N°. 2894. Maandag A°. 1869. 19 Juli. LE1BSCI DAGBLAD PRIJS DEZER. COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS CBR ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die zij beslaan. Wegens plaatsgebrek zien we ons genoodzaakt, ons feuilleton voor éen dag te verschuiven. Red. Lelden, 17 Juli. De Haagsche berichtgever der Indépendance be weert dat de wet op de organisatie van de Mi litaire Academie met zooveel spoed door deTweede Kamer is behandeld, om te voldoen aan het ver langen van generaal Van Muiken, die weldra ziju ontslag zou nemen als minister van oorlog, en nog een werk heeft willen afmaken, waaraan hij zeer groot gewicht hechtte. De Haagsche berichtgevers schijnen zoo succes sievelijk ons geheel ministerie te willen afbreken; nu ten minste hebben die heeren reeds de af treding van drie onzer ministers in vooruitzicht gesteld; zooals we gisteren reeds zeiden, geloof hechten we er niet aan, ten minste voor het oogen- blik. op de Leidsche kermis te zien zal zijn, n.l. op de Beestenmarkt: Kleeberg Menagerie; Blanus en Dassie Paardenspel; Broekman The&tre Pit- toresque; Dupont Panorama; en nog eenige kleine tentjes, wafelkramen, en het meer dan noodige aantal draaimolens. Op de Ruïne. Stoete en Jacqui, Comedie, Crosso, Tableaux vivants, Kinsbergen idem; Talrich, Beeldengalerij, Creutzberg, Menage rie, Vogel Café Chantant, Ris, Restauratie, Coppens Beignets, V. d. Heem Café chantans; vervolgens panorama's, wafel-en broedertjeskramen,en op den Nieuwen Rijn verscheidene kramen van allerlei aard, de een al schitterender dan de andere. Aan een particulier schrijven uit Batavia dd. 1 21 Mei, ontleenen wij de weinige, maar veelbe- i teekenende woorden „Voorzeker de comptabiliteitswet heeft veel te I lijden van kwade tongen. (Vraag niet aan Keu- 1 chenius, wie daarvan de schuld heeft, dat de j boel zoo boven alle begrip slecht marcheert, maar vraag dit liever aan ambtenaren, die de bepalin- 1 gen begrijpen, en ge zult hooren dat de schuld ligt bij de administratie, bij den directeur vooral J en bij de algemeene rekenkamer. En wilt ge een bewijs van de juistheid dier opmerking? I het wordt geleverd door het departement van marine, waar, met enkele uitzonderingen, alles ferm gaat." (Arnh. Ct Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap te Am- ,i sterdam, dat reeds in het bezit is van vele voor at werpen belangrijk voor geschiedenis, kunst en nijverheid, stelt zich voor bij genoegzame deel neming een museum op te richten. Het vraagt daarvoor 40,000, waarvan reeds f 10,000 is toe gezegd wanneer vóór het einde des jaars de inschrijvingen tot een bedrag van /'SO,000 zullen zijn geklommen. Men verneemt dat op het congres der Veree- niging tot bevordering van Nijverheid, thans te Groningen gehouden, is besloten, dat in 1870 de bijeenkomst der verschillende departementen dier maatschappij te Tilburg zal plaats vinden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 119 tot 13-1 vol wassen personen en van 61 tot 71 kinderen. Aan de Zwem- en Bad-Inrichting Rhijnzigt zijn gedurende deze week 1227 baden genomen. Naar men verneemt heeft Z. M. bij besluit van I 24 Juni nv 23, den minister van Oorlog gemach- I tigd de miliciens-verloi'gaDgers van de lichting Ti 1865 dit jaar in actieve dienst op te roepen, om hen gedurende, doch niet langer dan 30 dagen, 1 onder de wapenen te houden. Deze indienststel- j» ling geldt ook de gehuwde manschap, en staat j| in verband met het later optreden van die miliciens I in de schutterijhet is noodig geacht hen nog eenigen tijd in den wapenhandel te oefenen. Men wil weten, dat ook de lichtingen van 1866 en 1867 tegen de volgende maand zouden worden opgeroepen. Of daaronder ook de ge huwden begrepen zijn, schijnt nog twijfelachtig. Het betreft de miliciens van de regementen gre nadiers en jagers en de acht regimenten infan terie. Men meent dat de oproeping der miliciens zich tot het wapen der infanterie zal bepalen. De manschappen zouden gedurende eene maand y in den wapenhandel worden geoefend, Bij besluit van gedep. staten van Zuid-Holland n? van 5 Juli 1869 is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 2 Aug. aanst., en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbe- drijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd, wor- i dende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats heb ben dan op het water, langs de stranden, oevers van meeren, plassen, rivieren, mitsgaders op moerassige landen. We zijn in staat gesteld, onzen lezers voor zoover zulks bekend is mede te deelen wat alzoo Heden komt ons de catalogus in handen van de Internationale Tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den Hand werksman, uitgegeven bij den heer Schadd te Amsterdam. Met genoegen zagen wij daaruit, dat onze stad en eenige plaatseD in haren om trek op voldoende wijze zijn vertegenwoordigd en we meenen ons publiek geen ondienst te doen, met de vermelding van de namen der inzenders nevens de voorwerpen, die door hen zijn ten toon gesteld. Zoo vinden wij in de eerste klasse. C. Bl.ins.taar. Vijf ontwerpen van arbeiders woningen, vervaardigd door leerlingen in de bouw kunst. Zes teekeningen van eene uitspannings plaats voor werklieden. Houten slaapsteden voor éen kind en voor twee kinderen. J. Filipeo. Schoor- steenpotten, met kanalen voor valwinden. Pri vaattrechter. Waterleidingsbuizen, waaronder van nieuw model, uit de hand gemaakt en verglaasd. Droogbuizen (draineerbuizen). Tuindroogbuis, met elleboog. J. Muller (firma muller C.) te Val kenburg, bij Leiden. Steenen. Tweede klasse. W. F. Aubouw. Geschilderde linnenkast 11.75. Schrijftafel f 20. Tafel f 3. R. M. Beuth Zoon. 1 Onderbed, 1 bovenbed, 4 kussens, 2 peluws, 1 gestikte deken, prijs f 40. J. Filippo. Bloempotten. Monsters Engelsche en Hollandsche bloempotten. Het Werkhuis. gekleurd kokostapijt, per meter f 1.70. 3/t gekleurd kokosganglooper, per meter ƒ0.80. 6/, gebleekt linnen, per meter ƒ0.58. emballage linnen, per meter 0.40. emballage linnen, per meter 0.221/,. behanglinnen, per meter 0.13s/» en ƒ0.15. s/4 zoutzaklinnen, per meter 0.12. gistzaklinnen, per meter ƒ0.15. Dweilen, per meter ƒ0.17. Haren mat per stuk 1.50. Kokosmat, per stuk 1.30. Kokosmat (opengewerkte) per stuk 2.50. Werkinrichting te Noordwijk. Matras, peluw en kussens, ge vuld met gemaaid zeegras. Vijfde klasse. H. Van Romburgh. Stel holle en ronde schaven, 32 stuks, met beitels, 19. Reeschaaf, ƒ2.40. Holle roffel, met beitel, ƒ1.20. Ronde roffel, met beitel, ƒ1.20. Roffel met haak, 0.70. Voorlooper, ƒ1.25. Strijkblok, ƒ0.55. Bootschaaf, met beitel, ƒ1.25. Puntschaaf, met beitel, 0.70. Paar overzijde schaven, met beitels, ƒ1.40. Overzijde-boorschaaf, met beitel, ƒ1.20. Bossingschaaf, met dubbelen beitel, 2.50. Enkele blokschaaf, ƒ0.35. Dubbele blokschaaf, 0.37. Beste potlooden, 0.27 meter, per dozijn, 1. Beste potlooden, 0.22 meter, per dozijn 0.80. Lederschaafje, met beitel, ƒ0.10. Kuiken- boor, met 12 kuikens, 1.60. Wagensleutel, ƒ6.50. Snij-ijzer, met oogen en tapjes, ƒ2.70. Snij-ijzer, met 10 gaten en tapjes, ƒ2. Handschroefje, ƒ1. Baukschroefje, 2.50. Slot voor een gereedschaps kist, ƒ2.25. Kamersleutel, ƒ4. Diktepasser, ƒ0.90. Veerploeg, met 6 beitels, 6. IJzeren varken, met beitel, ƒ3,75. Metaal-zaagboog, met zaag, 2.50. Slagerszaag, 2.50. Twaalf vel schuurpapier, 0.48. Boorhaak, ƒ0.50. Booromslag, met koper ingelegd, en 36 verschillende ijzers, ƒ7. Horlogemakers- drilboortje, 6 ijzers, 0.60. Best ijzeren drilboortje, met 6 ijzers, ƒ0.90. Drilboor, met 6 ijzers, ƒ3. Drilboor, met kruk, waarin zijn 6 ijzers, 2.50. Horlogemakers-drilboorte, 6 ijzers, ƒ1.50. Draai- steen, in ijzeren bakje, ƒ4. Fijne tang. 2.25. Fijne pook, 1.50. Het Werkhuis. B.F. Krantz, voorzitter; H. P. C. Stoffels Secretaris. J/, Koedekken, per el 0.30'/»- 6 muds meelzakken, per stuk ƒ1. 6 muds Korenzakken, per stuk ƒ0.66. Aardappelzakken, eer ste soort, per stuk, ƒ0.45. Aardappelzakken, tweede soort, per stuk, 0.39. Turfzakken, per stuk, 0.32. Katoenen zakken, per stuk, 0,26. Groote koe- dekken, per stuk, 0.66. Kleine koedekken, per stuk, ƒ0.68. Zesde klasse. Mathesis Scientia- rum Genitrix. Verzameling van ongeveer veer tienhonderd bouwkundige teekeningen, vervaar digd door de leerlingen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, vertegenwoordigende het onderwijs op de Bouwkundige Teekenschool. Verzameling van zeventien modellen van trap pen, kappen, enz., vervaardigd door de leerlin gen van de Bouwkundige Teekenschool. Verza meling van ongeveer zevenhonderd teekeningen door de leerlingen van Mathesis Scientiarum Genitrix, vertegenwoordigende het onderwijs op de Hand- teekenschool van het Genootschap. Overzicht van het onderwijs aan de scholen van het Genoot schap, van 1785 tot 1868. Eenige verslagen en roosters der lesuren, in de scholen. D. Noothoven van Goor. Boekwerken door den inzender uit gegeven. A. W. Sijthoff. Verschillende boekwer ken, door den inzender uitgegeven. De Werkin richting van Noordwijk, opgericht in October 1S68, ter ondersteuning in geval van werkeloos heid en ter wering van bedelarij onder de veld- arbeiders. Meisjes schooltassen, van Amerikaansch leder en bordpapier ƒ0.50 tot 0.80. Jongens schooltassen, 0.55 tot ƒ0.95. Heeren- en dames necessaires van Amerikaansch leder, 1.50 en 2. Paar pantoffels van tapisserie met lederen zolen, ƒ0.80. Voetkussens van tapisserie, gevuld met zeegras, elk ƒ1.50. Kerkkussens, ƒ1.50. Koffers van bordpapier en Amerikaansch leder, per Ned. duim, ƒ0.16, Meisjestassen van tapisserie, voor dagelijksch gebruik, per Ned. duim, ƒ0.65. Beu gel- of reistassen, van idem, per Ned. duim, ƒ0.13. Linnen- en katoenen ballen voor bloemkweekers, ƒ0.12;!, tot ƒ0.35. Gebreide saaietten kousen, Lin nen muds aardappelzak, ƒ0.45. Linnen muds aardappelzak, 0.70. Korenzak voor 1 mud graan, ƒ0.90. Hoedendoos, 0.25. Heerenkoffer, van hout met linnen overtrokken, per duim, 0.20. Dames koffer, van populierhout, overtrokken met linnen, ƒ12. Bordpapieren muziekkastje, 4.50. Model bordpapieren linnenkastje, ƒ4. Hoepels waaraan mand en netten voor aardappelen, 0.07 en 10.08. Grijs winkelpapier, ƒ0.28. Stroo idem, ƒ0.08. Papier voor bloemkweekers, 0.32. Ze vende klasse. Het Genootschap Mathesis Scien tiarum Genitrix. Verzameling der Wetten en Reglementen van voornoemd Genootschap, van 1785 tot 1S6S. De Heyder C°. Reglement van een ziekenfonds voor werklieden Werkmans- vekeeniging, Tot Nut en Genoegen. K. F. L. Van der Woerd, Voorzitter. Wetten of Statuten. Ver slag. Teekeningen. De Patrie behelst eene mededeeling uit 's-Hage, in vele opzichten te verrassend voor ons vader land, om haar niet te vermelden „De Nederlandsche regeering," zoo weet het blad te verhalen, heeft zich gehaast, voor zoo veel haar aangaat, hare goedkeuring te verleenen aan de schikking tusschen de Fransche en Bel gische regeering, (getroffen ter zake der spoorwe gen. Aan die overeenkomst hechtte zij groot ge wicht uit het oogpunt van handel en vooral uit een staatkundig oogpunt. „Ten gevolge toch van de vergrooting van Pruisen heeft het kabinet van den Haag gemeend een nieuw stelsel van verdediging te moeten aannemen, ten gevolge waarvan de steden Rotterdam, Utrecht Amsterdam bevestigd zijn geworden en Nederlands leger en vloot zijn gereorganiseerd. „Desniettemin liep Nederland gevaar door zijn nabuur te worden overvallen, alvorens tijdige hulp kon worden verleend. „Thans is dit gevaar verdwenen. „Indien zich omstandigheden opdeden, welke in den tegenwoordigen staat van zaken in Europa niet behoeven te worden gevreesd, dan zouden treinen uit Frankrijk rechtstreeks Nederland kun nen bereiken, de bedreigde punten kunnen dekken en de plannen der vijanden verijdelen." Minder ongerijmd mogen misschien de volgende beschouwingen van den Constilutionnel worden ge acht. Dat blad schrijft naar aanleiding van de Fransch-Belgische overeenkomst: „Frankrijkver krijgt door dat resultaat, dat het zich twee groote communicatiën, de eene met Holland, de andere met Antwerpen, verzekert. België wint daardoor nieuwe en voor zijne industrie belangrijke be trekkingen. Die internationale handeling wier wezenlijke grondslagen zijn vastgesteld, opent tusschen Frankrijk en België een nieuw verkeer, dat den gunstigsten invloed moet uitoefenen op de ontwikkeling der gemeenschappelijke oecono- mische belangen. In politiek opzicht moet die oplossing tusschen beide landen een wederkeerig vertrouwen begunstigen, dat te zeer uit den aard der zaak voortspruit, om niet meer en meer voor hunne politieke houding leidend te worden. Voor Frankrijk is het bij den tegenwoordigen toestand van Europa van zeer groot belang, door recht- streeksche treinen tot Antwerpen eenerzijds en tot Luik en Rotterdam anderzijds te kunnen komen, en zich zoo de vrije passage te verzeke ren, die voor Frankrijk zoowel eene voorwaarde voor zijn handelsverkeer, als een waarborg voor zijn nationale veiligheid is. De groote lijn, die door het groothertogdom Luxemburg gaat, met zijtakken naar Spa en Pepinster loopt, tot Luik voortloopt en aan de poorten van Holland grenst, heeft voor ons bijna het gewicht eener grens. Wij willen den oorlog noch vreezen noch voor uitzien, maar mocht die ooit mogelijk worden, dan zou deze conventie, die Frankrijk toestaat zijn materiaal langs deze lijn te vervoeren, een sterke verdediging zijn. Ze zou Pruisen den toegang langs de Maas beletten. Eindelijk is dikwijls ge zegd, dat de vestingwerken van Antwerpen tegen Frankrijk zijn gericht. Mocht dit gevaar bestaan, 't zou dan zeker aanmerkelijk van zijne kracht verloren hebben door deze conventie, die aan een Fransche maatschappij den weg naar Antwerpen opent." Eene vereeniging, die haar dertigjarig bestaan viert, mag zeker, niet het minst in Leiden, wel tot de zeldzaamheden gerekend worden." Zij, die dit woord gold, was het muziekgezel schap: „Vermaak door Toonkunst"; hij, die het tot haar richtte, onze geachte Burgemeester, tevens beschermheer van genoemd gezelschap, dat eergisterenavond door een luisterrijk Casino gehouden in Pax-Intrantibus, zijn dertigjarig bestaan feestelijk vierde. Behalve door den Burgemeester-Beschermheer werd de bijeenkomst vereerd met de tegenwoor digheid van onzen geachten, wethouder Stoffels en toonde de commissie voor de Volksvoorlezin gen alhier hare sympathie voor het feestvierend gezelschap, door, op de tot haar gerichte uitnoo- diging, eene commissie uit haar midden tot bijwo ning der feestviering af te vaardigen. Dank zij de goede zorgen van het bestuur, waren zaal en tuin recht smaakvol versierd en maakten beiden op eiken binnentreder een aangenaam verrassenden indruk. Te zeven uren nam de feest viering een aanvang en verschenen de leden met hunne dames, wier aantal gedurende deu avond (blijkbaar met het oog op het bal dat de feest viering zou besluiten) belangrijk toenam. Het orkest, onder leiding van zijn ijverigen direc teur, den heer A. Van Pijpen, voerde in den even eens smaakvol gedecoreerden muziektent de tien ummers van het goed gekozen programma uit en toonde dat het er zich met ijver op had toegelegd om ook dit deel der feestviering wel te doen gelukken. Aan onzen veelbelovenden jongen stadgenoot den heer C. B. Duijster Jr., die in een solo voor Picolo van Meyseder getoond had, met hoe veel ijver en goed gevolg hij zich] op de beoefe ning der muziek toelegt, viel de onderscheiding te beurt hierover door onzen geachten Burge meester te worden gecomplimenteerd. Na de ver dienstelijke uitvoering vaD het vóórlaatste nummer van het programma: „Variations pour clarinette" van Kleine en nadat de Burgemeester en de wethouder Stoffels inmiddels waren vertrokken, genoot de heer A. Van Pijpen dezelfde eer van de zijde des bestuurs en der nog aanwezige ge nood igden. Gedurende de pauze plaatsten zich de genoo- digden met het bestuur, onder leiding van den voor zijnen taak zoo wel berekenden Voorzit ter, den heer A. Verhoog, aan de voor hen be stemde tafel en werden, onder dankbetuiging voor de wederzijds bewezen beleefdheden, de beste wenschen geuit voor den verderen bloei van het gezelschap, dat zich, na velerlei lotsver- wisselingen, gedurende den laatsten tijd in een toeneming van het aantal leden mag verheugen. Onder begunstiging van heerlijk zomerweder liep dit gedeelte der feestviering op voorbeeldige wijze af en werd het geheel besloten door een recht geanimeerd hal, dat de talrijk saamgeko- menen nog geruiinen tijd genoeglijk bijeen hield. Ook den heer Lindeman komt een woord van dank toe voor de uitstekende bediening, die niets te wenschen overliet, en zijne inrichting voor dergelijke^ gelegenheden zoo uiterst ge schikt maakt; hij droeg ruimschoots het zijne bij om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1