i\°. 2873. An- Donderdag A0. 1869. t 24 Juni. BINNENLAND. iheij "rf*- ei?!!?' V. Jk; LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandeno.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Uitslag der Herstemmingen. Leiden. Uitgebracht 2084 stemmen. Her kozen P. H. baron Taets van Amerongen met 1230. Mr. H. A. Neeb verkreeg 835 stemmen. Haarlemmermeer. Gekozen Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg met 615 stem men. Mr. J. J. W. Van den Biesen verkreeg 487 stemmen. Zuidhorn. Herkozen Mr. N. Olivier met 363 stemmen. H. W. Wierda verkreeg 304 stemmen. Roermond. Uitgebracht 1779 stemmen. Gekozen W. H. Pyls met 1001. Mr. J. H. Arnoldts verkreeg 778 stemmen. Gouda. Uitgebracht 2634 stemmen. Herko zen Jhr. Mr. W. M. De Brauw met 1597. Dr. J. Bosscha Jr. verkreeg 1037 stemmen. LEIDEN, 23 Juni. De afschaffing der octrooi-wet, gisteren in de Tweede Kamer met groote meerderheid van stemmen aangenomen, is wel een bewijs van den geest, die de Kamer bezielt, om te breken met verouderde wetten, die wellicht in haren tijd nuttig, in onzen tijd slechts dienen om de algemeene ontwikkeling te belemmeren. Het verleenen van octrooien behoort tot die maatregelen, die thans in plaats van de industrie voort te helpen en het doen van uitvindingen te bevorderen, slechts dienen om enkelen, die dikwijls niet de uitvinders zijn, een monopolie te geven ten koste van het groote publiek. Bijna algemeen werd het erkend in de zitting van gisteren, dat het doel, hetwelk de voorstan ders der octrooien verlangeD, niet te.bereiken was, en dat geene wet den waarborg kan geven, dat hij die octrooi aanvraagt, er ook recht op heeft. In geen land is er een wet op de octrooien, die aan het doel beantwoordt. "Wij mogen ons gelukkig rekenen, wanneer ons land, na Zwitserland, het eerste land is, dat tot een afschaffing der octrooien overgaat een voorbeeld dat zonder twijfel spoedig in andere landen zal gevolgd worden! De staten der provinciën zullen dit jaar hunne zomervergadering aanvangen op Dinsdag 6 Juli aanstaande. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende vragen ter beantwoording aan Ged. Staten der provincie gezonden: 1°. in hoe ver is, wat elke gemeente uwer provincie be treft, reeds voldaan aan de bepaling, dat zij ten minste éene algemeene begraafplaats, onder het beheer van het gemeentebestuur staande, moet hebben, hetzij voor zich alleen, hetzij met eene andere gemeente of andere gemeenten ge meenschappelijk 2°. in hoe ver zijn de bestaande begraafplaatsen, zoowel bijzondere als algemeene, in iedere gemeente op den in art. 45 bepaalden afstand van de bebouwde kom der gemeente verwijderd; 3°. zijn er begraafplaatsen, die, in strijd met het slot van art. 16 der wet, toe gangen of ingangen naar een graf of grafkelder in eene kerk of ander gesloten gebouw hebben 4°. hebben de algemeene begraafplaatsen de bij art. 17 der wet bevolen uitgestrektheid, waarbij in acht te nemen zal zijn, dat de graven op den in art. 22 voorgeschreven afstand van elkander verwijderd behooren te zijn, en dat daarbij niet in aanmerking kan komen de voor eigene graven afgezonderde ruimte, maar daartegenover ook niet gelet be hoeft te worden op het getal lijken, 't welk jaarlijks in eigene graven begraven wordt; 5°. in hoever zijn de begraafplaatsen, overeenkom stig art. 18 der wet, afgesloten, en 6°. welke begraafplaatsen, niet op den in art. 45 bepaal den afstand van de bebouwde kom der gemeente gelegen, worden na ingewonnen advies van den geneeskundigen inspecteur, door u als schadelijk voor de volksgezondheid beschouwd." De regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot regeling der geldelijke gevolgen van de nieuwe organisatie bij de directe belastingen, waaruit blijkt dat de voorgestelde indeeling, voor zooveel de kosten van den algemeenen dienst, de directiën en de controlen betreft, nog ruim f 7000 minder bedraagt dan de indeeling door 's ministers voorganger in het leven geroepen. Bij dit wetsontwerp is tot inlichting der Ka mers en met machtiging des Konings het rap port overgelegd, waarbij de besluiten aan Z. M. worden voorgedragen. De Commissaris des Konings in Gro ningen, graaf Yan Heyden Reinestein, is te Emden door Z. M. den koning van Pruisen zeer minzaam ontvangen en benoemd tot kom- mandeur van de Kroonorde 1ste klasse met de Ster. Men verneemt dat in de maand Juli a. s. door eenige dames der aanzienlijkste familiën te 's-Gravenhage, in vereeniging met vele dames van de leden van het corps diplomatique, een fancy-fair zal gehouden worden op de goe deren van wijlen de koningin-moeder, ten be hoeve van het fonds voor de nagelaten betrek kingen van verongelukte visschers te Scheve- ningen. Door den burgemeester van Delft is in de laatste vergadering van den gemeenteraad medegedeeld, dat hij in de volgende vergade ring een voorstel zou ter tafel brengen tot dem ping van het Oude Delft. Te Haarlem is Maandag onder hetprae- sidium van den heer J. H. Krelage gehouden de 23ste algemeene vergadering der Algemeene Yereeniging voor Bloembollencultuur, onder be scherming van Z M. den Koning, aldaar ge vestigd. In die vergadering is o. a. besloten tot het houden eener tentoonstelling van bloeiende bolgewassen enz. in Februari of Maart 1870, den juisten tijd nader te bepalen, op dezelfde wijze als in Februari 1869 heeft plaats gehad. Als nieuwe vragen werden in het programma opgenomenverzamelingen hyacinten op eene steng, zooals op de tentoonstellingen in Enge land in den regel verlangd worden; hyacinten bij getallen van dezelfde soort in platte potten spiraea japonica, enz. Het uitvoerig programma zal eerlang worden uitgegeven. Voorts is beslo ten, dat, evenals in vorige jaren, van half Juli tot half October, des Maandags-voormiddags, van tien tot twaalf uren, op de groote zaal van den Stads-Doelen, eene bloembollen-beurs zal worden gehouden, welke alleen door de leden der Yereeniging mag worden bezocht. Als leden van het bestuur zijn herkozen de heerenG. Yan Waveren, Joh. Preijde Jacz. en C. G. Voor helm Schneevoogt. Eergisterenavond is aan de Weesperzijde te Amsterdam eenig vuurwerk ontploft, ten huize van den heer v. d. Burgb, waarbij diens zoon lichtelijk is gekwetst. De baringjagers, die in de eerste helft der volgende maand te Ylaardingen binnen worden gewacht, zijn allen in zee. Zij zijn dit jaar zes in getal; 68 schepen nemen deel aan de jagerij, waaronder 44 van Ylaardingen. Ver der nemen er aan deel 3 schepen uit Middel- harnis, 1 uit Dordrecht, 7 uit Scheveningen, 1 uit Katwijk a/z., 7 uit Enkhuizen, 3 uit de Rijp en 2 uit Amsterdam. Men schrijft uit Drenthe aan^ het //Va derland" //De opheffing van het weezengesticht jn de kolonie Yeenhuizen, onlangs bij geruchte gemeld, schijnt inderdaad plaats te zullen heb ben. De weezen, wellicht om of bij de twee honderd, zullen hoogstwaarschijnlijk naar de respectieve gemeenten, uit welke zij herkomstig zijn, worden teruggezonden. Welke bestemming aan het gebouw, waarin die weezen waren gehuisvest, wordt toegedacht* is nog onbekend. Er is gezegd dat het tot een centraal hospitaal zou worden ingericht, maar daartegen bestaan, naar men verzekert, nog al bezwaren. De tegenwoordige minister van binnenland sche zaken maakt den toestand en de toekomst der koloniën tot een onderwerp van ernstig onderzoek. In hoeverre eene verplaatsing der bevolking van de Ommerschans naar Yeenhui zen thans nog der overweging waardig wordt gekeurd, weten wij niet." Kribben bijten en lucht zuigen behooren niet tot de //verborgen" gebreken van een paard. Het vorige jaar kocht iemand een paard op de Beusichemsche paardenmarkt: later ontdekte hij, dat het paard een kribbenbijter en een luchtzuiger was: bij meende, dat dit verborgen gebreken waren, die den verkooper tijdens den verkoop wel bekend moesten zijn geweestdit laatste vooral ook daarom, omdat, als het paard op de markt, zooals gewoonlijk, aan de lijn had gestaan, iedereen lichtelijk het gebrek had kunnen zien, terwijl hier de verkooper het niet aan de lijn had gezet. Dientengevolge stelde hij bij de rechtbank te Arnhem eene vordering in tot vernietiging van den verkoop met vergoeding van kosten, enz. De rechtbank benoemde drie des kundigen die verklaarden dat het paard de genoemde gebreken had, en dat dit verborgen gebreken waren, daar toch, dat men ze wel kon ontdek ken, als het paard aan de lijn stond, of als men de bovenste rij tanden bekeek; dat het

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1