zijn mee te verdelgen wat ik kan, om zoo den marteldood van mijne vrienden te wreken. Het Staatsblad n°. 139 bevat de wet van den 10dün Juli J8G9, tot uitvoering der bepalingen van de artikelen 33, 36, 37 en 38 der herziene akte omtrent de Rijnvaart. Uit 's-Hage wordt aan de Augsburger Allg. Zeit. geschreven, dat men van goederhand heeft ver nomen, dat de heer Van Reenen niet alleen zijne betrekking als voorzitter der Tweede Kamer heeft nedergelegd, maar ook voornemens is, de kiezers te Amsterdam te verzoeken, hem niet weder het mandaat van afgevaardigde op te dra gen. Het doel zou zijn om gelegenheid te geven tot de herkiezing van den heer Pijnappel, die, gelijk men weet, bij de laatste algemeene ver kiezing de meerderheid niet heeft verworven. Naar luid van den berichtgever, heeft de liberale meerderheid in de Kamer zich reeds verstaan over de opdracht van het voorzitterschap aan den Arnhemschen afgevaardigde,den heer Dullert. Het plan bestaat om in het midden de? maand September te Luik een grooten internationalen schietwedstrijd te houden, tot bijwoning waarvan de Britsehe riflemen en de Fransche, Pruisische, Nederlandsche, Zwitsersche en andere vreemde scherpschutters en schutters of nationale garden zullen worden uitgenoodigd. De kosten van den wedstrijd, met inbegrip der prijzen, zullen door den staat en de stedelijke kas worden gedragen, en voor de bestrijding der kosten van de feesten en vermakelijkheden is eene algemeene inschrij ving geopend. Stelden we het publiek reeds eenigszins op de hoogte van hetgeen de kermis alzoo te genieten zal geven, het bepaald kunstlievend gedeelte van dat publiek zal voorzeker met welgevallen ver nemen, dat ook het Vlaamsch tooneelgezelschap van den heer Eloy Lemaire, met medewerking van de begaafde actrice Mej. Beersmans, ons met hunne gaven zullen komen vergasten. Hoewel nog niet bepaald is welk tooneelgezelschap gedurende de kermisweek in den Schouwburg zal op treden, is het echter zeker, dat het voornoemde een of meer avonden op ons stedelijk tooneel zal werkzaam zijn. Z. M. heeft aan Mr. L. graaf Van Heiden Rei- nestein, commissaris des Konings in de provincie Groningen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de ld. met de Ster der orde van de Koon, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonkenbe noemd tot burgem. der gem. Echt A. II. G. Coe- negracht; en herben, tot burgem. der gem. Zeist, Jhr. W. K. Huydecoper. Z. M. heeft, op verzoek, den luit. ter zee 2de kl. W. A. Van Aken, met den laatsten dezer maand, eervol uit den zeedienst ontslagenen met 1 Augustus a. s. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. den adelborst 1ste kl. G. A. Van der Mieden; met 1 Oct. a. s. tot prov. inspect, der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnzente R-otterdam, W. C. P. Toewater, thans directeur derzelfde middelen aldaar; te Amsterdam, A. Volkmaars, thans dir. derzelfde middelen aldaar; te Groningen, V/. J. Verkuyl, thans dir. derzelfde middelen aldaar; te Zutfen, F. H. Kruseman Aretz, thans dir. derzelfde middelen aldaar; te Maas tricht, op verzoek, W. J. L. Grobbee, thans hoofd- insp. derzelfde middelen te 's-Gravenhage; te Zwolle, L. R. Wentholt, thans hoofdcontroleur derzellde middelen te Groningente Leeuwarden, A. J. L. Beudt, thans hoofdcontroleur derzelfde mid delen te Eindhoven; te Eindhoven, L. J. Sala, thans hoofdcontroleur derzelfde middelen te Zut fen; en te Middelburg F'. Hoijer, thans Koofdcon- troleur derzelfde middelen te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Olde- hoven E. D. Star Lichlenvoort Jr. Z. M. heeft aan de nagenoemde ambtenaren bij het dep. van financ., met 1 Januari 1870, eervol ontslag uit hunne betrekking verleend, behoudens aanspraak op pensioen, te weten, aan: J. H. De Kokelaer Bouwens, administr. van 's rijks uitga ven, en zulks onder dankbetuig. voor de veeljarige en trouwe diensten door hem aan den lande be wezenH. J. De Wit, hoofdcomm.; P. J. A. Van PUiede van der Kloot en F. Van Haaften, com- miesen; voorts wordt de afdeeling 's rijks uitgaven bij het depart, van financiën als afzonderlijke afdeeling met 1 October a. s. opgeheven en ver- eenigd met de afdeeling Generale Thesaurie bij dat departement, onder benaming van „afdeeling Generale Thesaurie," en is met dat tijdstip bij het depart, van financiën benoemd tot adminis trateur der Generale Thesaurie de heer W. A. Ribbe, thans refendaris bij dat departement. Z. M. heeft, op verzoek, aan J. M. De Hosson, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij het korps gevormd uit de vereeniging tot onderlinge oefe ning in den wapenhandel te Groningen; voorts nog aan de nagemelde officieren bij de dienstd. schutterijen, als: te Nijmegen, aan H. J. Oetgens van Waveren Pancras-Clifford, als lsten luit.; te Middelburg, aan Mr. E. Z. L. Van der Kemp, als 2den luit.; en benoemd bij de dd. schutt.te Nijmegen, tot lsten luit. F. P. Röpcke, thans 2den luit.; te Leiden, tot 2den luit. Mr. C. H. P. Kla ver wijden, H. T. P. Van Wensen en H. J. Ha maker, allen thans sergeant; te Middelburg, tot 2den luit. F. G. Sprenger. Gouda, 10 Juli. Alhier werd in de sociëteit „Ons Genoegen" onder de leiding van den school opziener J. Broedelet de algemeene vergadering gehouden van de onderwijzers in het 7d" district van Z.-Holland. Een dertigtal onderwijzers, die, begunstigd door heerlijk weder, een nuttigen en genoeglijken dag sleten, woonden de vergadering bij. In gepaste bewoordingen bracht de schoolop ziener hulde aan de verdiensten van den in die week op 30jarigen leeftijd ontslapen onderwijzer van Oudewater, R. Swartwolt. De heer W. Reuhl, hoofdonderwijzer te Gouda, woonde voor de 50Ile maal de algemeene vergadering bij en had dus geen enkel jaar verzuimd gedurende zijn bijna éenenvijl'tigjarige loopbaan. Zevenhuizen, 17 Juli. Bij de meeste landbouwers alhier is het hooibouwen reeds afgeloopen, en boven verwachting hebben de landen opgebracht. Met het snijden van koolzaad wordt hier en daar reeds een aanvang gemaakt, en tot dusverre mag men op een goeden uitslag hopen. De weilanden leveren voortdurend veel gras op. Het tegen woordige weder is bijzonder gunstig voor de turf, die in deze streek wordt gemaakt, daar zij thans goed droog wordt. Loosduinen, 17 Juli. Tot deelneming aan den nationalen wedstrijd, alhier op 28 dezer te houden door de Wcstlandsche Scherpschutters-vereeniging zijn ingeschreven de volgende vereenigingen: Koninklijke Scherpschuttersyereeniging te 's-Gra venhage, Vereeniging Frederik Hendrik te Delft, Schiedamsche Scherpschuttersyereeniging, Veree niging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam, Vereeniging de Zwijger te Utrecht, Vereeniging van IiH. Studenten te Utrecht, Vereeniging voor Vaderland en Koning te Haar lem, Vereeniging Pro Patria te Amsterdam, Leid- sche Studentenvereeniging en Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Leiden, waarvan te zamen door ongeveer 300 leden zal worden deelgenomen. Allerwege worden reeds toebereidselen voor dit feest gemaakt. Kralingen, 19 Juni. Hedenmorgen omstreeks zeven uren is ten huize van A. Van der Wiel, aam den Zeedijk alhier woonachtig, de bliksem inge- der elementen, niet van een regenscherm zijt voorzien." „Dit grieft mij als u, geliefde, doch zegenen wij het toeval, dat ons hier een veilige schuil plaats deed vinden." „Gij hebt recht; alleen vrees ik, dat mijn kleed zal besmet zijn." „Verontrust u deswege niet, mejonkvrouw I Uwe schoonheid is meer dan ooit verblindend. Ik weet niet, of ik u ooit zoo bekoorlijk heb gezien; ik zal voortaan voor u slechts kun nen leven, o aangebedene!laat mij u om helzen I" Hierop volgde een stil gefluister, nu en dan afgebroken door gesmoorde lachjes, waarna de notaris weer hoorde zeggen: „Kom, kom, mijn vriend, hervatten wij onze wandeling, opdat wij het doel van onzen tocht niet missen." „Mag ik u bij het opstijgen de behulpzame hand bieden?" „Ha, gij overstelpt mij!" lispte de dame. Daarop zag Blankhart, hoe de dokter zich met zijne dame weer verwijderde. Hij zelf wachtte nog een oogenblik, en verliet toen ook met om zichtigheid zijne schuilplaats. Ofschoon Blankhart iets onverklaarbaars vond in die samenspreking van den heer Hessels met zijne zoo teedere dame, was éen ding hem toch duidelijk, namelijk dat hij hier geheel toevallig en ongezocht getuige was geweest van een too neel, dat voor den dokter niet pleitte. Die opge schroefde. toon toch mocht al schertsenderwijze zijn gebezigd, dat nam niet weg, dat Hessels zeer vertrouwelijk en meer dan vriendschappe lijk had geschertst met een vrouwspersoon, die, wie weet waar, thuis behoorde, en althans van zeer dubbelzinnige moraliteit moest wezen. De notaris had zich geërgerd, maar, al wilde hij het voor zich zeiven niet bekennen, waarheid is het, dat er op den bodem zijner ziel een soort van vreugde was over het gelukkig toeval, dat hem van des dokters wangedrag getuige had doen zijn. Nu toch was hij in staat zijne dochter te genezen van hare dwaze liefde, en hoe bitter ook het middel mocht zijn, dat hij haar zou toedie nen, het bleef in de gegevene omstandigheden een zeer gewenscht medicijn, daar de werking ongetwijfeld even snel als radicaal zou we zen. Wij volgen nu onzen dokter, die met zijne schoone langzaam langs den grintweg voortwan- delde. „Ik vrees, schoone jonkvrouw," begon Hessels weer, „dat de stormwind al onze plannen en intriges heeft weggewaaid, want onze vurige slagen. De straal heeft zich een weg gebaand door het woonvertrek heen, en is den schoorsteen uitgegaan. De vrouw des huizes is aan het hoofd licht gekwetst gewordende andere nog al tal rijke Imisgenooten zijn er met den schrik afge komen. Aan de voorzijde van het huis zijn een geheel raam, stijlen enz. verbrijzeld. Haarlem, 17 Juli. Meermalen is in ons land .de behoefte gevoeld aan eene gelegenheid voor minvermogende lijders om den heilzamen invloed der zeebadkuur te genieten, gelijk die in het bui tenland, te Kiel en elders aan de kust der Oost zee, openstaat. Naar wij vernemen, worden er thans pogingen aangewend om zoodanige inrich ting tot stand te brengen, door het verzamelen van giften voor het stichten van een badhuis voor minvermogenden te Zandvoort, in 't welk, tegen slechts f 1 of 50 cents daags, minvermogenden en behoefLigen opgenomen of besteed kunnen worden. Men mag verwachten, dat door de alge meene liefdadigheid liet noodige bijeengebracht zal worden om ook op deze wijze den lijdenden medemensch ter hulp te komen. (H. Ct.) Arnhem, 18 Juli. Door de heeren Kalff, hoofd ingenieur van de lijn ArnhemLeeuwarden, en Rosema, opzichter, is in Kampen een onderzoek ingesteld omtrent de berichten, welke op de spoor wegbruggen op die lijn betrekking hebben. Jl. Woensdag zijn de bruggen, op last van den minister van binnenl. zaken, onder toezicht van den heer hoofd-ingenieur Waldorp onderzocht. De resultaten van dat onderzoek zijn nog niet bekend. Zalt-Bommkl, 16 Juli. De dezer dagen door de Kamers aangenomen regeling van het militair onderwijs, waardoor het voor toekomstige adspi- ranten wel de veiligste weg zal worden een hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus te be zoeken, heeft bij velen den wensch verlevendigd, de hier gevestigde rijks li. b. met 3jarigen cursus, in een met 5jarigen cursus herschapen te zien. Wij twijfelen niet of ons gemeentebestuur zal met het oog op het hooge belang der zaak voor deze gemeente en haar welvarenden omtrek, in tijds dit verlangen aan de regeering kenbaar maken en bij haar ondersteunen. Deventer, 18 Juli. Onder voorzitterschap van Dr. A. J. Vitringa, hoogleeraar-rector te dezer stede, had gisteren alhier de 39st* vergadering plaats van het Genootschap van leeraren aan de Ne derlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen. De vergadering werd door een veertigtal leden, en ook door den hoogleeraar Vissering, bijge woond. Discussie is o. a. gevoerd „over de beste methode, te volgen bij het onderwijs in de staat huishoudkunde op scholen van middelbaar onder wijs," welke quaestie door Mr. B. H. Pekelharing, van Zutfen, aan de orde was gesteld. De ver gadering heeft besloten, aan Dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningen, en aan Dr. Thiebout, aftredend rector te Zwolle, het ho noraire lidmaatschap aan te bieden. Het 40-jarig bestaan van het Genootschap zal in het volgende jaar, met eenige feestelijkheid, te Zutfen gevierd worden. Dr. H. J. Matthes, rector aldaar, werd als president, en de heer J. H. Meyer, alhier, als thesaurier benoemd, nadat de tegenwoordige thesaurier uitdrukkelijk verzocht had, bij de be noeming niet weder in aanmerking te komen. Meppel, 17 Juli. De Maatschappij tot Nut van den Javaan heeft tot bestuursleden van de afdee ling Meppel gekozen de Heeren Ds. E. De Visser, voorzitter; R. Houwink, penningmeester; A. R. Uhl, secretaris. De Maatschappij, die overal bij den dag in ledental toeneemt, telt thans nagenoeg 1200 betalende leden, met afdeelingen in onder scheidene plaatsen onzes vaderlands. Tilburg, 16 Juli. Heden morgen had alhier in de fabriek der heeren Boogaerls een vreeselijk onge luk plaats; een jongen, aan een der machines werkzaam, werd door den drijfriem aangegrepen, minnaar zal, denk ik, niet meer komen op dagen." „Stil!" fluisterde de andere persoon, „ik hoor schreden naderen," en voegde er op den meest dringenden, smeekenden toon bijHou je nu, wat ik u bidden mag, toch goed dokter, en lach toch telkens niet zoo, want op mijn woord, gij zult door dat gelach alles nog be derven." „Wees gerust," luidde het antwoord, „ik zal mijn rol perfect spelen, en mij uwen lof waardig maken." Inmiddels naderde de heer Stuifhemel met snelle schreden, en trad den dokter en zijne zon derlinge dame op zijde, terwijl hij zeide: „Goeden avond.... goeden avondHeb ik niet het ge noegen mejufvrouw Blankhart te ontmoeten? Hoe gaat het jufvrouw? Het is zeer ongunstig weder." „O ja, mijnheer," antwoordde de dame met een heel hoog, fijn stemmetje, „de stormwind en regenvlagen hadden mij haast doen besluiten niet huiswaarts te keeren." „En ge hebt niet eens eeD paraplu? O, hoe gelukkig mag ik mij dan rekenen, daar ik u de mijne mag aanbieden." „Waarlijk, gij maakt mij verlegen door uwe goedheid, edele heer," lispte de schoone. naar boven gevoerd en letterlijk tegen de zolde ring verpletterd. Toen het verbrijzeld "chaam naar beneden viel, was alle leven verdwenen. VARIA. Omtrent Sardou's jongste tooneelproduct, dat thans te Brussel wordt opgevoerd, schrijft de Gaz. van Antwerpen Patrie is niet voor de Vlamingen bestemd; daartoe mist het drie hoofdzakelijke dingen taal, waarheid en oorspronkelijk karakter. Patrie is geschreven voor de Parijzenaars, en bij uitbreiding voor de Belgen die geschoeid zijn op Parijzisehen leest. Doch wat herinneringen, wat opbeuring zal bij de Fransch sprekende Belgen de vertooning opwekken van den reuzenstrijd waaraan hun stam geen deel heeft genomen? En de franskiljonshebben die wel een verleden? Mogen ze er aan denken zonder het te bezoedelen, zij die hunnen landaard, hunne zeden en hunne taal hebben verloochend, en hunnen naam aan den schandpaal hebben genageld? Neen! zij zullen Patrie bijwonen, evenals de Huguenots of Willem Teil: de bedrevenheid der tooneelisten wegen; de stem der zangers, de muziek beoordeelen; de coups de tliédlre tellen; de vrouwen bewonderen maar uit het bin nenste hunner koude ziel zal hun geene stem toeroepen: „zoo waren uwe vaderen, zoo leden en streden zij voor 't recht!en gij Ontwaakt, rampzaligen Gedurende de maand Juni zijn er in België 4359 brieven, wier adressen onvolledig, onleesbaar of onnauwkeurig waren, niet kunnen verzonden worden. Van dit getal zijn er 3021 aan de ge adresseerden kunnen overhandigd of aan de ver zenders teruggezonden worden; 1338 zijn in de papiermand geworpen. Michel Masson, de schrijver van „les Contes de l'Atelier," heette in zijn jonge jaren Gaudi- chot, en Belval, de opera-zanger, heette Galifot. Marie Gabel, van l'opéra comique, droeg den naam Cabu, en Peters, de welbekende restaura teur, dien van Fraise, welken zeer toepasselijken naam hij echter veranderde. Teiyvijl de meeste Franschen hunne eenvoudige namen veranderen tegen meer wijdklinkende, doen eenigen het tegenovergestelde. Cham en Gill, de bekende caricatuur-teekenaars, zijn mannen van de groote wereld; de eerste is Vicomte de Noé, de tweede Comte de Guines. Timothée Trim, de schrijver van het Petit Journal, is ook een vicomte, en wellicht zullen weinige meuschen weten, dat de bekende schrijver van la Lanterne, Henri Roche- fort, Henri Vicomte de Rochefort Lueay is. Eenige dagen geleden is, volgens de Figaro, in de Parijsche voorstad Gros-Caillou een SOjarige grijsaard gestorven, die op zijn sterfbed verklaard zou hebben, de tot dusver onbekend gebleven dader te zijn van den op 19 November 1832 op de Quai-d'Orsay tegen het leven van koning Lo- dewijk Philips gepleegden aanslag. Men herinnert zich, dat destijds op dien monarch, terwijl hij, door zijne zonen en een talrijken staf vergezeld, op weg was naar het paleis Bourbon om de wet gevende zitting te openen, een pistoolschot gelost is geworden, 't welk geen doel getroffen en nie mand eenig letsel veroorzaakt heeft. Een jeugdig docent werd als vermoedelijk dader in hechtenis genomen, maar is spoedig, bij gemis van bewijzen, weder op vrije voeten gesteld, eD sedert heeft men nooit meer iets van deze zaak vernomen. In eene onlangs gehouden zitting van hetcentraal- comité van de Ligue de la paix et de la liberie te Génève werd besloten, het congres van dit jaar niet te Bern, maar te Lausanne te doen plaats hebben. Deze verandering moet vooral geschied zijn op aandringen der Franschen, die ditmaal zeer tal- „Zou ik u mijn arm mogen aanbieden?" vroeg Stuifhemel. De dame antwoordde niet, maar loosde een zucht, zóo welsprekend, zóo smachtend, dat een steenen hart er door vermurwd zou zijn. Al zuchtende legde zij de vingertoppen op den arm van haren aanbidder. „Zoo, ben jij daar ook, Kees, oude jongen Ben je goed klaar gekomen met je haas?" „Ja mijnheer, dat gaat wel." „Ja, je zult het wel leeren hoor," sprak Stuif hemel, en zich weer tot zijne dame wendende, zeide hij„Ik heb met ontzaglijk veel genoegen kennis gemaakt met mijnheer uw vader; een aangenaam mensch, zeer hupsch inderdaad." „Ik zie weer een star flonkeren, de lucht schijnt op te klaren." „O zeker, het wordt mooi weer, en dan heeft zulk een wandeling in het stille avonduur veel bekoorlijks, ten minste als men ze dan in goed gezelschap mag ondernemen." „O ja, ook ik, ik bemin het schoon der natuur, als dezelve het uur der sluimering intrad, en de bergen met nevelen omfloerst zijn." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2