totdat men ten laatste een vergelijk scheen te hebben getroffen. Althans tot den Lutherschen Burgwal viel er niets voor dan hetgeen men van vier vroolijke gasten kon verwachten. Daar ech ter geraakten de poppen weder aan het dansen, met het gevolg dat een van hen, zekere v. D., een ander, P. genaamd, onverhoeds een steek met een mes in de onderbuik toebracht. De verwonde verkeert buiten gevaar. De dader is in verze kerde bewaring genomen. Culënborg, 25 Juli. De jongste stemming voor gemeenteraadsleden bracht ook hier velen in op gewonden toestand. De uitslag was echter voor het grootste gedeelte onzer inwoners een waar feest, toen het bekend werd dat onze hoogge schatte wethouder, de heer A. A. Blijenberg, trots alle. denkbare tegenwerking, niet alleen met groote meerderheid was herkozen, maar zelfs dertig stemmen meer dan vroeger op zich vereenigde. Men verwacht stellig dat onze kan tonrechter, de heer C. M. W. Schnell, wien slechts twee stemmen ontbraken, bij de herstemming met groote meerderheid zal worden gekozen, en wij hopen voor de gemeente, dat Z. Ed. A. zich alsdan de benoeming zal laten welgevallen. Utrecht, 27 Juli. Het mondeling eind-examen voor de Hoogere Burgerscholen in de provincie Utrecht is op Zaterdag 17 Juli geëindigd met den goeden uitslag, dat aan alle vier de candidaten het getuigschrift van voldoend afgelegd examen kon worden uitgereikt. De vier candidaten waren leerlingen van de hoogste klassen der Rijks Hoo gere Burgerschool te Utrecht; ze zijn: M. H. C. J. Coenen, J. F. Gallay, J. J. Pennink en J. J. F. Pennink. Men heeft in de N. Ii. Cl. het een en ander meegedeeld omtrent het Constitutioneel Ge zelschap en de waarschijnlijke oorzaken die dit gezelschap zouden hebben afgehouden van het stel len van cand. voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad. Ik kan u verzekeren, dat de eenige reden hiervoor gelegen was in eene bepa ling van het Reglement, aangaande het aantal leden die zich voor een candidatuur verklaren en waaraan op de daartoe bestemde vergadering niet kon voldaan worden. Met den zomer, met de intredende academische vacantie verlieten veel leden de stad en een tweede vergadering zou het bezwaar niet hebben opgelost. De N. Ii. Ct. spreekt verder van eene herziening van het reglement van het Const. Gezelschap, waarbij het tot een De- bating-Club zou worden vervormd. Daar aan het Bestuur de taak is opgelegd om het reglement te herzien en dit nog volstrekt niets van zich kon laten hooren, is de gissing der iV. R. Cl. al zeer gewaagd. Want al mocht het Bestuur een derge lijke wijziging op het oog hebben, de meerderheid der leden moet zich toch ook verklaren. In allen geval heeft de N. R. Cl. gelijk, dat de wijze waarop het Const. Gezelschap tot nog toe op de verkie zingen wilde intluenceeren, zeer ongelukkig was, en ik geloof daarom ook, dat daarin verandering zal komen. Het Const. Gezelschap zal door zijn maandelijksche bijeenkomsten zijn theoreti- schen kant ontwikkelen en door openbare verga deringen bij gelegenheid van verkiezingen prac- tisch werken. Er is te Utrecht behoefte aan iets wat de Amsterdammers Burgerplicht noemen. Aan die Burgerplicht mogen zich de meest be spiegelende theoretici niet onttrekken. Zutfen, 25 Juli. Een groot getal werklieden is reeds eenige dagen op het landgoed Middachten (2 uren van Arnhem) onledig met de toebereid selen voor het groote zendingsfeest, aldaar over 10 dagen te houden. Er zullen onder anderen ditmaal zes spreekplaatsen zijn, waar de sprekers, evenals gewoonlijk te Parijs geschiedt, in de laagte zullen staan en de hoorders op de heuve len rondom. Deze inrichting voldoet beter aan de regelen der acustiek dan de gewone. AC.) Zwolle, 25 Juli. De commissie voor de eind examens der hoogere burgerschool in Overijsel bracht 11. Vrijdag hare taak ten einde. Onder voorzitterschap van Dr. W. J. A. Huberts, direc teur der hoogere burgerschool te Zwolle, exami neerde zij in het gebouw van het gymnasium te Deventer vijf candidaten en had het genoegen hun gallen Zaterdag schriftelijk te kunnen be richten dat zij geslaagd waren. De inspecteur Dr. W. C. H. Staring woonde een gedeelte van het examen en ook de eindvergadering bij. Dam wou de, 22 Juli. Naar we vernemen, zijn in den loop dezer week meer dan vijfhonderd personen en daaronder gansche huisgezinnen zoo uit onze. gemeente als uit Kollumerland en Oostdongeradeel naar 't noorden van de provin cie Groningen vertrokken om er den vlasarbeid te helpen verrichten. Mindere ervaring elders zoowel als het uitzicht op betere dagloonen dan ten onzent, zijn de oorzaken dezer tijdelijke volks verhuizing. De gevolgen er van hier zijn voor de thuisblijvende landwroeters niet nadeelig, terwijl de Groningerlandsche arbeiders een werk leeren kennen, althans beter leeren behartigen, waarvan zij de voordeelen meer en meer zullen beginnen te gevoelen, aangezien de vlasbouw in hunne provincie op verbazende wijze wordt uit gebreid. Men berekent dat enkele huisgezinnen, gedu rende de vijf a zes weken, welke er de vlasar beid zal duren, bij goed overleg met gemak twintig gulden per week kunnen opleggen en alzoo een aardig sommetje tegen den winter overgaren. 's-Hertogenbosch, 21 Juli. Het door de commissie alhier gehouden examen voor de toelating als leerling-apotheker heeft deze week plaats gehad 13 adspiranten boden zich aan, waaronder 3 jon- gejufvrouwen; de laatsten zijn onder de 10 toe- gelatenen. Zij hebben uitstekend voldaan. Maastricht, 23 Juli. Naar men verneemt, is te Echt en te Schinveld, twee dorpen in Limburg, tegen de verkiezingen aldaar protest aangeteekend. In Schinveld, waar nog al dikwijls ongeregeld heden in zake van verkiezingen zijn voorgeval len, hebben de beide stemopnemers, in de mee ning verkeerende, dat de stembus zich niet in dien toestand bevond als bij hare verzegeling van den vorigen dag, geweigerd tot de ontzege ling over te gaan en goedgevonden, ondanks het verzet van deu voorzitter van het stembureau, de bus in bezit te nemen en deze ongeopend bij den kantonrechter in bewaring te stellen. De burgemeester, die in het stembureau had voor gezeten, heeft van deze willekeurige handeling proces verbaal opgemaakt en dit aan de rech terlijke autoriteit ter vervolging opgezonden. Helmond, 23 Juli. De kantonrechter heeft gis teren een vonnis gewezen, betreffende het stoom wezen. In eene fabriek te Geldrop is door den heer ingenieur inspectie gedaan omtrent de ma chine en bevonden dat de bepaalde hoogste stoom- drukking van zes atmosferen boven de damp- kringsdrukking door overbelasting van de veilig heidskleppen was overschreden en vermeerderd met ruim vier atmosferen, en dat niet was ge zorgd of zorg gedragen dat de op den ketel aan gebrachte watervlotter met de alarm fluit in voldoen den staat was, om daarmede een eventueel gebrek aan water kenbaar le maken, onafhankelijk van eenige onderstelde bijzondere oplettendheid van den bestuurder van het stoomwerktuig. De eigenaars der fabriek zijn te dier zake veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 20 of twee dagen gevangenisstraf en de kosten. VARIA. De stad Harderwijk, en wel het aloude aka- demiestadje, is voor eenige dagen versierd met het meer dan levensgroote borstbeeld van Karei Linnaeus, hetwelk door de zorg van burgemeester en weihouders geplaatst is in eene nis van het torentje, staande in den voormaligen Hortus Bota nicusin welken tuin Linnaeus in 1735 gestudeerd heeft, onder de leiding van David De Gorter Jz. Bij het gemeentebestuur bestaat ook het plan, om een steen te plaatsen onder het borstbeeld van Linnaeus, ter herinnering aan Herman Boer- haave, die in het jaar 169S aan de hoogeschool aldaar tot doctor in de geneeskuude werd bevor derd. (A. D. v. N) Uit Brummen wordt gemeld, dat de bloeiende Agave, op het landgoed „den grooten Engelen burg van den heer Mr. Metelerkamp alhier, eene plant uit Mexico, thans eene steng hebbende van ruim 4 meters lang, sedert 8 Juli jl. door meer dan 400 personen is bezichtigd, niet alleen uit deze omstreken, maar onder anderen ook uit Amsterdam, Leiden en 's-Gravenhage; deze olant wordt dan ook, om hare prachtige, vreemd- aardige bloeiwijze, door elk liefhebber zeer be wonderd, en niet alleen deze Agave filifera tenuifolia, maakt een bezoek, welwillend toe gestaan, overwaardig, maar de vele en velerlei uitheemsche planten en gewassen in de oranje rie en aanwezige kasten, doen de verwondering nog stijgen, hetgeen zeker den lust zal aanwak keren om van dergelijke tropische gewassen in het bezit te komen, waarvan men er in deze schoone streek van Gelderland zoo weinig aan treft. Algemeen hoort men dan ook den tuinman Pijpers prijzen, die den bezoeker eene volledige verklaring geeft. (Arnh. C.) Onder de Bourbons telde Napels eene bevol king van ruim een half millioen inwoners en voor openbare scholen besteedde de stad niet meer dan 60,000 fr. Sedert 1S62 ziet men ge leidelijken vooruitgang, zoodat op de begrooting von 1868 zijn uitgetrokken 500,000 frs. Het trak tement van een onderwijzer op de dagschool is gemiddeld 824 fr., van een onderwijzer op de avondschool 511 fr. en van eene onderwijzeres 792 fr. Tot de eerste categorie behooren 130, tot de tweede 133 en tot de laatste 177 onderwijzers, wier gezamenlijke bezoldiging bedraagt 305,230 fr. Hierbij moet nog gevoegd worden voor huur van schoollokalen, verlichting, leerboeken, prij zen, enz. ruim 150,000 fr., zoodat het totaal daar door klimt tot ongeveer eeD millioen fr., ten behoeve van het lager onderwijs besteed. Voor bewaarscholen is 61,000 fr. op de begrooting ge bracht, en 400,000 fr. is voor het middelbaar en hooger onderwijs uitgetrokken. Geronnen melk, koud gedronken kan doodelijk worden. Men heeft buiten de slechte gewoonte koude melk te drinken in den zomer, om zich te verfrisschen Daardoor stelt men zich aan erge ongevallen bloot. Ziehier twee feiten die het bewijzen. Een persoon dronk in den zomer, om zich te verfrisschen, en kreeg eensklaps eene koude door het geheele lichaam, en men had veel moeite om hem in het leven te behouden. Eene jonge en sterke boerin, verwarmd door het werk, ging naar huis en dronk twee glazen koude melk. Zij kreeg dadelijk kolieken; een geneesheer werd geroepen, maar eenige uren later was zij dood. De dokter opende het lijk en vond dat het gedeelte waarin de melk zat, reeds verkankerd was. Dit is gemakkelijk te begrijpen, daar de ijskoude melk den bloedsomloop gestremd had, en de kanker dadelijk ontstond. Giet koude ge ronnen melk op de wortels van een boom, hij zal onvermijdelijk sterven, zegt een blad. Dit feit is door proefnemingen echt bevonden. Men moet dus nooit koude melk nemen als men bezweet is. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Juni. Gedurende de feesten heeft, zooals ons wordt medegedeeld, het getal personen, die over den ik verneem, vertrekt Stuifhemel overmorgen, dus daags na het fameuse diner, uit deze stre ken. Ik zie hem met eenige bezorgdheid ver trekken, want hij heeft mij gisteren gezegd, dat hij van den Geuzenburg regelrecht naar het huis van den officier van justitie zal gaan. Als hij dat voornemen volbrengt, dan komen de poppen aan het dansen. Ik wou dus wel, dat ik kans zag vriend Stuifhemel van dat plan af te brengen. Ik heb er wel eens over gedacht, of het niet best zou zijn, dat ik zelf eens met Stuifhemel over de zaak ging praten, en hem zocht te be wegen zijne aanklacht in te trekken. Ik heb in derdaad het een en ander, dat mij hoop geeft hem tot mijn gevoelen te kunnen overhalen. Wanneer ik namelijk hem eens duidelijk voor stel, hoe de menschen hem beet genomen heb ben, en hoe alle die bijzonderheden publiek zul len worden, ten dage als de rechter alles gaat onderzoeken, en hij, Stuifhemel, dan de risé zal worden van Nederland, de held der straat deuntjes, wiens beeltenis straks met levendige verven op een zeiltje staat geschilderd, en wiens liefdes-avonturen op alle kermissen zullen bezon gen wordenals ik hem dat alles voorhoud, ja, dan zal hij waarschijnlijk wel afzien van zijn plan om den moordenaar verder te vervolgen. Maar dan zou ik hem alles moeten Vertellen, en mijn ge- paardenspoorweg tusschen Batavia en Tat,,* Abang vervoerd zijn, bedragen ruim 32000. (IV. Bat. Handlist V Soekabaya, 2 Juni. Men schrijft ons van KediJ P Nog altijd houden de regens hier aan en bt ten deu oostmousson te treden in zijne reek S Waarlijk, de suikerfabrikanten zullen er niet lachen; te Pesantrin is men reeds bezig mei malen en is het te voorzien dat de weersgesi. heid der laatste dagen op qualiteit en quanti der suiker een ongunstigen invloed zal hebbt Den 25,le" Mei jl. heeft alhier het arnbtenaj examen plaats gehad; er waren slechts 3 ca: daten, die allen zijn geslaagd: 1 uitmunteniH goed en 1 voldoende. Alhoewel Kediri zichtbaar is vooruitgegaan i het uiterlijk betreft, blijkbaar aan de schoi thans voltooide ijzeren brug welke zóo doelt fend de communicatie daarstelt met de aan bt oevers der rivier gelegen plaats, maar vooral zit baar aan betere wegen en vermeerdering woningen, zoo herdenken de oude ingezetei nogtans steeds met zekeren weemoed aan 4 tijd van weleer, toen deze kleine plaats z onderscheidde van alle anderen door de got A harmonie tusschen de Europeesche en inlandst ingezetenen, welke van partijen en feesten a stijfheid verbande en daaraan eene gezelliglit schonk, welke men er thans te vergeefs zal z ken. SoerCourt: Padang, 19 Mei. De alhier uit de Bovenland ontvangen berichten omtrent den stand van 1 gewas, luiden voortdurend bevredigend. De echter zou volgens diezelfde bronnen van 4 tot dag slechter worden! van Kiambang al' nabij Loeboe Along zou er, evenals wij persoo lijk ondervonden en onze lezers reeds medé deeld hebben, bijna geen weg meer ziehtba zijn. Ter verontschuldiging van hen, die met 1 onderhoud der wegen belast zijn, sluit onze richtgever zijn schrijven met de volgende wo; den: „Men zoude nogtans onrechtvaardig2 door te beweren, zooals men geredelijk do dat de hier gestelde ambtenaren hun plicht m doen. Van den vroegen morgen tot den lab avond was hier de vorige controleur, de ha Kruyt, in de weer om aan zooveel mogelijk doe matig onderhoud, gepaard met degelijke verb: teringen aan den toen reeds bijna weggezonkt weg de hand te houden, maar te vergeefs: il vernielende krachten waren en zijn nog imrat grooter dan die tot het aanbrengen van verbeii ringen benoodigd." (Sum. Court.) De Samarangsche Locomotief heeft, te rekent van 24 Mei, een tweemalen 's weeks verschi nend bijblad opgericht, hetwelk tegen eene t ringe prijsverhooging aan de inteekenaren z< worden toegezonden. Het bijblad, een half ve druks beslaande, is inzonderheid voor kunstnieuw: en wetenschappelijke mededeelingen bestemd e: wordt geopend met een reeks Causerien van Mul tatuli, welke uitsluitend daarin verschijnen zul len. Java-Boie Cheribon. Te Koeningan is op den 13Jc° dezei een lichte schok van aardbeving waargenomei in de richting van het Z.-Z.-W. naar het N.-N.-O. Di schok was horizontaal en duurde 5 seconden. Lamtongsche districten. De ziekte onder dei veestapel, die blijkens vroegere nummers in 4 meeste kampongs der afdeeling IV Marga's wa uitgebroken, heeft, na er ettelijke offers te hebbei gemaakt, zich mede vertoond in de afdeelingei Boemi-Agoeng en Semangka. Er is een gouvernements veearts heen gezon den om de noodige hulp te verleenen en de mid delen aan te wenden, die de uitbreiding der ziekb kunnen voorkomen. JavCourt.) Wij kunnen onzen lezers de aangenamf tijding mededeelen, dat men met het spoorleggei reeds tot voorbij de halte Salem gevorderd is Nog 17 kilometers en men is te Solo. heim en dat van Andries ICok moeten verraden en zoo risqueeren wij dat die snuiter zegt: Latei de menschen mij uitlachen, maar ik zal al di schandalen aan het licht brengen, en dan zs het hier wezen: Rira bi en qui rira h dernier. Dus daar durf ik niet mee aan 2 komen, maar ik gaf wat moois, als ik er iet op kon vinden, om Stuifhemel te beletten naai den officier van justitie te gaan. En nu ga ik dezen eindigen. Het zal mij een: verwonderen, of Marie morgen ook op het dinei is. Ik schrijf u daarover wel nader. Nagroete ent t.t. hessels. P. S. Gelukkig had ik den brief nog op mij» schrijftafel liggen, toen ik daar straks bezoet ontving eerst van den heer Stuifhemel, die af scheid kwam nemen, en daarna van den veld' wachter van Laterveer, die mij allerbelangrijk ste dingen kwam verhalen in zake Jan Stak kers. Wordt vervolgd.) te verbieden, maar ik mag toch vragen, wat ik misdreven heb. Men zendt zijn dokter niet weg, en breekt niet met een vriend, zonder geldige redenen voor die handelwijze te kunnen opgeven." „Zeer juist, mijnheer." „Welnu mijnheer, wees dan zoo goed mij te zeggen, wat ge tegen mij hebt, opdat ik mij, zoo mogelijk, verdedige." „Welnu dan, dokter, uw gedrag is van dien aard, dat ik voortaan liever van uwe bezoeken zou verschoond blijven." „Mijn gedrag, mijnheer? Verklaar u nader!" „Gij schijnt te vergeten, dat ge hier in mijn huis zijt, en dat niets u het recht geeft, hier te kommandeeren." - Nu, toen word ik ook boos, en zeg op alles behalve deemoedigen toon: „In dit huis of in een ander, dat doet er niets toe; ik laat mij nergens en door niemand van wangedrag betichten. Nog eens dus, mijnheer; ik eisch, dat ge niet met al- gemeene, vage woorden, maar rond en eerlijk zegt, waarvan ik beschuldigd of belasterd word." „Dokter Hessels, uw gedrag bevalt mij niet. Niemand heeft u beschuldigd. Maar ik zelf, ik vind in u, bij nadere kennismaking, den man niet, dien ik gaarne als huisvriend of als genees heer ten mijnent ontvang. Misschien denken vele menschen er anders over, maar ik heb mijn eigen opinie, en ben niemand rekenschap schuldig van mijn ideën, of van de manier, waarop ik, vol gens mijne denkbeelden, moet handelen. En nu, mijnheer, mijn bezigheden roepen mij, en ik moet u dus verzoeken, nu afscheid te nemen." Daarmee kon ik toen opstappen. Het spreekt van zelf, dat hier wat achterschuilt. Dat. de notaris niet erg ingenomen zou zijn met een schoonzoon als de ondergeteekende, had ik reeds lang vermoed. Ik ben hem niet voornaam genoeg, zijne dochter is te goed voor een eenvou- digen boerendokter. Maar dat hij nu met zulke malle praatjes zou aankomen over mijn gedrag, en dat hij daar een anderen dokter zou gaan halen, dat was al te bont. Stellig heeft deze of gene mij belasterd, ik moet weten wat ik er aan heb, maar dat ik het zeer onaangenaam vind behoef ik zeker niet te zeggen. Wat de zaak van Jan Stakkers betreft, waar naar ge met zooveel belangstelling hebt gevraagd, zij blijft nog in statu quo. Jan blijft nogvoort- vluchtig, niemand weet waar hij is, maar een bevel tot zijne inhechtenisneming wordt niet uit gevaardigd. De burgemeester Schellinga blijft er bij, dat hij de zaak niet ernstig kan opnemen, daar de heer Stuifhemel klaarblijkelijk niet recht bij zijn zinnen is, en althans, wat dien moordaanslag betreft, aan monomanie lijdt. Naar

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2