn alle tegenwoordig zijnde burgemeesters lid geworden. Kinderdijk, 30 Juli. Voor rekening van de direc tie van den stoombootdienst Schoonhoven-Rotter dam (directeur J. H. Van Santen) is heden van de werf des heeren J. K. Smit alhier, te water gelaten de schroefstoomboot Crootammers, die uit sluitend bestemd is tot vervoer van vee. H kllevoetsluis, 29 Juli. Z. M. monitor Heiligerlee, kommandant de luit. ter zee 1ste klasse H. A. ridder Van Rappard, is heden alhier ter reede gearriveerd. Brielle, 28 Juli. In den omtrek dezer gemeente is men druk bezig met den hooibouw, die dit jaar zeer goed en buitengewoon voordeelig kan genoemd worden. De staat van de veldgewassen is op het oogen- blik allergunstigst te noemende Tarwe en Rogge staan overheerlijk en beloven een zeer ruimen oogst; het Koolzaad staat ook zeer goed en het vlas, dat in den beginne zeer droevig stond, door dien het veel van het slechte weder te lijden had, zal nu nog eene goede opbrengst geven. Bij verscheidene bouwlieden is dit gewas reeds geplukt; de haver, garst, aardappelen, beetwor telen, erwten en paardenboonen beloven ook een ruim beschot. Vlaardingen, 29 Juli. De haringjagerij zal op een nieuwe manier nog eenigen tijd worden voortgezet. Twee schepen worden uitgerust om langs de vloot te varen, ten einde zoodoende den haring spoediger hier en verscher in den handel te brengen. Utrecht, 29 Juli. Gisteren had hier de elfde jaarlijksche vergadering plaats der Vereeniging voor Paedagogiek. Met bijzondere belangstelling werden besproken de volgende onderwerpen 1. De orde op de school; 2. De medewerking, die de onderwijzer in zijn taak bij de ouders ondervindt, en de middelen, waardoor het gebrek kige daarin kan worden verbeterd; 3. De stelling van Fortlage: „Dat er tegenwoordig meer naar kennis dan naar karakter wordt gestreefd, is een zwakheid, die met de kracht van onzen lijd (toe passing van de wetenschappen op het leven) nauw en onafscheidelijk samenhangt", en 4. De stelling van Roorda: „Alles, wat geweten moet worden, mag niet worden gememoriseerd", en die van Fichte: „De oefening van het geheugen is een middel om te leeren denken", beide stellingen in verband met de empirische psychologie van Herbart. Na den afloop der werkzaamheden ver- eenigden de leden zich aan een gezelligen disch. (Utr. Dbl.) Utrecht, 30 Juli. Omtrent het verblijf van Z. M. alhier op gisteren verneemt men nog, dat niet alleen aan 't station, maar ook elders de menigte den Koning met luid gejuich begroette. Van on derscheidene woningen was de vlag ontrold. Z. M. droeg de uniform van generaal der Kon. scherpschutters van de Veluwe. Na het collation in Paushuizen bij Z. Exc. den Commissaris des Konings, den heer E. O. U. v. Doom, te hebben gebruikt, waaraan werd deelgenomen door mevrouw v. Doorn, Zr. Ms. gevolg (de adjud.- kol. Mansfeld, de ordonnans-officier baron v. Issel- muden en de kommandant der scherpschutters van de Veluwe, baron v. Uardenbroek), den bur gemeester Mr. Kien, den president en secretaris van den Ned. Weerbaarheidsboud, Dr. öchubart en den heer J. Des Amorie van der Hoeven, en den kapitein der dienstdoende schutterij, Mr. G. Van Doorn, is Z. M. met Z. Exc. den Com missaris en bovengenoemde heeren naar de Bildt gereden. Op den rit derwaarts werd HD. in het plantsoen nabij de Heerenstraat alhier aangehou den door den gebrekkigen oud-militair Van Steen- wijk. Oogenblikkelijk gebood Z. M. dat het rij tuig zoude stilhouden, ten einde het verzoek aan te hooreu. Dit betrof een vermeend tekort op zijn pensioeu, en de oud-militair riep daarom de hulp des Konings in, om zijn geleden schade eenigs- zins te zien herstellen. Met de meeste minzaam heid werd zijn verzoek aangehoord en beloofde Z. M. zijn klacht te zullen onderzoeken. Aan de Bildt waren een aantal leden der com missie voor den wedstrijd bijeen. Z. M. drukte zijne bijzondere tevredenheid uit aan den presi dent en aan verschillende leden voor de reeds volbrachte werkzaamheden. De Koning onder hield zich welwillend met bijna al de leden der commissie. Aan Z. M. werden echter bijzonder voorgesteld de heer Van Eyck van Zuilichem, aan wien Z. M. zijne tevredenheid betuigde voor de belangeloosheid, waarop hij en andere land eigenaren de zaak hadden helpen totstaDd bren gen, en de heer Kruyder, de ontwerper van de nieuwe schietbaan, welke uitmuntend aan de verwachting zal voldoen. Z. M. vertrok, na alles in bijzonderheden te hebben in oogenschouw ge nomen, per spoortrein naar Harderwijk. Aan het terrein van de schietbaan was door de zorgen van de directie van den centraal-spoorweg een perron gemaakt, waardoor Z. M. direct den Ko ninklijken waggon kon instappen. Aan dat per ron wachtten de heeren Van Lennep en Gruet Z. M. op. Apeldoorn, 28 Juli. Naar men verneemt, be staat het voornemen bij Z. M., om voor den wedstrijd der scherpschutters-vereenigingen, ge lijk Ihans bij Utrecht, het volgend jaar een kamp te Wijssel nabij de gemeente te doen betrekken; ten gevolge van welk voornemen reeds vele op metingen hebben plaats gehad. Nieuwkdiep, 27 Juli. Zondag 11. vermaakten zich eenige jongens op de reede van Texel met roeien. De vloed dreef hen af, zoodat zij het Nieuwediep niet weder konden bereiken; zij dreven dus rond, en het werd al spoedig nacht, toen gelukkig een schuit op het hulpgeschreeuw afkwam en beide booten, bemand met 7 jongens, in de haven van Texel binnenbracht. Des morgens werden zij door de stoomboot Ada naar Nieuwediep gesleept en teruggegeven aan de aldaar aanwezige moeders, welke den geheelen nacht al zoekende en vra gende hadden gewacht. Leeuwarden, 29 Juli. Eergisterenavond kwam te Buitenpost, bij den logementhouder S., een vreemdeling aan, naar zijn voorgeven een Duit- scher, te Amsterdam wonende. Al spoedig wist hij een gesprek aan te knoopen met een koop man in manufacturen uit Bolsward, en kreeg hij genoegzame zekerheid dat deze behoorlijk van geld was voorzien. Beiden bleven den nacht in het logement doorbrengen in nog al van elkander verwijderde vertrekken. Niet weinig ontsteld was echter de koopman, toen hij den volgenden mor gen bij zijn ontwaken eene som van 130 en nog eenige zaken vermiste. Hij vervoegde zich dadelijk bij den logementhouder, en nu bleek bij onderzoek, dat ook van dezen kleedingstukken en andere voorwerpen waren ontvreemd en dat de vreemdeling verdwenen was, met achterlating van een oude broek. Er werd onmiddellijk van de zaak aangifte bij de justitie gedaan, die er in mocht slagen den dader gisterennamiddag aan het spoorwegstation in handen te krijgen. Hij was nog in het bezit van het gestolene. Dokkum, 28 Juli. Men gaat in dezen hoek van Friesland van groote ontwerpen zwanger. De mogelijkheid op de opening van een telegraafkan toor te Oostmahorn heeft andere plannen doen rijpen. Onze Dokkumer Courant, of liever de courant Oostergo, want zoo heet het weekblad van Dok kum en omstreken, sedert eenigen tijd, spreekt van niets minder dan van Oostmahorn, als eene plaats, aangewezen om eene belangrijke zeeha ven te wordenvan niets minder, dan van een spoorweg van Veenwouden over Dokkum naar zee. Hoe dit alles tot stand te brengen, Oostergo antwoordt: „We mogen van de, hooge regeering niet alles verwachten. Hier kan en moet men zelf het initi atief nemen. Er vorme zich hier eene exploitatie maatschappij. Aan finantieele en administratieve krachten is hier en in den omtrek geen gebrek. Met moed en energie begonnen, gelooven wij dat deze zaak spoedig kan tot stand gebracht worden, en aan krachtige subsidieering en ondersteuning van hooger hand zou 't zeker niet ontbreken. Het Noorden moet niet langer stiefmoederlijk worden behandeld, zegt men. Maar laten wij zelve dan wakker worden en handelen nu het nog de tijd van handelen is." Dit woordje nog ziet op de mogelijkheid dat, binnen een niet zeer ver verwijderd tijdsbestek, de vlashandel zich langzamerhand naar elders Groningen b. v. verplaatst. Onze courant zegt daarvan: „'t Is waar, in het buitenland zal men altijd de voorkeur blijven geven aan Dokkumer vlas, maar de naam zal blijven, terwijl mogelijk de zaak geheel veran derd wordt. Noord-Holland kan ons hier een leerrijk voorbeeld geven. Edam is eenmaal be roemd geweest en groot geworden door zijn groothandel in kaas. Vooral toen het N.-H. kanaal gegraven was, lagen de steden Alkmaar en Purmerend meer aan de route de naam Edammerkaas bleef bestaan, ma-ar de kaashan del werd onmiddellijk verplaatst naar laatstge noemde plaatsen, en Edam ging kwijnen." Het Noorden.) Texel, 28 Juli. Men is alhier bedacht, om in den aanstaanden winter werk te verschaffen aan behoeftigen, en wel op eene meer uitgebreide schaal. De bedoeling is, de bedeeling door arm besturen, thans in praktijk, zooveel mogelijk te doen vervangen en wel door werk te geven, als matten maken, breiwerk enz. Daardoor hoopt men bij de behoeftigen een anderen en beteren geest te doen ontstaan. Tilburg, 27 Juli. LI. Maandag arriveerde alhier een Engelsche matroos, komende van Yorkshire; hij vroeg al dadelijk den weg naar de haven, waar het schip lag, tot welk3 equipage hij be hoorde. Vernemende, dat hier geen haven was, vroeg hij of hij dan hier niet te Middelburg was. Neen, te Tilburg! Het is zonderling, zeide hij, met een waar Brittannisch stoïcisme, het schijnt dat ik voor misrekeningen geboren ben. Toen ik Middelburg verliet en mij naar Engeland begaf, om mijn oude moeder goeden dag te gaan zeggen, kwam ik te Devonshire terecht, in plaats van te Yorkshire. Daarop stapte hij weder heel koel bloedig den trein in, die hem naar Middelburg brengen zou. Geertruidenberq, 23 Juli. Dezer dagen werd in den verdronken Zuid-Hollandschen Waard in het rivierbed der Nieuwe Merwede, niet ver van het oude slot het huis de Merwe, gevonden een saam- gerolde maliënkolder, geheel versteend, vermoe delijk bij den stormvloed in 1421 bedolven. Naar men verneemt, is de bezitter niet onge negen dit om zijn antiquiteit merkwaardige voor werp aan eene verzameling van oudheden af te staan. Wijhe, 28 Juli. De aanvoer van kersen wordt hoe langer zoo grooter. Bij duizenden van ponden worden zij van hier naar Zwolle getransporteerd, van waar zij veelal naar Groningen en Friesland verzonden worden. De prijs is 6 a 8 cents het Ned. pd. Ook de bessen zijn laag in prijs, zij gelden 3 a 4 cents het pond. De hooibouw is in deze environs geëindigd. De opbrengst is ruim 30 percent meer dan die van het vorige jaar. De aanvoer van boter is dan ook steeds zeer ruim, de prijzen zijn dalende. Gr e mengde Berichten. Eene lichtzinnige verliefdheid bracht dezer da gen een portier bij den staatsspoorweg in groote verlegenheid. Een dienstmeid vervoegde zich aan het bureau om een vervöerbiljet. „Gij komt te vroeg, lief kind," sprak de portier op vriendelij ken toon, „doch ga met mij mede, en ik zal u zoo mogelijk amuseeren." Het schijnt echter, dat zulks het meisje niet is bevallen, daar zij er ken nis van gaf aan haar meester, en deze weder aan de overheid. De zaak werd zoo ernstig, dat de portier (rechtens 'niet strafbaar) voor zijn meester moest verschijnen. Na een streng onder zoek bleek nu, dat hij het meisje tweemalen gezoend had. Vermits hier geene kwade gevolgen van verwacht worden, zal hij ditmaal met een goede les vrijkomen. Ambtshalve zal hij echter voor het vervolg niet meer mogen kussen. Een der grootste branden die men dit jaar te melden had heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Parijs gewoed. Door onbekende oor zaak is tegen halféen brand ontstaan in de uit gestrekte magazijnen van het rollend materieel der compagnie des petites-voitures. In minder dan tien minuten kreeg de brand een ontzaglij ken omvang. Door olie en vernis gevoed, had de vlam weldra ruim tweehonderd rijtuigen aange tast. De allerontzettendste vuurzuil leverde een indrukwekkend schouwspel op. Voorbijgangers, zegt l'Ind/pendance Beige, die de vlammen den rug toekeerden, dachten dat de nieuwe president van den senaat een fête de nuil gaf, zoo schitterden al de huizen en standbeelden in den omtrek. Wat anders nooit het geval is gebeurde thans: Te halfvier was men den brand meester, nadat de bewoners der wijk en omtrent tweeduizend man der Parijsche garde alles in het werk ge steld hadden. Een werkman uit de ateliers van genoemde maatschappij, zekere Paul Philippi, heeft het eerst alarm gemaakt. Hij heeft alle deuren geopend en onmiddellijk de pomp van het gebouw in werking gebracht. De schade wordt op meer dan tweeuiillioen franken ge schat. Men heeft slechts eenige lichte kwétsuren, maar geene menschenlevens te betreuren. Van de premieleening der stad Parijs is de groote prijs (200,000 franken) nog niet opge- eischt! Naar men verhaalt, heeft een hooggeplaatsl persoon dit geluk gehad, maar wilde hij dat niet bekend hebben, en droeg aan een eerlijk man, tegen een loon van 10,000 franken, op, om den prijs voor hem op te eischen. Ongelukkig had deze 50,000 franken schulden, en hij vreesde, dat, indien zijn geluk ruchtbaar werd, de schuldeischers los zouden komen. Hij droeg derhalve de inning van den prijs over aan een zijner vriendentegen een loon van 5000 frankeu. Deze vriend is gehuwd, en heeft juist eene, actie tot scheiding ingesteld. Nauwelijks werd zijne vrouw bekend met zijn gewaand geluk, of zij haastte zich, aanspraak te maken op de helft van den prijs en zich voorloopig tegen de uitbe taling te verzetten. De zeer bekende heer Marfori, o. a. intendant der ex-koningin Isabella van Spanje, beviDdt zicli sedert eenigen tijd te Genève en heeft naar men verzekert, het voornemen om in een klooster te gaan en trappist te worden. Een dame, weduwe, die een prachtig huis in een der grootste straten van Londen bewoonde, liet onlangs haar testament maken dooreen zeer rijk notaris. Zij vermaakte aan verschillende in stellingen 60,000 p. st. (f 720,000). Eenigen tijd daarna bood de notaris aan die edelmoedige dame zijn hand en hart aan. De dame weigerde niet, het huwelijk werd gesloten en daags db de bruiloft was de notaris in het bezit van eene behendige oplichtster, die het mindel verzon nen had om zich van een man en een onbe zorgde toekomst te verzekeren. De koningin van Engeland heeft op den pre dikstoel in hare kapel een zandlooper doen plaat sen, om den prediker den tijd te herinneren, waarop hij moet eindigen. Hij loopt 18 minuten. Een kleermakersknecht van Hildesheim zal deze week te Frankfort met zijn verloofde in het huwelijk treden. Nu, wat zou dat? Wel, dat de bruigom 68 jaren telt en de gelukkige

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2