BUITENLAND. tige bedrijven geene noodelooze belemmeringen in den weg gelegd worden of blijven. Behoudens verkregen rechten worden op de markten (passars) geene belastingen geheven. Eergisterennamiddag omstreeks halfeen kwa men te Amsterdam 2 Zigeuners met hunne vrouwen en kinderen; zij voeren twee beren aan kettingen en een ezel met zich en komen van Botterdam, voorgevende naar Engeland te willen vertrekken, doch blijkbaar met het doel om in deze stad te bedelen. De politie heeft echter, aangezien het rondloopen met wilde dieren bij de gemeente-verordening is verboden en zij geen ander middel van be staan konden opgeven, die ongenoode gasten naar de zijde van Duitschland, op liun daartoe te kennen gegeven verlangen, de stad doen verlaten. De ongewoon smerige en armoedige kleeding en het haveloos voorkomen dier vreemdelingen lokte eene aanzienlijke menigte nieuwsgierigen om hen heen, doch door gepaste maatregelen werd de orde niet verstoord. De gemeenteraad te Amsterdam heeft Woensdag na langdurige, nu en dan geani meerde debatten, met 21 tegen 15 stemmen zich vereenigd met het regeeringsplan betref fende het centraal-personenstation in het open havenfront aldaar, zooals het onlangs door de ingenieurs is gewijzigd. De senaat der Utrec h t s c h e hoogeschool heeft besloten het doctoraat in de wijsbegeerte en letteren honoris causa aan te bieden aan de heeren B. H. C. K. Van der Wijck, hoogleeraar te Groningen, en J. P. Sii te Amsterdam, beiden leden der Koninklijke Academie van Wetenschappen. De volgende bijzonderheden worden door de Gron. Courant medegedeeld, omtrent de wijze, waarop de commissaris des Konings der provincie Groningen door den koning van Pruisen te Emden is ontvangen //Vrijdag-morgen werd de koning van Pruisen bij zijne aankomst aan de woning van den heer consul Brons, het eerst door den commissaris begroet, op bijzonder verlangen des konings, die zich zeer gevoelig betoonde voor de hulde, vanwege Neerlands Koning aan Z. M. ge bracht. De commissaris des Konings vergezelde steeds den Pruisischen monarch en herhaaldelijk, zoo wel op de vaart op den Dollard als aan den eeredisch, door den magistraat der stad Emden, den koning aangeboden, liet Z. M. geene ge legenheid voorbijgaan, om in zijne gesprekken van zijne warme belangstelling voor Nederland te doen blijken en vooral verre van zich af te werpen de voornemens, die den koning wel eens zijn toegedicht, bedenkelijk voor de onafhan kelijkheid van Nederland. Voor het Huis van Oranje verklaarde de koning immer de leven digste sympathie te hebben gevoeld en te blij ven gevoelen en //niet minder voor de onkreuk bare zelfstandigheid van ons dierbaar vader land." Uit eene officieele opgave blijkt dat het aantal kiezers in dit district bedraagt 2703, waarvan jl. Dinsdag zijn opgekomen 2084. Aan den heer B. J. Polenaar, student in de letteren aan de hoogeschool alhier, is door de letterkundige faculteit te Groningen de gouden medaille toegewezen voor zijne beantwoording der academische prijsvraag over de //Hellenica" van Xenophon. Heden is bij het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, kamer van strafzaken, onder voor zitterschap van den raadsheer Jhr. Mr. F. W. A. Beelaarts van Blokland (bij voortdurende ongesteldheid van den president Mr. J. A. Phi- lipse) een aanvang gemaakt met de behandeling van het vijfde en laatste rechtsgeding betrek kelijk de ongeregeldheden te Botterdam, en wel van do zaak van Jacob De Vletter, die be schuldigd wordt van: //het door redenen in openbare plaatsen gevoerd en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspannigheid, die daarop is gepleegd door meer dan 20 gewa pende personen; en medeplichtigheid van de misdaad van aantasting, gewelddadigen en fei telijken wederstand jegens bedienende beamb ten handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag gepleegd door meer dan 20 gewapende personen, dooi de ingezetenen tot het begaan van die misdaad door beloften te hebbea uitgelokt en opgeruid door aanspraken in het openbaar ten aanhoore van eene verzameling van personen gehouden". De functiën van het O. M. worden ook in deze zaak door den advocaat-generaal Mr. W. Terp stra waargenomen. Als verdediger is aan den besch. toegevoegd Mr. J. J. Bergsma. Er zijn 94 getuigen door het O. M., en 13 a décharge gedagvaard. De uitgevers van het Botterdamsch Weekblad, waarvan de le tot uit0. Sept. 1867 redacteur was, werden het eerst gehoord. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is, met ingang van 1 Juli 1869, bevorderd tot opzichter van den waterstaat der 3de klasse A. Hollestelle, thans opzichter der 4de klasse. Bij gelijke beschikking is na voorafgaand ver gelijkend examen, met ingang van denzelfden datum, benoemd tot opzichter van den water staat der 4de klasse C. Clausing, te Alkmaar, Z. M. heeft aan L. Erankefort te Box meer, en H. Akkerboom te Nieuwkoop, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis //Yidei et Yirtutie", hun door den paus geschonken. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Sappemeer herbenoemd T. Yenema Az., secr. dier gem.; J. L. Graaf, adj.-komm. bij het hospitaal der marine te Willemsoord, eervol uit 's rijks dienst ontslagen, onder toekenning van zoodanig pen sioen als waarop hij volgens de wettelijke be palingen zal bevonden worden aanspraak te hebben. Z. M. heeft aan den maj. H. J. B. Beijen, van het 3de reg. vesting-art., vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Karei III, hem door het voorloopig gouvernement van Spanje geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 54°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 50°. Donderdag 's morgens te 5 uren 51°, te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 62°. Oostenrijk. Yolgens de //Presse" wordt in goed onderrichte kringen als een stellig feit ver zekerd, dat de Fransche regeering met ver nieuwden ijver werkt aan het herstel der Sep- tember-conventie met afdoende waarborgen van de Italiaansche regeering tot beveiliging van het pauselijk grondgebied. De //Wiener Ztg." is van bevoegde zijde verzocht mede te deelen, dat de door eenige binnen- en buitenlandsche bladen openbaar ge maakte berichten omtrent een beweerden ongun- stigen toestand der financiën van Hongarije, kwaadwillige verzinsels zijn. Het finantieel be stuur van Hongarije hoopt ook de uitgaven van het loopende jaar, evenals die van 1867 en 1868, te kunnen dekken. De //Presse" zegt vernomen te hebben, dat bij de stukken, die binnenkort in het roode boek zullen worden medegedeeld, ook zullen worden opgenomen de correspondentiën- met den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant te Bome, waaronder zich bevindt eene nota, waaruit blijkt dat het Weener kabinet besloten heeft tegenover het oecumenisch concilie eene afwachtende houding aan te nemen, omdat het niet is vooruit te zien hoever het concilie za! gaan. Frankrijk. De //Great-Eastern" was Dins dag-middag te 12 uren op 48.30° breedte en 8.55° lengte, op een afstand van 174 mijlen van Brest. De telegraphische communicatie met het schip is in de beste orde. Italië. In de kamer van afgevaardigden heb ben hevige tooneelen plaats gehad, naar aan leiding van den moordaanslag op den afgevaai digde Lobbia. Allerlei beschuldigingen werden indirect der regeering naar het hoofd gewor pen. De afgevaardigde Micelli constateerde, dat de heer Lobbia reeds drie of vier dagen voor den moordaanslag op de hielen gevolgd werd door politie-agenten. Hoe kwam het nu, vroeg hij, dat zij niet toeschoten, toen Lobbia aan gevallen werd Tegen deze insinuaties protesteerden de minis ters Menabrea en Ferraris met verontwaardi ging, en zij verklaarden dat de regeering al het mogelijke zoude doen om den dader of de da ders der misdaad op te sporen. De kamer bleet evenwel onder de pijnlijkste indrukken. Eene geregelde discussie over de aan de orde gestelde onderwerpen was onmogelijk. De tooneelen, die men bijgewoond had, de insinuaties, waarvan men getuige was geweest, lieten herinneringen achter, die geen verder debat toelieten. En de uitwerking er van was zelfs van dien aard, dat de regeering onder de bestaande omstandighe den niets beter meende te kunnen doen, dan de zitting zoo spoedig mogelijk te prorogeeren Maar niet alleen in de Kamer was de opge wondenheid wegens den moordaanslag groot, ook te Milaan is eene beweging ontstaan, zoodra de verraderlijke aanslag bekend was geworden. Eene menigte personen wilde volstrekt de haüd der regeeringspartij in de misdaad zien, en be gaf zich naar de bureaux van het dagblad //Per- severanza", waar onder den kreet //leve Lobbia de glazen ingeworpen werden. Op die wijze meende men wraak te nemen, daar de afgevaar digde Bonghi, hoofdredacteur van genoemd blad, tot de gouvernementeele partij behoort. Den volgenden ochtend werd de vPerseveranza" niet uitgegeven. In boeverre de onlusten, die daarna te Milaan en in eenige andere steden plaats hadden, hare aanleiding vonden in den moordaanslag op Lobbia, is nog niet voldoende gebleken. Ook te Genua hebben onderscheidene ar- restatiën plaats gehad. Kerkelijke staat. Het bericht dat de heer De Banneville aan den paus openingen heeft gedaan betreffende het Concilie, is onjuist. GeeD der mogendheden heeft eenig gevoelen met be trekking tot het Concilie te kennen gegeven. Busland. De heer Katalsi is benoemd tot gezant van Busland te Washington en belast met eene gelukwensching van den keizer aan generaal Grant, wegens zijne benoeming tot het presidentschap. De keizer en de keizerin zijn gisteren naar Moskou op reis gegaan. Portugal. De Portugeesebe regeering heeft aan het langdurig geschil met de Engelsche maatschappij, welke het aanleggen en exploi- teeren eener spoorweglinie in het zuiden des lands had ondernomen, een einde gemaakt door de concessie vervallen te verklaren en de aan gelegde werken tot zich te nemen. Zij heeft echter aan de spoorwegmaatschappij eene ver goeding verleend, welke, baars inziens, in bil lijke verhouding tot de waarde der aangelegde werken stond. Deze vergoeding is door de Por- tugeesche kamer van afgevaardigden bewilligd De regeering heeft laatstelijk in de voorgedra gen staatsbegrootingen voor het dienstjaar 1869- 1870 groote wijzigingen, meerendeels bet gevolg

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2