benarde positie besloot Napoleon om zijn rok te laten keeren. Zoo werd de man, die vroeger over bijna geheel Europa regeerde en wiens hof door pracht en luister uitblonk, genoodzaakt een gekeerden rok te dragen! Een hartstochtelijk vélocipèdist werd op de navolgende wijze van zijne liefde voor dat voer tuig genezen. Hij kocht een vélocipède voor 100 pd. St., brak daarmede een winkelruit van spie gelglas, waarvoor hij 40 pd. st. moest geven; hij beschadigde zijn gelaat en hals, welke bescha diging hem op 5 pd. st. voor den heelmeester kwam te staan; hij scheurde zijn pantalon zoo erg, dat hij een nieuwen moest koopen, die hem 11 pd. st. kostte; verder deed hij een paard schrik ken, dat op hol ging en schade veroorzaakte, die hij met 00 pd. st. vergoeden moest, en einde lijk brak hij zijn vélocipède, door met volle kracht tegen een steenen muur te rijden. Een Iersch priester wilde aan een zijner cate chisanten verklaren, wat eigenlijk een wonder was. Eerst trachtte hij door woorden zijn oog merk te bereiken, doch ziende dat hij niet vor derde, gaf hij zijn leerling een forschen klap. „Heb ik u pijn gedaan vroeg hij den patiënt. „Dat zou ik denken," was het antwoord. „Welnu," zeide de eerwaarde vader, „als de klap u geen pijn ge daan had, dan zou dat een wonder zijn." Het soliede Hollandsche spreekwoord: „Eens burgemeester, altijd burgemeester", schijnt men in Amerika nog niet te kennen. De Washingtonsche dagbladen, de aankomst berichtende van den laatsten president der Vereenigde Staten, zeggen eenvoudig: Andrew Johnson, uit Tennessee, is hier aangekomen. Op een kerkhof staat het volgende schrift op een zerk: „Klaag niet, mijn lieve mau, ik ben niet dood want ik rust hier. Wacht met geduld, bereid u tot den dood. Weldra zult gij u bij mij komen voegen." De man of een weinig eerbiedige voorbijganger misschien, had daaronder geschreven: „Ik klaag niet, mijn lief ste vrouw; ik ben niet dood, want ik ben hier. Wacht met geduld, want ik moet leven: mijne tweede vrouw wil niet dat ik mij bij u voege." Geld- en Effectenniarkt. Amsterdam, 12—19 Juli. De rescontre van de Aandeelen Nederlandsche Handelmaatschappij, welke in de afgeloopen week plaats gehad heeft, mocht geene verlichting geven in den gespannen toestand waarin dit fonds ver keert. En nadat die tweemaandelijksche verre kening heeft plaats gehad (de volgende rescontre- dag is bepaald op den 22"™ September) zijn zij steeds lager geworden, zoodat de prijs, welke den lijden 110g 0p Hg pCt. genoteerd werd, heden niet hooger liep dan 117, en 11654 pCt. sluit. Ook de Aandeelen Exploitatie-Spoorweg-Maatschappij zijn hun toppunt gepasseerd: den 12dcn noteerde men ze 69 a 7414 pCt., en heden weder 69 pCt.; daar entegen zijn RijnSpoorweg-Aandeelen van ƒ284 tot ƒ28414 geklommen. Onze Staatsfondsen be hielden de oude prijzen: 214 pCt. 56%, 8 pCt. 64, 4 pCt. 87 "Ae pCt., de beide eerste soorten heden echter aangeboden. Spanje en ook Portugal hooger dan vóór acht dagen, de eersten zelfs, ofschoon ze heden wat flauw waren bij Zaterdag. Toch staan nu de 2% pCt. Spanje 3014 bij 30 pCt. op den ]2de", de Buitenlandsche 3 pCt. 1867 30 tegen 29%, en de Binnenlandsche 3 pCt. van ƒ6250 25% tegen 25144, pCt. op den 12den; de Portugezen 1S53 Oó'he tegen 35?ie, de 1856/63 85% tegen 34%, de 1867 3551» tegen 3454 pCt. In Russische Spoor weg waarden blijven vraag en omzet vrij belangrijk en de prijzen stijgende. Toch; gelooven wij niet dat dit alles gezond is, maar zien er veeleer beursmanoeuvres in, om eventueele nieuwe spoorwegleeningen onder voor- deelige voorwaarden aan den man te brengen. Groote Spoorwegen liepen van 24014 tot ƒ244, Hypotheek-Obligatiën van 73 op 74 pCt., Jelez- Grussie van 21114 tot 21414, Jelez-Orel van 82% tot 8414, Kursk-Charkou van 8254 tot 84% pCt. enz. Russische Staatsfondsen waren we der gunstig gestemd, schoon de prijzen bij verle den week niet veel hooger, ja zelfs van eenige soorten wat lager zijn. De geconverteerde Oosteurijksche obligatiën in zilver rentende worden hooger genoteerd; die met Januari- en Juli-Coupons kwamen van 5654 op 57Hc, die met April- en October-Coupons van 56% op 57 pCt. Dit verschijnsel zou gunstiger teekenen indien men niet wist dat de Oostenrijksche mi nister van financiën 12,800,000 fl. w. aan de markt te brengen had, waarvan reeds tien mil lioenen in Februari verpand waren, en dus alle krachten inspant om zoo mogelijk eene hausse te bewerken. Turken, Egyptenaren, Brazilianen, Grenada's, al deze van verre landen sprekende fondsen, had den het geluk meer of minder in de gunst te staan en in prijs te rijzen, het eene meer het andere minder. De Vereenigde-Staten-Obligatiën worden ta melijk ver boven den prijs van voor acht dagen genoteerd, en zulks, vooral heden, met vrij leven- digen omzet. Den 12den stonden de 5 pCt. 1904 op 77, de 6 pCt. 1881 op 8514, 1882 op 87, de 1885 op 85% pCt., en heden respectievelijk op 78, 87%, 1882 op 87%, 1885 op 86H»pCt. Ook in de Spoorweg- waarden was geanimeerde handel, ofschoon de prijzen niet zooveel monteerden als gedurende de vorige week. Het geld op prolongatie is weder op 414 pCt. gekomen, met veel ruimte van geld. BUITENLAND. Duitsclilancl. Volgens de Neue ilosel-Zeitung neemt het aan tal der landverhuizers, die zich bij de Mormonen- gemeente in Noord-Amerika willen aansluiten, voortdurend toe. Onlangs is uit de omstreken van Trier een 60tal personen vertrokken, wier gezamenlijk vermogen, hetwelk zij in contanten bij zich voerden, meer dan 100,000 th. bedroeg. Op uitnoodiging van den bisschop van Trier heeft de geestelijkheid ernstig tegen deze bewe ging gewaarschuwd. In alle kerken van het bis dom is een mandement voorgelezen, waarin de Mormonen-secte wordt geschetst als eene godde- looze, onzedelijke bende, en allen, die zich daarbij aansluiten, met zware kerkelijke straffen worden bedreigd. Z-witsei-laiid. Op het aanstaande vierde jaarcongres, door de Internationale Arbeiders-vereeniging te Bazel te houden, zullen de volgende onderwerpen worden besproken: 1°. de grondeigendom; 2°. het erfrecht; 3*. in hoeverre kan de arbeidende klasse het crediet rechtstreeks tot bevordering harer belan gen doen strekken; 4". de algemeene ontwikke ling des volks; 5°. de invloed der Vereeniging op de losmaking der banden, die het volk nog kwellen. Engeland. De dagbladen deelden mede dat lord John Russell in de zitting van Maandag ten opzichte van het hangende geschil tusschen het Hooger- en Lagerhuis een compromis zou voorstellen, namelijk om de beschikking over het surplus een jaar te verdagen, en, indien in dat tijdsver loop geen ander en beter plan is ingekomen en goedgekeurd, het surplus dan aan te wenden tot het salarieeren van onderwijzers en onderwijze ressen, tot het bouwen van onderwijzerswonin gen en tot het oprichten van scholen. De Iersche bladen melden uit goede gronden, dat koningin Victoria over eenige maanden Ier land zal bezoeken, en daar eenige weken zal vertoeven. Zaterdag is het kamp der riflemen te Wim bledon opgebroken. De prijzen werden aan de overwinnaars door prinses Christiaan uitgereikt, waarna een wapenschouwing werd gehouden, waaraan 8000 vrijwilligers en 24U0 man troepen deelnamen. Een geleerde te Calcutta, genaamd Cameron, heeft beweerd, dat in de wouden van Borneo een ras van mannen en vrouwen met staarten ge vonden wordt. Hij zegt dat handelaars uit Sara wak deze verloren geraakte schakel in den keten, die menschen en apen vereenigt, ontdekt hebben. Deze menschen leven in boomen, gebruiken pijl en boog en eenige ruwe gereedschappen, en bestaan geheel en al van de jacht. De heer Ca meron stelt zich voor eene expeditie te ondernemen om deze menschen met staarten te ontdekken, en. De Indian Daily News hecht genoeg vertrouwen aan deze geschiedenis, om zich bereid te verklaren giften bijeen te brengen voor de expeditie Frankrijk. De verdaging der Kamer 11a de keizerlijke boodschap, heeft den keizer geheel en al in een valsche positie geplaatst, terwijl de verwachting van het publiek evenmin voldaan is door de sa menstelling van het ministerie. Men had op eene oplossing gehoopt of ten minste op een begin van oplossing, eu nu vreest men zich weer op het punt van uitgang te zien geplaatst. Volgens de optimisten echter zou men volkomen hervor ming in liberalen zin te wachten hebben. Zij, die zoo denken, meeneu, dat het tegenwoordig ministerie slechts een overgangs-kabinet is en vinden dan ook de eenige reden van bestaan voor dit kabinet in het onderzoek der verkiezin gen, die onder het stelsel der ofiicieele candida- turen hebben plaats gehad. In den ministerraad, gehouden om te beslissen of het Wetg. Lichaam onmiddellijk zijne zittin gen zal hervatten dan wel of de verdaging zal worden gehandhaafd, heeft, naar men zegt, het gevoelen van den lieer Forcade de la Roquette en zijne vrienden gezegepraald, om namelijk die verdaging te doen voortduren. De prins De la Tour d'Auvergue zou de beide volgende voorwaarden hebben gesteld voor de aanvaarding der portefeuille van bin nenlandsche zaken1°. dat de Fransche bezet ting te Rome bleef, en 2°. dat Duruy zou aftre den. Als de laatste wensch werkelijk is te kennen gegeven, dan heeft men bij de verwezenlijking er van niet veel gewonnen, daar de heer Bour- beau, Duruys vriend en opvolger, volkomen diens gevoelens deelt. Naar men verzekert, is het ministerie van het Huis des keizers voornamelijk daarom in stand gehouden, om het te gelegener tijd den markies De Talhouët te kunnen aanbieden. Het gerucht wordt in omloop gebracht, dat de heer Haussmann de prefectuur van het departe ment der Seine zal neerleggen. Het is opmerke lijk, dat de naam van den prefect der Seine thans voor het eerst genoemd wordt sedert het begin der crisis. Te Toulon heeft in de kolenmagazijnen van het spoorwegstation een zware brand gewoed, die echter gelukkig gebluscht is; het gevaar was te grooter daar zich in de nabijheid de fabriek van kardoezen bevond. De bladen dringen, naar aanleiding hiervan, er dan ook op aan, dat men dergelijke fabrieken buiten de steden aanlegge. De geruchten, die omtrent eene ontruiming van Rome door de Fransche troepen, hebben geloopen, bevestigen zich niet, maar thans wordt een ander verspreid, dat misschien meer waarschijnlijk is, volgens hetwelk Rome onzijdig verklaard worden en eene bezetting zal verkrijgen, te leveren door Frankrijk, Oostenrijk en Italië. De gezindheid te Konstantinopel tegen den onderkoning van Egypte is verre van gunstig. De beide ministers, die hij daar heen gezonden had, om zijne handelingen te verantwoorden, heeft men daar gehouden met hoogere betrek kingen, dan ze.aan het hof van den onderkoning bekleedden; ongetwijfeld zal men die personen tegen den Khedive willen doen getuigen. Deze zal in elk geval weidden, zich niet daarheen te begeven. Belg/ie. Over het algemeen is de duisterheid, die over het Fransch-Belgisch geschil van den beginne af heerschte, in het geheel niet opgeklaard. Men heeft de zaak heel hoog opgegeven. De minister Frère-Orban deed bij hoogen aandrang door de Kamers besluiten, dat zonder toelating van het gouvernement geene bijzondere spoorlijn aan Fransche maatschappijen zou mogen afgestaan worden. Herhaalde malen reisde hij naar Pa rijs, dineerde met den Keizer, danste met de kei zerlijke prinsessen en onderhandelde tusschen in met ministers en staatslieden. De heeren com missie-leden, die in naam van België onderhan delden, gingen van Brussel naar Parijs en van Parijs naar Brussel, en eindelijk werd de bekende overeenkomst uitgebroeid. Was het de berg nu die eene muis baarde, of hield hij nog wat anders in zijn schoot dat nog het leven niet zag? Volgens de Belgische ministerieele bladen hing België een zwaar on we der boven het hoofd, dat Frère-Orbans machtige adem heeft doen afdrijven. De Fransche compag nie wilde in eigendom den Grand Luxembourg en den Luiksch-Limburgschen spoorweg bezitten en verkreeg ten slotte niets anders dan de toe lating om met beide spoorlijnen een verdrag aan te gaan, zooals tusschen elke andere maatschappij er dagelijks aangegaan worden; maar nog in die bijzondere verdragen moesten de Antwerpsche belangen en de zekerheid van den staat gewaar borgd worden. Volgens de Fransche bladen heeft hun land zich evenzeer te loven wegens de overeenkomst. Frankrijk, zeggen zij, kan nu in tijd van oorlog zijne troepen tot in het hartje van België en Nederland voeren, aldus de Pruisen beletten door te dringen tot aan de Fransche grens, zelfs kan het Pruisens grens overschrijden, ja de Rijn provinciën bezetten. Moeilijk is het te zeggen wat daaronder schuilt. Ons dunkt dat Frankrijk inderdaad belang moet gehecht hebben aan het doordringen der Fran sche treinen tot in en door ons land; zoodat het voor geene zuivere economische quaestie, zooals hij het geliefde te zeggen, was, dat Frère-Orban uit onderhandelen ging; terwijl het ook om an dere dan economische redenen zijn moest dat de onderhandelingen zoo dikwijls afgebroken en weder aangeknoopt werden. Was die reden misschien eene die voor Ne derland van meer belang dan voor België was. Wilde men gemakkelijker geraken in het land dat meest bevreesd is voor verbinding met Noord- Duitschland, en had Frère-Orban in dit geval evenzeer Belgiës onzijdigheid als Belgiës veilig heid te beschermen. Dit zou men niet kunnen opmaken uit de tevredenheid der Fransche bladen. TELEGRAMMEN. Washington, 19 Juli. De minister van financiën heeft zich bereid verklaard vergunning te geven, om den Fransch-transatlantischen telegraafkabel met de kust van het gebied der Unie te verbin den, zoo de telegraaf-maatschappij zich aan de bepalingen van de lelegraph-bill wil houden tot dat het congres bijeenkomt. De agent der maat schappij heeft zich daartoe verbonden. Wcenen, 20 Juli. In eene gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van de Lombar dische spoorwegmaatschappij is met eenparige stemmen goedgekeurd de conventie tot exploitatie aangegaan met het huis Hirsch, concessionarissen voor den aanleg en exploitatie van spoorwegen in het Ottomanische rijk. De vergadering heeft bovendien de administratie der Lombardische spoorwegen gemachtigd om met de maatschappij tot exploitatie der Oostenrijksche staatsbanen eene overeenkomst aan te gaan. Parijs, 20 Juli. De heer Armand, eerste secre taris van legatie bij het Hof van Rome, is benoemd tot chef van het ministerie van buitenlandsche zaken. ('j avonds) De tiers-parti heeft in hare zitting van heden besloten te blijven volharden in de denkbeelden en beginselen in hare interpellatie uitgedrukt. Madrid, 20 Juli. De Imparcial beveelt aan, dat het gouvernement snelwerkende en afdoende maatregelen moet nemen tegenover de misdrijven, die eiken dag in Malaga, Sevilla en Grenada worden bedreven. Het blad zegt dat in die steden geen politieke banier wappert, maar een vlag waarop de leuze staat: „plundering en roof." De Imparcial deelt mede, dat er eene samen zwering tegen Serrano, Rivero en Prim is ont dekt. Parijs, 21 Juli. Het Journal officiel van heden bevat het dekreet, waarbij Rouher tot senator en tot president van den senaat wordt benoemd. Kerkelijk Nieuws. Nkdkri,. Hervormde Kerk. Beroepen: te Makkinga: A. H. Van Dam te Blokzijl; te IJselmuiden: Eerdmans te St.-Jansga; te Nieuw-Stadskanaalde cand. A. L. Van Hoorn (die ook beroepen is te Rottum); te Hellevoet- sluis: E. Jansen Schoonhoven te Moerdijk; te Sprang: J. Kromsigt te Wijk bij Heusden; te Giesen Oudkerk: E. A. Lasonder te Berkel c. a. Aangenomen: naar Alphen: door W. Ze- gers te Oosterbeek; naar Goes: door G. J. Vos te Edens. Bedankt: naar Hellouw: door W. M. Lan- genberg te Geldermalsen; naar Oud-Vossemeer: door J. E. Steenbakker Morilyon Loysen te Over- schie; naar Dedemsvaart: door I. Montagne te ter Aar; naar Grijpskerke: door L. Kan de Beer te Vrouwepolder; naar Kockengendoor H. B. Noorda te Hoogland; naar Idsingahuizendoor F. J. Stroman de Grave te Kollumerzwaag; naar Uitwijk: door W. F. Trip van Zoudtlandt te Hattem. Eervol emeritaat: aan L. Boot te Rand wijk, op zijn verzoek Officieele Berichten. P ATEXTBL A DE \T. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeen tebestuur van Leyden, doet te weten dat de in gevulde patentbladen, over het dienstjaar 1569 en 1870, voor al de Wijken, bij het Collegie van Zetters, in eene der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering vau den Zondag, van des voor middags tien tot des namiddags te een uur. Leyden, 17 Julij 1869. 1IER-UK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijkels. E11 worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, op de Dreéstraal, in het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke be taling, worden gevaceerd Voorde buitenwijk, van den 21 tot den 23 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten be paald is de letter A. Leyden, 27 Mei 1869. PUBLICATIE. De Burgemeester der Gemeente Katwijk brengt bij deze ter kennis van het algemeen, dat op den 6dcn Juli 11. door den Heer Commissaris des Ko- nings in de Provincie Zuid Holland, is executoir verklaard: hel Kohier van het Patentrecht over het dienstjaar 1869/70; dat hetzelve op heden aan den Ontvanger ter invordering is ter hand ge steld, en een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Aldus afgekondigd eu aangeplakt te Katwijk den 17 Juli 1869. De Burgemeester voornoemd, L. C. J. BLANKEN.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3