N°. 2880. Vrijdag A0. 4869. £2 Juli. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". LEI» DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden, per 3 maanden. Franco per post.. Afzonderlijke Nommers 3.00. n 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Voor lederen regel0.15. Grootere letter naar de plaatsruimte die z(j beslaan. Lelden1 Juli. Hierachter geven wij de discussiën, gisteren in de Tweede Kamer gevoerd, over den toestand op de Kust van Guinea, en de al of niet wensche- lijkheid van het loslaten dezer kolonie. Het be lang dezer zaak heeft ons genoopt om deze discus siën na ons kort verslag van gisteren, nog een maal uitvoeriger mede te deelen. Z. M. heeft aan den heer H. Polano vergun ning verleend tot het aannemen der betrekking van consul van Denemarken te Hiogo (Japan). De kapitein G. Rompelman is in rang van het gde regiment infanterie bij het instructie-bataljou te Kampen overgeplaatst. Z. M. heeft aan R. P. Bonnema te Leeuwar den en aan C. Zonneveld te Wassenaar, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis „Fidei et Virtuti," hun door den paus geschonken. Z. II. heeft op pensioen gesteldden vice admi raal G. Fabius en den kapit. ter zee J. W. De Ruiter de Wildt; eerstgenoemde onder dankbe tuiging voor zijne langdurige en goede diensteu, en laatstgemelde onder toekenning vandentitul. rang van schout-bij-nacht, wordende aan hen een jaarlijkse!) pensioen toegekend, respectievelijk ten bedrage van ƒ3000 en van ƒ1800;bevorderd tot vice-admiraal, den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck; tot schout-bij-nacht, den kapit. ter zee A. F. Siedenburg; tot kapit. ter zee, de kapit.-luit. ter zee J. E. Buijs en J. F. Koopman, Zr. Ms. adj. in buitengew. dienst; tot kapit.-luit. ter zee, de luit. ter zee der 1ste kl. A. W. Keuchenius en W. H. baron Van Heerdt, Zr. Ms. adj. in gewonen dienst; tot luit. ter zee der 1ste kl. de luit. ter zee '2de kl. A. baron Collot d'Escury en J. H. Com- mijs; en tot luit. ter zee der 2de kl. de adelbor sten der 1ste kl. E. Kempe en P. H. Ledeboer; j2°. verleend den titulairen rang van vice-admiraal aan den titul. schout-bij-nacht H. Camp, komm. en insp. van het korps mariniers, en dien van kapi tein ter zee aan den gepens. kapit.-luit. ter zee P. Van Woelderen, havenmeester te Willemsoord. De min. van binn. zaken brengt ter kennis van de belanghebbenden 1. Bij de rijkstelegraaf zullen, na vergelijkend onderzoek, ongeveer twintig klerken worden in dienst gesteld. 2. De bezoldiging der klerken is minstens 300 gl. 'sjaars en kan tot 800 gl. 'sjaars klimmen. Zij kunnen, mits zij voldoen aan het daarvoor vereischte, uit hunne betrekking overgaan tot die van telegrafist. 3. Voor het vergelijkend onderzoek om als klerk te worden benoemd, moet men zich uiterlijk den lld™ Augustus 1869 bij het departement van binnenlandsche zaken hebben aangemeld, met een op zegel geschreven verzoek, bevattende nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Gelijktijdig moeten worden overge legd bewijsstukken, vermeld in de Slaats-Ct. 1 Juli. Op verzoek der plaatselijke Commissie alhier, deelen wij den volgenden brief mede, door het Hoofdbestuurder „Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid" aan de provin ciale commissie voor de Internationale Tentoon stelling te 's-Gravenhage toegezonden: 's Grave.nhage, 21 Junij 1869. Het Hoofdbestuur der Vereeniging ter bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland, heeft de eer Uwer Commissie te be- rigten, dat het larief voor de arbeiders, die de tentoonstelling zullen bezoeken, is als volgt: logies lsu' klasse (kamer met 2 bedden) 0.60 2ie (algemeene zaal) 0.40 ontbijt(L20 middageten0.40 avondeten0.20 een gids voor éen tocht0.05 dus voor een gezelschap, van ieder 0.05. Voorts zullen er itineraires worden uitgegeven die den weg door Amsterdam wijzen; terwijl aan de tentoonstelling een bureau van informatie zal zijn, ook van buiten af toegankelijk. De entrée voor de tentoonstelling zal waar schijnlijk 10 cents bedragen voor werklieden. Logies en restauratie zijn op het terrein der ten toonstelling. Tot het bespreken van logies en het aanvragen van kaarten voor de sporen, wordt men verzocht zich franco te wenden tot den Secretaris der Com missie tot ontvangst van arbeiders, den Heer Mr. F. H. van Notten, Prinsengracht over het Am- stelveld. Uwe Commissie zal het hoofdbestuur bijzonder verpligten door de mededeeling van het voren staande aan alle plaatselijke Commissiën. Het hoofdbestuur voornoemd, (get.) D. J. Mackay, Voorzitter. Dr. J. T. Moutoh, Secretaris. Uit goede bron vernemen, wij dat bij den Raad van Stale aanhangig is een wetsontwerp tot af schaffing van de doodstraf, waarbij deze zou ver vangen worden door eene tuchthuisstraf, welke tot 25 jaren kan stijgen en zelfs levenslang kan worden uitgesproken. Op voorstel der sectie van rechtsgeleerde- en staats-wetenschappen van de Utrechtsche Maatschappij is het bestuur gemach tigd een adres tot ondersteuning van het ont werp in te dienen, zoodra het is ingediend. (Hbl.) De nieuwe kommandant der dd. schutterij al hier, de majoor J. Scheltema, heeft heden de troe pen geïnspecteerd. Daarna wordt aan de geza menlijke officieren een diner aangeboden. Sedert 21 Juni worden te 's-Gravenhage de examens afgenomen van hen, die de lessen aan de Indische inrichtingen voor taal- land- en vol kenkunde wenschen te volgen, en van hen, die als ambtenareu verlangen geplaatst te worden in Neerlandsch Indië. Voor examen A hebben zich 43, voor examen B 45 adspiranten aange meld. De examens duren nog voort tot in de vol gende week. Het Vaderland zegt, in zijn nommer van heden Zoo wij ons niet bedriegen, is de wet op het middel I baar onderwijs de eerste organieke wet, die in Ne derland binnen den bepaalden termijn volledige uit voering erlangde, en de eer hiervan komt in de eerste plaats toe aan de opvolgende ministers van nenbinl. zaken, welke zich met evenveel ijver en voortvarendheid de zaak der regeling van het middelbaar onderwijs aantrokken, aan de wak kere inspecteurs van het middelbaar onderwijs, en aan de gemeentebesturen, welke door hunne medewerking de regeling bespoedigden. Op het gebied van het middelbaar onderwijs is Nederland overtuigd, dat ontwikkeling van den middelstand niet te duur kan gekocht wor den, en dat hij, die bij een zóo groot volksbe lang voor kosten terugdeinst, toont, dat het hem aan politiek doorzicht ten eenenmale ontbreekt, daar hij de intellectueele weldaden miskent, welke er voor de natie uit voortvloeien, en welke zelfs een financier niet uit het oog mag verlie zen, al zijn ze niet uit te drukken door een zeker getal guldens en centen, welke in de schat kist komen. Eergisterenavond werden in het lokaal Dili- gentia door de leerlingen der hoogste klassen van de Koninklijke Muziekschool te" 's-Hage, eenige proeven gegeven van hunne vorderingen en talenten. Over 't algemeen bewezen deze proeven op nieuw, dat aan de Haagsche muziekschool, die het voorrecht heeft zulk een uitnemenden en ijverigen directeur, zulke voortreffelijke onder wijzers te tellen, een kunstonderricht wordt ge geven, dat aan grondigheid en doelmatigheid niets te wenschen overlaat. De Gentsche briefschrijver in het Vaderland schrijft: Er is veel onreins, veel onverstandige ophitsing in de arbeidersbeweging. Meer kalmte, meer licht, meer gezonde begrippen zouden op korteren tijd de mogelijke verbeteringen aanbren gen, aan betalers en betaalden op billijke wijzen recht laten weervaren. Meer licht, meer rede, meer rechtvaardigheid moet er verspreid worden, om de werkmansquaestie op te lossen, zonder ver scheuring, zonder omwenteling, zonder gerecht of zonder bajonet. Uit Utrecht wordt aan het Vaderland gemeld, dat op de dezer dagen gehouden vergadering der Maatschappij van Toonkunst te Rotterdam besloten is, de volgende alg. verg. te Utrecht te doen plaats hebben, en dat de Utrechtsche afdeeling zich be reid heeft verklaard, bij die gelegenheid een tweedaagsch muziekfeest te organiseeren. Bij het centraal-commitee van den Ned. Weer- baarheidsbond voor den aanstaanden scherpschut ters-wedstrijd zijn ingekomen van Z. E. den heer Roest Van Limburg, min. van buitenl. za ken, twee prijzen, bestaande in een fraai Rem- mington-geweer en eene prachtige revolver, en van den heer Twiss, burgemeester der gemeente Maartensdijk, eene gift van 400. Het lijk van den sinds Zondag vermisten Pie- ter Wasserman is heden buiten de Marepoort opgehaald. De ongelukkige was uitgegaan om te visschen. H. M. de Koningin heeft een prachtige fauteuil- voltaire ten geschenke gegeven voor de verloting van dameshandwerken en voorwerpen van kunst en smaak, eerlang te houden ter bestrijding van kosten voor het meubilair van het nieuw op te richten diaconie-huis te Schiedam. Maastricht. Alhier is aan het gouvernements gebouw aanbesteed de uitvoering van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Maas in de gemeente Linne en Wassem nabij den Hol lander, voor rekening der Nedërlandsche en Bel gische regeeringen. Laagste inschrijver was de heer G. Straatman te Linne voor ƒ27,600. Arnhem. Woensdag 22 Juni, heeft het Hof alhier Arend Reinden, arbeider te Rheden, die den kom miezen van 's rijks belastingen, tegen belooning van 7.50, eenige met water gevulde blazen had in han den gegeven, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden, op grond datdedoorden beschul digde gepleegde handelingen waren bedrieglijke middelen, die bij de ambtenaren hoop op eenigen uitslag van zaken hadden gewekt. Zijne drie medeplichtigen werden elk tot eene geldboete veroordeeld, wegens het beleedigen van beambten in functie. Raamsdonk. De hooibouw alhier en in de ge- heele Langstraat is in vollen gang. De qualiteit en quantiteit valt over het algemeen nog niet te gen. De te veld staande vruchten, vooral tarwe en rogge, hebben in geen jaren beter gestaan en beloven veel, terwijl andere producten tamelijk goed zijn, waarover de landbouwer niet kan klagen. Van ongedierte verneemt men in het veld alhier niets. Het oude hooi is zoo goed als opgeruimd in deze en andere gemeenten. Zutfen. De stand der veldgewassen in deze streken is voldoende. De nieuwe aardappelen zijn van goede qualiteit, de rogge laat niets te wen schen over, de haver staat over 't algemeen min der gunstig te velde. Omtrent den vlasbouw in Friesland wordt gemeld, dat die tot heden boven verwachting gelukt. De raad der gemeente Nijmegen heeft Vrij dag jl. besloten tot oproeping van sollicitanten, naar de reeds lang vaceerende betrekking van leeraar in de geschiedenis en de staatsweten schappen aan de scholen van het M. O. De jaar wedde is, met het oog op het klein aantal der genen, die eene akte van bevoegdheid voor beide vakken bezitten, bepaald op ƒ2000. De vakken kunnen ook gescheiden worden; alsdan ontvangt de leeraar in de geschiedenis ƒ1600, die voor staatswetenschappen 600. Amsterdam. Dinsdag-avond te 7 uren, heeft een heer, die in staat van krankzinnigheid ver keerde, in het rij- en wandelpark getracht zich door verdrinking van het leven teberooven; hij is echter in tijds door eenige wandelaars ge red en vervolgens naar het Buitengasthuis ver voerd. Men verneemt met leedwezen dat de hoog leeraar Dr. J. W. R. Tilanus, de verdienstelijke zoon van een verdienstelijken vader, vrij ernstig DE VELDWACHTER VAN LATERVEER. novelle van R. KOOPMANS VAN BOEKEREN. (Vervolg}. Een beetje voornaamheid kon men nu wel in den heer Schellinga verdragen, want hij was de burgemeester van het dorp, en woonde op een kasteel. Maar toch een plattelands-burgemeester kon, zonder gevaar voor zijn gezag en invloed, wel wat gemeenzamer en vriendelijker geweest zijn dan Schellinga zich betoonde. En nu mevrouw Schellingaik mag wel haast permissie vragen, of ik dat mensch wel aan een fatsoenlijk gezelschap mag voorstellen, want het is een rare patrijs. De menschen daar in Stoppelbeek zeggen altijd, dat zij nog liever met den burgemeester dan met zijn vrouw te doen hebben, want, zeggen ze, als die los komt, dan zul je wat beleven. Als zij wat mooier geweest was, had zij wel eens voor amazone kunnen poseeren, want zij heeft een kloeke, krachtige gestalte, maar haar gelaat is te rood, en de trek ken te grof, om haar tot model te kunnen ge bruiken. Of de burgemeester haar om haar geld genomen heeft, is niet uitgemaakt maar 't is zeker, dat mijnheer thuis bedroefd weinig te zeggen heeft, en voor zijn vrouw tusschenbeide zoo klein wordt, dat je hem wel in een spanen doosje kunt stoppen. En toch, zij is niet kwaad, diezelfde mevrouw Schellinga, met haar bulde rende stem en haar ruwe manieren. Dokter Hes sels ten minste vat het nog wel eens voor haar op, als de Stoppelbeekers haar zoo hard vallen, ja, hij zegt maar kort en goed, dat mevrouw Schellinga een ruwe diamant mag heeten. Maar dan toch een diamant? „Ja, zeker," zegt Hessels, „en wel een van het zuiverste water, dat zou je eens zien, als hij maar geslepen was." Enfin, wij moeten de menschen Demen zooals zij zijn. Die geslepene diamanten schitteren dikwijls wel heel mooi, maar dan blijkt het later, dat het geen echte steenen zijn geweest." „Leg die courant eens eventjes weg*', zegt me vrouw Schellinga tot haren echtgenoot, die tegen over haar in de achterkamer is gezeteD, en het Handelsblad bestudeert. „Leg die courant weg, want ik wou het oogenblik waarnemen, dat wij alleen zijn, daar ik het een en ander te bepraten heb, dat ik liever niet in presentie van de logé's zou behandelenHoor je niet wat ik zeg? Nu waarom blijf je dan voortlezen?" „Mijn lieve kind, ik ben geheel gehoor", zei Schellinga, „maar ik dacht, je waart nog pas aan de inleiding." „Gekheid; ik gebruik geen inleidingen: dat is goed voor leuteraars, die preludiums moeten gebruiken. Maar ik durf, Goddank, wel te zeg gen, waar het op staat." „Jawel lieve, dat is ook zoo; nu wat heb je?" „Dat jaarlijksche diner, dat wij gewoon zijn te geven, moesten we dit jaar wat vroeger doen plaats hebben." „Hoe bedoel je?" „Ik meen, dat wij het dit jaar wel in No vember konden geven, dan hebben onze logé's ook nog eens iets." „Maar vrouwlief," waagde de burgemeester het aan te merken, „zou dat wel goed zijn, om zoo af te wijken van onze gewoonte? Wij hebben dat nu eenmaal ingesteld, dat wij pas na nieuw jaar die menschen ten eten vragen, en daar moeten wij nu, dunkt mij, niet van afwijken. Ge weet, ik houd van orde." „Allemaal gekheid! Wou jij de slaaf wezen... of ja, dat moet je zelf wetenlaat ik liever vra gen: wou je mij de slavin maken van een losse gewoonte, die je hebt ingevoerd? Of heb je mis schien bij verzegeld contract je verbonden, dat je die lui altijd in Januari zoudt vragen?" „Neen, maar zie je „Nu, dus kan het heel goed gebeuren." Ja, maar mag ik nu eens eventjes iets zeggen „Je moogt zeggen wat je wilt, als het maar niet zulke zeurpraatjes zijn als daar straks. Maar stil, daar wordt gekloptBinnen!" Mevrouw, daar is de moeder van rooden Jan", zei Fenna, de kamermeid, terwijl zij zich op den drempel vertoonde. De moeder van wien „Van rooden Janvrouw Stakkers, zal ik maar eens zeggen." „Zoo; kun je dat niet wat fatsoenlijker zeg gen Omdat die jongen rood haar heeft, moet dat nu altijd wezen: roode Jan voor en roode Jan na? Hoe zou jij het vinden, als wij eens altijd zeiden: kromme Fenna?" Maar mevrouw, ik ben niet krom I" „Neen, maar dat maakt de zaak te erger, want je houdt je krom. Ik heb mij verleden Zondag nog geërgerd, zoo krom als je daar voor me in de kerk zat... Nu maar, maak nu maar gauw dat je weg komt, en zeg dat vrouw Stakkers hier moet komen."

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1