OFFICIEELE BERICHTEN. I ADVERTENTIEN. ial aan de overige 50 procent ontbrak. Sommige leden wenschten dat geene rehabilitatie, althans tonder accóord, zou kunnen geschieden zoolang niet het volle bedrag der schuldvordering is betaald. Een ander amendement strekte om bet oorspronkelijk voorstel te behouden, maar in plaats van 5 jaar te lezen 3 jaar; het eerste is verworpen, het tweede aangenomen. Spanje. De //Impartial" meent te weten, dat Montpensier te San-Lucar is aangekomen. Italië. De kamer van afgevaardigden heeft bet plan der parlementaire commissie goedge keurd, om eene commissie te benoemen tot het ostellen eener enquête betreffende de tabaks regie. De president der kamer zal die commissie benoemen. Rusland. De oprichting van de internatio nale handelsbank is erkend. Haar kapitaal is 5 millioen, verdeeld in actiën van 250 roebels. De stichters der bank zijn bankiers te St.-Pe- tersburg, Odessa, Taganrog, Warschau, Ham burg, Amsterdam, Erankfort, Parijs en Londen. Al de actiën zijn onder de stichters verdeeld. Amerika. Per transatlantischen telegraafka- )el is uit Niéuw-Schotland de tijding ontvan gen, dat de wetgevende macht het koloniaal ;ouvernement gemachtigd heeft, om tegen de [vettigheid der federatieve vereeniging met Ca nada bij de rechterlijke macht in Engeland in looger beroep te komen. De te Washington aanwezige agent der pstandelingeu op Cuba heeft nieuwe stappen edaan, om aan de insurgenten de rechten van orlogvoerende partij te verzekeren. SIJD I RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank Leiden van Maandag 14 Juni 1869, zijn [eroordeeld J. De V. te Katwijk-aan-Zee, wegens dief- 'al, tot eene gev. van 14 d. L. De B. te vet! Leiden, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 6 m. J. L. té Leiden, wegens rebellie en jjigewelddadig verzet tegen een bedienend beambte, m€L; tut eone cell. gev. van 3 m. L. v. d. E. te ftijpwetering, wegens mishandeling en hoon, tot mo cell. gev. van 9 ra., twee geldb. ieder van of voor iedere boete 1 d. cell. gev. en eene ldb. van f 3 of subsid. gev. van 1 d. tanJ bu| we-: vau ure: irde 3 I ma! ré Oi ni aai d« V6! UER-IJH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS LEYDEN berinneren den ingezetenen izer gemeente hunne verpligting, tot het ion der her-ijken van al de bereids te voren ge- ;te lengte- en inhoudsmaten en gewigten, bene- ins de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- orende 8trijkels. En worden zij ten dien einde geroepen ter bezorging der gemelde maten gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, In het lokaal van den IJk, op de Breéstraat, het Stadhuiszullende daartoe, tegen da- 'lijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk III, van den 12 tot den 16 Junij, ken dage van des morgens 9 tot des namid- |g8 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang- hbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende '69 voor den ijk der maten en gewigten ld is de letter A, Letden, 27 Mei 1869. >org W0l| BURGEMEESTER en WETHOUDERS 'N LEYDEN, Gezien art. 12, le alin., der Verordening van Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, alin., der Verordeniug van gelijke dagteeke- (Gemeenteblad n°. 25); ravi'l^oei* te weten, dat tot het laten fnschrfj- tgefj*®" van nieuwe leerlingen voordeopco- bare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gëlègénheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt-, voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breéstraattegenover het Stad huis'; voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breéstraat, naast de Waal- sche kerk en wel van den 7den tot en met den 19den Junij e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des vóormiddags van half negen tot negen uren, en op Woendag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. Letden, 5 Junij 1869. Eerste huwelijks-afkondiging te Leyden, van den 13den Junij 1869 Mr. O. Asser jm. 26 j. en J. C. A. de Stur- ler jd. 28 j. R. Kikkert wedr. 44 j. en M. Schouten wed. 41 j. -- N. Dool jm. 28 j. en C. W. Van der Reijden jd. 23 j. J. Boter- man8 jm. 25 j. en J. Oudshoorn jd. 34 j. W. Welling jm.-20 j. en A. Goedraad jd. 23 j. D. J. De Haas jm. 24 j. en M. Leugering jd. 20 j. D. Van der Lelie jm. 23 j. en M. Flaman jd. 23 j. M. J. Bleckman jm. 30 j. en A. Schaap jd. 33 j. A. Boekkooi jm. 28 j. en F. M. de Vries jd. 24 j. J. M. Schootman jm. 21 j. en M. J. Koek jd. 20 j. VERBETERING: In de opgave der gehuw den, voorkomende in ons nummer van Vrijdag 11 Juni, moet staan: P. Massaar jm. en C. Cor- nelisse wed. J. J. Zindel jm. en M. Ver hoeven, wett. gesch. GEMENGDE BERICHTEN. Men verneemt door bijzondere brieven, dat de toestand in Hanover van dag tot dag slechter wordt. Talrijke jongelingen, ten einde de conscriptie te voorkomen, vertrekken naar Amerika en zweren slechts naar hun land te zullen terugkeeren, wanneer het van de tegenwoordigheid der vreemdelingen zal bevrijd zijn. Men heeft werklieden uit Berlijn doen komen om aan de versterkingen van Staden te arbei den. Er hebben tusschen hen en de inwoners der stad zulke talrijke en gewelddadige botsin gen plaats gehad, dat die werklieden geweigerd hebben te blijven en dat zij naar Pruisen zijn teruggekeerd. In weerwil van de dringendheid der werken, zijn deze geschorst en men weet niet wan neer zij zullen hervat worden. Er wordt in Berlijn veel over dit toeval gesproken, hetwelk des te ernstiger is, daar men hoegenaamd geen middel kent om over den haat der Hanovera- nen te zegepralen. Door Rayet is medegedeeld, dat het kli maat der landengte van Suez eene aanmerke lijke verandering had ondergaan, sinds het water in het meer van Timsah was uitgestort. De vorming van twee uitgestrekte waterbassins op eene plaats, alwaar vóór eenige jaren slechts water kwam door de overatrooming van den Nijl, heeft aldaar regenbuien doen ontstaan, vroeger ongekend. Rayet maakt zelfs melding van een mist, die had kunnen wedijveren met dio van Parijs of Londen. Ten gevolge dezer mededeeling heeft Prof. Buijs Ballot te Utrecht aan de Académie des Sciences te Parijs de resul taten van onderzoekingen gezonden, die reeds van voor eenigen tijd dagteekenen en waarbij bewezen wordt, dat de uitdroging van het Haarlemmermeer verandering heeft gebracht in het klimaat van het land. Uit een tal van waar nemingen is gebleken, dat sinds deze uitdro ging de gemiddelde temperatuur zomers een halven graad is gestegen, 's winters een hal ven graad is gedaald. Ook de hoeveelheid gevallen regen bad aanmerkelijke wijziging ondergaan. Over het gebruik der zonnewarmte voor in- dustrieele doeleinden heeft Mouchot onlangs het een en ander aan de Parijsche academie van wetenschappen medegedeeld. Volgens waar nemingen is het licht mogelijk om meer dan 3/5 van de zonnewarmte, die op de aarde neder- komt, te verzamelen. Volgens Pouillet ontvangt in Parijs 1 vierk. meter oppervlakte, die aan de loodrechte werking der zonnestralen bloot gesteld is, gemiddeld, zonder de jaargetijden in acht te nemen, 10 caloriëq of warmtereenbeden per minuut, dat is eene hoeveelheid warmte, waardoor in éen minuut 1 liter water van het vriespunt tot het kookpunt kan verwarmd wor den, overeenkomende met den theoretisohen ar beid van 1 paardenkracht. Onder dezelfde om standigheden zou eene aan de zon blootgestelde oppervlakte van 1 arc in 10 uren eene hoe veelheid warmte ontvangen, overeenkomende met de hoeveelheid warmte, verkregen door ver branding van 120 kilo gewone steenkolen. In tropische gewesten is de door de zon geleverde hoeveelheid warmte natuurlijk veel grooter. Nadat Mouchot bevonden had, dat een met zilver over trokken reflector van 1 meter oppervlakte vol doende was, om in 10 minuten een liter water van gewone temperatuur te verdampen, of 17 liters stoom in de minuut te produceeren, stelde hij eene kleine stoommachine samen, berustende op de toepassing der zonnewarmte, welke machine in Juni 1866 in werking kwam. Tevens heeft Mou chot een eenvoudigen toestel vervaardigd, waar dóór hij met de opgezameldo zomerwarmte al cohol distilleeren, zwavel smelten, vleesch ko ken en brood bakken kan. Uit deze verkregen resultaten mag men het besluit opmaken, dat het niet onmogelijk is, om, ook in het groot, de zonnewarmte dienstbaar te maken aan in- dustrieele doeleinden. (iYed. Ind.) Heden werden wij wederom door een zware ramp getroffen. Onze dierbare Yader, de Heer JOHANNES HOLTZ, werd heden morgen te acht uren in den ouderdom van bijna zeven en zestig jaren door een slijmberoerte van ons weg genomen. "Wat wij in hem verliezen zullen al len, die den dierbaren Overledene gekend heb ben, beseffen. Wij hopen op nieuw in Gods wil te berusten. Ieder zal het in ons billijken, dat wij van alle rouwbeklag wenschen verschoond te blijven. A. J. HOLTZ. J. M. HOLTZ, "Wed. P. H. Straatman. Leiderdorp, 11 Junij 1869. Heden overleed ons geliefd jongste Zoontje GEORGE, ruim 7 maanden oud. G. A. REIMERINGER. M. REIMERINGER-Zwaardemakbr. Leiden, 14 Juni 1869. Zeeramp bij Eg-mond. Een ooggetuige van de laatste zeeramp bij Egmond meldt ons: Hartverscheurend was het schouwspel van al die weenende vrouwen en kinderen, ja zelfs van volwassene manuen; drie weduwen en zestien kinderen blijven doodarm over. Zijn er nu in en om Leiden, die en hart en hand voor zulke geslagenen hebben ontvan gen, dan willen wij gaarne hunne giften ver zamelen, en die overmaken aan de weldadig heids-commissie te Egmond. Leiden, 13 Junij 1869. Pastoor GLAZENMAKER, Hooigracht. N. J. v. d. MANDELE, Em. Pred*. van Eg mond aan Zee, Ouden Cingel. Ds. J. E. INCKEL, Nieuwsteeg. In dit Dagblad zal opgave der ontvangene giften geschieden.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3