S°. 2877. Dinsdag A0. 1869. 29 Juni. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PBIJS DEB ADVEBTENTIBN. 0«e Courant wordt dagelijks, met uitzondering VaQ ,.6 regei3 0.75; iedereregel meer ▼an Zon-en Feestdagen, uitgegeven. Geboorte-, huwelijks-en doodberichten van 1-4 regels /0.9G; iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 28 Juni. Men schrijft ons uit V oorsch ot en, dd. 27 Juni: Gisterenmorgen is de zoon van den gewezen postbode Th. "Van der Linden, thans depothouder der Leidsche broodfabriek, onver wachts over een muur met een stuk hout tegen het hoofd geslagen. De vermoedelijke dader is men op het spoor, en waarschijnlijk is het, dat hier aan b r o o dnijd te denken valt. Het is te hopen dat de politie zich deze zaak zal aan trekken; in dit geval deel ik u meer hierom trent mede. Op de openbare school voor gewoon lager onderwijs alhier zal enkele malen per week ge legenheid worden gegeven aan meisjes om kos teloos onderwijs te ontvangen in vrouwelijke handwerken. De heer Jhr. Mr. H. A. Steen gracht van Duivenvoorde zal de kosten hiervan op zich nemen. Zaterdag heeft het prov. gerechtshof te Amsterdam uitspraak gedaan in de gerucht makende strafzaak tegen vier geëmployeerden bij de stada publieke werken te dier stede. Het hof heeft aangenomen dat bewezen was de schuld ?an den klerk Jung aan 271 valschheden, als openbaar ambtenaar gepleegd in akten tot zijn post behoorende; door het wezen daarvan be drieglijk te veranderen en valsche feiten als waar te doen voorkomen (in casu niet verricht werk als verricht in het boek in te schrijven dat tot betalingsrol diende) en aan het 125maal gebruik maken van dergelijke vervalschte akten. Hij is veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren en 396 geldboeten, ieder van ƒ50, of bij wanbetaling, subsidiaire gevangenisstraf van 1 jaar. Omtrent de hem te laste gelegde kne velarij is hij ontslagen van alle rechtsvervol ging. De drie beschuldigde opzichters Vogel, Maats en Veenendaal zijn vrijgesproken van de hun te laste gelegde valschheden, die deels onbewezen zijn geoordeeld, terwijl overigens hun kwade trouw het hof niet is gebleken. Zij zijn ter zake van de hun te laste gelegde kne velarij ontslagen van alle rechtsvervolging. Het hof toch oordeelde het aannemen van fooien door superieuren van hunne inferieuren wel hoogst berispelijk, doch niet strafbaar in den zin der wet, wanneer, zooals hier, het vrijwil lige der gedane giften bleek. De procureur- generaal Mr. Schooneveld, heeft zich echter voorloopig tegen hunne invrijheidstelling ver zet, vermits hij zich over eene voorziening in cassatie wilde beraden. Men schrijft uit Harlingen, dd. 24 Juni: Eene nog al belangrijke werkstaking is hier gisteren bij den houthandel ontstaan. De balkvlotters, die per dag f 1.20 verdienen, eischen 0.30 verhooging, en omdat dit gewei gerd werd hebben zij gisterenmorgen allen het werk gestaakt, en ook tot heden nog niet weder hervat. Men behelpt zich nu wel met eenige sjouwerliedendoch deze missen de noodige geoefendheid in dit werk, zoodat men wenscht dat weldra de zaak moge vereffend worden. De heer Dunkier, die zich onlangs te Parijs bevond, heeft op het binnenplein van de //Gen darmerie de la garde" eene militaire muziek uitvoering gegeven, waar het muziek-korps der gendarmes, met groot succes en voor een uit gezocht auditorium, verscheidene stukken van Dunklers compositie uitgevoerd heeft, waaraan alle lof werd toegezwaaid. De kolonel der gen darmerie had zijne salons voor het publiek ge opend, waar verschillende notabiliteiten der kunst en uit het leger waren bijeengekomen. Ds. J. D. Beman Brouwer, predikant te Harderwijk, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Z. M. heeft de statuten van de //Pomolo- gische Vereeniging", gevestigd te Boskoop, ge lijk die bij het verzoekschrift zijn overgelegd, goedgekeurd, en de vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des naniddaga te 5 uren 65* Wincf: N. W., des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 54°. Zondag 's morgens te 5 uren 53°, te 8 uren 57°, 'a namiddags te 12 uren 66°, te 4 uren 68°, te 5 uren 66°, avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 54°. Maandag 's morgens te 5 uren 54°, N. O., te 8 uren 58°, 's namiddags te 12 uren 63°, te 4 uren 60°. Ilecht9gedlng tegen Jacob De Vletter. Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. Jhr. Mr. F. W. A. Bbelaerts Yan Blokland waarnemend president. Terechtzitting van Zaterdag 26 Juni. Heden naderde het getuigenverhoor tot het tijdperk van de laatste dagen der maand October. De getuige P. Wachter antwoordde op de vraag van den voorzitter: Hoe staat De Vlet ter bij u bekend Get.: Het is een rechtvaardig en rechtscha pen mensch, die voor zijne diensten aan mij bewezen, geen geld vroeg, zeggende: dat moet de een voor den ander over hebben. Get. was reeds vroeger in de gelegenheid geweest den besch. te leeren kennen, nl. in 1864, bij den brand op het Boymansplein, toen besch. bij de spuit van get. (hij is brandmeester) den geheelen nacht vrijwillig gewerkt heeft, zonder dat get. hem zelfs die hulp verzocht. Nu komen achtereenvolgens eenige getui gen, betreffende het voorgevallene op de Man- nenlaan1°. Joh. Van Raait, rijksambtenaar, wonende boven den besch. in de Mannenlaan, die Donderdag 29 October thuis kwam en toen een oploop van menschen voor het huis zag, zoodat hij moeilijk daarin kon. Het volk riep toen: Leve De Vletter! Weg met de politie! Jato, enz. De Vletter was echter toen niet thuis. Vrijdag, toen get. te halftien 's avonds thuis kwam, was er weder een oploop van menschen, die De Vletter, zoo men het noemde, eene serenade brachten, en men hoorde weer kreten als de vorengemelde. Aanvankelijk was De Vletter weder niet thuis, doch later is hij thuis gekomen. Voorz.: Hebt gij niet gezien, dat, nadat De Vletter was thuis gekomen, hij op de straat voor zijne woning kwam Antw.: Ja. En hebt gij toen niet hooren spreken? Antw.: Neen. Voorz.: Gij hebt omtrent dit laatste juist het tegendeel voor den rechter-commissaris verklaard. Dus gij hebt niets anders dan bovenbedoelde kreten hooren uiten? Get.: Neen. Voorz.: Toen het volk voor het huis stond, was er toen familie van De Vletter voor de deur? Antw.: Zijn schoonzoon en zijne dochter, maar die hebben niets gezegd. Voorz.: Gij woont boven De Vletter, dus als hij gesproken had, hadt gij het wel kunnen hooren Antw,: Door het leven van het volk was dit niet mogelijk. Voorz.: En nu, wat weet gij omtrent het ge beurde op Zaterdag? Antw.: Op den dag was alles rustig in de laan; 'savonds kwar tier vóór tienen naar huis gaande, kwam ik in de Mannenlaan en nam een verichrikkelijken hoop volk waar, gewapend met groote en kleine stokken, die den Goudschen weg opgingen. Al vorens ik echter naar huis ging, begaf ik mij naar mijn barbier, en toen ik weder terugkeerde ontmoette ik wederom een troep en hoorde De Vletter aan het volk eene advertentie, bestemd voor de Nieuwe Rott. Courant, voorlezen, die geweigerd was, en een brief, welks inhoud ik niet kon verstaan. Die wanorde duurde tot bij twaalven en steeds werd geroepenLeve De Vletter, de vader van de kinderenweg met de politie! Maar tevens had hij gehoord, dat besch. had gezegd op Zaterdag-avond//Mannen, ik kan niet met je meegaan, want ik heb mijne vrouw beloofd thuis te blijven; gaat dus heen! maar maakt geen oproer. Maandag-avond zal ik meegaan." Daarop heeft De Vletter zijne ramen gesloten, zijn deur dichtgespijkerd en is dien nacht niet uitgegaan. En tusschen dien tijd en 's morgens is er niets meer in de laan gebeurd. Thans wordt gehoord Pieternella Ravenschot, echtgenoote van Raait, die 13 jaren in genoemde woning woont, waarin De Vletter eerst 5 jaren boven woonde; zij zegt omtrent den omgang met hare buren, dat zij wat hooghartig waren en wel eens met minachting op hen nederzagen, omdat zij wat lager in stand waren. Overigens vonden er tusschen de kinderen van beide zijden wel eens onaangenaamheden plaats. Voorts bevestigt zij vele opgaven van haren man omtrent het gebeurde in de Mannenlaan op Donderdag en Vrijdag, voor zoover zij die in hare woning had waargenomenook op haar had dit een hangen indruk gemaakt. Zij had besch. niet hooren voorlezenwel had zij hem Vrijdag-avond, toen hij thuis kwam, hooren zeggen, dat 't hem speet dat hij in 'tFransche koffiehuis was en dus niet voor de eer der ovatie heeft kunnen bedanken. Wat Zaterdag avond betreft, zeide zij ook gehoord te hebben zijne woorden: //Gaat heen, ik blijf bij mijne

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1