s- blij be;J dal ted n t,. egi, als lee].- k i i s vi he i I n t- i d he r e ierl tbii ;eel ind t v| :en. list hi va ovl sell 1 vl jrni ilei fill >ste rt. tijd hri 1 b t VI iiei z! n L dt fzii- lsc ngi ?ri bii tb ;edi ■he e t bis live nai it s die ins ks vol vi icL nil ;roo eeli uil voll jai de; leei snb De toestand van de jeugdige hertogin van Aosta blijft steeds de koninklijke familie in ang stige spanning houden. Deze prinses, nauwelijks 22 jaren oud, trad den 31"c° Maart 1867 in het huwelijk niet prins Amadeus, hertog van Aosta, tweede zoon van koning Victor Emmanuel. Erf gename van een der aanzienlijkste en rijkste ge slachten van Boven-Italië, bracht zij ongeveer 12,000,000 mede ten huwelijk, welke som het volgende jaar, door het overlijden van hare moe der, verdubbeld werd. Deze was eene geboren gravin De Mérode, en schoonzuster van den re geerenden vorst van Monaco. Donau-Y oi-steiidoiiimen. Men herinnert zich het telegram uit Bucha rest waarschijnlijk niet, waarin gezegd werd, dat vorst Karei het voor het prestige van den Se naat noodig had geacht hem te ontbinden. Fransche bladen vergeleken dat bericht bij het bekende verhaal van den man, die zijn beleediger dood sloeg met de woorden: je l'apprenirai a vivrel De Bucharestsche zaak is deze, dat de vice- president van den Senaat, Rosetti, een heftig aan hanger van de partij van". Bratiano, beschuldigd werd 25,000 fr. verduisterd te hebben van gel den, hem toevertrouwd voor reparatiën aan het lokaal der senaatszittingen. Een commissie stelde voor, hem uit den Senaat te verwijderen, doch de meerderheid maakte bezwaren tegen de uitspraak der commissie. De minderheid had toen de zaal verlaten, en daarop heeft vorst Karei den Senaat ontbonden. Engeland. The Spectator beschouwt terecht de toespraak van den l'ranschen keizer in het kamp van Chfilons als geenszins zoo vredelievend, eene toe spraak, welke wordt gehouden tien jaren na den Italiaanschen oorlog en terwijl geen voorval aan leiding geeft tot die vertooningvan militairen geest. Het eerste gedeelte van het amendement van den hertog van Cleveland, namelijk dat de Angli- kaansche geestelijken hunne woningen en lande rijen zouden behouden, is met eene groote meerder heid aangenomenhet tweede gedeelte, om aan alle kerkgenootschappen gelijke subsidiën toe te staan, werd verworpen. De openbare schuld van Engeland bedroeg op 31 Maart j.l. 796,161,067 pd. st. In de laatste tien ja ren is geamortiseerd voor eene som van 27,073,S13 pd. st. Meer en meer komt men tot de zekerheid, dat het proces tegen de zes directeuren van de ge failleerde firma Overend Gurney C.tot niets zal leiden. Gelijk men weet, heeft Dr. Thom, een van de aandeelhouders dier firma, dit proces op touw gezet en gehoopt op de ondersteuning van het publiek tot dekking der kosten, welke 5000 beloopen. Hij is daarin teleurgesteld en deelt thans mede, dat hij zelf als rechtsgeleerde zal optredenmaar hiertegen verzet zich de lord- opperrechter, die verlangt dat de zaak op de ge wone wijze zal worden behandeld. In dien stand der zaak is het meer dan waarschijnlijk, dat van het proces niets zal komen. Frankrijk. Het terugzenden naar de bureaux van de ver kiezingen in de Pyreneeën, is het eerste erkende succes van de oppositie en eene overwinning voor den heer Jules Simon in het bijzonder; men heeft zich eenstemmig verklaard voor de niet geldigheid van de verkiezingen van den heer Durand. Een gerncht wil, dat laatstgenoemde Jules Si mon eene uitdaging heeft toegezonden. Men zegt, dat bij eene verkiezing in het de partement van de Ome dezelfde knoeierijen zijn gepleegd als bij de verkiezing van Durand. Algemeen is de aandacht gespannen omtrent de houding, die Rouher zal aannemen tegen over de interpellatie van de thers-parti, of liever, van het linker-centrum. In afwachting houdt de heer Buffet voortdurend conferenties met den keizer, en voeren de hh. Em. Ollivier, Em. de Girardin en De Persigny langdurige besprekingen. Mogelijk zal een ministerie uit het l'nker- centrum gevormd, daarvan het gevolg zijn. De jongste zitting van het Wetg. Lichaam was druk bezocht; men hoorde van een artikel ge wagen dat gisteren in de eerste kolommen van de Peuple had zullen staan en dat teruggenomen is. Tegen 3 uur beklimt de heer Raspail de tribrune en vraagt den min. van justitie inlich tingen omtrent de arrestatie van verscheidene leden van de comité's Raspail en Rochefort. De min. zegt dat die aangelegenheid hem on bekend is. De bijeenkomst der commissie voor de her vormingen in Algiers is tot November verdaagd men verwacht echter eene interpellatie van den heer Leopold Lehou over de aangelegenheid dier kolonie. De Palrie meldt dat de keizerin zich wel naar het Oosten zal begeven. Hare ontvangst zal daar bijzonder schitterend zijn. De Peuple zal voortaan verschijnen onder den titel van: Ie Peuple Frangais, Naar men zegt, heeft de keizer een onderhoud gehad met den pauselijken nuncius, den kardi naal Chigi, en dat wel naar aanleiding van de onrust, die in R.-Kath. kringen bestaat over het beweerde verlaten van Rome door de pauselijke troepen. Volgens den Figaro heeft Paul de Cassagnac wederom Henri Rochefort uitgedaagd naar aan leiding van eene zinsnede in een der jongste nommers van de Laterne, welke Cassagnac be- leedigend voor zich acht. De heer Tscherkanne, een Rus, die te Parijs woonachtig is, klaagt in het Journal de Paris, dat het te Petersburg verschijnende Russische blad De Stem, waarop hij geabonneerd is, van 17 Januari tot 17 Juni te Parijs aan den post 37maal is aan gehouden, en dat hij sedert 17 tot 30 Juni zijn blad slechts eenmaal heeft ontvangen. Dit blad, zoo schrijft de heer Tscherkanne verder, is noch republikeinsch, noch socialistisch, noch materialis tisch, noch revolutionair; het verschijnt in de Russische taal en op 38 millioen Franschen vindt men er zeker geen 3S, die met deze taal bekend zijn. De redactie van het Journal de Paris voegt hierbij, dat zij ook op verscheiden Duitsche bladen is geabonneerd, maar die heeft moeten opzeggen, daar zelfs de Vossische Ztg. haar wordt onthouden. De onzinnige mishandeling der buitenlandsche drukpers in het tegenwoordige Frankrijk gaat alle begrip te boven en is eene ware smet voor de keizerlijke regeering. De turksche regeering heeft te Parijs weder onderhandelingen doen aanknoopen wegens het sluiten eener leening van 10 millioen pond Ster ling. Men zegt dat de onderhandelingen gevoerd worden met eene vereeniging van Parijsche ban kiershuizen, aan wier hoofd de banque Ottomane staat. Aan het lyceum te Straatsburg moeten, volgens den Courrier du Bas-Rhin, ernstige wanordelijkhe den hebben plaats gegrepenreeds lang heersc-hte aan die inrichting eene zeer ontevreden stemming. Belgie. De gewoonlijk goed ingelichte correspondent der Kolniscke Zeilung schrijft: «Belgische bladen geven te verstaan, dat bij de onderhandelingen te Parijs over de spoorweg- quaestie ook zekere aanspraken op schadeloos stelling" (de indemnité personnelle, door de Indep. gemeld) «een rol spelen. O. a. moet er quaestie zijn over het deficit van de Luik-Limburger baan tot aan de Nederlandsche grens, hetwelk de Fransche Compagnie de l'Est had overgenomen in de onderstelling, dat zij al de samenhangende Belgische lijnen der Groot-Luxemburgsche maat schappij zou hebben kunnen overnemen, en waar voor zij nu niet wil opkomen. Officieus is deze verklaring, zoo ik mij niet vergis, tegengesproken geworden te Brussel, doch er zal waarschijnlijk wel iets van aan zijn." Dokter Epstein, de beroemde goochelaar, die onlangs bij zijne goocheltoeren te Parijs zwaar gewond werd, heeft te Brussel voor hof en den onderkoning van Egypte eenige voorstellingen gegeven, en heeft van laatstgenoemde een prach tige doekspeld ten geschenke ontvangen. Voor zijn vertrek heeft de onderkoning van Egypte den burgemeester van Brussel de aan zienlijke gift van 25,000 franken voor de behoef- tigen ter hand doen stellen. TELEGRAMMEN. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den jjk der maten en gewigten be paald is de letter A. Leyden, 27 Mei 1869. Parijs, 5 Juli. Gisteren werd eene bijeenkomst van afgevaardigden bij den heer Brame gehou den, waarin levendige discussiën plaats hadden over het voorstel betreffende de „ministerieele verantwoordelijkheid". De heer Louvett stelde voor, bij deze woorden te voegen: „vereenigd met die van den souverein". Dit werd verwor pen, ten gevolge waarvan een aantal mede-onder teekenaars zich vermoedelijk zullen terugtrekken. De grève te Nimes is geëindigd. Te St.-Etienne is eene minnelijke schikking tusschen de direc tie en de werklieden in de mijnen te verwachten. Hedenavond zal de overeenkomst tusschen België en Frankrijk betreffende het spoorweg incident geteekend worden. Madrid 5 Juli. De Imparcial zegt dat op ver schillende punten van Catalonië eenige oproeri ge manifestatiën aan den dag gelegd zijn onder den kreet: leve de federale republiek! Officieele Berichten. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDENherinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpMgting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, op de Breêslraal, in het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke be taling, worden gevaceerd Voor Wijk VII, van den 6 tot den 14 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Policieverorde- uing, vastgesteld den 24"en October 1867; Doen te weten, dat door hem, ingevolge art. 6 dier verordening is benoemd tot Raad der gebuurte n°. 19 of n°. 1 van wijk VI, de heer FAAS PEE- PERKORN, in de plaats van den heer Johannes Marcus Strphanus Sanders, die deze gemeente met der woon heeft verlaten. Leyden, 3 Julij 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Cornelis van Haasteren, melkverkooper, wonende alhier, waarbij hij toe stemming vraagt tot het plaatsen van een four- nuisketeltje, achter in zijn huis op het Levendaal, wijk III, n°. 215; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1S24, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgelegene en belen dende panden, ten opzichte der inforinatiën de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wet houders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 8skn Julij aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leyden, 5 Julij 1869. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 22,ten der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregt, dienstjaar 1869 en 1870, eerste ge- gedeelte, houdende aanslagen voor kramers, schip pers, slijters, tappers, kroeg- en kolfiehuishouders terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 5 Julij 1869. HEmnseEme. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van KATWIJK brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Patenten, over het dienstjaar 1869/70, aan de patentplichtigen, tegen intrekking van het bewijs voor den ontvang van het biljet van aangifte afgegeven, zullen worden uitgereikt ter Gemeente-Secretarie op Maandag en Dinsdag den 12*™ en 13d™ Jufi 1869, des mor gens van negen tot een uren. Wordende de patentplichtigen herinnerd, dat de Patenten in persoon behooren te worden af gehaald, ten einde dezelve volgens art. 25 dei- Wet door hen kunnen worden geteekend; doch dat ingevolge Z. M. besluit van den 17de" October 1820 Staatsblad u°. 22), aan degenen, die na den afloop van op gemelden tijd hunne Patentbladen niet zullen hebben afgehaald, dezelve aan hunne huizen door den Deurwaarder der directe belas tingen zullen worden bezorgd, in wiens tegen woordigheid het Patent door den patentplichtige zal moeten worden geteekend, en welke bezor ger daarvoor zal mogen vorderen tien cents voor ieder Patentblad. Aldus vastgesteld en van het Raadhuis te Kat wijk afgekondigd den 6de™ Juli 1869. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. J. BLANKEN, Burgemeester. W. VAN DER VLIES, Secretaris. STATEIV-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag-avond. Aan de orde is de voortzetting der beraadsla ging over het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs bij de Kon. Militaire Academie. Nadat de artikelen 1620 onveranderd zijn aan genomen, wordt het ontwerp in stemming gebracht en aangenomen met 38 tegen 14 stemmen. Voor, de heeren: Van Houten, Zijlker, Van Fo- reest, Westerhoff, Kerstens, Blom, Van Blom, Viruly, Mirandolle, Sloet, Moens, Blussé, Cornelis, Taets Van Amerongen, J. K. Van Goltstein, Len- ting, Godefroi, De Bruyn Kops, Smits, Van Sy- pestein, Bots, Wijbenga, Van der Maesen, Pijnap pel, Heemskerk Bz., Dam, Kerkwijk, Ileydenrijck, De Bieberstein, Fokker, Thorbecke, Saaymans Va der, Van Beyma, Dullert, Hingst, Van Deldenen de Voorzitter. Tegen, de heeren: Van Voorthuysen, Hoffman, De Roo Van Alderwerelt, Niestrasz, Bichon, Van Kuvk, Van Catwyck, Begram, De Casembroot, Van de Putte, Kien, De Brauw, Gefken en Heems kerk Azn. Aan de orde is thans de discussie over de con clusie van het rapport der commissie uit de Ka mer over de inlichtingen op het adres vau den heer P. Regout, houdende klacht over de afslui ting van den rijksweg van Maastricht naar Nij megen ten gevolge van het aanleggen van den spoorweg van eerstgenoemde stad naar Venlo. De conclusie strekt: „om het verslag in afschrift aan den minister van biunenlandsche zaken toe te zen den, met dringend verzoek, dat aan de rechtma tige bezwaren tegen de afsluiting van den rijksweg van Maastricht naar Nijmegen en liefst op de door de commissie aangeduide wijze, moge worden te gemoet gekomen." De heer Van Houten had in de zitting van 30 Juni jl. als amendement op die conclusie voorgesteld, om daaruit weg te lateu de woorden„en liefst op de door de commissie aangeduide wijze." De alzoo gewijzigde conclusie wordt zonder stemming goedgekeurd. Daarna heeft de vergadering zich zonder dis cussie en zonder stemming vereenigd met de con clusion van verscheidene verslagen van bijzondere commission. Nadat de vergadering een comité-generaal ge houden had tot vaststelling van de begrooting der huishoudelijke uitgaven der Kamer voor 1869, nam de Voorzitter het woord op en zeide hoofdzake lijk het volgende: M. H.l Alvorens uiteen te gaan wensch ik voor de laatste maal van deze plaats nog een woord te spreken. Ik heb gedurende tien jaren het voorzitterschap van deze Kamer waargenomen en dankbaar her denk ik de vele bewijzen van vertrouwen, van den koning, de opvolgende ministers en U, mijne geachte medeleden, gedurende dit tijdperk onder vonden. Hedenavond, waarschijnlijk de laatste bijeen komst voor dit zittingjaar, wensch ik U allen mijn dank te betuigen voor de betoonde vroegere en tegenwoordige hulp, ondersteuning en ook voor de getrouwe hulp van den griffier. Die bewijzen van welwillendheid zullen mij nooit uit het geheugen gaan en hebben mijn taak zeer gemakkelijk gemaakt. Ik eindig met den oprechten wensch dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal nog lang nuttig werkzaam moge zijn voor het vaderland, en ik smeek Gods besten zegen af voor den Ko ning, het Vaderland en U allen. Mijne Heeren, hiermede wordt de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Marktberichten. Rotterdam. 5 Juli. Tarwe 20, Rogge 10, Kool zaad 1 Lr., Gerst 20 cents lager. Witte en Bruine boonen 50 cents lager aangeboden. Overige arti kelen als voren. Meekrap. In de prijzen was heden geen veran dering en alleen voor de puikste soorten blijft goede vraag. LAATSTE BERICHTEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID HOLLAND. Zitting van heden. Heden is de gewone zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland geopend. De twee nieuwe leden, de HH. H. M. Barendregt van Charlois en J. Harrewijn Jzn. hebben zitting genomen. Behalve de reeds vroeger door ons medegedeelde stukken is nog ingekomen een adres van den heer J. A. Van Dijk c. s. te Lei den, om subsidie ten behoeve van de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, en een voorstel van Ged. Staten om eene som van ƒ1000 ter be schikking te stellen van de prov. commissie in Zuid-Holland voor de te Amsterdam te hou den tentoonstelling van voorwerpen voor de huis houding en het bedrijf van den handwerksman, en zulks ten einde van die som naar gelang van behoefte gebruik te maken, om het bezoek van arbeiders en handwerkslieden te bevorderen. Door den voorzitter wordt medegedeeld dat o. a. is ingekomen een missieve van den heer P. Regout te Maastricht, waarbij de voorzitter is verzocht de vergadering aan te bieden een inkt koker van fijn verguld granietaardewerk en kristal, het wapen der provincie Zuid-Holland dragende en in de fabrieken van genoemden heer vervaar digd en om aan de Staten tevens inzage te geven van een gelijktijdig ontvangen, voor den voorzit ter persoonlijk bestemd, album, bevattende de fabrieken, buitengoederen en andere eigendom men den heer Regout toekomende. Er wordt besloten dit geschenk aan te nemen en de Voorzitter verzocht, namens de vergadering, ge noemden heer voor die aanbieding te danken. Voorts is aan de leden aangeboden een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand dezer provincie over 1868. Er wordt besloten de com missie, belast met het onderzoek van hetontw. van Ged. staten tot opheffing der ambachten in Rijnland diligent te verklaren en machtiging des Konings aan te vragen, dat zij na de zomervergadering hare werkzaamheden zal mogen voortzetten. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3