y A B I A. Oflicieele berichten geven aan, dat de volks telling op 31 Dec. 1868 heeft uitgewezen, dat Curasao en de overige West-Indische koloniën van Holland eene bevolking hadden van 14,782 mannen en 19,245 vrouwen. Mag men geloof slaan aan de berichten der Amerikaansche bladen, dan is eindelijk het vraag stuk der vliegmachine voor den mensch opgelost. Volgens de San Francisco News letter is men er in geslaagd eene machine uit te vinden, waarmede men zich in elke gewenschte richting, door het luchtruim kan bewegen. De machine is zoo uit muntend, dat men er reeds de stoom op heeft toegepast, zoodat men zich voorstelt weldra de reis van San Francisco naar New-York te on dernemen met eene snelheid van dertig mijlen per uur. Met den l"™ Januari dezes jaars is het tien- deelig stelsel op het grondgebied van Uraguay ingevoerd. De regeering der republiek heeft spe ciale agenten belast, met het toezicht op de ver vaardiging der maten en gewichten en op de naleving van het nieuwe stelsel, welke verplich tend gemaakt is. De boeten op niet-naleving be dragen van 25 tot 100 piasters. Ten opzichte van den jongsten brand te Geile verneemt men thans, dat bij die gelegenheid vele letter- en geschiedkundige handschriften en een rijke boekenschat zijn verloren gegaan. De rijks geschiedschrijver Schineberg, die in 1811 over leed, had zijne kostbare bibliotheek en uitge breide verzameling mauuscripten, bij uitersten wil, aan het gymnasium te Gefle vermaakt. Dit alles is onherroepelijk verloren gegaan. Een ge lijk lot heeft het stadsarchief getroffen, bevat tende eene rijke verzameling zeldzame oflicieele documenten betreffende de handelingen van den Rijksdag in de vorige eeuw. BUITEN LAND. Spanje. Omtrent de voorbereiding der Carlistische be weging en het ontdekken van de plannen tot handelen, welke dezer dagen in uitvoering zijn gekomen, wordt onder datum van 24 Juli aan een der Engelsche bladen, dat gewoonlijk zeer goed op de hoogte gehouden wordt van de Spaan- sche zaken, uit Madrid het volgende geschreven: Een gewezen non te Madrid, dona Carmen Valderatanos, ontving gedurende den laatsten tijd zooveel bezoeken, dikwijls 's nachts en vooral van priesters, waaronder er waren die bekend stonden als aanhangers van don Carlos, dat men haar huis verdacht van een hoofdbureau der Car listische conspiratie te zijn. Donderdag den 22"e» te drie uren 's nachts schelde de politie aan en werd onmiddellijk toegelaten. Zij vond zes per sonen behalve de gastvrouw in ernstige conferen tie en namen verscheiden portretten van don Carlos en allerlei papieren in beslag, waaronder brieven van den Carlistischen generaal Cabrera en den Carlistischen agent, den heer Aparisi (dezelfde, wiens boekje onlangs in het Neder- landsch bij de firma Langenhuijzen te Amster dam is uitgegeven). In die brieven worden nog eenige andere per sonen kenbaar gemaakt als met de Carlistische beweging in verband staande, en in een brief werd aan dona Carmen zelve last gegeven om tegen den 23"™ gereed te zijn. Uit andere stuk ken bleek, dat voor de leiding der beweging aan onderscheidene personen de werkzaamheid in de onderscheidene provinciën was toevertrouwd onder den titel van commissaris dier provincie. De zes personen, die ten huize van dona Carmen vergaderd waren, zijn de eersten geweest, die wegens de Carlistische samenzwering zijn ge vangen genomen. DnitscliIantJ. De beweging in den Pfalz, ten gunste van de neutrale school, die daar zoo goed geslaagd is, is overgeslagen naar Beieren. Te Fiirth heeft de gemeenteraad besloten, in navolging van hetgeen in den Pfalz heeft plaats gehad, de leden dei- gemeente te laten stemmen over de neutrale of confessioneele school. Te Neurenberg is eene ver gadering gehouden om de zaken te bespreken en in overleg te treden. De clericale partij in Beie ren ziet deze beweging met leede oogen aan; zij had gehoopt, dat de verwerping van de nieuwe schoolwet haar vooreerst althans niet uit het on derwijs zou verdringen. Oostcurijk-Hengaarsche Monarchie. Van het. gebeurde in een Carmeliter nonnen klooster te Krakau, waarvan in een telegram melding is gemaakt, wordt, naar men meent van eene goed ingelichte zijde, het volgende verhaal geleverd: Den 20"™ Juli had de onder-voorzitter van het crimineele gerechtshof te Krakau van een onbekend persoon een brief ontvangen waarin gemeld werd, dat in het genoemde klooster eene non, Barbara Ubryk genaamd, sedert vele jaren in een donker hok was opgesloten. De genoemde ambtenaar gelastte een rechter van instructie, die zaak te onderzoeken, en deze begaf zich, na van den bisschop Galecki machtiging ontvangen te hebben om in het klooster binnen te treden, der waarts, vergezeld van een anderen ambtenaar, twee getuigen en eenen prelaat, dien de bisschop hem als geleider medegaf. Ofschoon onder protest en nadat eenige bezwaren geopperd waren, wer den die personen in het klooster binnengelaten, en zij vonden aldaar aan het einde van eenen gang in eene enge, met eene dubbele deur ge sloten cel, waarvan het venster, op eene nauwe spleet na, geheel was.toegemetseld, eene geheel naakte, verwilderde en half waanzinnige vrouw, die, toen zij van haren schrik over het zien van licht en menschen eenigermate bekomen was, jammerlijk over honger klaagde en om eten smeekte. De cel hield niets anders in dan een hoop stroo, waarop de gevangene lag uitgestrekt, en deze zelve verkeerde in een verregaanden staat van morsigheid. Meu noodigde onmiddellijk den bisschop uit om in persoon in het klooster te komendeze voldeed aan dat verzoek, en heeft, zegt men, nadat hij van het gebeurde kennis had gekregen, de abtdis en den biechtvader zeer ge streng berispt. Uit een voorloopig ingesteld on derzoek is gebleken, dat Barbara Ubryk sedert 21 jaren in de omschreven cel opgesloten is ge houden volgens de verklaring der geraadpleegde geneesheeren, verkeert zij meer in een verwil derden dan in een waanzinnigen toestand; zij hebben zich echter hun eindoordeel voorbehou den totdat de ongelukkige eenigen tijd in een krankzinnigengesticht, werwaarts zij is overge bracht, verpleegd zal zijn. De abtdis van het klooster beweert, dat de non op aanraden van den geneesheer van het klooster in 1848 wegens krankzinnigheid is opgesloten; zij beroept zich echter op een arts, die juist in 1848 is overleden en de tegenwoordige geneesheer van het klooster verklaart, dat hij in de zeven jaren, dat hij daar heeft gepraktizeerd, de non Ubryk geene enkele maal heeft gezien. De non zelve verzekert, dat men haar gestraft heeft, omdat zijde kuischheid- gelofte gebroken hadzij heeft zich bij het afleg gen dier verklaring op zeer heftige, soms aan- stootelijke wijze uitgelaten over hare mede kloosterlingen en voornamelijk over den biecht vader der inrichting. Het gerechtelijk onderzoek wordt voortgezet, maar vordert slechts langzaam, tengevolge van de bezwaren, welke de strenge klooster-regelen veroorzaken. De ontdekking van deze gruweldaad heeft tot oproerige tooneelen aanleiding gegeven. Een ge deelte der bevolking van Krakau heeft zich na melijk in den nacht van 23 op 24 Juli naar het Carmeliter nonnen-klooster begeven, en getracht, aldaar binnen te dringen. Dit is echter niet ge lukt en de volksmenigte is door militairen uit eengedreven; zij had evenwel reeds eene der poorten van het klooster opengebroken en ver scheidene vensters verbrijzeld. Dezelfde baldda- digheden zijn gepleegd voor het klooster van den II. Geest, waar Barbara Ubryk is opgenomen en aan de zorgen is toevertrouwd van de Barmhar tige Zusters; het volk scheen te vreezen, dat die vrouwen uit esprit de corps de pas verloste non niet goed zouden behandelen. Volgens telegra fische berichten, is Zaterdag-nacht ook het Je- zuïten-k-looster aangevallen, en gaat te Krakau een adres ter onderteekening rond, waarin ver zocht wordt, de Jezuïten uit de stad te verwij deren. Eug^elaiicl. Het Huis der Gemeenten gaf gisteren, met 123 tegen 27 stemmen, volmacht, om al de Engelsche telegraaflijnen aan te koopen voor twintigmaal de jaarlijksche netto-opbrengst. Al de telegraaflij nen zullen nu voor den staat geëxploiteerd worden door de beambten der posterijen, terwijl het port der telegrammen verlaagd is tot een gelijk bedrag van 1 shilling, onverschillig welke de afstand ook zij. Zoodra de nieuwe administratie geheel op de hoogte zal zijn harer pligten, en zij eenigszins juiste gegevens heeft, om te beoordeelen of het raadzaam is, zal het port verlaagd worden tot 6 stuivers per telegram. De Times vestigt heden de aandacht op de juist heid der opmerking van een der Iersche volks vertegenwoordigers, dat de Iersche kerkwet de Roomschen tot conservatieven, de Protestanten tot liberalen zal maken. Dankbaarheid voor de Iersche kerkwet, en voor de gunsten die waar schijnlijk nog volgen zullen, zal de vertegenwoor digers der Roomsche leren, zeker nog gedurende geruitnen tijd getrouw doen blijven aan den Heer Gladstone, doch wij moeten niet vergeten, dat diens sympathiën met de Italiaansche onnvente- lin» hem gedurende geruimen tijd den haat op den hals hebben gehaald van de Ultramontaan- sche priesters van Ierland. Een Protestantisme dat niet liberaal is, is eene tegenstrijdigheid, daar het eerste beginsel van het Protestanlsche geloof de vrijheid van onder zoek is. De Times zou het niet ongelukkig vinden, indien Roomschen en Protestanten van partij ver anderden, en conservatieve Roomsche Ieren, aan de zijde van liberale Protestanten, hunne krach ten wijdden aan den vooruitgang van Ierland. Frankrijk. In den laatsten kabinetsraad heeft een hevige woordenwisseling plaats gehad tusschen Rouher en Chasseloup-Laubat, welke laatste ondersteund werd door den minister van binnenlandsche zaken. Tengevolge van dien zijn andermaal geruchten nopens eene wijziging van het ministerie in omloop. Hoewel beweerd wordt, dat het ministerie een stemmig denkt over de hervormingen, is het toch waar dat bezwaren tegen het ontwerp senaatsbesluit zijn geopperd. Ivan het anders, wanneer men weet dat de heer Rouher in den kabinetsraad tegenwoordig was? Men heeft slechts zijn orgaan, de Publicte lezen, om nagenoeg te weten, hoe hij zich in den kabinetsraad uitge laten heeft. Het is ook een feit, dat de invloed van den ex-minister van staat op den keizer nog altijd zeer groot is. De ministers duchten dien invloed, inaar zij schijnen den moed niet te heb ben, om het hoofd des staats onder het oog te brengen, dat het gevaarlijk is iemand, wiens ver wijdering uit 's keizers raad noodzakelijk was, omdat hij zich altijd tegen liberale hervormingen heeft verklaard, aan de beraadslagingen van het kabinet te doen deelnemen. De Heer Laferrière, een journalist, die den 10d™ Juni voor eenige dagen gevangen werd gezet, zonder dat hem de reden van dezen maatregel te kennen werd gegeven, heeft den Heer Pietri, den prefect van politie, een proces aangedaan. De griffier vau het vrede-gerecht weigerde de aanklacht tegen zulk een voornaam staatsbeambte aan te nemende Heer Laferrière maakte hierop gebruik van de bepaling, dat, wanneer er meer dan één beschuldigde is, men zonder toestem ming van den vrederechter onmiddellijk zijne zaak bij de rechtbank kan brengen, en hij diende derhalve eene aanklacht in tegen den Heer Pietri, den Heer Simmonneau, commissaris van politie, en tegen den cipier der gevangenis, van den eerste 10,000 franken, en van elk der beide ande ren, 5 franken schadevergoeding eischende. De twaalf zittingen, die het nieuwe Wetge vend Lichaam van Frankrijk vóór de verdaging gewijd heeft aan het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw verkozen leden, hebben aan het gouvernement een millioen honderd en twintig duizend fr. gekost. De afgevaardigden, ook zij, over wier toelating nog niet is beslist, ontvingen 208 fr., 32 centimes daags als vergoeding voor reis- en verblijfkosten. tjeleg nv Yokohama, 30 Juni. Het wordt bevestigd dat Hakodadi door de troepen van den Mikado her nomen is. De stoomboot Kaymaro, van de Japansche regee ring, is hij Yokohama vergaan. Verscheidene Europeanen zijn hierbij verdronken. Parijs, 29 Juli. De Constitulionnel bericht dat het gouvernement besloten heeft om een deel der troepen, die in 18691872 uitgediend hebben naar huis te zenden. Deze maatregel staat gelijk met eene vermindering der troepenmacht met 50000 man. Volgens den Figaro zal het senaatsbesluit de onvereenigbaarheid tusschen de betrekking van minister en het mandaat van afgevaardigde opheffen. De ministerieele verantwoordelijkheid jegens het Wetgevend Lichaam zal ingevoerd worden, door welke hervorming solidariteit tus schen de ministers zal zijn. Het recht van adres wordt hersteld en het recht van initiatief inge voerd. Het recht van amendement zal volledig zijn, zonder tusschenkomst van den staatsraad. De afdeelingen der kamer zullen niet meer be slissen over de interpellatiën. De Kamer kan beslissen over gemotiveerde orden van den dag. Het overschrijven van het eene hoofdstuk der begrooting op het andere zal niet meer plaats hebbener zal over elk hoofd stuk van het budget afzonderlijk gestemd worden. De Kamer benoemt zelve haar president, vice- presidenten en secretarissen. Het mandaat van afgevaardigde is vereenigbaar met de betrekking van secretaris- en directeur-generaal bij de minis- teriën, met die van generaal, vice-generaal, president van hel Hof van appèl, procureur-gene raal en lid van het Hof van cassatie. De bezol diging van senator mag niet samengaan niet andere bezoldigingen, die op het budget voorkomen. Als eene rectificatie der berichten van den Constitulionnel wordt gemeld, dat na de leger- inspectie, welke weldra zal geëindigd zijn, als naar gewoonte een half jaar verlof zal worden verleend, zoo lat ongeveer 18,000 man naar huis zullen worden gezonden; bovendien zal 1/10 der lichting van 1863, mede ongeveer 18,000 man, bij anticipatie naar hunne haardsteden terugkeeren. In oflicieele kringen betwijfelt men de juist heid van "de mededeelingen van den Figaro betref fende het senaatsbesluit; zij zijn gemaakt naar aanleidiug van des keizers boodschap, waarschijn lijk min of meer volgens daaruit afgeleide ge volgtrekkingen. Alexandria, 29 Juli. De onderkoning van Egypte is teruggekeerd. Men zegt dat hij dezer dagen naar Konstantinopel zal vertrekken. Alexandrlë, 29 Juli. De onderkoning van Egypte is eene hartelijke outvaugst ten deel gevallen. Uit de provinciën is men hem komen toejuichen. Marseille, 29 Juli. De Algiersche dagbladen van 27 dezer bevestigen dat er geen enkel mou vement der troepen heeft plaats gehad. Madrid, 29 Juli. De Imparcial bericht, dat de Carlistische benden, die geneigd waren de wa pens weer op te vatten, dit plan hebben laten varen. Waarschijnlijk hebben zij van hare hoof den bevel ontvangen, om na de nederlaag bij Ciudad Real het geluk der wapens vooralsnog niet weer te beproeven. Gisteren zijn in den omtrek van de citadel van Pampeluna eenige geweerschoten gelost. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zonder omgang deze week, alleen voor dadelijke behoeften was eenige vraag. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt ver keert in eene vaste doch kalme stemming. Af doeningen van eenig belang zijn niet bekend geworden. Tliee. Zeer vast door den hoogen afloop der veiling op 28 dezer der lading Victoria. Rijst. Alleen werd tot geheimen prijs afge daan de wederhelft der zeilende lading Saigon per Ocean Empress. Specerijen. Waren deze week zeer stil in de afwachting van den aanslag der veiling, welke elk oogenblik wordt te gemoet gezien. Vruchten. Zonder omgang. Meekrap. Met kleine omzettingen tot vaste prijzen. Indigo. 34 kisten Java vonden tot iets hoogere prijzen koopers. Potassshen. Onveranderd; loco f 14.50; zei lend ƒ13.50. Katoen. In vaste doch kalme stemming met eenige omzettingen tot iets hoogere prijzen. Wol. Vast zonder handel. Tin- In vaste stemming met beperkte omzet tingen. Banca f80, f79.75; Billiton f78, ƒ77.50 en zeilend 76Banca najaarslevering ƒ78. Petroleum. Onveranderd vast met kleine om zettingen daar de houders steeds meer terughou dend worden. Binnen zijn 3700 vaten per Elmina en verwacht worden 2400 vaten per Pensylvania en 3000 vaten per Soeridojeren, beiden van Phi ladelphia. Oliën- Raapolie cont. ƒ43, ƒ42.75; Mei 44.75, ƒ45; Oct.-Dec. ƒ43. Lijnolie cont. 38; Mei ƒ37.75; Oct-Dec. 37.50. Patentolie cont. ƒ47.25, ƒ47. Najaar 47.25. Cranen. Zeer stil en flauw. Meel. 1"" qual. ƒ16.50, ƒ16.75; 2de qual. ƒ14, 14.50; 3dequal. 12, 12.25. Keizersineel 22, 25 50. Oflicieele Berichten. PVTKVTBI.I t)KV. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen- bestuur van Leyden, doet te weten dat de in gevulde patentbladen, over het dienstjaar 1869 en 1S70, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormiddags tien tot des namiddags te een uur, en wel tot en met den laatsten Julij eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de deur waarders der directe belastingen ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. Leyden, 24 Julij 1869. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen tebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn lei band gesteld twee, op den 13d™ dezer maand in vorderbaar verklaarde kohieren, als een van het patentregt, tweede gedeelte, houdende aanslagen voor de Wijken 1, 2 en 3, en een voor de belas ting op het Personeel, N'. 6, houdende aanslagen voor de Wijken 7, 8 en 9, alsmede restanten, alles over het dienstjaar 1869 en 1870, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 28 Julij 1869. M arktbericht en. Gouda, 29 Juli. Kaas. Aangevoerd 56 partijen. 1ste qualiteit Graskaas. Zeer vlug iu handel. Prijzen van ƒ20— ƒ23.50 de 50 kilo. Boter. Prijzen der weiboter ƒ0.50ƒ0.55 de 5 ons, Grasboter ƒ0.65—ƒ0.70 de 5 ons. De aanvoer der veemarkt was niet meer dan gewoon en ofschoon de prijzen hoog waren, was de handel traag. Varkens en biggen, mede moei lijk te verkoopen, doch schapen vlug. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. inorg. nam. nam. uam. avoDd avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 a. Donderd. 68° 62° 60° Vrijd. 59° 03" 75° 75° Wind: Donderdag mid. 5 uren W., 8 uren Z. W.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3