PM-! GEMBER, Heden is verschenen HET VOLKSBLAD, GROOT VOLKS CONCERT, ADVERTENTIES. KINDER JUFVROUW, BURGERMEISJE, Prof. G. J. DEKKER, VERIFICATIE. afkomen en ons daarvoor andere belangrijke voordeelen kunnen bedingen. Blijkt het op den duur, dat de kolonie voor ons een lastpost is en tevens het graf van menigen jeugdigen land genoot, die dit moordend klimaat niet kan door staan, dan bestaat er waarlijk geen grond om haar op den duur te behouden. Hij verzoekt den minister van koloniën dit punt te maken tot een onderwerp van gezette overweging, om daarom trent bij de volgende begrooting zijne inzichten aan de Kamer kenbaar te maken. De heer Fransen van de Putte heeft slechts eene prozaïsche vraag tot den minister van finan ciën te richten. Spr. heeft éen bezwaar tegen dit wetsontwerp, dit namelijk, dat tegen deze uitgave de middelen niet overstaan, om haar te dekken. Daarom, en daarom alléén zal hij tegen dit ont werp stemmen, indien zijn bezwaar niet mocht worden opgeheven. De heer J. K. Van Goltstein heeft met genoegen de verklaring van den minister van koloniën verno men, dat door de zending van den heer Nagtglas de exceptie vervalt. Hij betwijfelt niet, of de minister had voldoende gronden voor de uit spraak en berust dus gaarne daarin. Het be vreemdt hem evenwel, dat de minister gezegd heeft, dat voorshands niet gedacht wordt aan het prijsgeven dezer bezitting." Dit heeft hem be vreemd, omdat volgens het gezegde van den minister zeiven het vooruitzicht bestaat, dat spoe dig alles in de geregelde orde zal terugkeeren, het oppergezag aldaar wederom ten volle zal wor den geëerbiedigd. Maar daaruit zal dan ook moe ten voortvloeien, dat de gelegenheid om handels- voordeelen te verkrijgen, zal vermeerderen en daarom dringt hij bij den minister er op aan een tarief van invoerrecht aldaar vast te stellen, waardoor die bezitting voortdurend in staat zal worden gesteld uit eigen middelen te bestaan. De minister van koloniën, de heer De Waal, vangt aan met den heer v. Sypestein in te lichten omtrent het waaien van de vlag nabij Commen- dah. Die inlichting is deze, dat latere berichten, bij den minister ontvangen, het twijfelachtig ma ken, of te Commendah de Engelsche vlag nog waait. Hij wil echter herinneren, dat het een gewoon begin is van vijandelijkheden der neger bevolking, om de. Engelsche vlag te vertoonen. Twee sprekers hebben met zekeren ernst de quaestie besproken, of deze bezitting al of niet behouden moet worden. De minister zegt, dat deze aangelegenheid bij de regeering reeds sedert eenige maanden in overweging, maar dat op dit oogenbik eene beslissing onmogelijk is. Ook meent de minister dat hier onze maatregelen eenigermate geïnfluenceerd worden door de han delingen van buitenlandsche mogendheden, want wij moeten achtgeven op onze stelling tusschen de twee andere mogendheden. Stel, dat Engeland besluite de Goudkust te verlaten (in het parle ment werd reeds eenige jaren geleden het voor stel daartoe gedaan), zou dit dan niet van invloed zijn op de handelingen der Nedei'landscbe re geering? De minister noemt hier slechts éen voorbeeld, maar er zijn nog vele andere gevallen denkbaar. In ieder geval zijn de tegenwoordige omstandigheden niet geschikt, dat de regeering zich daarover behoort uit te laten. Voorshands blijft ons niets anders over dan de ons getrouwe Elmineezen te helpen. De minister is evenwel van oordeel, dat het voor de regeering van hoog ge wicht is, dat de Kamer haar gevoelen nopens dit groot nationaal belang doe kennen. Evenals in Engeland, behoort de weusch tot het loslaten eener bezitting uit den boezem der vertegen woordiging te komen. De minister kan den heer J.) K. Van Goltstein niet toegeven, dat hij in zijne vorige rede zoo bepaald zou hebben verklaard, dat het uitzicht bestaat, dat alles in orde zal komen, alleen door de zending van den heer Nagtglas. Dit heeft de minister niet kunnen zeg gen, want dit wetsontwerp is het bewijs, dat de regeering het nemen van verdere maatregelen noodzakelijk acht. Ook heeft de heer Van Goltstein als voorspiegeling van den verderen bloei van den handel met de kust verwacht., dat het tarief van invoerrechten spoedig door de ko loniale uitgaven zal worden bestreden. De minis ter moet de opmerking maken, dat er een tarief bestaat, overeenkomstig een tractaat, hetwelk zekere verplichtingen voorschrijft omtrent de in richting van dat tarief. De minister van financiën de heer Van Bosse, meent den heer Fransen van de Putte te kunnen geruststellen. Er wordt toch gezegd bij het op maken der staatsbegrooting, dat altijd eenige ruimte voor onvoorziene omstandigheden over blijft. Zoo blijft het eindcijfer van de uitgaven der begrooting van 1869 reeds door het niet uit geven van den post voor de muntbiljetten vijf ton lager dan waarop zij zijn geraamd. Wat de Indische middelen betreft, blijkt uit den uitslag der laatste veiling, dat geen zorg daarvoor be hoeft te bestaan. En, wat aangaat de gewone middelen, de toestand is alleszins gunstig, want in de vijf eerste maanden gaan die middelen éen millioen de raming te boven. De heer Fransen van de Putte is voldaan met het begin van 's ministers rede. Hij maakte even wel eene opmerking ten aanzien van de Indische middelen, welke volgens spreker niet komen op de Nederlandsche maar op de Indische, begroo ting. De minister van financiën verschilt hierin van den spreker. De Indische opbrengsten stellen den minister van koloniën in staat de bijdragen uit de Indische middelen aan den minister van finan ciën te betalen. De heeren Kalft' en Van Sypestein verzetten zich tegen het denkbeeld, dat het idéé van losla ting eener kolonie zou moeten uitgaan van de Kamer. Het moet, naar hun oordeel, uitgaan van de regeering, die toegerust is met al de noodige gegevens. Het wetsontwerp is daarna met algemeene stemmen aangenomen. LAATSTE BERICHTEN. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Donderdag 1 Juli. Aan de orde is de beraadslaging over het wets ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de Kon. Milit. Academie. De eerste spreker, de heer De Casembroot, heeft verscheiden bezwaren tegen dit w.-o. Zijn eerste bezwaar is het aangenomen begin sel van een cursus te Maastricht en te 's-Herto- genbosch. Ten tweede keurt hij af het gecreëerde verband tusschen de academie en de hoogere burgerschool dat verband bestaat nog niet, daartoe hebben de hoogere burgerscholen nog een te kort bestaan dus is die basis vooralsnog geheel verkeerd. Ten derde is hij van meening, dat twee mili taire kostbare inrichtingen te veel zijn voor dit kleine, land, en oppert hij nader het denkbeeld, in het Voorl. Versl. geuit, of het niet wensche- lijk ware, indien daartoe mogelijkheid bestaat, éene militaire academie te hebben voor die wa pens, waarvoor de academie onmisbaar is, nl. voor infanterie, artillerie en genie; en ook voor de marine. Hij vraagt ook, waarom al de cadets gelijken leeftijd moeten hebben? De heer De Roo van Alderwerelt acht de wet thans onaannemelijk. Hij hoopt dat het lot zijn amendementen dit veranderen zal, voor heden bepaalde hij zich slechts tot één punt. Zooals nu het ontwerp luidt, wordt het kleinste gedeelte der opleiding geregeld bij de wet en het groot ste niet. De heer Van Sypestein en evenzeer de heer J. K. Van Goltstein vereenigen zich geheel met hetgeen de heer De Roo gezegd heeft; dat het eene anomalie is de opleiding aan de 'scholen te Maastricht en 's-Bosch niet en die te Breda wel bij de wet te regelen. De heer Gratama meent dat het ontwerp niet voldoet aan de voorwaarden, die hij zou wenschen tot waarborg voor de ouders tegen voorvallen, als in den jongsten tijd aan de academie plaats heb ben gehad en tot waarborg, dat werkelijk de tucht beter zal zijn. De heer Sloet van de Beele dankt den minis ter voor het ontwerp Spr. zou evenwel gewensht hebben, dat het militaire onderwijs voor officieren voor bet Nederlandsch Indisch leger anders ge regeld ware. De heer Nierstrasz zegt dat hem tijd en gelegen heid hebben ontbroken om de zaak behoorlijk te onderzoeken. Spr. is geen voorstander van re geling van het onderwijs bij de wet. Zijn hoofd bezwaar is echter tegen dit w. o. dat men in deze gewichtige zaak niet zoozeer moet vragen wat wenschelijk of op zich zelve goed is; maar wat is voor den officier onmisbaar? Z. i. is het programma der kundigheden te hoog opgevoerd. Spr. zal nader zijn gevoelen daarover bij de amendementen uit een zetten. De heer Van Naamen van Eeinnes daarente gen beschouwt dit wetsontwerp als een eerste poging en als de voorbode tot regeling van al het overige onderwijs (ook voor de marine) en even eens hij de wet. Hij juicht dit ontwerp toe. De algemeene discussie afgeloopen, nadat de minister van oorlog zich nog bereid had verklaard om de opleiding vau de onderofficieren bij de korpsen en bij andere inrichtingen later bij de. wet te regelen. Komen morgen de artikelen der wet met daarop voorgestelde amendementen aan de orde. Het Gerechtshof van Zuid-Holland heeft heden de behandeling der zaak van De Vletter voort gezet. De eisch van den procureur-generaal is tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. De verdediger is aan 't woord. 's-hage. 1 Juli. Bij Koninkl. Besluit van 25 Juni 11., n°. 20, zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen en accijnzen: te Zuidbroek c. a. de heer R. Feith, thans ontvanger derzelfde middelen te Buitenpost c. a.te Buitenpost c. a. de heer M. H. F. Pichot du Plessis, thans ontvanger derzelfde middelen te Zwartsluis c. a.; te Zwart sluis c. a. de heer F. C. M. Groshaus, thans con troleur der directe belastingen, in- en uitg. rechten en accijnzen te Coevorden. Bij Koninkl. Besluit van 25 Juni 11., n'. 21, zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Hoogeveen de heer H. Budde, thans in dezelfde betrekking te Groenlo; te Holwerd, de heer G. Van Iterson, thans surnumerair der registratie en domeinen. Amsterdam, 30 Juni. Tarwe en rogge onveran derd; aflevering flauwer; Juni 212 (aangezegd 373 last, totaal in deze maand 650 last); October 206, 205, 201. Koolzaad Oct. 75% a 76 nominaal. Raapolie vliegend 10; najaar 10. Lijnolie vlie gend 31; najaar 35; voorjaar 1870 35; Tarwe per 2100 kilo B. Poolsche 310Rogge per 2100 kilo Petersb. 220 en Galatz 228 contant zonder korting. Op 2/m. Petersb. 225. Boekweit vast. A cademienieuws. Utrecht, 30 Juni. De heer P. J. F. Van Voorst Vader, geb. te Goes, werd heden aan deze hoo- geschool bevorderd tot doctor in de rechten, na verdediging van Stellingen. Leiden, 1 Juli. Bevorderd tot doctor in de heel- en verloskunde de heer S. Van der Horst, med. doctor, adsistent bij de geneeskundige kliniek te Leiden, geb. te Nieuwveen, met Stellingen, en tot doctor in de heelkunde de heer J. J. Langelaan, doctor in de genees- en verloskunde te Amsterdam, geb. te Heemstede, met Stellingen. 2G9stc ÜTA1TS-LOTËKIJ. Trekking van 30 Juni. N°. 19891 ƒ1000. N°. 1155, 8072, 8159, 9087, 9629, 15510, 18012, ƒ100. N". 565, 6118, 10987, 11112, ƒ200. N°. 1191, 1319, 5303, 10320, 10829, 12191, 16287, 17278, 17193 100. NB. De beursberichten van heden zijn niet ontvangen. Voor de vele blijken van deelneming onder vonden bij het overlijden van mijn geliefden echtgenoot HENDRIK VAN DER MEER, betuig ik ook uit naam van wederzijdsche betrekkingen mijn hartelijken dank. Wed. A. VAN DER MEER, Retel. Leiden, 1 Juli 1869. Wordt gevraagd eene van de P. G., niet beneden de 20 jaren. De be trekking is onmiddellijk te aanvaarden. Reflec teerenden vervoegen zich, met franco brieven, on der letter L., aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. MEISJES, die eenige kennis van het modevak bezitten, kunnen dade lijk geplaatst worden bij D. OOST- DIJK, geb. BAKKER, Hoogewoerd Wijk 3, N" 399. Loon naar bekwaamheid. i Men verlangt tegen 1 Aug. een fatsoenlijk tusschen 15 en 18 jaren, geschikt om eenig ligt huiswerk te verrichten. Adres aan het Bureau van dit blad. Une Demoiselle de la Suisse-Francaise, R. P., qui a passé plusieurs années couune GOUVER NANTE dans ce pays, désire se replacer vers le mois d'Octobre. S'adresser, lettres aft'ranchies, sous l'initiale N. Z. chez Monsieur A. W. SIJT- HOFF k Leide. Maalsel), der Nederl. Lellerkundc. De BIBLIOTHEEK zal tot 1 September ge sloten zijn. Kalligraaf des Konings, heeft het voorregt de eenige te zijn, die zoowel de vlugste als fraaiste Kan toor- of Dameshand, en Fransch ofEngelsch met volkomen accent, doceert. Te spr.: STADS-GE- HOORZAAL, Zaturdag van 12 tot 2 uur. ZONDAG 4 Julij te geven door de Muziek van liet 4de itegl. Int onder directie van den Heer KEYZER. Aanvang ten 5 y, ure. Toegang vry. Bij het binnenkomen zullen kaarten worden afgegeven a 25 ets. per persoon. De eerste vergadering tot verificatie der schuld vorderingen in het Faillissement van T. VAN DUTVENBODE, Koopman en Winkelier te Katwijk aan Zee, is bepaald op Donderdag 8 Juli 1869, des voormiddags ten 11 ure, in een der localen van het Gebouw der Arrondissements-Rechtbank te Leiden; en worden mitsdien tot bijwoning daar van opgeroepen alle Crediteuren in voornoemd Faillissement, de bevoorrechte en de pand- en hypotheek-hebbende daaronder begrepen, met verzoek hunne schuldvorderingen vóór 6 Juli franco intezenden bij den Curator Mr. J. W. VAN OOSTERZEE. prima kwaliteit, kort en zacht, niet gesuikerd, in potten van circa vijf pond, voor vier gulden. Brieven franco, bij M. CLÉBAN C0., Amsterdam, Heiligenweg, 321, en Hu'denstraat, 278, waar ook verkrijgbaar is DROOGE GECONFIJTE GEMBER a ƒ1,25 de 5 ons. Depót der geurige en waterhoudende THEE SOORTEN, van v. d. CHIJS Zn., te Delft. De Dieren, hun dienstbetoon aan den mensch en de natuur, door C. H. M. VIERHOUT ƒ1 AU. Handleiding tot de kennis der Oude Geschiedenis en die der Middeleeuwen, voor onderofficieren, die voor den officiersrang worden opgeleiddoor J. A. OBREEN. Eerste Luit. der Infanterie„0.65. Beknopt overzlgt van de oorlogen van 17S9 tot op onzen tijd, ten dienste van onder officieren, die zich tot het officiersexamen voorbereiden. Met een aanhangsel bevattende een kort overzigt van de Geschiedenis der Nederl. Oost-Indische Bezittingen na 1815; doorJ. A. OBREEN. Eerste Luit. der Infanterie„0.65. Abonnement voor Rot terdam per 3 maan den ƒ1.50, bij voor uitbetaling ƒ1.15. Franco door het Rijk per 3 maanden ƒ2.—, bij vooruitbetaling 1.65. Onafhankelijk orgaan ter bespreking van Neder landsche Volksbelangen. De ondergeteekende heeft de eer te berichten dat het Volksblad van af 15 Juli a. s. drie maal in de week en wel Dinsdag, Donderdag en Zaterdag volgens aankondiging in het alom verspreide proefblad zal verschijnen. Nadere inlichtingen bij den Uitgever JAC. SPAIJCRiBElKG JAW/,. Advertentiën per ge wonen regel 10 Cts. voor den werkenden stand. Het abonnement wordt aangegaan voor minstens 3 maanden tot weder opzeg ging toe. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren, Couran ten-leesinrich tingen en bij den Uit gever. Spoortreinen van Leiden naar 's-GraveDbage, Delft, Schiedam cn Rotterdam te 8 u. 30 m.; 9 u. 55 m.; 10 n. 44 m. (le en 2o kl.)j 12 u. 35 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 9 m.; 8 u. 45 m.; 9 u. 47 m.; Daar Haarlem en Amsterdam; te 7 u 40 m.; 9 u. 46 m.; 11 n. 45 m.; 1 u. 36 m.; 3 u. 19 m. (le en 2e kl.); 6 u. 2 m.; 7 n. 45 ra.; 9 u. 66 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend tc 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amster dam: dagelijks nam. te 1 u. 30 m., Zondags buiten dienst. Yan Leiden naar Gouda: Zondag v/m. 7 u.., n/m. 4 u. 30 m., overige dagen v/m. 5 u. 30 m., D/m. 1 u. 30 m., 4 u. 30 ra.; van Gouda naar Leiden: Zondag v/rn. 6 u., n/m. 4 u. 30 m. Maandag en Vrijdag v/m. 4 u. en 9 u. 45 m., n/m. 5 n., Dinsdag, Woensdag en Zaterdag v/m. 5 u., 9 u. 45 m., n/m. 5 u.; Donderdag v/m. 5 u., 11 u I5m., n/m. 5 u. Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 6 u. 40 ra 10 u. 45 m., 3 u. 35 m., 7 u. 45 m. O.-I. Mail 7, 15 en 29 Juli. "W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maaud; via St.-Nazaire den 6den van elke maand 's nam. 3 u. 10 m. 's nam. van 13, en 's avond» Rijkstelegraaf op werkdagen van 7 oren 's m. tot 9 uren 'sav., des Zondags 's morgens van 8- van 7—9 uren. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 n. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage. Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 11—1 Plaatselijke Secretarie van 104. Thesaurie van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhnis van 121 u. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 3—6 uren; van 's Rijks Dir. Be lastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94 u. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 4