:cteuren en commissarissen dier Maatschappij ontvangen en werden er door den heer G. H. Kuiper, president-commissaris, eenige bijzonderhe den vermeld, waarbij voornamelijk door dezen eer gewezen werd op de omstandigheid dat en vroeger steeds meende geene afzonderlijke oningen voor elk gezin te kunnen bouwen, aar dat men nu daarvan toch en met goedre sultaat de proef genomen had; dat daardoor het familieleven aan de eene zijde bevorderd eu aan de andere zijde de gelegenheid tot meerder huis- erk verschaft werd. Vervolgens werd het geheele voorplein door Z. K. H. bezocht en voornamelijk de volksrestau ratie, waarna Z. H. een bezoek bracht aan de slaapzalen voor werklieden, en eindelijk omstreeks drie uren vertrok. Hedennamiddag heeft er in het Park een ban ket en des avonds een groot concert in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt plaats. K Groningen, 18 Juli. De 92,tc algemeene verga dering der Nederlandsche maatschappij lot bevordering van Nijverheid heeft alhier plaats. Op Maandag-avond werden de afgevaardigden ontvangen in de groote concertzaal der sociëteit „de Harmonie." Prof. Van Hall, voorzitter van het dep. Groningen, sprak de opgekomenen toe, en prof. Van der Boon Mesch, voorzitter der maatschappij, beantwoordde dezen welkomstgroet. Daarna was er concert in den tuin. Heden werd de eerste zitting der algemeene vergadering geopend. Na eene openingsrede des Voorzitters werd medegedeeld, dat vertegenwoordigd waren 23 de partementen, uitbrengende 259 stemmen met in begrip van 1 donateur. Achtereenvolgens werd uitgebracht: rapport over de verrichtingen van directeuren, sedert Juli 1868; rapport over de donateuren en de leden der maatschappij. Zij telt thans 2021 leden, 30 algemeene leden, 47 donateurs (tegen 37 in 1868) i 5 correspondenten, totaal 2103 leden. Directeuren brachten vervolgens verschillende rapporten uit, die alle in het tijdschrift worden op genomen. Daarna was aan de orde: a. een voor stel van directeuren om bij art. 116 der wet eene nieuwe alinea te voegen; de vergadering besluit lals zoodanig daarbij op te nemen deze bepaling: [„voorwerpen, behoorende bij niet bekroonde ant- f 'woorden op prijsvragen, of andere ingezonden stukken (art. 114), welke door het onderzoek in waarde verminderd zijn, behoeven niet terugge zonden te worden." Daarna werden behandeld de voorstellen der departementen b. Verlaging van het quotum per lid aan de al gemeene kas te betalen. Verworpen. c. Uitgave van mededeelingen om de 14 da gen. Verworpen. d. Het kanaal van Suez. De heer Van Oordt toont aan, dat het verlangde onderzoek reeds gedaan is. e. Land- en tuinbouw- „conferences" in België. Er wordt goedgevonden, dat directeuren met drie Belgische maatschappijen in overleg zullen treden. f. Machinale turf bij steenfabrikatie. Overeen komstig het praeadvies van Dr. L. Mulder, be sluit de vergadering uit te loven zilveren medail les voor fabrikanten van steek- en van machinale turf, die elkander helpen. Op de prijsvraag voor faecale stoffen waren vier antwoorden ingekomen. Op praeadvies van Dr. Mulder werd geen dezer antwoorden be kroond. De vraag is echter nog een jaar gecon tinueerd. De prijsvraag: Verzameling van losse stukjes voor den landbouwer had een antwoord uitge lokt, dat niet bekroond is. Prof. Von Baumhauer adviseerde ongunstig om trent de ontvangen monsters kapok-vezel. Deze inzending is dan ook niet bekroond. Op voordracht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut werden bekroond met de lste gouden medaille de heer E. W. Fabritius, gezagvoerder van het Ned. barkschip Gijsberl Karei Graaf van Hogendorp en met de 2dc gouden medaille de heer F. C. Van der Toll, gez. van het Ned. driemast schip Stad Leiden, terwijl het ingezonden monster linzout eene zilveren medaille is waardig geacht (praeadvies prof. Von Baumhauer), blijkende de inzender te wezen de heer T. W. van Gulpen, dir. der Ned. Chemische fabriek te Amsterdam. Na de mededeeling dat de volgende algemeene vergadering werd verlangd door de dep. en ge meente-besturen Alkmaar en Tilburg, werd deze langdurige eerste zitting gesloten. Groningen, 14 Juli. Heden is het Nijverheids- Congres geopend door den voorzitter, prof. Van der Boon Mesch. Als naar gewoonte splitsten de leden zich dadelijk in 3 afdeelingen, welke nu geconstitueerd zijn als volgt: 1. afd.: Landbouw, voorzitter prof. Van Hall; secretaris de heer J. Nagel Jr. uit Arnhem; 2de afd.: Fabrieks- en handwerksnijverheid, voorzitter prof. Von Baumhauer, secretaris de heer Cramer uit Rotterdam. 3de afdeeling: Koophandel, Zeevaart enz., voor zitter de heer J. W. L. Van Oord, uit Rotterdam; secretaris Mr. F. N. Sickenga. De algemeene zitting van dit congres heeft mor gen te 9 uren plaats. Heden te 3 uren zullen de leden een openbare les van het doofstommen-instutuut bijwonen, ter wijl hedenavond wederom een concert plaats heeft in de sociëteit „de Harmonie." Het algemeen diner van directeuren, afgevaar digden en leden met eenige daarbij genoodigde autoriteiten, zal morgenmiddag gehouden wor den. Voor een grooten rijtoer door de provincie op aanstaanden Vrijdag stelden 10 der voornaamste landbouwers uit dit gewest hunne rijtuigen met de meeste welwillendheid ter beschikking. Gemengde Berichten. Afgeluisterd. „Hoeveel planken zou j'er wel voor noodig hebben?" vraagt eene vrouw aan een timmerman, waarmee zij in besprek was over een lijkkist voor haar man, dien zij zooeven door den dood had verloren. Volgt eene diepzin nige berekening, die door de vrouw wordt af gebroken met de woorden: „Nou! zie maar, dat je 't zoo maakt, dat er nog een plankie voor mijn ijzeren pot overschiet." D.Bl Een kapitein van de schutterij werd eenigen tijd geleden op een bal genoodigd en ontving van de dame des huizes eene sierlijke invitatiekaart, waarop de in dergelijke gevallen gewone formule „qu'il voulüt bien honorer le bal de sa compagnie." Welke was niet de schrik van de gastvrouw, toen zij den naleven kapitein aan het hoofd zijner compagnie dapperen de zaal zag binnentreden! Men leest de volgende advertentie in de Courrier de la Meuse: „Aan de Kiezers! Door een groot aantal kie zers daartoe uitgenoodigd, heb ik de eer mij bij de aanstaande, verkiezingen voor den gemeente raad als candidaat voor te stellen. Pierre Joseph Ekkrman, Barbier te Maastricht. Wonders houden niet op. Zoo denkt ook Mr. Jan Wonders te Rutland (Amerika), die, reeds va der van 11 kinderen, op den 30 11. nog 2 kleine Wonders er bij kreeg en nu is Mr. Wonders ver wonderd wat het volgende wonder wezen zal. BUITENLAND. Duitschlaud. Na het bezoek, doorkoning Wilhelm van Prui sen aan de badplaatsen Wiesbaden en Homburg te brengen, zal Z. M. waarschijnlijk ook Frank fort a/M. bezoeken. Bij die gelegenheid zal Z. M. een feestmaal worden aangeboden namens de stad. Aan de bijeenkomst van Duitsche bisschoppen, die in de helft van September van dit jaar te Fulda zal plaats hebben, en waarop bepaaldelijk het concilie zal ter sprake komen, zullen, naar men uit goede bron verneemt, ook de Oosten- rijksche bisschoppen deelnemen. Men verwacht dat aan deze vergadering een veel grooter aan tal bisschoppen zal deelnemen dan aan die van 17 Oct. 1S67, waarop reeds over een programma voor het te houden concilie werd beraadslaagd. Franki-yk. De plotselinge verdaging van het Wetg. Lichaam is door de meerderheid zoo slecht ontvangen, dat de Keizer heelt besloten, dat die vergadering onmiddellijk weer zal bijeenkomen, na de vor ming van het nieuwe kabinet. Men houdt het er voor, dat de zittingen Maandag hervat zullen kunnen worden, om het onderzoek naar de ver kiezingen voort te zetten. De heer Schneider, de bewerker van de verdaging voor langen tijd, zou zijn ontslag nemen als President van het Wetg. Lichaam en in den heer Jerome David zijn opvolger vinden. Men zegt, dat hij die ver daging heeft voorgesteld, omdat hij den strijd vau den kant der linkerzijde duchtte, met een ministerie naast zich, dat nagenoeg alle gezag heelt verloren. Woensdag morgen zijn al de ministers op St. Gloud vergaderd geweest; onmiddellijk daarna kwam het gerucht iu omloop, dat het geheele ministerie, vooral de heer Rouher, zou aanblij ven, en met een zeer liberaal programma zou optreden. Dat dit onjuist is, behoeft wel geen betoog. Zelfs wordt verzekerd, dat Rouher het presidentschap van den senaat zou weigeren, om zich in het Wetg. Lichaam te doen verkiezen, waar hij zich aan het hoofd zou stellen van een groot deel der meerderheid. De hh. Ségris en Talhouët zouden, naar men zegt, weigeren in het kabinet zitting te nemen. Hetzelfde wordt van den heer De Latour d'Au- vergne verzekerd, die om den zwakken staat zijner gezondheid het aanbod zou hebben afge wezen. Baroche treedt zeker af en ook de min. van marine zou zijn verlangen daartoe hebben te kennen gegeveu. Duruy echter zal zijne por tefeuille behouden. De Keizer heeft Dinsdag den heer du Miral, vice-president van het Wetg. Lichaam ontvangen, die bezwaren kwam inbrengen voor zich en de andere afgevaardigden, wier verkiezing nog niet onderzocht is en die zich in eene geheel valsche positie zien geplaatst. De keizer heeft geantwoord, dat hij Donderdag die afgevaardigden zou ont vangen. Op de receptie van Woensdag waren vele afgevaardigden tegenwoodig die door Z. M. werden gerustgesteld omtrent zijne bedoeling. Naar aanleiding van den tegenwoordigen staat van zaken, schrijft een Fransc.il blad: „Wat het land eigenlijk vraagt, 't is het einde van het persoonlijk regime; dit scheen de tiers- parti begrepen te hebben door de ministerieele verantwoordelijkheid boven aanhaar programma te plaatsen. Maar thans heeft ze dien eisch laten varen en stelt ze zich tevreden met aan het persoonlijk gouvernement ministers uit zijn mid den te leveren. Nu die ministerieele verantwoor delijkheid is ter zijde gesteld, blijven in de bood schap van 11 Juli niets anders over dan concessiën van ondergeschikt belang en van vorm, waarvan het gewicht geheel en al afhankelijk is van de mi nisters, die ze moeten redigeeren en van den senaat, belast met er kracht van wet aan te geven. Ministers-afgevaardigden, die tegenover de Ka mer niet verantwoordelijk zijn, voorgezeten door een keizer die slechts aan het volk verantwoor delijk is, een wetg. lichaam missende het parle mentair initiatief en in het bezit van het recht tot interpellatie, wat een tot nog toe onbekenden vorm van gouvernement, met parlementarisme en absolutisme opgesierd, zullen we daaruit zien geboren worden? Die dit weet te zeggen mag wel schrander heeten. Naar men zegt, heeft de tiers-parti zich alleen met de keizerlijke boodschap vereenigdom een conflict te vermijden. Zoo het waar is, waaraan we niet twijfelen, strekt dit besluit haar voorzeker tot eer." Eene opmerkelijke bijzonderheid zal uit de beloofde hervormingen voortvloeien. De Kamer zal namelijk voortaan zelve haar bureau benoe men. Dientengevolge zal, als zij weer bijeenkomt, de afgevaardigde, die de oudste in jaren is, tij delijk het voorzitterschap waarnemen. En de oudste in jaren is niemand anders dan Raspail, een der „onverzoenlijken." TELEGBA1MMEN. St.-Plerre, 14 Juli ('s avonds half twaalf). Er is van hier een telegram aan keizer Napoleon gezonden, tot gelukwenschidg wegens de vol brachte legging van den Transatlantischen kabel tot hier. Morgen zal het overige gedeelte van den kabel naar Duxberry gelegd worden. Het is schoon weder. Londen, 15 Juli. Te Turgan, in Ierland, is Dinsdag jl. een opstand uitgebarsten onder de Orangisten. 16 huizen van catholieken zijn ver woest. Blijkens den weekstaat der bank is vermin derd: de circuleerende bankbiljetten met 83915 pd.st,; de voorraad edel metaal met 40760 pd.st., de portefeuille met 1,714,250 pd.st., de rekening courant met particulieren met 1,150,157 pd.st. en de rekening-courant met de schatkist met 535,671 pd.st. Madrid, 15 Juli. Prim heeft het nieuwe minis terie aan de Cortes voorgesteld en de handhaving der constitutie en der openbare orde toegezegd. Prim heeft de lijst van het nieuwe kabinet aan de Cortes overlegd. Hij heeft daarbij mede gedeeld, dat de politiek van het gouvernement overeenkomstig zal wezen met het krachtige be sluit tegen de pogingen der reactie uitgebracht, nadat lang gedebatteerd was over de persoonlijke vrijheid. Parijs, 15 Juli. Hedenavond of morgenoch tend zal waarschijnlijk het nieuwe ministerie be noemd worden. Den heer La Tour d'Auvergne zal misschien de portefeuille van buitenlandsche zaken toever trouwd worden. De quaestie der prorogatie van het wetgevend lichaam wordt aan de beslissing van het nieuwe kabinet overgelaten. Het gerucht als zou het wetgevend lichaam ontbonden worden is geheel van grond ontbloot. Otïieieele Berichten. PUBLICATIE. De Burgemeester der Gemeente Katwijk brengt bij deze in herinnering de bestaande verordening op het nummeren der huizen en gebouwen van den 21) November 1S62, zullende'daarover op Maan dag den 2 Augustus aanstaande en volgende da gen een naauwkeurig onderzoek worden inge steld en de nalatigen ingevolge art. 5 dier ver ordening worden vervolgd. Aldus afgekondigd en aangeplakt op de in deze gemeente gebruikelijke plaatsen den 15 Juli 1869. De Burgemeester voornoemd, L. C. J. BLANKEN. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zonder handel; prijzen vast. Suiker. Ruwe. Met eenige verkoopen voor loco en zeilend in de verhouding van f 0.50 a U.75 beneden de Meiwaarde. De verkoopers zijn eenigs- zins terughoudend en blijven in afwachting van den afloop der op 22 dezer te houden N.-H.-M. veiling. Geraffineerd. Met zeer belangrijke verkoopen tot steeds vooruitgaande prijzen. In de laatste dagen is het iets rustiger. Thee. Zeer vast op den hoogen afloop der Java- veiling op 14 dezer te Amsterdam gehouden, waarin de prima soorten 30 a 40 Cts. boven taxatie grif koopers vonden. Rijst. Van dit artikel werden een paar kleine partijtjes ODgepeld Java uit de eerste hand afge daan. In gepeld was de omgang zeer gering en moet men zich lage prijzen getroosten wil men iets verkoopen. Specerijen. Van Noot werden weder eenige ceelen verkocht voor exportatie. Men noteert thans N°. 1 95 a 96 Cts. entrepot. Vrachten. Zonder omgang. Katoen. In vaste doch kalme stemming; prij zen onveranderd. Wol. Zonder handel. Tin. Flauw gestemd met kleine omzettingen tot lagere prijzen. Noteering: Banca loco f 7S, 77. Banca levering najaarsveiling f 75. Banca levering voorjaarsveiling 1870 f 70. Billiton loco ƒ76, 75.50. Meekrap. Tot iets hoogere prijzen met vrij levendigen handel. Indigo. Hooger betaald voor kleine partijtjes. Potasschcn. Prima Petersburger loco f 14.50 gedaan. Petroleum. Geheel onveranderd met kleine omzettingen voor dagelijksche behoeften. Oliën. Raapolie cont. f 43,75; Mei f 45; Oct.- Dec. f43.75. Lijnolie cont. ƒ.37.75; Mei 38.50; Oct.-Dec. f 38. Patentolie cont. 48; najaar f 48. Granen. Stil doch vast gestemd vooral voor Rogge, waarvan weinig voorraad is. Meel. 1"° qual. f 17, ƒ18; 2d0 qual. ƒ14.50, ƒ15,25; 3d0 qual. ƒ12.25, ƒ12.50. Keizersmeel 24, 26. Marktberichten. Gouda, 15 Juli. Kaas. Aangevoerd 170 partijen l,td qualiteit. Graskaas. Prijzen van 24 - 26% de 50 kilo. Boter. Prijzen der Grasboter van 0.65 0.67 de 5 ons. Prijzen der Wijboter van ƒ0.55-ƒ0.60 de 5 ons. De aanvoer der veemarkt was niet aanzienlijk; alles werd echter vlug en tot hooge prijzen ver kocht. Vooral vette schapen en lammeren, zoowel als varkens en biggen waren zeer gezocht. LAATSTE BLBICUTEN. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten Generaal van gisteren is mededeeling gedaan van de ontvangst van een telegram van J. Honig en J. Vis, voor de gemeente Zaandijk, waarbij hulde aan de Kamer betuigd wordt voor de aanneming van het wetsontwerp tot onteigening van percee- len ten behoeve van een spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. Voor den Hoogen Raad (Kamer van vacantie) hebben heden den eed als advocaat afgelegd de heeren Mrs. J. A. De Bas en jhr. V. E. L. De Steurs. Daarna heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van Bosman c. s., requiranten in cassacie tegen een arrest van het Provinciaal Ge rechtshof van Zuid-Holland, waarbij zij ieder tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren zijn veroordeeld ter zake van rebellie, gepleegd met meer dan twintig gewapende personen (on geregeldheden in de Pauwensteeg te Rotterdam). De Hooge Raad heeft de twee voorgestelde middelen van cassatie ongegrond verklaard en het beroep in cassatie verworpen. Delft, 16 Juli. Door Burgemeester en Wethou ders in •yereenigiug met eene raadscommissie ad hoe, zijn ter vervulling der vacante betrekking als leeraar in de Staatsinstellingen van Nederl. Indië, aan den Raad in alphabetische orde aan bevolen de hh. Mr. L. W. C. Van den Berg, en J. Spanjaard, en zulks op een tractement van ƒ2000 'sjaars, iu te gaan met 1 September e. k. Amsterdam, 16 Juli Rogge Petersb. 220; Ga- latz ƒ218; Taganrog ƒ215, loco iets lager; Oct. 206, 207, 208 (iets hooger). Koolzaad p. Oct. 75%. Raapolie vliegend 40, p. Mei 41; najaar 40,39#. Lijnolie vliegend 35, p. Mei 3514; najaar 35, 14. New-York, 15 Juli. De president Grant heeft de geheele land- en zeemacht der Unie ter be schikking van den staat New-York gesteld, oui nieuwe expeditiën naar Cuba tegen te gaan, daar men vermoedt, dat nieuwe pogingen daartoe zul len worden aangewend. W'eencn, 16 Juli. Uit Linz wordt gemeld dat de bisschop, wien de Keizer kwijtschelding had verleend van de straf' hem door de rechtbank opgelegd, de gratie van de hand heeft gewezen. Londen, 16 Juli. In het Huis der Gemeenten is het amendement, door hel Huis der Lords ge bracht in het wetsontwerp op de lersche staats kerk, strekkende om de commissarissen te mach tigen aan de Katholieke en Presbyteriaansche geestelijken gronden af te staan, verworpen met 326 tegen 237 stemmen; het amendement om het overschot van de opbrengst van den verkoop der kerkelijke goederen te besteden aan dotatien voor de Katholieke en Presbyteri aansche eerediensten, is mede verworpen met 346 tegen 222 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3