A0. 186s( i r 26 Juni. N°. 2875. Zaterdag BINNENLAND. DAGBLAD. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 25 Juni. Naar men verneemt zullen aan de provin ciale staten van Zuid-Holland, in hunne aan staande zomervergadering, de volgende onder werpen ter behandeling worden aangeboden: 1°. aanvragen van de gemeenten Krimpen a/d- IJsel en de Lier, om ingevolge art. 36 der wet van den 13den Augustus 1857 (Staatsbl. n°. 103), tegemoetkoming te erlangen in de kosten van stichting van schoolgebouwen en onderswijzers- woningen2°. aanvragen van de gemeenten Herkingen, Kethel en Spaland, Melissant, Schel- luinen en Sluipwijk, om ingevolge bovengemelde wetsbepalingen, tegemoetkoming te erlangen in de gewone kosten van het onderwijs; 3°. reke ning wegens de enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven van de provincie Zuid-Holland, over het dienstjaar 1867, met het daartoe betrekkelijk verslag van Gedep. Staten en ontwerp-besluit tot vaststelling dier rekening; 4°. begrooting der kosten van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1870, met memorie van toelichting5°. begrooting wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven van de provincie Zuid-Holland, voor het dienstjaar 1870; 6°. voorstel tot het verleenen van een subsidie uit de provinciale fondsen in de kosten van herstel der Gouwekaden; 7°. rapport van Gedep. Staten wegens den stand der werken tot droogmaking der plassen in Schieland enz. Op de aanvragen van het gemeentebestuur van Krimpen a/d. IJsel om tegemoetkoming te erlangen in de kosten van eene belangrijke [I uitbreiding en verbetering van het schoolgebouw door aanbouw en vergrooting der school en buitengewone herstellingen aan de bestaande gebouwen, stellen Gedeputeerde Staten voor te verklaren, dat er geen termen aanwezig zijn om aan deze aanvragen te voldoen. Op eene gelijke aanvrage van de gemeente de Lier, ter tegemoetkoming in de kosten van den bouw eener school en onderwijzerswoning, stellen Gedeputeerde Staten voor het door de gemeente te dragen aandeel in de kosten van het bouwen van bovengenoemde werken ad 15,500, te bepalen op 3,500 behalve de kosten van aankoop van grond voor dien bouw en de overige 12,000 te nemen voor rekening van het rijk en de provincie, ieder voor de helft. Gedeputeerde Staten stellen nog voor op de aanvragen tot tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs der gemeente besturen van Herkingen, Kethel, Spaland en Schelluinen afwijzend te beschikken; terwijl zij voorstellen om aan de aanvragen van de ge meenten Sluipwijk en Melissant te voldoen. Voorts stellen Gedeputeerde Staten bij de begrooting voor eene som van 15,910 te ver leenen als eersten termijn van een provinciaal subsidie ten behoeve van het herstel der Gouwe kaden. Volgens dat voorstel worden de kosten tot herstel berekend op 254,550. Het rijk zal Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. daartoe een subsidie verstrekken van ƒ63,640. Gelijk bedrag zal door de provincie in vier jaren worden verleend, zoo de provinciale staten dit ontwerp goedkeuren. Bij de hedenmiddag in het Academie-gebouw op het Rapenburg alhier gehouden aanbesteding tot het verrichten van onderscheidene buiten gewone werkzaamheden en leveringen aan en ten behoeve van eenige der Academische ge bouwen is aannemer geworden de heer J. P. Rietbergen voor ƒ3587. De 20ste algemeene vergadering der //Ne- derlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst" is "Woensdag te Rotterdam ge opend. De afgevaardigden zijn Dinsdag-avond in het gebouw der inrichting voor doofstommen onderwijs ontvangen, alwaar ook de diploma's werden uitgereikt. De opening der algemeene vergadering was Woensdag te 9 uren in de zaal der Maatschappij //tot Nut van 't Algemeen." De werkzaamheden weiden van 1 tot 2 uren afgewisseld met eene pauze, gedurende welke in de Groote Kerk eene openbare orgelbespeling plaats had, die opzettelijk voor deze gelegenheid was aangekondigd. Na 2 uren werden de ver gaderingen der sectién gehouden, na afloop waar van de afgevaardigden in staat werden gesteld tot bijwoning eener openbare les der leerlingen van de Doofstommenschool. Te 5 uren werd in de zaal //de Maas" een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, waarna aan de leden vrije toegang werd verleend tot de officieren-sociëteit in het Park, tot bijwoning der muzikale uit voering. Gisterenvoormiddag te 9 uren heeft de vergade ring hare werkzaamheden voortgezet en is er ook nog door de sectiën eene zitting gehou den. In den namiddag heeft in het Ziekenhuis aan den Coolsingel eene wetenschappelijke de monstratie en expositie plaats gehad, waarna de leden werden uitgenoodigd tot de bezichti ging van het Parc-Vaccinogène, op het aldaar aanwezige terrein. De bijeenkomst is vervol gens te halfzes in het gebouw der //Kon. Ned. Yachtclub" met een feestmaaltijd besloten. De commissie tot regeling der vergadering bestond uit de heeren Dr. G. H. Yan Vollen hoven (president), Dr. S. Bezeth, Dr. P. J. Nortier, Dr. G. J. G. Minderop, P. A. Keuls en Dr. J. Scherpenhuyzen (secretaris). In de raadsvergadering van Dinsdag te Wageningen is benoemd tot hulponderwij zer aan de openbare burgerschool N. M. Yper- laan, en in dezelfde betrekking aau de openbare armenschool E. Leusink, respectievelijk hulp onderwijzer te Herreveld, vroeger te Voorscho ten, en te Veesen, gemeente Heerde. Men verneemt, dat de heer Richard Hol bij den muziek-prijskamp, uitgeschreven door het Willems-Fonds en het "Willems-Genootschap te Gent, zoowel in de afdeeling der melodieën, als in die der volksliederen, den eersten prijs heeft behaald. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer0.42*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer0.15. "Uit het Nieuwediep schrijft men dd. 23 Juni het volgende: In het maritieme verval van Vlissingen deelde ook een, vooral onder zee-officieren zeer bekend college, dat ten zin spreuk voerde: //Nugando Discimus Nugari," een college dat sedert den lsten November 1843 heeft bestaan en in verschillende andere steden, vooral zeeplaatsen, zijne vertakkingen had. Deze vertakkingen ondergingen, voor zoover bekend, hetzelfde lot als het moedercollege, voornamelijk door het zeer beweeglijk gehalte van hun per soneel. Dit college nu is hier wederom uit zijne assche verrezen en heeft zich onder den naam //Sine Nomine," en door getrouwe overname der beginselen en wetten van het oorspronke lijke college, als de voortzetting daarvan ge constitueerd. Het toevallig samentreffen van eenige oud-leden wekte tal van zoo aangename herinneringen op, dat deze slechts een initiatief behoefden, om al dadelijk de oprichting met on- gemeenen bijval begroet te zien. Aan den heer kapitein bij het korps mariniers G. A, E. Cho- mel komt de eer toe, dit initiatief genomen te hebben. Ongeveer 40 leden, officieren van land en zeemacht en eenige aanzienlijke burgers hebben deze gunstig bekende gelegenheid tot gezellig verkeer en tot onderlinge oefening in de natuurlijke methode om in het publiek te spreken, met gretigheid aangegrepen. Het be stuur is samengesteld uit de heerenW. Ruysch, president; E. A. Van Braam Houckgeest, se cretaris; J. Allot en Varken. Leden van den hoogen raad zijn A. J: baron Van Geen, G. A. E. Chomel en W. J. Hidde Bok. Ziehier eene bijdrage tot het attest-systeem tot aanprijzing van sommige met bluf aange kondigde artikelen. Zeker Amsterdamsch huis vader verkondigde dat bij hem verkrijgbaar was een zeker wonderdadig middel tot bevorde ring van den haargroei. Een snaak schrijft eenigen tijd daarna//Mijnheer, na gebruik van uw onovertreflelijk haarmiddel prijkt mijn ge laat, dat vroeger zoo glad was als eene flesch, met een overvloed van krachtig en dik haar." Hieronder plaatst hij den naam van een zijner kennissen, wiens haar maar volstrekt niet wilde groeien en die op circa SOjarigen leeftijd den barbier bijna niet behoefde. Het gevolg van het schrijven bleef niet uit. Alras prijkt het Handelsblad met den brief voornoemd, die in duidelijke letters den naam van den baarde- looze bevat. De schrijver gaat in persoon naar den man, wiens naam zoo ijdelijk was gebruikt en die op zijn woord van eer verzekerde, dat hij het bedoelde medicament nooit gebruikt had. //Dat zie ik duidelijk," was het antwoord, //maar als ik u was, ik liet het er niet bij zitten." Hierop volgde geschrijf over en weer; maar het attest werkte, want de leverancier van het haarmiddel verkocht vele fleschjes. Bij resolutie van den I5den dezer heeft de minister van financiën vastgesteld de 270ste Staat8-Loterlj. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 12 en gesloten op Zater-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1