INGEZONDEN. OFFICIEELE BERICHTEN. van ingevoerde bezuinigingen, gebracht en tevem aantal voorstellen tot vermeerdering van de ontvangsten der schatkist ingediend. Het ge volg van een en ander zal, naar de verwach ting der Portugeesche regeering, zijn dat het te kort op de staatsbegrooting aanmerkelijk min der zal worden, maar toch nog omstreeks negen millioen franken zal bedragen. Rümenie. Bij besluit van den Vorst is de zitting der Kamer van Afgevaarden gesloten en de Senaat ontbonden. Volksvoeding en Volkskeukens. i. //Slecht voedsel geeft werkeloosheid //werkeloosheid luiheiddurf ik ze hier //niet te noemen geeH armoede. Die de //armoede van Nederland verminder en wil, //hij zie naar middelen uitom, zoo moge- //lijk, beter voedsel aan ongelukkige na zi tuurgenooten te geven." Prof. G. J. Mulder, De Voeding in Nederland. Indien de Geschiedenis van Staten en Vol- ieD ons oorzaken en gevolgen, door ontelbaar kleinere of grootere invloedendie elkander deels wijzigen en deels ondersteunen, doet ken- len, zoo zijn deze niet minder op die van ge- tinnen en enkele personen toepasselijk. Moeilijk, ja bijna geheel onmogelijk, is de ontleding der vereeniging van die honderden m duizenden verschillende toonen, vereischt poor de vele accoorden, om een harmonisch ;eheel in de menschelijke samenleving te kun nen vormen. Met de Geschiedenis van Nederland in de land, is het voor geene ontkenning vatbaar, lat weleer eene voor geen bezwaren terug- leinzende veerkracht, een meer aanhoudend treveu naar ontwikkeling en vooruitgang ien veel sterker, zeker hoogst prijzenswaardig iergevoel, om ons op 't gebied van" kennis en yetenschap, van nijverheid en kunst boven an dere natiën te onderscheiden, onder de ken merkende karaktertrekken onzer landgenooten, niet te vergeefs werden gezocht. Met deze overtuiging is het niet alléén ge oorloofd, maar zelfs pligtmatig, de oorzaken op :e sporen, welke hebben bijgedragen tot dien achteruitgang der nazaten van denzelfden bodem Bn dezelfde luchtstreek, waarvan vroegere be woners zich door buitengewone geest- en lig - :haamskrachten onderscheidden, om zoo moge- ijk die middelen tot herstel aan te wenden, welke ervaring en wetenschap den nadenken den daartoe aanbieden. Het is hier de plaats niet tot een breedvoe- ig betoog dat stof voor boekdeelen konde opleveren en wij willen ons daarom slechts be palen tot de voeding van den menscb, en wel yoornamelyk tot die van den arbeidenden itand en den behoeftige. //Is 't voedsel in geenen stand goed," dus ichrijft onze wereldberoemde Hoogleeraar in de Scheikunde, Dr. Mulder, //dan moet het, al is iet nog zoo verscheiden, toch daarop uitloo- ien, dat het ligchaam er door benadeeld wordt, ■n dat nadeel moet spreken in hetgeen van het ligchaam afhankelijk is, dat is in den geest." //Een groote schedel geeft aan den geest eene 'uimere gelegenheid tot ontwikkeling, dan een 'ekrompene eene ruime borst helpt en onder- 'teunt zedelijke krachteene veerkrachtige maag vervrolijkt de gedachte //Is die afhankelijkheid dan groot, zoo is 't even groote zorg voor 't ligchaam te lebben, als voor den geest." Zeker niet ten onregte noemt Prof. M. onder Dit en de twee volgende opitelleu, voor eenigea tijd 'oor Mevr. de vred. Storm in de Delftiche Courant ge- 'lattit, nemen wij, op verzoek, over. Red. //de pestilentiën" van onzen tijd, 't misbruiken van sterken drank en van laauwe of warme dranken, waar de laatste door verslapping, de eerste door overprikkeling, de veêrkracht ver lammen, de ware physieke krachten uitputten en daardoor 't ligchaam ongeschikt maken om een krachtigen geest gelegenheid tot ontwik keling te geven. In vroegere tijden was de jeneverpest, die thans aan onze volkswelvaart knaagt, en oor zaak van 75 tot 85 pCt. der criminele misdaden is, in Nederland onbekend, en behoorde, in de plaats daarvan en van verslappende warme dran ken, het gebruik van krachtig, voedzaam bier, tot den meest geliefden door alle standen gebe- zigden drank, door rijk en arm, door aanzien lijke en behoeftige, door vorst en volk. Mocht de stad Delft zich weleer eene eerste plaats op 't gebied van vooruitgang en ontwik keling, van kunsten en wetenschappen, van bloeijende fabrieken en trafieken zien aangewe zen, zij onderscheidde zich niet minder reeds in de middeleeuwen, wegens het voortreffelijke bier, dat binnen hare muren werd gebrouwen. In een oude Engelsche Kronijk wordt daar van getuigd, dat één stoop Delftsch bier, dien men gaarne voor vier stoopen Engelsch zoude ruilen, neen voortreffelijke drank was." In een request aan Pilips van Bourgondië in 14)50, getuigde de magistraat van Delft, dat de stad voornamelijk aan hare bierbrouwerijen en nering, baar welvaart en bloei verschuldigd was, terwijl hij daarbij verklaarde, dat indien in het toenemend gebrek aan stroomend water niet werd voorzien, dit tot geheelen ondergang dier belangrijke bron van volkswelwaart en volks voeding zoude leiden. Volgens Junius moet destijds, ongeveer het derde deel der Delftsche bevolking van deze bierbrouwerijen bestaan hebben. Waarschijnlijk zal de Zeeuwsche stad Brou wershaven, ook aan dien tak van nijverheid haren naam ontleend hebben. De bierbrouwe rijen te Utrecht en naderhand te Amersfoort, bloeiden ten gevolge van 't aanzienlijk ver bruik zoo zeer, dat destijds allééu in de laatste stad 350 bierbrouwerijen gelijktijdig in vollen gang werkzaam waren. Tegenwoordig is het gebruik van krachtig, voedzaam en versterkend bier, nog de mee3t geliefde volksdrank der Duitschers. Deze werk zame, breedgebouwde en veerkrachtige naburen, die, terwijl men hier over gebrek aan bezigheid onder de mindere klasse hoort klagen, herwaarts overkomen om voor ons den zwaarsten arbeid, onder anderen het maaijen van 't hooi, te verrigten, en dan met een wel gevulden bui del ons land weder verlaten, om het door noes ten vlijt opgespaarde geld, op spaarzame wijze, bij gebrek aan arbeid in den winter, in eigen vaderland te gebruiken en daar op die wijze voor armen-bedeeling bewaard te blijven. Ten bewijze der groote gehechtheid van den Duitscher aan zijn geliefd voedzaam en krach tig bier, diene de opmerking van een geestig schrijver dezer dagen, die niet onaardig zeide: dat de éénige en zekere wijze om een Duit scher tot opstand te brengen, zou bestaan om zijn onmisbaar bier, voor hem even onontbeer lijk als brood, te belasten. Onze onsterfelijke Gijsbert Karei Graaf van Hogendorp, de man voor wien men na zijn dood een monument oprigtte, maar die tijdens zijn leven, maar al te dikwerf geheel alleen stond, zonder eenige ondersteuning, in de 2e kamer der Staten-Generaal en dau zijne ver beven en zijn tijd verre vooruit strevende voor stellen zag vallen, noemde met ten onregte eene belasting op het bier: eene belasting op de zede lijkheid." ACADEMIEN1EUWS. geb. te 's-Hage, na verdediging van een acade misch proefschrift getiteld//Bijdrage tot de geschiedenis der Oostersche quaestie." Leiden, 24 Juni. Bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren C. L. Bendorp, geb. te Weurt, en J. A. De Bas, geb. te's-Gravenhage, met Stellingen. Burgerlijke stand van Leyden van den 17den tot en met den 23sten Junij 1869: Bevallen: J. Van Benten, geb. Botermans, D. W. P. Oostveen, geb. Jansen, Z. J. Van der Heyden, geb. Kuyper, D. S. M. Zaalberg, geb. Hamet, D. J. E. De Bidder, geb. Wassenaar, Z. J. Van der Tuin, geb. Van der Kleyn, D. C. Waage, geb. Philippo, D. C. M. Brok, geb. Jehee, Z. C. Van Weenen, geb. Galjaard, Z. M. Boos, geb. Van Belle, D. J. D. Sparenberg, geb. Plan- jer, D. E. J. S. Van der Stap, geb. Van Gijsel, D. M. Kerpel, geb. De Bidder, D. J. M. Campfens, geb. Van Beek, D. A. J. Ouwerkerk, geb. Bakker, Z. W. M. B. Met selaar, geb. Van der Kuyp, D. W. M. G. Van Leeuwen, geb. De Man, Z. M. E. Spaan derman, geb. Dozy, Z. J. Aalbersberg, geb. Klok, D. M. E. Speet, geb. Van Dijk, D. S. Bazel, geb. Heymans, Z. Gehuwd: J. Harland jm. en A. Schuchbard jd. J. Botermans jm. en J. Oudshoorn jd. D. Van der Lelie jm. en M. Elaman jd. D. J. De Haas jm. en M. Leugering jd. A. Boekkooi jm. en F. M. De Vries jd. N Dool jm. en C. W. Van der Beyden jd. B. Kikkert wedr. en M. Schouten wed. Mr. C. Asser jm. en J. C. A. De Sturler jd. Overleden: S. Matters D. 18 d. M. S. Verhoog, geb. Tragoo, 61 j. J. Kros71j. J. Van Berkel Z. 12 d. J. M. Gulland, wed. A. F. B. Haan, 73 j. J. G. Van Oyen D. 9 m. M. Siebert, geb. Bussen, 54 j. A. M. Delfos 84 j, P. Bouwman 56 j. H. C. Van Vooren, geb. Nijssen, 53 j. W. v. d. Wilk Wr. 67 j. C. Euchs D. 13 m. S. Van Oosten, wed. W. J. Maas, 38 j. D. J. v. d. Mark Z. 1 m. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Zes naturalisatie-wetten en een paar weti- ontwerpen betreffende de grensscheiding van gemeenten zijn met algemeene stemmen aan genomen. Langdurige beraadslagingen zijn gevoerd over het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1 Juni 1861 (Stbl. n° 53), regelende den door tocht en het vervoer van lundverhuizers. Op eene vraag van den heer Van Voorthuy- zen, antwoordde de minister van binnenl. za ken dat de onderneming om het vervoer van landverhuizers te bevorderen, zijne volle sym pathie heeft en dat hij daarmede hooglijk ia ingenomen. Na verwerping van een ameudement van den heer De Brauw met 29 tegen 19 stemmen, strek kende om het onderzoek naar de huisvesting van landverhuizers in particuliere woningen niet te ver uit te strekken, is het wetsontwerp zelf, eenigermate door den heer Heemakerk Az. gewijzigd, met 51 stemmen tegen één (de heer Gefken) aangenomen. Utrecht, 23 Juni. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. Von Daehne van Varick, ERRATUM. In ons u°. van gisteren staat in de eerste kolom: //Wanneer ona land, na Zwitserland het eerste land zal zijn, waar men tot eene ufschaffing der octrooien overgaat". Men leze: //waar geen octrooien meer verleend wor den".

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3