I N". 2876. Maandag A0. 1869. v" 28 Juni. BINNENLAND. •hheid Bon ydei phei bi LEIDSCH 1.. >«M 5772 4026 5956 .527; iedei DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels /"0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. ^yan, we- luba, con- oed- •log. van ache LEIDEN, 26 Juni. Naar aanleiding van het onlangs door ons ïdegedeelde bericht, omtrent een onderzoek, oor de Maatschappij van Landbouw alhier in stellen naar den toestand der boeren-arbei- ers ten onzent, verdient vermelding dat de ereeniging voor Statistiek reeds voor eenige iren eene commissie uit haar midden heeft be- oemd, die zich met een dergelijk onderzoek du belasten. Deze commissie bestaat uit de heeren Dr. !oronel, Jhr. Mr. J. J. F. De Jong van Beek Donk, N. G. Pierson, Mr. H. Jacobi en J. baron Mackay. Haar mandaat betreft, zoo wij ons niet ver- ïesen, de geheele arbeidende klasse. Voorloopig eeft zij zich echter bepaald tot de boeren- rbeiders en het fabriekvolk. Terwijl bij ons de zomer niet wil komen, wordt Lapland gemeld, dat daar eene buitenge wone hitte heerscht. Ook uit Rusland en Noord- Amerika komen berichten van groote warmte. ooi- end lie- De N. R. C. geeft heden de gewone mail- erichten uit Batavia dd. 14 Mei. Zij bevatten eeu buitengewoon nieuws. Bij bet examen B volgens de wet op het iddelbaar onderwijs zijn geslaagd de heeren: W. Mees, E. R. v. Nes v. Meerkerk, C. E. Ribbius, J. J. Brutel de la Rivière, L. Slinkers, J. M. Sweep, J. v. Hasselt, Ch. I. Scbolc, J. W. Boom, K. J. v. d. Schalk, l. C. Sprenger, S. L. G. Birnie, A. J. Hooze, A. Besier, A. F. L. Rouwenhorst Mulder, J. Nieuwenhuis, S. J. G. v. Overvelds, M. I. E. A. Hollingerus Pijpers, J. A. Roest v. jimburg, A. F. Steers, B. De Yidal de St. srermain en B. Fennema. Aan de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn ;edurende deze week 121 baden gebruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het irerkhuis alhier opgenomen van 120 tot 132 olwassen personen en van 53 tot 73 kinderen. Men schrijft uit 's - Gravenhage aan en Nijm. Nieuwsbode: Gij weet, dat de heer )e la Vieter, drukker van het Dagblad, in ake Ising-Van Lier contra het Dagblad, vrij- esproken is wat de plainte van den heerlsing etreft. Ik kan u thans mededeelen, dat de rocureur-generaal bij het provinciaal gerechts- of alhier, Mr. A. Van Galen, gebruik makende an de hem in art. 242 al. 2 Strafvordering erleende bevoegdheid, van die vrijspraak iu looger beroep is gekomen. De Algemeene Vergadering der Maat- ehappij tot Bevordering der Toonkunst heeft donderdag te Rotterdam plaats gehad. Pit het verslag is gebleken, dat het aantal leden, verdeeld over 12 afdeelingen, was als volgt: 2169 gewone leden (waaronder 12 do nateurs), 112 leden kunstenaars, 122 honoraire, 42 correspondeerende, 30 leden van verdienste en 1 buitengewoon eerelid (Z. M. de Koning), te zamen alzoo 2476. Als schrijver van het //Bibliographisches Ver- zeichniss aller Tonkünstler" enz., waaraan ten vorigen jare eene premie van f 200 was toege kend, heeft zich bekend gemaakt de kunstge leerde en toonkunstenaar Robert Eitner, te Berlijn. Het voorstel tot oprichting eener //Vereeni- ging voor Nederlandsche Muziek-gescbiedenis" heeft eene algemeene toetreding in den lande gewekt. Binnen den tijd van nauwelijks vijf maanden telde zij in 78 gemeenten hier te lande 384 beschermers en 275 leden. Een niet minder gunstig getuigenis kan wor den afgelegd van de //Koraal-Vereeniging." Deze toch telt 121 correspondenten, 175 be schermers, 615 leden, 18 koraalgezelschappen en 8 andere, alwaar, behalve andere muziek, ook hare koralen worden beoefend. Weldra zal eene door haar behroonuo Handleiding; tot het Koraalgezang van J. C. Textor het licht zien. Zes kunstenaars en acht kunstenaars-weduwen hebben gezamenlijk eene toelage van 1182 uit het kunstenaarsfonds genoten. De bibliotheek is met meer dan 200 werken vermeerderd. De uitgevers van de Wekker, weekblad voor onderwijs, hebben bericht, dat zich aan de redactie van dat blad verbonden heeft de heer G. B. Lalleman, hoofdonderwijzer te Moordrecht, een naam te goed bekend in onze schoolwe reld dan dat die de vreugde niet rechtvaardi gen zou die zijne toetreding heeft verwekt. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 57° Wind: N. W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 62'. Zaterdag 's morgens te 5 uren 62°, te 8 uren 56', 's namiddags te 12 uren 67°, te 4 uren 65°. Iteclitsgeding tegen Jacob Be Vletter. Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. Jhr. Mr. F. W. A. Beelaeets Van Blokland waarnemend voorzitter. Terechtzitting van Vrijdag 25 Juni. Niet minder groot dan gisteren, was heden de toevloed van belangstellenden in dit geding; onder het gereserveerde publiek telde men vele voorname personen, leden van de Tweede Ka mer, leden van hoogere en lagere rechterlijke colleges, enz. De besch. De Vletter heeft, evenals giste ren, voor de bank der beschuldigden waar hij gezeten is, een tafeltje met schrijfgereedschap, waarvan hij weder ijverig gebruik maakt. Hij spreekt krachtig, onbeschroomd, en soms zelfs druk, wanneer hij, bijna de taak zijns raadsmans opvattende, vragen aan de getuigen doet richten. Meermalen gaf hij ook, op het afleggen van de verklaringen der get., teekenen van in stemming of ontkenning. Ten aanzien van een puntj waaromtrent gisteren door den get. Moulin verklaring werd afgelegd en dat besch. weer sprak, meende de president hem te moeten doen opmerken, dat de verklaring van getuige onder eede was geschied en meermalen herhaald. Het getuigenverhoor is heden voortgezet en liep nog over het gebeurde bij het zwemmen te Rotterdam in den vorigen zomer. Eerst werd gehoord get. v. d. Ham, agent van politie, die verklaarde, dat het des zomers gebeurde, dat aan de markt kleine vischschuitjes met eene vreemde soort visch aankwamen; op zekeren morgen kwam weder zoo een soort visch aan. Veel menschen waren daarbij en ik ook; ik vroeg aan een persoon wat dit voor een soort visch is, waarop het antwoord was: Zeebaars. Eens klaps sprak de besch. mij derwijze aanJa, agent, Rotterdam gaat vooruit zoo in de visch als in het zwemmenstraks zal je wel eens zien, dan zijn ze weer aan 't zwemmen en jaag ze met je bullebakkerij er maar eens uitDaarop antwoorde ikwel mijnheer, wat vind ik dat vreemd. "Wij doen wat ons gelast wordtwaarop besch. antwoorddeLaat Rotterdam maar eens Rotterdam blijven en dan zal je zien wat er zal gebeuren. Vz.: Bescb., hebt gij wat aan te merken Besch.: Ik kan me niet herinneren, welke vischmarkt get. bedoelt. Get.: De groote Zeevischmarkt. Besch.: Dan weet ik niets van het aldaar ge beurde. Get.: Absil, agent van politie. Voorz.: Verhaal ons eens uwe ontmoeting met den besch. gepasseerden zomer ten aanzien van het zwemmen aan de Oostvest. Get.: Ik was op surveillance aan de Oostvest en zag toen eene menigte volks in het water, en eene menigte daarbij kijken. Toen heb ik mij begeven naar bureau 2de kwartier en van den inspecteur in last gekregen, dat dit moest tegengegaan wordendaar zie ik geen kans toe, zeide ikdat moet, was het antwoord, waarop mij nog een agent 2de klasse werd toegevoegd, waarop deze ter plaatse aangekomen, verzocht om uit het water te komen. Toen men daar aan begon te voldoen, werd er eensklaps ge roepen ze mogen hier zwemmen, waarop de agent 2de kl. naar den heer ging, die dit riep en dit was De Vletter, die daarop tot dien agent zeide//ik heb tegen jou God verd.geen praatjes"; toen drong het volk op en wij gin gen weg, want anders hadden wij kans gehad in het water te vallen. Toen vertrokken wij weer naar het bureau en rapporteerden, dat dus aan bet verzoek niet kon worden voldaan. Voorz.: Waren de zwemmers van badbroek- jes voorzien? Get.: Er waren kleine jongens, waaronder zonder zwembroekjes; maar de groote jongens waren allen daarvan voorzien. Besch.: Was er toen reeds eene verordening tegen het baden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1