der wet te verwerpen, maar dit op de minst conciliante wijze te doen en deze gelegenheid aan te grijpen, om Gladstone, die vergood wordt door het Engelsche volk, en dien de geheele li berale partij als haar hoofd eerbiedigt, zoo grie vend te beleedigen. De heer Gladstone heeft reeds 120 adressen van adhaesie ontvangen van meetings op verschil lende plaatsen en door onderscheidene corpora- tiën gehóuden, terwijl de vergadering ten gunste van de Iersche kerkwet steeds voortduren. Sedert het bestaan van het tegenwoordige, bui tengewoon kostbare parlements-gebouw, zijn in beide Huizen voortdurend klachten gerezen over gebreken in hunne vergaderplaatsen. Zoo klaagde in de Hoogerhuis-zitting van 16 dezer Lord Car- navon over slechte acoustic en stelde hij verschei dene plannen ter verbetering daarvan voor. Hij verlangde voor de gewone zittingen, wanneer slechts weinig pairs tegenwoordig zijn, een klei nere zaal. Lord Granville, de min. van koloniën, verzocht den spr. zijn voorstel in te trekken en de zaak aan de regeering over te laten, er bij voegende, dat gewoonlijk, wanneer de rede naar niet goed verstaan wordt, de schuld meer aan dezen dan aan de bouworde der zaal ligt. Om trent dat gezegde van den edelen Lord merkt de Times op, dat graaf Granville een beetje doof is, en gewoonlijk meer murmelt dan spreekt. Andere Lords klaagden weder, dat het in de zaal te warm en weer anderen, dat het te koud was. Zoo klaagde de bisschop van Oxford over een tacht, die van de dames-galarij op de hoofden der bisschoppen neerkwam, waarop Lord Salis bury den raad gaf, de bisschoppen onder een gla zen kast te zetten. Ten laatste nam Lord Carnavon zijne resolutie terug. In het Lagerhuis bracht het lid Herbert nogmaals de bezwaren te berde, reeds verscheidene malen door eenige jonge, galante leden van het Huis geopperd, dat de dames-gale rijen van tralies voorzien zijn, zoodat de schoone hoorderessen de zaal niet kunnen overzien en uit de zaal niet gezien kunnen worden; verder wees de Heer Herbert er op, dat de dames dik wijls lang op de trappen of in den corridor moesten wachten, alvorens ze op de galerij konden worden toegelaten. De heer Layard, die het toezicht voert over de openbare gebouwen, beloofde in dien toestand zooveel mogelijk verbetering te zullen brengen. The Malta Times bevat in eene correspondentie uit Alexandria het volgende i, Zoo de beschaving hier niet op gelijken voet staat met die in Europa, is zulks zeker niet aan Ismaël-Paeha te wijten. Zoo niet men den harem van Z. H. bijna dagelijks uitrijden, geheel naai de Europeesche modes gekleed, met uitzondering van een zeer dunnen sluier, die het gelaat dier dames bedekt, en met Engelsche koetsiers en Engelsche palfreniers in roode liverei met goud afgezet. Hog een andere stap van den Onderko ning op den weg van breken met oude gewoon ten, is dat Z. H. uit Londen heeft getelegrafeerd dat uit de bureau's van het Egyptische gouver nement alle divans moeten verwijderd en ver vangen worden door tafels, stoelen en kleine sofa's, zooals in Europa in gebruik zijn en, wat nog verder gaat, de hoofdambtenaren en andere geemployeerden moeten, bij hunne werkzaam heden, het voortdurend rooken en koffie-slurpen nalaten. Franki-yk. Bijna alleen de linkerpartij is in haar geheel nog te Parijs; zij kan het niet eens worden omtrent den vorm van haar in te dienen protest; Waarschijnlijk zal nu de democratie de aanvragen tot interpellatie indienen, waartoe ze het voor nemen had. Men verzekert, dat de heer Thiers zich van de linkerzijde zal afscheiden, waar zijn invloed niet overwegend genoeg is, en zich bij de ceutre- gauche zal aansluiten, waar hij meer kans zou hebben de leider te worden. |Wel is waar zou hij in den heer Ollivier daar een mededinger vinden, maar die mededinging zou zoo groot niet wezen, daar er toch velen zijn, die laatst genoemde zijne overhelling tot de gouvernements partij niet kunnen vergeven. De Keizer zal, naar men zegt, niets meer toestaan dan in zijn pro gramma, aan de goedkeuring des Senaats onder worpen, vervat is. Dat ligchaam zal het senaats besluit niet zeer goed ontvangen. De heer de Sartiges, die tot de liberale leden in den Senaat behoort, zoekt de elementen te vereenigen tot eene interpellatie, ten .doel hebbende het initiatief van liet gouvernement te hulp te komen. Prins Napoleon blijft zich steeds van elke inmenging in de staatszaken onthouden. Zijn secretaris, de heer Hubaiue, geeft dit duidelijk te kennen iu een schrijven namens den prins aan de Patrie, welk blad den prins een belangrijk aandeel toekende bij de beraadslagingen in den geheimen raad. De heer Duruy heeft van den Keizer een zeer hartel ij k eigen handig schrijven ontvangen. Duruy's opvolger, de heer Bourbeau, doet zijne familie van Poitiers niet naar Parijs komen. Zou die minister zelf niet aan den langen duur van zijn ministerie gelooven? Volgens een gerucht, zal de prins de la Tour d'Auvergne zich in het huwelijk begeven met de weduwe van een diplomaat. Belgie. De Gaz. v. Antw. schrijft omtrent de navolging der Parijsche levenswijze te Brussel Die aanstootelijke tooneelen, de lichte zeden, de bedorvenheid, beginnen hier te Brussel vaster en vaster grond te vatten. De Parijsche levens wijze wordt hier stillekeus aangenomen en weldra zal de hoofdstad van België, onder het oogpunt van slechten smaak, ongebondenheid, liederlijk heid, aan de hoofdstad van Frankrijk niets meer te benijden hebben. De kleine schouwburgen dienen wonderwel de allengs meer en meer insluipende neiging tot zedebederf; zedelijke, beschavende, geestige stuk ken worden daar niet meer opgevoerd; ze zijn vervangen door walgelijke tooneelen waar straat woorden, kroegmanieren, beenen en borsten de grootste rol in vervullen. De tooneeldirecteurs be grijpen dat er niet veel te winnen is door aan te kondigen dat deze of gene nieuw geëngageerde tooneelspeelster veel talent, gestudeerde tooneel- kennis of eene. lieve stem heeft, en daarom kon digen zij aan dat de actrice blond haar heeft, blakende oogen, ranke leên, kleine voeten en witte handjes. En niet alleen de heel kleine schouwburgen gebruiken die middelsde grootere deinzen er niet voor achteruit. Zoo las ik deze week in de Brusselsche nieuwsbladen dat Le petit Faust, dat schandalige, walgverwekkende stuk, in het Theatre des Galeries gaat opgevoerd worden, en dat M. Delvil voor die vertooningen de jonge schoone Maria Paula van Parijs heeft ge- engageerd, om de rol van Mephisto te spelen. Daardoor weet nu het publiek dat Paula jong en schoon is, wat kan het hein schelen of zij talent heeft! Suzanna Lagier, de zangster die haar talent aan het geld heeft opgeofferd, die de kunst ge bruikt om het zedebederf te. verspreiden en den eigenlijken kunstsmaak te bederven, was geën gageerd om tweemaal op de concerten der Vaux Hall in het park, voor het puik der Brusselsche bevolking, hare zedelooze liederen te zingen. On- noodig te zeggen dat er telkens om 8 uren geene plaats meer te bekomen was; Het groote volk wilde ook de vermaarde liedjes (?)-zangster toe juichen, en wie het meest.juichtte waren niet de mans; neen, het waren de vrouwen en vooral de jonge juffertjes, die zouden rood worden als een man haar wat te strak zou bezien, of zich in hare tegenwoordigheid een licht woord laten ontvallen. Ja, die juichten en riepen het meest; zij sprongen op stoelen, tafels; klapten in de han den, wuifden met de witte zakdoeken omhoog en voelden zich van bewondering voor de groote, fijne zangster ingenomen. Ook hebben de ouders hunne dochters zoo gauw van dat onschuldige vermaak niet willen berooven, en zij hebben aan gevraagd en bekomen dat Suzanna nog drij soirees in het park zou geven. Dat moet hunne kinderen pleizier doen en 't kan hun tevens als avond school dienen. TELEGRAMMEN. New-York, 21 Juli. Volgens de laatste be richten uit Japan hebben de troepen van den Mikado Hakodadi ingenomen. De handel aldaar verkeert in een gedrukten toestand. Parijs, 22 Juli. De Moniteur zegt, dat de bij eenkomst der linkerzijde gisteren geen resultaat heeft opgeleverd en dat deze vereeniging er slechts toe heeft geleid om de scheuring grooter te maken tusschen de leden, die het parlementarisme voor staan, en die, welke de democratische beginselen huldigen. De staat der bank toont de volgende ver meerdering aan: voorraad edel metaal 7y» millioen, rekeningcouraut met de schatkist 5'/3, rekening courant met particulieren 'ri millioen. Verminde ring: portefeuille 2854 millioen, voorschotten op openbare fondsen l'/10, circulatie van bankbiljet ten 17'/s millioen. LiOiidcn, 22 Juli. Lord Cairns heeft in het Hoogerhuis verklaard, dat hij met lord Granville eene conferentie heeft gehad, waarin beiden het volgende compromis betreffende de bill tot af schaffing der staatskerk in Ierland hebben aan genomen de bepaling nopens het surplus zal veranderd worden, ten einde het parlement in de gelegenheid te stellen, om een gedeelte der fondsen aan te wenden tot leniging van nood. Het Hoogerhuis heeft vervolgens het compro mis goedgekeurd en de discussie alstoen geëndigd. Blijkens den weekstaat der bank is vermeer derd de voorraad edel metaal met 4-59,972 pd. St.; de rekeningcourant met de schatkist met 252,519 pd. st., en verminderd: de circuleerende bankbil jetten met 6U,425 pd. st.; de portefeuille met 280,474 pd. st., de rekening-courant met particu lieren met 7952 pd. st. Konstantlnopel, 22 -Lid. De Levant Herald meldt dat de Fransclie minister van buitenlandsche zaken heeft geprotesteerd tegen de afschaffing der capitulatiën. Over eene leening van 10 millioen wordt nog met Fransche kapitalisten onderhandeld. Madrid, 22 Juli. Twee brigadiers en twee ko lonels, die gearresteerd waren, zullen naar de Canarische eilanden overgebracht worden. Gisteren is een bataljon jagers van Bejar naar Barcelona vertrokken. Een bataljon jagers uit Alcantare zal heden op marsch gaan. Een bataljon der genie is naar Navarre vertrokken. Een priester, agent der Carlisten, is gearres teerd. De verschijning van don Carlos in het noor den des lands is officieel bevestigd. In Catalonië heerscht eene agitatie. Er zijn troepen daarheen gezonden. Te Madrid zijn verscheidene geestelij ken gearresteerd. Weenen, 22 Juli. Bij de behandeling van het budget in de zitting der delegatie van den rijks raad, is de verhooging van de traktementen der officieren, tot en met den rang van majoor, toe gekend, nadat graaf Von Beust verklaard had, dat de gedrukte stemming bij de armee en de ongunstige invloed, dien men daardoor op het leger tracht uit te oefenen, door deze verhooging uit den weg worden geruimd. Pcstli, 22 Juli. Het gerucht dat de positie van graaf Andrassy in het kabinet bedreigd wordt, is van allen grond ontbloot. Weenen, 23 Juli. De Neue Freic Presse van heden meldt, dat de onderkoning van Egypte te Parijsmet het huis Oppenheim eene leening van 60,000,000 frs. heeft gesloten. Mustapha Fazyl pacha is den 19den hier aangekomen, op zijne reis naar Kon- stantinopel, om de leiding van het gezantschap aldaar te gaan aanvaarden. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN brengen ter kennis van de Kies- geregtigden, dat ingevolge art. 11, laatste alin., in verband met art. 15 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), de herstemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad zal geschieden op Dingsdag den 3 Augustus aanstaande. Lbyden, 22 Julij 1869. Dn BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 17d0° Junij 1869, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende wijziging der Verordening van den 30,ten Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs voor on- en minvermogenden. Art. 3 der Verordening van 30 Junij 1S66 (Ge meenteblad n*. 19), op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor ou- en minvermo genden, wordt vervangen door de volgende be palingen; 1". De avondschool wordt gehouden, voor de jongens, iu het schoolgebouw voor min vermogenden n°. 1, en voor de meisjes, in het schoolgebouw voor minvermogenden n°. 2, van 1°. October tot ultimo_Maart, op Maandag, Dings dag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 7 ja tot 9 uren. 2». De avondschool staat onder de leiding der hulponderwijzers van de 1" en 2» klas sen, aan de openbare scholen voor on- en min vermogenden, terwijl het toezicht door de hoofd onderwijzers dier scholen beurtelings, naar onder linge regeling, plaats heeft. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun berigt van den 5den Juiij 1869, B. n°. 3411 (1« aid.). G. S. n°. 21, iu afschrift medegedeeld. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 18den Mei 1869, is vastgesteld het volgende RAADSBESLUIT regelende de lie/jing van schoolgelden op de openbare bewaarscholen der gemeente Leyden. Art. 1. De tegemoetkoming iu de kosten is voor één kind vijftig cents in de maand, voor twee kinderen uit hetzelfde gezin tachtig cents, voor drie of meer kinderen uit hetzelfde gezin een gulden. Art. 2. Het bedrag der tegemoetkoming wordt voor minvermogenden op de helft bepaald. Art. 3. Ouvermogenden genieten het onderwijs gratis. Art. 4. Omtrent de verzoeken der belang hebbenden om als on- of minvermogenden ge heele of gedeeltelijke vrijstelling van schoolgeld te mogen erlangen, beslissen Burgemeester en Wethouders, na de Commissie der bewaarscholen te hebben gehoord. Zijnde de helling dezer belasting goedgekeurd bij Koniuklijk besluit van den 4de" Julij 1869, n°. 8, waarbij tevens is aangehaald de Verorde ning regeleude de invordering dier schoolgelden, van den 13dc" Mei 1869 (Gemeenteblad n°. 10). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den raad dier gemeente, iu zijne vergadering van den 13de" Mei 1869, is vastgesteld de volgende VERORDENING regelende de invordering der schoolgelden op de open bare bewaarscholen der gemeente Leyden. Art. 1. De verschuldigde schoolgelden voor het bezoeken der openbare bewaarscholen moeten door de belastingschuldigen maandelijks vooruit worden voldaan aan den gemeente ontvanger of zijn gemagtigde. Art. 2. Het betaalde schoolgeld wordt iu geen geval teruggegeven. Zijnde deze verordening aangehaald bij Ko ninklijk besluit van den 4den Julij 1869, n". 8. Marktberichten. Delft, 22 Juli. De aanvoer der graanmarkt was heden zeer gering, handel en stemming wa ren zeer slap. Ter markt gebracht 340 mudden aardappelen. Hoogste prijs 3.80, laagste prijs f 3.20. Vette koeien van /T40ƒ230. Kalfkoeien van ƒ130200. Varekoeien van 90170. Vette kalveren van 30ƒ60. Vette schapen vai^l8ƒ26. Vette lammeren van ƒ10ƒ15. Weilammeren van ƒ6S. Magere varkens van 20ƒ36. Biggen van 7ƒ12. Nuchtere kalveren van 3ƒ10. Paarden van ƒ30ƒ100. Stieren van ƒ4070. Magere ossen van ƒ80ƒ130. Amsterdam, 22 Juli. In de heden gehouden veiling der Nederlandsche Handel-Maatschappij van 47,755 Kranjangs en Kanassers Java-suiker is alles verkocht. Gouda, 22 Juli. Tarwe met weinig handel. Poolsche per 2400 kilo 335. Roode KI. 345. Zeeuwsche per mud 10 a 11. Poldertarwe ƒ9.60 a 10.50. Rogge vooral de beste soorten wederom hooger, 790 a 9S5. Gerst prijshoudend, winter f 6.50 a 7.60, zomer ƒ60 7.25. Buitenlandsche eenigszins beschadigd 4 a 5.20. Haver als in de vorige week. Korte 4.50 a 5.60. Lange 3.65 a 4.80. Boekweit hooger betaald. Fransche per 2100 kilo 210 a 230. Noordbr. 255 a ƒ280. Kaas. Aangevoerd 190 partijen. 1ste qualiteit graskaas zeer flauw in handel. Prijzen van 20 24 de 50 kilo. Boter. Prijzen der grasboter van 0.55—ƒ0.60, der wijboter van 0.450.47s de 5 ons. De aanvoer ter veemarkt was niet meer dan gewoon, de handel niet levendig. Varkens en biggen, zoowel als schapen en lammeren, waren moeilijk te verkoopen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast doch zonder eenigen omgang dan voor dringende behoeften. Suiker. De op 22 dezer te Amsterdam geveilde quantiteit van 47700 kranjangs werd coulant tot taxatie verkocht van ƒ31.50 tot ƒ36.75; de hoofd- koopers waren onze raffiuadeurs; een klein ge deelte werd op idee voor uitvoer gekocht. De afloop was als volgt: N°. 5, ƒ31.50; 6, ƒ33; 7, ƒ32.50; 8, ƒ33.75; 9, ƒ34.50; 10, ƒ34; 11, ƒ34.50; 12, ƒ35; 13, ƒ35.75; 14, ƒ36; 15, 35.75; 16, ƒ36 17, ƒ36; 18, ƒ36.25; 19, ƒ36.25; 20, ƒ36.75. Thee. Zonder handel in afwachting der veiling op 28 dezer. Rijst. Verlaten; zelfs tot lageren prijs vond men geen nemers. Specerijen. Zonder omgang. Trachten. Alleen Smyrna-rozijn vond eenige attentie, doch door de hooge vorderingen der houders is de omgang gering. Men noteert thans ƒ14.50, ƒ15. Meekrap. Met matigen handel tot ruim vorige prijzen. Indigo. Zeer vast; door kleine voorraden bleef de handel beperkt tot eenige kisten. Fotasschcn. Flauw. Petersburger loco ƒ14.25, zeilend ƒ13.50. Katoen. Vast doch stil met eenige omzettingen tot onveranderde prijzen. Wol. In gunstiger stemming zonder omzet tingen. Tin. Geanimeerd gestemd met omzettingen tot verhoogde prijzen. Banca van 77.50 tot 79.50 betaald. Najaarslevering 77. Voorjaarslevering 70, 69. Petroleum. Zeer vast en stijgendde voorraad van disponibel is zeer onbeduidend en de eige naars houden op 25.50 voor blauw fust. Op ter mijnen niets aangeboden. Oliën. Raapolie cont. ƒ43; Mei ƒ44; Üct.-Dec. ƒ42.75, ƒ42.50. Lijnolie cont. ƒ37.75; Mei ƒ37.75; Oct.-Dec. ƒ37.50, 37.25. Patentolie cont. ƒ47.50, 47.25. Najaar ƒ47. Granen. Zeer stil en flauw gestemd. Meel. l"e qual. 16.75, 17; 2d8 qual. 14, 14.50; 3de qual. ƒ12, ƒ12.25. Keizersmeel 22, ƒ25.50. R echtsz aken. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 23 Juli 1869 zijn veroordeeld A. C. en P. L. te Leiden, wegens diefstal bij nacht door meer dan een pers. op eene niet tot bewoning geschikte plaats, de I8 tot eene cell. gev. van 6 ui. en de 2d" tot eene cell. gev. van 8 m. J. v. d. V., W. F. F. en I. T. allen te Leiden, wegens idem en medeplichtigheid daaraan, de le tot eene cell. gev. van 1 j., de 2d» tot id. en de 3dc tot eene gev. van 3 j. W. 11. te Leiden, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 2 in. G. H. te Bodegraven, wegens idem in dienstbaar heid, tot eene cell. gev. van 2 m. J. B. te Bo degraven, wegens mishandeling, tot eene cell, gev. van 6 in., eene geldb. van 8 of subs. gev. van 1 d. cell. G. v. 11. te Aarlanderveen, we gens beleediging van een bed. beambte, tot eene geldb. van ƒ15 of subs. gev. van 4 d. J. T. te Woerden, wegens vertreding der plaatselijke belasting op de honden, tot eene geldb. van 5 of subs. gev. van 1 dag.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3