Klassieken", en van //de oorlogen van hertog Al breekt van Beieren met de Friezen in de laatste jaren der XIYde eeuw", en, namens Mr. H. E. Moitzer, een exemplaar van de 2de afl. van de //Bibliotheek van Middeleeuwsche Letterkunde." De heer Leemans deed ten slotte mededee- ling van hetgeen bij de commissie voor de over blijfselen der oude vaderlandsche kunst enz. is ingekomen. Maandag-avond werd te Amsterdam, in eene buitengewone vergadering van Amsterdams 1ste departement der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen, een waarlijk zeldzaam feest ge vierd; het betrof de uitreiking der gouden medaille aan den geachten onderwijzer R. Bell, voor vervulden 50jarigen schooldienst als hoofd onderwijzer aan de openbare armenscholen. De voorzitter, de heer P. Van Limmik, schetste in eene kernachtige toe&praak 's mans verdien sten op het gebied vau onderwijs. In 1793 geboren uit onbemiddelde ouders, zoo sprak (ie voorziiter, vormde hij door studie als jongeling zich zei ven, zoodat op jeugdigen leeftijd hem als hoofdonderwijzer eene stadsschool werd toe vertrouwd. Zijne verdiensten op het gebied der letterkunde w6rden mede naar waarde herdacht. Eene talrijke schaar van aanzienlijke geleerde mannen, oprechte vereerders van den waardi- gen Bell, waren tegenwoordig om getuige te zijn van deze feestviering, vooral bij het ont vangen uit handen van den voorzitter van het gouden eeremetaal; waarop door den jubilaris in gevoelvolle woorden werd geantwoord. Alle aanwezigen, waaronder ook vele onderwijzers, deelden gewis in zijne feestvreugde. H Tot commissarissen der Nederlandsche re geering bij de wereldtentoonstelling van tuin bouw, in September 1869 te Hamburg te hou den, zijn benoemd de heerenJ. H. Krelage, voorzitter der algemeene vereeniging van bloem- bolleu-culiuur, te Haarlem, en H. Witte, kor- tulanus aan 's Rijks Academie tuin alhier. Tot leden der subcommissie in Nederland zijn benoemd de heeren: J. H. Boeke, te Gro ningen W. R. Boer, te DoetinchemF. W. van Eeden, te Haarlem Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, te Rotterdam; C. Glijm, te Utrecht; J. C. Groenewegen, te Amsterdam; J. Hooft- man Pzn., te Boskoop; A. v. Lennep, te Am sterdam C. A. Ludewig, te Maastrichten Dr. L. Mulder, te Arnhem. Van de 9 candidaten ter bekoming van eene akte voor Nederlandsche taal en letterkunde werden er 4 toegelaten, onder welke de heer R. Dijkstra, van hier; en van de 7 candidaten voor Fransche taal en letterkunde slaagde er slechts éen, n. 1. de heer N. L. Verlint, van hier. In 't geheel zoo schrijft het Vaderland over den afloop der examens voor bet middelbaar onderwijs waren van de 113 examens slechts 45 voldoendehet getal van hen, die werden afgewezen of zich vóór het einde van het examen vrijwillig terugtrokken, bedroeg 68. Laat men de examens in gymnastiek er buiten, dan wer den van de 91 geëxamineerden slechts 32 toe gelaten, waaronder nog 11 voor boekhouden. De uitkomst is bepaald zeer ongunstig te noe men. Zij, die bij de in 't openbaar gehouden examens zijn tegenwoordig geweest, zullen zich over dien uitslag niet verwonderende onvol doende kennis en vooral de geringe ontwikke ling van zeer vele candidaten trok bijzonder de aandacht. Het is te hopen, dat de billijke ge strengheid der commissie in 't vervolg de can didaten zal terughouden om zich zonder de noo- dige kennis of voorbereiding voor het examen aan te melden. Het is een treurig verschijnsel, dat men er tegenwoordig zoo weinig omschijnt te geven op een examen afgewezen te worden." Laatstleden Zaterdag, den 12den Juni, des na middags te 4 uren, is in het water aan den Ouden Singel gevallen een aan genoemden Sin gel wonend kind, genaamd Cornelis Van der Drift, oud 2% jaar; het knaapje was reeds zinkende, doch werd gered door den dapperen Gijsbertus Van der Sluis, wonende aan den Zuidsingel alhierwelke op 38jarigen leeftijd is en reeds 21 personen uit het water heeft gered, waarvoor hij iu 1854 de bronzen me daille te Haarlem en in 1868 de zilveren me daille alhier, van de Maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" ontving. Een der weinige ooggetuigen deelde dit ons heden mede. De gemeenteraad van 's-Hage heeft met 25 tegen 2 stemmen het voorstel van burg. en weth. aangenomen om zich noch voor noch te gen het wetsontwerp van Mr. Van Kuvk te verklaren, nadat een voorstel van den heer Charro, om zich bij een adres tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek om het niet aan te nemen, met 21 tegen 6 stemmen was verworpen. Uit Aarlanderveen wordt ons dd. 15 Juni geschreven: In de raadsvergadering van heden werd besloten de kermis op den ge wonen tijd te doen plaats hebben, waardoor het ingediend verzoek om haar te laten verval len werd afgestemd. Vele ingezetenen juichen dit besluit toe, daar het al of niet plaats heb ben der kermis voor hun bestaan van groot belang is. Bij de stemopneming te Eindhoven heeft zich het volgende tot heden ongehoorde incident voorgedaan: De gemeente Bakel had vroeger een eigen stembureau en busbij de laatste indeeling der onderkiesdistricten is Ba kel gevoegd bij Deurne. In plaats van aldaar te stemmen en gewis nog onbekend met de laatste verandering, had Bakel een eigen stem bureau geformeerd en deed des auderendaags de behoorlijk gezegelde bus ter openiug te Eind hoven geworden. Het hoofd-bureau aldaar ech ter, in kennis zijnde met de laatste verdeeling, vond Bakel als bij Deurne te huis behoorende, aangegeven, en hieruit besluitende, dat de Ba- kelsche stemming ongeldig was, heeft zij de bus eenvoudig geweigerd en ongeopend terugge zonden. Gelukkig was die niet-aanneming op de benoeming van geen invloed. Te Eindhoven is in eene vergadering van bijna al de meer verlichte en meest be schaafde ingezetenen van die en eene naburige gemeente besloten, naast de bestaande, geheel onder clericalen invloed geredigeerd wordende courant, een weekblad, dat de liberale begin selen zal voorstaan, op te richten. Het zal ver schijnen met 1° Juli a. s. De noodige fondsen waren dadelijk bijeengebracht. Men ziet, voegt de berichtgever hierbij, dat men hier niet ten achter blijft, om partij te trekken van een maatregel, die den minister Van Bosse steeds tot eere zal strekken. Uit Hoenderloo wordt geschrevenDe omgeving maakt hier thans eeu pijnlijken in druk op ieder aanschouwer. De rupsen hebben de boornen niet alleen ontbladerd, maar zij ver nielen ook het jonge hout. Op sommige plaat sen ziet men, zoover het gezicht reikt, geen enkel blaadje aan boom of struik. Bij duizenden ziet men de rupsen aan de boomen. De bewo ners der huizen in het houtgewas gelegen, heb ben behalve de schade nog grooter last er van. De rupsen kruipen in zulk eene menigte tegeu de huizen op, dat men door vele ruiten letterlijk niet zien kan. Bij hoopen veegt men ze van deuren, vensters en muren, 't Is een ware plaag voor Hoenderloo. Gelukkig laten de rupsen de veldvruchten tot nog toe vrij. Maar hoe het gaan zal als het laatste blaadje verslonden is? Wij hopen dat zij dan zullen uitsterven. De rogge staat uitmuntend; de aardappelen en boekweit doen zich zeer goed voor en de spur rie, in den zomer ons voornaamste veevoeder, laat niets te wenschen over. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft heden Schieveen, De Haan, Benning, Campbell en Bennings vrijgesprokenDe Heer en Reub veroordeeld tot zeven jaren tuchthuis straf, en Bunk tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van f 50. Ten gevolge van de ongesteldheid van den beer Mr. J. A. Pbilipse, is de behandeling der zaak van Jacob De Vletter uitgesteld tot Don derdag 24 dezer. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Oirschot A. R. Tret; bij het korps gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands- weerbaarheid te Rotterdam, tot offic. van gez. 2de kl. C. H. Eshuys; tot dir. van een der rijkstel. den tel. 3de kl. W. Geerkein hunnen rang overgeplaatst bij liet reg. gren. en jag. de kapit. H. F. K. Van Overveldt, van het 7de, en A. H. Schade van Westrum, van het 4de reg. inf.; bij het pers. van den veter, dienst der landmacht in Ned. Indië tot adj.-paardenarts J. H. Sorber, te Weespercarspel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 62', Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 50°. Woensdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 51°, 's namiddags te 12 uren 56°, N. W., te 4 uren 52°. BUITENLAND. Duitscüland. Een van de Berlijnsche cor respondenten der //Köln. Zeitung" meldt, dat graaf Perponcher, Pruisisch gezant te 's-Gra- venhage, die thans met verlof op reis is gegaan, door Z. M. den Koning der Nederlanden be giftigd is met hot grootkruis der ordo van Eikenkroon, en voegt hierbij//In de diplo matieke kringen alhier wil men het zal spoe dig blijken in hoever dit juist is uit deze onderscheiding afleiden, dat de graaf niet naar zijn post zal terugkeeren, maar eene andere be trekking zal verkrijgen." Frankrijk. Het //Journal Qfficiel" zegt bet volgende aangaande de door den Engelschman Baker voorgenomen expeditie naar den Boven Nijl,: //Bakers doel is den Witten Nijl vat Opper-Egypte tot het meer Albert N'yenza op te varen en alzoo het onderzoek, hetwelk hi; op zijne eerste reis begonnen, maar niet voltooi' had, te volbrengen. Buitendien wil hij, zoo mo gelijk, een einde maken aan den sluikhandel ic slaven, welke die landstreken bezoedelt en teis tert; en ten einde hem hiertoe in staat te stel len, geeft de Egyptische regeering hem beschik king over een gewapende eskorte, die voor eet klein leger kan doorgaan, alsmede over hulp middelen van allerlei aard. Het is eene weten schappelijke onderneming, gepaard aan eene zee ding in het belang van de zaak der beschaving er bestaat dus eene dubbele reden om haaree: goeden uitslag toe te wenschen." Engeland. De Dublinsche correspondent de Londensche //Times" zegt in een brief van 1 dezer: //De opgewondenheid der Protestantsck bevolking van het noorden des eilands begiui zich aan den dag te leggen op eene wijze, welk eenige moeite zou kunnen berokkenen aan de genen, die met de instandhouding van de opeD bare orde ziju belast. Bij de nadering der Juk dagen, waarop het aandenken van Ierlands ver overing door Willem III van Oranje jaarlijks wordt gevierd, zullen de scharen Protestanten in grooter aantal voor den dag komen; maar zij zijn zelden zoo vroeg in het jaar gezien ah thans. Te Ballyshannon is een gezelschap Pro testanten, hetwelk van de Oranje-meeting Londonderry terugkwam, door het Roomscbe

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2