Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ledeD der juri van de Internationale tentoonstelling te Amsterdam: Als eere-voorzitter de heer Mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester van Amsterdam; als lid en voorzitter de heer Mr. D. J. baron Mackay, voorz. der vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid te 's-Gravenhageals leden de heerend'Adrimont te LuikG. Berger te Parijs; Van Camp te Antwerpen; Carcenac te Parijs; J. Clerfeyt te Brussel; C. N. David te Kopenhagen; A. Deiglmayer te Weenen; L. Don- nat te Parijs; A. H. Eigeman te Leiden; Gilka te Berlijn; A. Givard te Parijs; L. J. Grön te Kopenhagen; D. Grothe te Delft; H. Grothe te Berlijn; Dr. J. W. Gunning te Amsterdam, tevens 1"° secretaris; M. L. Hermans te 's-Gravenhage; B. Jensen te Kopenhagen; E. Johnson te Londen; J. J. Kreenen te Zwolle; J. P. Kruseman Aretz te Amsterdam; P. ridder Von Liebig te Reichen- berg (Bohemen); J. Martelet te Parijs; MoDdron te Lodelinsart (België); Dr. J. Th. Mouton te 's-Gravenhage; P. N. Muller te Amsterdam; P. Le Neve Poster te LondenDr. A. Van Oven te Dordrecht, tevens 2de secretaris; Poncelet te Brussel; H. Pratt te Londen; Raeymackers te Antwerpen; Renier te Brussel; C. V. Rimestadt te Kopenhagen; Dr. W. Rive te Amsterdam; Ch. Robert te Parijs; Dr. Rosenthal le Berlijn; G. Sanders te Londen; P. L. Simmonds te Londen; J. Stakrosch te Brünu (Moravië); Stobwasser te Berlijn; P. Tétar van Elven te Delft; N. Tette rode te Amsterdamhonorable T. Hovell Thur- low te 's-Gravenhage; H. W. Veth te Dordrecht; Dr. H. Vogelsaug te Delft; J. Van den Wall Bake te Utrecht; barou De Watteville te Parijs; P. ridder Von Wertheiin te Weenen; Wolff te Berlijn; als plaatsvervangende leden de heeren: J, Braet van Ueberfeldt te Amsterdam; J. J. Bud- dingh te Arnhem; A. Chapon te Parijs; E. Cheis- son te Parijs; Dr. S. Sr. Coronel te Leeuwarden Corr van der Maeren te Brussel; Daubresse te la Louvière (België); A. Oumaresq te Parijs; Du- velleroy te Parijs; Gillon te Brussel; W.T. Gras veld te Utrecht; G. Halphen te Parijs; O. Van Kerckhove te Antwerpen; Kindt te Brussel; A. Michiels te AntwerpenMoullot te ParijsOffer- mann te Brussel; A. Schilte te IJselstein; P. Smit van Gelder te Amsterdam; A. P. VanStolk te Rotterdam; en Teston te Parijs. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 10de" dezer, n°. 23, wordt Zr. Ms. schroefstoom- schip Vice Admiraal Koopman, liggende te Willems oord, met den 21"™ dezer maand in dienst ge steld met bestemming naar de Kust van Guinea, en het bevel daarover opgedragen aan den kapit.- luit. ter zee B. D. Van Trojen. Voorts worden met voorschreven datum de na volgende officieren op dien bodem geplaatst: de luit. ter zee der 1ste kl. P. Ten Bosch, als 1ste off.; de luits. ter zee 2de kl. H. Quispel, H. L. Cadet, L. Backer Overbeek; de adelborsten 1ste kl. L. J. K. A. Jeekel, J. C. Hora Siccaina, L. A. H. Lamie, J. A. Kloek; de off. van gez. 2de kl. C. J. Van Stockum; de off. van adm. 2de kl. G. H. Verboon; dé scheepsklerk P. A. Molenaar, en de 1ste luit. der mariniers P. A. Van Braam Hoeckgeest. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gem. Mon ster G. Van Luik, secr. dier gem.; tot dir. van een der rijkstelegraafk. D. Van de Graft, tel. 3de kl.; tot ridder der orde van den Ned. Leeuw J. M. Hennequin, lid der prov. staten van Zee land; Ch. Breydel de Brock, lid van den prov. raad van West-Vlaanderen te Brugge; en D. Bles, kunstschilder te 's-Gravenhage, en den heer M. Bourgarel, te Djeddah. Z. M. heeft aan den soldaat A. Marx, van het 5de reg. inf., vergunning verleend tot het dragen zij is altijd en tegen iedereen vriendelijk en be leefd en goed." „Zoo, zoo; wanneer spreekt ge die juffer in den regel?" „Ja mijnheer, dat is heel ongelijk; ten minste ik spreek haar niet altijd op hetzelfde uur, maar nog al dikwijls 's avonds, als zij uit geweest is, en ik haar dan kom halen, dan is zij onderweg altijd heel aardig en spraakzaam." „Zoo, haal jij haar dan 'savonds van de visite?" „Ja, mijnheer, ten minste als er dan geen da mes zijn, die denzelfden kant uitgaan, en daar zij dan mee kan opwandelen." „Jongen, daar zeg je zoo watJe lijkt me nog al snugger; ik stel mij voor, dat je mij be langrijke diensten kunt doen. Zeg, hoe heet je?" „Ik mijnheer?... ik heet Kees Kees Sim pel". „Zoo, ben je ook familie van Pieter Simpel?" „Ja, mijnheer, dat is een neef van mij." „Ha, ha, ha! Weet je wat, Kees, ik moet die jufvrouw Marie eens spreken, en daar kun je mij perfect aan helpen." „Ik mijnheer?" „Ja, wel zeker, jijl Vertel mij eens eerst: weet je ook, of de jufvrouw dezer dagen 's avonds naar een visite gaat?" „Dezer dagen, ja, dat is te zeggen, zij gaat van het kruis „Fidei et Virtuti", hem vroeger door den paus geschonken. Z. M. heeft 1". aan A. F. Ekker, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lsten luit. bij de 3de comp. van het 6de bat. rustende schutterij in Overijsel, en 2°. bij de rust. schutt. benoemd: in Noord-Brabant, 2de bat., staf, tot lsten luit.- adj. A. Van Heek, thans 2den luit. bij de 1ste comp. van het bat.; tot lsten luit.-kwart. A. Wit- lox, thans lsten luit. bij de 1ste comp. van het bat.; tot off. van gez. 2de kl. Dr. N. De Keyzer; 6de bat., staf, tot lsten luit.-adj. S. W. Aarts, 2de luit. kwart, bij het 1ste bat. der voormalige 3de afd.; te Groningen, 5de bat., tot audit, bij den schuttersraad Mr. R. A. Cleveringa. Amsterdam, 12 Juli. Na voldoend afgelegd exa men zullen de navolgende militair-geneeskundige studenten aan Z. M. worden voorgedragen om tot officieren van gezondheid der 3de klasse te worden benoemdvoor de landmacht hier te lande J. C. Rolandas Hagedoornen J. II. Vorst; voor de landmacht in Oost-Indië J. Timmermans en J. P. L. Fischer; voor de marine T. Bakker en G. Franken. 's-Gravenhage, 12 Juli. De tentoonstelling van de voorwerpen der verloting ter bevordering van ambachten onder de Israëlieten is hedenmorgen alhier geopend. De rangschikking der voorwerpen in het locaal der teeken academie is zeer smaak vol en wordt zeer opgeluisterd door de fraaie ge schenken der Kon. familie de sierlijke pendule van H. M.de Koningin, het prachtig bewerkte canapé kussen van H. K. II. Prinses Frederik en het keurige schilderijtje van Bles van H. K. II. Prin ses Hendrik vallen terstond in het oog. De vor stelijke familie geeft hier aan ons volk een goed voorbeeld; mocht dat zoowel door een druk be zoek van de tentoonstelling als door ruime deel neming in de loterij navolging vinden. Rijswijk, 12 Juli. Een treurig ongeval had heden middag aan de Geestbrug plaats. De persoon van Mulder, bleekersknecht bij zijn zwager De Bruin alhier, wilde, na een paard zijns meesters bij den hoefsmid te hebben laten beslaan, daarop stijgen, doch miste zijn sprong en viel. De lijder is op eene burrie naar zijne woning getransporteerd en moet, volgens getuigenis van den heer chirurgijn Van der Knaap, in hoogst bedenkelijken toestand verkeeren. Woerden, 8 Juli. De vraag of het Synodaal Regle ment bij de Herv. Gem. alhier zou worden in gevoerd, dan wel of de kerkelijke administratie onder eigen beheer zoude blijven, is door stem gerechtigden in eerstgenoemdeu zin beslist. Utrecht, 12 Juli. Men verneemt dat bij den schietwedstrijd van den Weerbaarheidsbond, van 16 tot 21 Aug. e. k. nabij deze stad te houden, nagenoeg 1200 schutters zullen aanwezig zijn, zijnde 1000 van de verschillende burgervereeni- gingen, en 200 militairen van het leger. Ten be hoeve van de kampeereude schutters zijn bij het rijk aangevraagd 2 generaalstenten, 15 hoofdoffi ciers- en 24 officierstenten, terwijl voor de min dere schutters ruim 200 tenten verzocht zijn. De restauratietent zal 250 personen aan tafel kunnen bergen, naar inen verneemt tegen betaling van ƒ1.50 per couvert voor het middagmaal, terwijl voor de mindergegoeden eveneens eene tent wordt opgericht, waar men voor slechts 50 cents zich van het noodige middagmaal zal kunnen voorzien. Deventer, 12 Juli. De arr.-rechtbank heeft jl. Dinsdag uitspraak gedaan in de zaken tegen een paar pandjes- of beleenhuizen aldaar. In der tijd hebben er huiszoekingen plaats gehad bij, en zijn processen-verbaal te dier zake opgemaakt tegen een vijftal ingezetenen van die gemeente, ten ge volge waaraan deze beschuldigd zijn van„het zonder wettige vergunning houden van een leen- liuis op pand of zekerheid," waartegen bij art. 411, wetboek van strafrecht, straf wordt bedreigd. De beklaagden hebben het willen doen voor van avond uit. Zij komt hier van avond bij den dokter op visite. De dokter heeft zijne grootmoe der bij zich gelogeerd, en nu komt onze juffer van avond bij die oude vrouw op visite." „Maar dat kan niet mooieren kom jij ze dan halen?Ik geloof waarlijk, dat Venus zelf mij tot haar troetelkind heeft verkoren." „Jawel mijnheer, ik kom zoowat om negen uren hier, maar het wordt toch altijd wel een uur of tien, eer dat de juffer met mij opstapt." „Heerlijk jongen! En dus, als ik omtrent tien uren hier in de buurt van dokters huis beo, dan zal ik je waarschijnlijk ontmoeten niet waar?" „Waarschijnlijk wel, mijnheer." „Uitmuntend. En als ik dan van avond hier langs kom, en een praatje met de juffer maak, en haar verder naar huis geleid, dan zul jij je daarbij zeker heel verstandig en bescheiden ge dragen, niet waar?" „Dat is te zeggen, wat meent mijnheer eigen lijk?" „Niets kwaads of buitengewoons. Ik wou al leen maar een praatje met de jufvrouw maken. En nu behoef je daarbij niet weg teloopen. Neen, volstrekt niet! Als je maar discreet wilt wezen, en b.v. een pas of vier achter ons wilt wandelen. „Een pas of vier, jawel mijnheer 1" „Ik meen maar, dat je daar niet als een komen alsof de goederen ten hunnent gevonden, niet bij - hen waren beleend, maar aan hen wa ren verkocht, met recht vanj weder-inkoop. De rechtbank heeft echter de beklaagden schul dig verklaard aan de hun ten laste gelegde fei ten en hen ieder deswege veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand en de een bo vendien tot betaling eener [geldboete van ƒ200, bij wanbetaling te vervangen door eene gevange nisstraf van éene maand; de andere van ƒ100, te vervangen bij wanbetaling na aanmaning door eene gevangenisstraf van 14 dagen, en beiden in de kosten van het proces. De Deventer Courant wijst op het verkeerde, om van dergelijke inrichtingen gebruik te maken, om rede daar dikwijls eene woekerrente van 156, zelfs wel van 203 pCt. wordt geheven. Maastricht, 13 Juli. Onder de feesten, welke van den 2den tot den 15den September alhier zullen gege ven worden, is er een, dat bijzonder belangrijk is. Het betreftnamelijkeenewandeling metfakkellicht in de vermaarde krochten van den St.-Pieterberg, welke bij die gelegenheid gedeeltelijk zullen ver licht worden. Men weet, dat deze onafmetelijke onderaardsche wegen, welke zich mijlen ver uit strekken, sinds onheuglijke tijden door menschen- handen gegraven zijn. Napoleon I, Frederik de Groote en meer andere beroemde personen heb ben deze krochten bezocht en hunne namen op de wanden geschrevenzij zijn daarom voor den archeoloog van bijzonder belang, en er zal zich nooit eene betere gelegenheid dan deze opdoen, om ze in al hare bijzonderheden te leeren kennen. V A B I A. Het Fransche Instituut heeft in eene dezer dagen gehouden zitting den door keizer Napo leon III ingestelden tweejaarlijkschen prijs van 20,000 franken toegewezen aan de Histoire de France, van Henri Martin. Die toewijzing heeft plaats gehad met 64 van de 70 uitgebrachte stem men. Onder de ingekomen stukken behoorde een brief van prins Napoleon (neef des keizers), ten geleide van eene door hem aan het Instituut ten geschenke aangeboden buste van den generaal Bonaparte; alsmede een brief van den heer Cu- villier Fleury, ten geleide van een exemplaar van het bekende werk van den hertog Van Au- male, Histoire des Princes de Condé, welks aanbie ding aan de vergadering hem was opgedragen. Het Suezkanaal is nog niet geopend en reeds is bij de fabrikanten Miller and Sons een schrocf- stoomschip gereed gemaakt dat, volgens zeggen, voor den dienst op dat kanaal bestemd is. The Brazilian, aldus is de naam van dit vaartuig, is misschien, na de Great-Eastern, het langste koop vaardijschip der wereld. De lengte tusschen de loodlijnen bedraagt 403 Eng. voet; het is ruim 37% voet wijd en bijna 35% voet hol. Dit vaar tuig zal met machines van 500 nominale paar denkrachten voortgestuwd worden. In Engeland is een belangrijk geschil ontstaan over een levensverzekering. Zekere heer, wiens leven voor ƒ300 tegen „noodlottige ongevallen" verzekerd was, werd verdronken opgehaald uit een vijver, waarin hij zich had gebaad. De jury, welke de lijkschouwing bijwoonde maakte uit, dat de overledene in het water een toeval had gekregen, ten gevolge waarvan hij zich niet boven water had kunnen houden en dus verdronken was. De verzekeringsmaatschappij echter houdt staande dat hij aan het toeval zelf kan overleden zijn, en er dus geen uitbetaling der assurantie penningen noodig is. Er zal nu opnieuw een onderzoek worden ingesteld naar de onmiddellijke oorzaak van den dood. Te Heidelberg heeft in de vorige week eene eigenaardige vergadering van studenten plaats gehad. Ingevolge eene oproeping „van de centraal- commissie voor evangelisatie in Spanje" aan de dwarskijker bij behoeft te loopen, om ieder woord op te vangen, dat ik tot de jufvrouw zeg. Je be grijpt, ik ben een fatsoenlijk man." „Zoo, mijnheer?" „Ja, hoor je daar vreemd van op? Weet je niet, dat ik bij den burgemeester gelogeerd ben „O zoo, bij den burgemeester? neen, dat wist ik niet, mijnheer, maar dan spreekt het van zelf, dat mijnheer wel fatsoenlijk zal wezen." „Nu goed, dat is dan nu afgesproken niet waar? Van avond om tien uren hier bij den dokter, nietwaar? Mooi! Ja, jezultjewel kapitaal hou den, daar twijfel ik niet aan. Nu dag Kees, tot van avond." „Goeden dag, mijnheer!" XI. een odd-voerman hoort nog gaarne het mappen van de zweep. Zoodra Hessels zich verzekerd kon houden, dat de heer Stuifhemel ver genoeg verwijderd was, ging hij zitten op een bank, en barstte los in zulk een uitbundig gelach, dat Dina, die daarop kwam toeschieten, meende, dat het haren dokter zoo regelrecht in het hoofd geslagen was. „Goede hemel, dokter 1" riep ze: „wat man keert er aan? Och, och, is het je op 't zenuw- Duitsche studenten, om mede te werken lot den bouw van eene protestantsche kerk te Madrid, had zich een comité van professoren en studen ten gevormd, om de zaak te bevorderen. Op deze vergadering nu, werd met acclamatie besloten, dat men algemeen zou bijdragen voor de nieuw te bouwen kerk te Madrid, nadat verschillende professoren en studenten het woord hadden ge voerd. De Zweedsche natuuronderzoeker E. Munck of Rosenschald, die men sedert lang dood waande, moet volgens een bericht, van den consul van Zweden en Noorwegen, in Buenos-Ayres nog in leven zijn en te Barrero Grande in de Cordille ras zeer afgezonderd leven, zich bezighoudende met akkerbouw en veeteelt. Hij was o. a. eeni- gen tijd geleden ontboden bij Lopez om hem ge neeskundige hulp toe te dienen. Zijne weten schappelijke onderzoekingen schijnt hij al dien tijd te hebben doorgezet, zoodat hij in het bezit moet zijn van zeer merkwaardige verzamelingen. De vélocipèdomanie schijnt haar laatste woord nog niet gezegd te. hebben, maar geeft ons inte gendeel iederen dag eene nieuwe surprise. Ter wijl een Fransch blad ons de aanst. verschijning aankondigt van den vélocipède met muziek, spreekt een ander blad van eene jachtpartij op vélocipèdes, die in het park van graaf M. in den omtrek van Parijs eerlang moet plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Mei. Door den gouverneur-generaal van Neêrlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot ass.- res. van Berbek (Kediri), de ambt. op non-act. W. J. Brouwer, laastelijk ass.-res. voor de compt. te Samarang: tot hoofdond. aan de openb. lagere school te Fort de Koek (Sumatra's Westkust), de huipond. te Samarang J. L. Regenhardt; tot lsten comm. op het bureau van den gouv. van Sumatra's Westkust, de ambt, op non-act. M. Herstein, laatstelijk 2de comm. op dat bureau. Bij de algemeene rekenkamer, (voor de exam, en liquid, van de verantwoordingstukken en het afsluiten der begrooting over liet tijdvak vooraf gaande aan den lsten Januari 1867)tot tijdelijk 2den comm., de tijdelijk 3de comm. A. H. Sier- inans; tot tijdelijk 3de comm. de tijdelijke kl. F. A. Hemmelmann en J. A. Corver. Bij het dep. van financiën: tot 2den comm., de 3de comm. W. Van der Pijl; tot 3den comm., de klerk J. II. Andeweg. Machtiging verleend: Tot het uitreiken aan J. Groneman, van eene akte van toelating tot uit oefening van de genees-, heel- en verlosk. prakt, te Djokjokarta; tot het uitreiken aan Th. Keyzer van eene gelijke akte, voor de res. Preanger- Regentschappen, zijnde hij tevens belast met de waarneming van den civielen geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Bandong. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gew. klerk op het ass.-residentiek. te Tjilatjap (Banjoemas) C. F. Kol in us. OnthevenEervol, van de waarn. van den civielen geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Bandong, de gen. J. Groneman. Ingetrokken: Op verzoek, de aan J. Groneman verleende admissie tot uitoefening der gen.- heel- en verlosk. praktijk in de residentie Preanger- Regentschappen en in het bijzonder te Bandong, en de aan Th. Keyzer verleende admissie tot uit oefening der gen.- heel- en verlosk. praktijk op Pamanoekan en Tjiassein eilanden (Krawang). Verleend: Een 2jarig verlof naar Ned., Wegens ziekte, aan den resident van Pekalongan K. F. Stij- man, en aan den contr. der 1ste kl. bij de landelijke ink. en cultures J. J. De Graaf. Militair Departement. Benoemd: Tot adj. van den komm. der eerste mil. afd. op Java, de gestel geslagen Toe spreek tochZal ik even wat uit de apotheek halen?" „Neen, Dina, neen't Is niets, kind, maar die gekke kwast van daar even heeft mij zoo aan 't lachen gemaakt." „O ja, dat kan ik mij begrijpen," zei Dina, „dat is een raar potstuk." „Zeg, Dina, zou Andries hier nog in de buurt zijn? want ik moet Andries noodzakelijk nog even spreken. Ja, ja," vervolgde Hessels, terwijl hij meer tot zich zeiven sprak, „ik moet Andries hier hebben. Zeg, Dina, zou je hem nog weer kunnen vinden?" „Ja, dokter, hij zal hier waarschijnlijk nog wel bij Jan Oliepit wezen." „Goed, kun je daar ook dadelijk even heen- loopen „Jawel, dokter, maar kijk eens, ik zie er zoo miserabel uit, ik durf toch zoo het pad niet op te gaan." „Neen; nu, dan loop ik er zelf even heen." „Dat kan nog minder, dokter, want je ziet er zelf nog erger uit. Maar wacht, stil eens, daar komt Jan Stakkers aan, die zou mooi even den veldwachter kunnen gaan roepen." „Zoo, Jan," zei de dokter, „wat kom jij ver tellen? Moeder is toch niet ziek?" (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2