eel, met den gewonen kris gewapend volk, min der te beletten, dan wel zoodanig te regelen, dat daardoor onaangename tooneelen worden voor komen, gelijk men die ook wel op 'sKonings verjaardag ziet en in het algemeen overal, waar yeel menschen van geringen stand en beschaving feestvieren. De politie heeft haar plicht gedaan. Maar te vreezen is niets, dan de vrees, die velen voor hun eigen schaduw doet schrikken; wij durven gerust voorspellen, dat wij met de volgende mail niets anders zullen hebben te be richten, dan dat de feesten perfect rustig en aan genaam zijn afgeloopen en dat de inlandsche be volking van de, ook haar aangeboden vermake lijkheden gretig gebruik heeft gemaakt; het feest comité is ook in dit gedeelte zijner taak, gelijk in voorbereidingen voor al de feesten, even oor deelkundig als onbekrompen te werk gegaan. Bij gouvernements-besluit van den 16 April 11., n3. 21, is goedgevonden te bepalen, eerstelijk: dat ter landsdrukkerij zullen worden gedrukt zesduizend exemplaren van elk der door den heer S. Stibbe, adsistent-resident van Tanah-Da- tar, vervaardigde Maleische werkjes, getiteld: |Tjento peladjaran beretong," en „Pangadjaran dari pada Elmoe Boemie," het eerste eene vertaling van een Hollandsch rekenboek, en Vervolgens, dat aan den onderwijzer bij de in landsche school te Padang, Soetan Malelo, als belooning voor de omwerking van de bovenbe doelde werkjes, is toegekend eene som van éen honderd gulden. (Sum. Cl.) INGEZONDEN. Aan de Redactie van het Leidsch Dagblad. Mijnheer de Redacteur. 91 Ik veroorloof mij, u te verzoeken in uw Dag blad onderstaand schrijven op te nemen. De opvatting uwer redactie van de circulaire (van het Hoofdbestuur der Vereeniging v. Fa briek- en Handwerksnijverheid in Nederland, waarover tusschen haar en de redactie van het 'andelsblad eene correspondentie is ontstaan, is aar mijne meening onjuist - de circulaire zelve £s dit niet. Indien UEd. die herleest zult UEd. met mij erkennen, dat in de woorden„Het Hoofdbestuur aakt bekend, dat het tarief is als volgt" vol trekt niet ligt opgesloten, dat het Hoofdbestuur ;elf dat tarief heeft vastgesteld. De mededeeling bij circulaire is geschied in verleg met de Commissie tot ontvangst van arbeiders te Amsterdam, en was alleen be stemd voor de plaatselijke commissiën in corres pondentie met het Hoofdbestuur - niet voor het publiek, dat door de Commissie tot ontvangst zelve in de dagbladen zou worden en thans ook is in gelicht. Ik heb de eer te zijn UEd. Dw. Dr. J. Th. MOUTON. Secretaris van het Hoofdbestuur. Wij moeten opmerken dat van onze opvatting der circulaire geen sprake kan zijn. Wij deden niets anders dan de circulaire in haar geheel plaatsenen wel op verzoek der plaatselijke commissie alhier, gelijk wij er ook uitdrukkelijk hebben bijgevoegd. Red. BUITENLAND. Oostenryk. Het gemeenschappelijk budget, zoomede het loode boek, dat 47 stukken bevat, zal on middellijk bij de delegatiën worden ingediend. Donderdag heeft de Krakau de teraardebestel ling plaats gehad van het stoffelijk overschot van koning Casimir den Groote, onder toevloed eener ontzaglijke menigte; alles liep in de beste orde af. Etiigeland. Vrijdag j.l. werd de geamendeerde Iersche kerkwet in het Iloogerhuis behandeld, zonder dat daaruit eenige belangrijke wijzingen voort sproten. Heden (Maandag) zal de Bill voor de derde maal worden gelezen, om vervolgens, gewijzigd als zij is, naar het Lagerhuis verzon den te worden. De Saturday Review stemt met het meerendeel der bladen in dat de leden van het Lagerhuis bitter weinig genegenheid en be wondering voor dit specimen van der lords wijs heid op wetgevend gebied zullen aan den dag Bteggen, nu men den maatregel tot een halven naatregel heeft gemaakt. Sommige organen zijn van meening dat Engeland een constitutioneele psis zal hebben te doorworstelen, ernstiger en reigender dan ooit te voren. De Saturday Review chter zegt: als de Bill verworpen wordt, zal Gladstone een maatregel hebben voorgesteld, die de goedkeuring van het Lagerhuis en de natie wegdraagt, maar die de Lords geweigerd zullen hebben goed te keuren, om er iets van hunne vinding voor in de plaats te stellen. Het Lager huis en het kabinet hebben hunne Bill; de Lords hebben ook de hunne. Gladstone kan overwe gen of hij zijne portefeuille ook ter beschikking zal stellen van de Koningin. De Iersche kerk wet is de hoeksteen van zijne politiek, en hij zal dus kunnen weigeren de teugels van het bewind te blijven voeren, als die steen wordt weggenomen. In dat geval zullen de Pairs hebben na te gaan of hunne politiek genoegzame ondersteuning bij de natie vindt om de vacante zetels met mannen uit hun midden te bezetten. Indien zij zullen inzien dat dit het geval niet is, dan zal Gladstone zijne Bill opnieuw indienen en de lords zullen verplicht zijn haar aan te nemen. Zooals de zaken nu staan moet het ontwerp van Gladstone wet worden, 't Is slechts een quaestie van tijd, zoodat de Bill misschien in plaats van in deze zitting, in het najaar of wel eerst in het aanst. voorjaar zal worden aangenomen. Frankrjjk. Eene vernieuwing van het ministerie, door de opname daarin van de hh. De Talhouët, Ségris en anderen, blijft onwaarschijnlijk; daar die hh. dan in de eerste plaats hun ontslag zouden moeten nemen als afgevaardigden en ten tweede den heer Rouher onmogelijk achten met de door hen verlangde hervormingen. De verklaring des kei zers, 't zij rechtstreeks aan de kamer, 't zij in den vorm van een brief aan den heer Rouher, doet zich tot nog toe te vergeefs wachten. Vol gens de Peuple is het goevernement bereid veel toe te staan, alles,behalve de collectieve mi nisteriële verantwoordelijkheid. Donderdag avond moeten op het feest te St. Cloud door een hoog geplaatst persoon deze woorden zijn geuit: 't Zou zeer te betreuren wezen, dat de meer derheid en het gezag samen strijd voerden, want dat zou slechts ten voordeele zijn van een der elementen die beiden vijandig is. In elk geval moest men niet trachten van het gouvernement een soort van ouden leeuw te maken, wien men klauwen en tanden ontrooft, en slechts de manen overlaat." De keizer zou tot den heer Buffet gezegd heb ben //Ik geloof dat ik in de rol ben, die het land mij opgedragen heeft, en ik geloof ook dat, zoo ik een nieuw beroep op het volk deed, het mij en mijn persoonlijk gouvernement zou beves tigen, minstens met zesiuillioen stemmen. Intus- schen wil ik te rade gaan met de gezindheid der kamer; ik ben zelfs bereid persoonlijke offers te brengen, mits het gezag niet geschokt worde. Ik hoop dat de overeenstemming tusschen de Ka mer en mij gemakkelijk zal zijn en dat niets de goede verstandhouding, die ik met de Kamer wensch voort te zetten, zal verstoren." Naar men verzekert, zal de verkiezing van den heer Isaiic Péreire nietig verklaard worden. Voortdurend houden zij bijeenkomsten en Zaterdag en Zondag hebben de ministers met den keizer gearbeid en bij Z. M. het ontbijt ge bruikt. Belgie. L'Echo du Parlement, bevat de volgende officieuze mededeeling omtrent de Belg.-Fransche kwestie. „De eerste phase der onderhandelingen, door het protocol van 27 April geëindigd, hebben met ter zijde-stelling van elk politiek karakter van de kwestie, ten gevolge gehad, dat de meest hartelijke verstandhouding tusschen Frankrijk en Belgie is gehandhaafd en dat men de ontwer pen omtrent den afstand van een onzer spoorwe gen heeft laten varen. Het protocol had slechts eene economische kwestie ter regeling overgela ten, toevertrouwd aan de zorgen eener gemengde commissie, uit administratieve sommiteiten der heide landen zamengesteld. Het doel dat bereikt moest worden, was, zooals het protocol dan ook aanduidde, naar de beste middelen om te zien, om de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen België, de Nederlanden en Frankrijk te bevorderen. Zoo onze aanwijzingen juist zijn, en we gelooven dat dit het geval is, zijn die mid delen gevonden, en zijn ze van dien aard, dat aan de drie landen, die bij de quaestie betrok ken zijn, van weerszijde voordeelen worden ver zekerd. Eene overeenkomst van gemengden dienst tus schen de administratie van den staatsspoorweg eri de compagnie de l'Est zal een algemeen ge meenschappelijk tarief vaststellen tusschen de sta tions der compagnie en die van Belgie. Voor het handelsverkeer tusschen Antwerpen en Zwitserland zullen transito-treinen worden georganiseerd. Ze zullen uitgaan van de Belgi sche administratien, tegen betaling van een zeke ren prijs per mijl, door elkaar gerekend. Transito-treinen van dezelfde soort, zullen tus schen Rotterdam en Bazel in werking treden. Tusschen Pepinster en Ans zullen ze door de Belgische administratie geleverd worden. Die conventien van gemengden dienst zullen vijf jaren van kracht zijn. De compagnie de l'Fst zal eveneens eene ge mengde dienstregeling vaststellen met de Neder- landsche maatschappij. Naar men ons verzekert moet ze met deze financiële schikkingen treffen Men spreekt van eene leening, aflosbaar in twin tig jaren, op de winsten van de exploitatie van de Luik-Limburgsche baan. Tengevolge van die voorwaarden, zullen dezelfde rechtstreeksche diensten, die tusschen Antwerpen en Zwitserland zullen bestaan, ook tusschen Rotterdam en Zwit serland geopend worden. Die schikkingen zullen onderworpen worden aan de goedkeuring van het Nederlandsch gouvernement. Zooals men ziet zijn die combinatiën even vol doende voor de verschillende belanghebbenden. Onze afgevaardigden tot de gemengde commissie roemen, naar men ons meldt, ten zeerste op den geest van welwillendheid, rechtvaardigheid en onpartijdigheid, die bij al hunne onderhandelin gen met hunne Fransche collega's heeft voorge zeten. Het land zal zeker met genoegen door eene officieele mededeeling, die ongetwijfeld aan staande is, de eindoplossing vernemen van een geschil, dat zoolang de publieke aandacht heeft bezig gehouden, Woensdag vond te Antwerpen de plechtige be grafenis van den volksdichter Jan Van Ryswyck plaats. Verschillende redenaars voerden het woord aan de groeve, o. a. ook de heer Salvator. Na de begrafenis heeft een betreurenswaardig feit plaats gehad. De heer Buurmans had namens de Internationale Werkersvereeniging eene redevoering uitgesproken, waarin hij doelde op eenige artikels van den overledene, die volgens zijn inzien te gen de belangen der werklieden waren gericht. Vandaar afkeuring door het publiek, die den spreker belette zijne redevoering voort te zetten. Dit was echter eenige aanhoorders niet genoeg. De heer Buurmans, na zich buiten het kerkhof te hebben begeven, werd overvallen en buiten het rijtuig gesleurd, waarin hij had plaats geno men. In de worsteling die daar op volgde en waarin de heer B. zijn hoed verloor, was men op een aardappelveld geraakt, waar honderden planten werden vertrapt. Reeds was er een ge ruime tijd verloopen eer de politie alle verdere mishandeling kwam beletten. De heer B. werd, door honderden lieden gevolgd, onder bescherming der politie naar het huis van een zijner vrienden geleid, die hem in die schuilplaats aan alle ver dere vijandelijkheid wilde onttrekken. Aan den Bassin, waar men voorbij moest, schijnt eene nieuwe poging tot mishandeling te hebben plaats gehad. Men zou noch min, noch meer gedaan hebben dan den heer B. te bedreigen hem in den Bassin te werpen. Dit is echter voorkomen. Die gebeurtenis heeft ons pijnlijk getroffen. Wij hadden den begrafenisdag van Jan Van Ryswyck door geene brutaliteiten willen ontheiligd zien. (Gaz. van Antw.) TELEGRAMMEN. New-York, 9 Juli. De Pruisische consul-gene raal te Havana heeft eene circulaire verzonden aan de Duitsche consuls in de Vereenigde Staten, om de Duitschers te waarschuwen tegen aanslui ting bij de vrijbuiters-expeditie naar Cuba, onder opmerking dat de insurrectie spoediger zal on derdrukt worden bij handhaving der neutraliteits- wet in de Vereenigde Staten. New-York, 10 Juli. Een gerucht wil, dat pre sident Grant, na raadpleging met het kabinet besloten heeft, dat de verkiezingen in Texas en Mississippi den 30"™ November zullen plaats hebben. Parijs, 10 Juli. De Constilutionnel zegt, dat de raadslieden der Kroon er over beraadslagen, of de regeering op de interpellation in het wetg. lichaam terstond zal antwoorden door hare voor nemens en haar programma bloot te leggen. Het blad zegt, dat dienaangaande nog geene beslissing is genomen en dat derhalve de daaromtrent ver spreide berichten voorbarig zijn. Het wetg. lichaam heeft de geloofsbrieven van de heeren Picioni, Germiny en Nouailhes goedgekeurd. Vanwege het gouvernement is geenerlei mededeeling gedaan. De keuze van secretarissen is op Maandag bepaald. Londen, 10 Juli. Bij het voorstel tot de derde lezing van de Iersche kerkwet zal graaf van Clancarty in het Hoogerhuis voorstellen om de Bill te verwerpen. Jladrld, 10 Juli. De heer Sagasta verzekert, dat de heer Cheste ondanks zijne ontkentenis, bij keizer Napoleon aanzoek heeft gedaan, om de dynastie van Isabelle te herstellen. De Imparcial zegt, dat de Unionistische en democratische partijen het eens zijn over de op lossing der ministerieele quaestie. Beide partijen hebben het besluit genomen om deel uit te ma ken van het nieuwe kabinet. Konstantlnopel, 10 Juli. Er loopt een gerucht dat de onderhandelingen over een 6 procents leening goed geslaagd zijn. De prijs van uitgifte zou wezen 65 a 70 Berlijn, 11 Juli. Z. M. de Koning is heden avond te 8 uren naar het Bad Ems vertrokken. Londen, 11 Juli. De West-Indische mailboot Nova is aangekomen met 1,083,676 dollars. Parijs, 11 Juli. De gouvernementeele bladen zeggen dat er heden een ministerraad is gehou den op Saint-Cloud, onder praesidium van den keizer, om definitief besluiten te arresteeren, die morgen waarschijnlijk aan het wetg. lichaam zul len worden medegedeeld. Pest li11 Juli. De zitting der Hongaarsche delegatie is heden geopend. Weenen, 11 Juli. De delegatiën van den Rijks dag zijn heden geopend. Er waren eenige Polen tegenwoordig. De heer Von Beust deelde mede, dat de keizer zich voorbehield de delegatiën per soonlijk te begroeten. De heer Auersperg is tot voorzitter gekozen, en heeft in eene lange rede het gewicht doen uitkomen der bewezen levens vatbaarheid van de instelling der delegatiën. De heer Von Beust heeft verklaard, dat de indie ning van het budget spoedig kan worden te ge- moet gezien, alsook de indiening van het Roode Boek. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Zitting van heden. De volgende wetsontwerpen zijn aangenomen: 1°. Naturalisatie van W. Van Braam en zes anderen 2°. Wijziging en aanvulling der wet, houdende bepalingen omtrent den doortocht en het vervoer van landverhuizers; 3°. regeling der grensscheiding tusschen de ge meenten Weesp en Weesper-Carspel, allen me? eenparige stemmen. 4°. afschaffing van het verleenen van uitslui tende rechten op uitvindingen en verbeteringen van voorwerpen en kunst, met 9 stemmen tegen 1, nadat het woord was gevoerd door de heeren v. Bylandt, Fransen Van de Putte, Mes- schert van Vollenhoven, Cremers en den Minister van Binnenlandsche zaken. 5°. Onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Dordrecht naar Rotterdam, na eene discussie waaraan vele leden en de mi nister van biunenl. zaken deelnamen, met 38 te gen 2 jstemmen, (de heeren Cost Jordens en Taets van Amerongen.) 6°. Verandering der grenzen tusschen de ge meente Rotterdam en de gemeenten IJselmonde, Katendrecht en Charlois. 7°. Goedkeuring der bepalingen omtrent de grensscheiding tusschen Nederland en België in het Zwin. 8°. Bekrachtiging eener tusschen den staat en A. Tak Van Poortvliet te Middelburg, gesloten dading over de grensscheiding van wederzijdsche eigendouimen onder de gemeente St. Annaland; en ten slotte nog een wetsontwerp van minder belang. Morgen te 1 uren komt de Kamer weder bijeen. Officieele Berichten. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LETDENherinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, op de Breêstraat, in het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke be taling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 6 tot den 14 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den jjk der maten en gewigten be paald is de letter A. Leyden, 27 Mei 1869. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 10 Juli 1869, ten overstaan van den notaris A. J. Rijshouwer: N°. 1. Een huis en erf, aan de westzijde van de Hooigracht, Wijk VII, N". 805. Kooper M. S. Reyst voor 2601. N°. 2. Een huis en erf, aan de Heerengracht, Wijk II, N°. 402. Koopers D. Sol en D. H. v. d. Linden voor f 700. LAATSTE BEÏfclOl H EN. Parijs, 12 Juli. De boodschap, die Rouher in het Wetgevend Lichaam zal mededeelen, zal de vereenigbaarheid van het ministerschap met het mandaat van afgevaardigde, uitbreiding van het interpellatie-recht, zoomede van de controle op het budget en hervorming der handelsverdragen bij senaatsbesluit toestaan. De ministers blijven aan. 's Gravenhage, 12 Juli. Voor het onderhouden van de Rijks rivier- en oeverwerken gelegen in de rivie ren de Nieuwe Maas, het Scheur den Hartel en het Spui in de provincie Zuid-Holland; zoomede het on derhouden van 'srijks oeverwerken, liggende ter we derzijden van de havens te Hellevoetsluis en van de beide Hoornsche hoofden, aan den Ouden Hoorn- schen Zeedijk, in de provmeie Zuid-Holland; beide ingaande met den dag der goedkeuring van de besteding en eindigende den 3Ü"c,i Juni 1870 waren de minste inschrijvers voor n». 1 de heer K. Bakhuyzen te Sliedrecht voor f 6186 n°. 2 de heer L. den Brejen te Ilardinxveld, voor f 4499.90,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3