Suiker n°. 16 ƒ14. Vrachten naar Nederland 75 a 70. Wisselkoers op Nederland /Jj)3 a /lpSü. De aldaar aangekomen schepen warenAnna, Antje, Christina, Helena, Henriette Elisabeth Susanne, Ida Geertruida, Julie, Maassluis, Maria Adolfina en Willem Poolman. Vertrokken: Fop Smit, Nestor, Ternate en Utrecht. De Fagel heeft aan de zuidkust totaal schipbreuk geleden. Door de Italiaansche regeering zijn tot com missarissen voor het statistisch congres, dat in September te 's-Hage zal gehouden worden, be noemd de heereu Correnti, Cav. Maestri 'en Dr. Castiglioue. De eerste locomotief heeft eergistcrenniiddag ge- loopen op de lijn Gouda's-Hage. Men is ijverig bezig met het leggen van rails en dwarsleggers, ten einde de geheele voltooiing van die lijn te bevorderen. De benoeming van K. F. B. Van Nouhuys en P. Van der Breggen tot adelborsten 3de kl. bij het Koninklijk Instituut der Marine te Willems oord, is op hun verzoek ingetrokken. In hunne plaats zijn alsnu door den minister van marine met 1 September a. s. als adelborsten 3de kl. bij die inrichting benoemd C. F. De Ruyterde Wildt en J. P. Van Rossum, die bij het plaats gehad hebbend examen de opvolgende nommers verkre gen hadden. Leidens publiek gaat tot ons groot genoegen inzien, dat de Leidsche Schouwburg dit jaar de plaats van uitspanning par excellence is. En 't verwondert ons dan ook in het minst niet, dat de opvoeringen van het Vlaamsch tooneelgezel- schap eiken avond een talrijker publiek trekken. De opvoering van Hageroos de Geiten wachtster op gisteravond, was waarlijk uit stekend. Vooral de beide datnesrollen, Hageroos en Louizette, die door de dames Beersmans en Mina Bia werden vervuld, voldeden ongemeen, maai- bok het heerenpersoneel kweet zich niet minder loffelijk; vooral geldt dit van het spel van den heer van Eynde als Jan plaatsgebrek belet ons uitvoeriger te zijn, maar we willen eindigen met de verzekering, dat de uitvoering algemeen voldeed. J a a k s k e en z ij n F1 u i t j e is een aardig stukje; 'twerd eveneens naar genoegen afgespeeld maar een enkel woord van bijzonderen lof aan den heer Hendrickx voor zijn uitstekenden zang, die het publiek dan ook op den rechten prijs wist te stellen. We willen deze korte beschouwing niet eindi gen, zonder een wensch te uiten, die, naar we vertrouwen, bij het kunstminnend publiek weer klank zal vinden. Bij geruchte hebben we ver nomen, dat het Vlaamsch tooneelgezelschap van den heer Lemaire van plan zou zijn de volgende week eeuige der beste stukken van zijn réper toire, zooals Val ér ie, van Scribe, Miss Mul ton, Jenny en de Koopman van Antwer pen, tooneelproducten, die voornamelijk een be schaafd kunstminnend publiek vorderen, ten tooneele te voeren. Zooals gezegd is, vertrouwen we, dat het publiek ons niet zal logenstraffen, waar we, namens dat publiek, de verzekering durven geven, dat dé verwezenlijking van voormeld plan ten zeerste toegejuicht zal worden én voldoenden bijval zal vinden. Aan hen, die mochten worden afgeschrikt van het bezoeken van den Schouwburg wegens de groote warmte, kunnen wij de verzekering geven, dat voor voldoende ventilatie is gezorgd. 's Gravknhage, 28 Juli. Heden werd alhier in het lokaal der Vereeniging de eerste zitting gehou den der vierentwintigste Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. XXIII. alexander dumas op den geuzenburg. Dokter Hessels scheen in de tilbury nog al welsprekend geweest te zijn, ten minste, toen de gasten van den burgemeester ongeveer een half uur aan tafel zaten, werd de deur van de eetzaal geopend, en dokter Hessels trad binnen, en stelde aan de verbaasde gasten den beroem den schrijver Alexander Dumas voor. „Ah monsieur Dumas," begon SchelliDga, „je suis charmé de vous voir. L'honneurque que vousenfin, dat drom melsche Franseh ver leert zoo gauw." „O, geneer u niet," antwoordde Dumas, „spreek met mij gerust Hollandsch. Niet, dat uw Franseh niet zuiver en gemakkelijk zou zijn. O mon Dieu, non! Vour parlez le Francais magnifique, parole d'honneur. Mais l'habitude vous manque, voyez vous? En daarom zullen we Hollandsch spreken. Ik spreek die taal met evenveel gemak als al de overige talen. Alle die vreemde talen heb ik geleerd in mijne gevangenis op het chateau d'If." „Mijn hemel, mijnheer!" riep Titia, „hebt u ge vangen gezeten?" „Ah, mon Dieu, oui, zooals ik de eer had u te zeggen." De zaal was smaakvol getooid met de wapenen der provinciën, die het Nederlandsche wapen, dat der provincie Zuid-Holland en der residentie om gaven. Om 12 uren kwamen de heeren afge vaardigden te zamen en werden door den heer W. Blüm, leeraar-directeur van de bnrgerdag- en avondschool voor middelbaar onderwijs, in gepaste woorden verwelkomd. Daar het eerst- en laatstgenoemde punt van stipt huishoudelijken aard waren, kunnen wij volstaan met aan het verslag over het tweede punt, dat uitgebracht werd door den l"tc° secre taris, den heer H. W. Bloem, het feit te ontlee- nen, dat de uit- en inwendige toestand van het Genootschap in bloei toenam; dat zijn levensopen baring in enger en grooter kring en zijne ver richtingen ten gevolge der handelingen van het hoofdbestuur goede vruchten afwierpen. Met ge noegen werd gewag gemaakt van het tot stand komen eener vereeniging van onderwijzeressen te Utrecht, waaruit bleek, dat ook de onderwij zeressen lust en behoefte gevoelden om zich in het belang van het onderwijs te vereenigen en te zamen te komen. In vergelijking met het vorige jaar was het aantal afdeelingen met. 1 verminderd, het aantal der gewone leden 2094, der honoraire leden 167, der leden van verdienste 6 en der algemeene leden 123, tegen 2099, 166, 7 en 113 het vorige jaar. De toestand der afdeelingen en der geweste lijke vereenigingen was over 't algemeen gunstig te noemen. Hierop werd met 86S stemmen besloten de vol gende algemeene vergadering in de maand Juli te Kampen te houden. 's-Gravenhage, 28 Juli. In de gemeenteraads zitting van gisteren is o. a. besloten, eene som van 300 beschikbaar te stellen, ten einde een aantal handwerkslieden uit de residentie de ge legenheid te schenken, zich naar de internatio nale tentoonstelling te Amsterdam te begeven. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteedhet kepen en carbo- niseeren van 40 eikenhouten wissels, met bij be- hoorende 200 eikenhouten wisseldwarsliggers, op de stapelplaatsen te Dubbeldam. Van de vier inschrijvingsbiljetten was het minste dat van den heer J. J. Van der Eerde Pz., te Boxtel, voor 940. Loosduinen, 28 Juli. De dag van heden, door het overschoonste weder begunstigd, was hier een ware feestdag. De volgende korpsen waren bij den nationalen wedstrijd der Wesllandsche Scherp- schut Iers- Vereeniging in grooter of kleiner getal vertegenwoordigd's-Hage, Westland, Delft, Schie dam, Rotterdam, de Zwijger (Utrecht), het stu denten-korps mede uit Utrecht, Amsterdam, Haar lem, Leidsche weerbaarheid en Leidsche studenten. Tegen 10 ure nam de wedstrijd een aanvang, die, met inbegrip van het latere kampschieten tusschen hen, die gelijke punten hadden verkre gen, tot circa 4 uren duurde. Inmiddels waren er zoowel van 's-Hage als van omliggende plaatsen vele bezoekers komen opdagen, zoodat het kamp met zijne tenten, étaleering der fraaie prijzen, vlaggen, stadaards en eene bonte mengeling van wandelaars, een inderdaad fraai schouwspel op leverde. Omstreeks halftwee arriveerde Z. K. H. Prins Alexander met IlDs. adjudant en gevolg op het terrein en werd door de heeren Waldeck en de onderofficieren der schcrpschuttersvereenigingen ontvangen. Z. K. II. gaf ook namens Z. M. den Koning zijne belangstelling in dit concours te kennen en werd daarop naar de tent van den kommandant geleid, waar Z. K. H. eenige ver- verschingen gebruikte, zich met onderscheidene aldaar aanwezige officieren kortstondig onder hield, en daarop vergezeld van den heer Wal- „Chateau d'If," riep kapitein Knor: „was daar de graaf de Monto-Christo ook niet opgesloten „De graaf de Monto-Christo, dat ben ik zelf kapitein 1 dat is te zeggenIk heb in dat werk een deel van mijn eigene levensgeschiedenis be schreven." „Och grut, neen, maar dat is verschrikkelijk!" riepen de dames, en ook de heeren slaakten een kreet van verbazing. Alleen Stuifhemel riep luide: „Wel hoor je dat nu pas? dat had ik lang ge weten. Die historie van Monto-Christo ken ik op mijn duimpje, ik weet er alles van." „Zoo, zoo, mijnheer," antwoordde Dumas, ter wijl hij zich tot Stuifhemel wendde: „Hebt u daar meer van gehoord?" „Natuurlijk, mijnheer, natuurlijk!" riep Stuif hemel. „O ja, mijn vriend," haastte Hessels zich tot Dumas te zeggen„de heer Stuifhemel, een man van algemeene kennis." „StuifhemelStuifhemelzeide Dumas, terwijl hij zijne herinneringen trachtte te ver levendigen „Mij dunkt, ik heb dien naam meer gehoord. Is het mogelijk, mijnheer, dat ik in Algerië van u heb hooren spreken?" „In Algerie? De mogelijkheid zou kunnen be staan. Evenwel relatiën heb ik er niet." deck het prijsschieten zelf in oogenschouw ging nemen, dat gelijk reeds gezegd is, circa te 4 uren eindigde. Op dat tijdstip vereenigden zich al de korpsen met hunne banieren voor de aan alle zijden open tent, waarin de waarlijk schitterende prijzen wa ren tentoongesteld. Er werd carré geformeerd. De prijsuitdeeling zou door Z. II. H. Prins Alexander zelf plaats hebben. Toen de Prins tot dat einde met zijn staf zich ter bestemder plaatse begaf, werden de vaderlandsche. liederen door het muziekkorps aangeheven. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, wenschte Z. K. H. zijn innigen dank te betuigen voor de goede ontvangst en voor al wat hij hier vernomen had. Het strekte hem tot eene groote eer de prijzen te mogen uitdeelen. Aan heeren scherpschutters en aan den burgemeester bracht hij zijn welge- meenden dank voor de schitterende ontvangst, hem hier ten deel gevallen. Leve de scherpschut ters! Ook deze toespraak werd met een luid hoezee! begropt, waarna de prijsuitdeeling door den prins volgde. De prins overhandigde de prijzen telkens met een enkel toepasselijk woord van gelukwensehing in 't algemeen of betrekkelijk het voorwerp in 't bijzonder. EereprijzenEerste, uitgeloofd door Z. M. den Koning, toegekend aan F. Van de Esch, 1ste luitenant van 't regiment grenadiers en jagers te 's-Hage. Tweede prijs, uitgeloofd door Z. K. H. prins Alexander, behaald door J. C. Wensel, officier bij hetzelfde regiment. Derde prijs, uitgeloofd door Z. K. H. prins Hen drik, behaald door S. H. Van der Waal, van de Delftsche scherpschutters. Na deze prijsuitreiking bedankte de prins nog maals voor de goede ontvangst, reikte den heer burgemeester de hand, en vertrok met zijn ge volg onder luid hoezeeen het spelen der volks liederen, uitgeleid door de commissie en den heer burgemeester. De verschillende korpsen, met de muziek dei- jagers voorop, namen alsnu omstreeks 5 uren den terugtocht naar het dorp aan en keerden na eenig' korter of langer verwijl naar hunne bestemmings plaatsen terug, terwijl in het dorp zelf toebereid selen werden gemaakt tot illuminatie en het af steken van eenig vuurwerk. Voorschoten, 29 Juli. Op de paardenmarkt alhier waren Woensdag ruim 700 paarden aan de lijn. Door de aanwezigheid van vele inland- sche en vreemde kooplieden, was de handel levendig en werden hooge prijzen besteed. Rotterdam, 29 Juli. De voorbereidende werk zaamheden, vereischt voor den spoorweg over en door deze stad, worden met kracht doorgezet. De voornaamste opmetingen hebben, gelijk men weet, reeds plaats gehad. Thans wordt aan de onteige ning gewerkt. Het personeel der ambtenaren, onder leiding van den ingenieur Michaëlis alhier werkzaam, zal eerlang eene uitbreiding onder gaan. In verband daarmede zal het administra tief en technisch bureau in een grooter, meer in het centrum der stad in de nabijheid der werken gelegen lokaal worden overgeplaatst. Gouda, 28 Juli. Maandag-avond werd alhier gearresteerd in de woning zijner ouders J. J. v. d. P., oud 12 jaar, die zich aan twee diefstallen van geld had schuldig gemaakt en dit had verborgen onder een schep op de Lage Vest, al waar het door de politie is opgespoord. Bij onderscheidene veehouders in den om trek van Gouda is sedert een geruimen tijd eene zeer snel zich verbreidende ziekte onder het rundvee ontstaan. Het is te wenschen, met het oog op de verspreiding dezer ziekte, dat men spoedig omtrent haren aard een onderzoek doe instellen. Amsterdam, 28 Juli. Wij zijn in staat eene zaak mede te deeleu, die voor zoölogen niet zonder „StuifhemelU is immers wat men noemt: een professeur de danse; dansmeester zooals men hier in Holland zegt?" „Nu, stop eens een beetje!" riep Stuifhemel ver ontwaardigd, terwijl de dames zeer dubbelzinnig achter den zakdoek zaten te gniffelen. „U verzamelt hier in Holland zeker weer nieuwe stof voor een romaq?" vroeg mevrouw Knor van den overkant der tafel. „Natuurlijk, mevrouw, cela s'entend, dat spreekt als een boek; en ik ben gelukkig genoeg mevrouw, u de verzekering te kunnen geven, dat ik gisteren de noodige bouwstoffen heb op gedaan voor een alleraardigst romannetje." „Zou hetook onbescheiden zijn, mijnheer," vroeg de dokter, „wanneer wij u naar den hoofdin houd van dat verhaal vroegen?" „Onbescheiden, mijnheer au contraire, inte gendeel, ik wil u gaarne enkele tooneeltjes uit dien roman verhalen. De roman zal tot titel voeren: Le lièvre, de Haas." „Ha, ha," riep Stuifhemel, „dus een beestachtige historie?" „Comme vous voulez monsieur; er komt ten minste een held in voor, die mooi den beest speelt." En daarop verhaalde de gewaande Alexander Dumas de historie van een landjonker, die eigen belang is. Tot heden was het niet uitgemaakt of de zwarte en de gevlekte luipaard variëteiten waren eener zelfde soort, dan wel twee ver schillende soorten vormden. Een der zwarte lui paarden echter, in het bezit van het genootschap N. A. M. alhier, heeft dezer dagen twee. jongen geworpen, éen gevlekt en éen zwart, zoodat thans aangaande dit punt twijfel onmogelijk is. Haarlem, 29 Juli. Gisterennamiddag omstreeks 4 uren is in eene tapperij, nabij het spoorweg station alhier, twist ontstaan tusschen twee zich aldaar tijdelijk ophoudende zeelieden, die zich naar het Nieuwe-Diep zouden begeven, en is daarbij éen hunner door den anderen met mes steken zeer zwaar gewond in de dij en in de lendenen. De gewonde is, nadat hem zeer spoe dig op de plaats zelve heelkundige hulp was toe gebracht, naar het Sl.-Elizabeths-Gasthuis ver voerd en bevindt zich daar in zeer zorgelijken toestand. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overge bracht. Utrecht, 29 Juli. Even 12 uren arriveerde Z. M. alhier per eentraalspoor van het Loo, vergezeld van Z. M. adjudanten, benevens den baron van Hardenbroek, bevelhebber der Haagsche scherp schutters. Z. M. was gekleed in de uniform van Weerbaarheids-generaal, en werd opgewacht door den heer Van Doorn, commissaris des Konings en den burgemeester Kien, en begaf zich onmid dellijk naar het hotel van den heer Van Doorn om aldaar te dejeuneeren Z M. werd door de menigte met een driewerf: Leve de Koning! begroet, hetgeen minzaam door Z. M. werd be antwoord. Tegen 2 uren is Z. M. vertrek bepaald om het kamp bij de Bilt in oogenschouw te nemen. Apeldoorn, 28 Juli. Z. M. de Koning heeft twintig zilveren yeldflesscben, met zwart verlakte bandeliers en zilveren gespen in gereedheid doen brengen, om uitgereikt te worden aan ieder der vijf schutters van de schutterijen, de vereenigin gen tot bevordering van 's lands weerbaarheid en corpsen der zee- en landmacht, die bij den wedstrijd aan de Bildt te zamen aldaar den col- legialen prijs verwerven. Tubbergen, 23 Juli. Sedert eenige dagen zijn de late of winter-aardappels in deze euvirons buitengewoon gewassen, zoodat de stammen, die vóór 14 dagen buitengewoon kort waren, haast niet meer te kennen zijn. Ook de vroege soorten laten, wat quantiteit en qualiteit betreft, niets te wenschen over. Ook de Pruisische of Beiersche aardappels, die gepasseerde voorjaar alhier werden aangevoerd, en waarvan vele zijn uitgepoot, voldoen boven mate. De afgemaaide grasgronden, de late boek weit en boonen, die in deze environs veel ver bouwd worden, verlangen naar verfrisschenden regen. Als iets bijzonders kan vermeld worden, dat reeds in het begin dezer week alhier op eeu stuk land volkomen rijpe haver ge maaid is. Assen, 27 Juli. Naar men verneemt, zal weldra bij den raad der gemeente Rolde een voorstel in behandeling komen, nl. om grond aan te koo- pen, opdat de toeristen, die de Hunnebedden aldaar bezoeken, die steeds gemakkelijk zullen kunnen bereiken. Thans gaat het pad door de Esch, vandaar dat de Hunnebedden soms moeilijk be reikt kunen worden. Frkderiksoord, 28 Juli. Een groot aantal afge vaardigden en leden der Maatschappij van Wel dadigheid is heden alhier van heinde en verre gearriveerd, tot het houden eener vriendschap pelijke bijeenkomst, met het doel om de kolo niën te bezichtigen. Door commissarissen ver welkomd, is men na een gemeenschappelijken maaltijd reeds dadelijk aangevangen met eenige voorname punten te bezien; morgen voortzetting. handig een haas aftrok, en, terwijl hij met dat werk bezig was, werd aangesproken voor een boerenarbeider door een avonturier, die later er deerlijk inliep. In 't kort, Dumas verhaalde haar kleineerst de ontmoeting tusschen Stuifhemel en Kees Simpel in het schuurtje, en daarna de kluchtige gesprekken, die een als dame verkleede man had gehouden eerst met zijn zoogenaamden dienstknecht onder een brug, en daarna op den weg met een trouwlustigen aanbidder. Terwijl Kok zorg droeg zooveel mogelijk ver andering te brengen in de namen der personen en plaatsen, gaf hij overigens letterlijk de ge sprekken weer, die Stuifhemel met Kees Simpel en de jonge dame op den Zanddijk had gehou den. Wat de laatste gesprekken betreft, hij gaf die niet slechts met nagenoeg dezelfde woorden maar volmaakt met dezelfde stem van de ver momde dame terug, zoodat Stuifhemel, die begon nen was, met het verhaal laf en onbeduidend te vinden, later verwonderd, en eindelijk beangst en verlegen was geworden. En onze Stuifhemel was niet de eenige, die gedurende hel verhaal van Dumas op heete kolen, zat. De notaris Blankhart zat sedert eenigen tijd te kijken, als iemand die niet weet in wat we reld hij is. (JVvrdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2