buitenland. ingezonden. Bowan; de offic. van adm. 2de kl. J. A. La- gaay; de offic. van adm. ode kl. P. D. Q-. Soet- brood Picardt en de scheepskl. W. K. M. Hazeu en M. J. Vitringa. Z. M. heeft benoemd: bij den prov. staf: tot maj. prov. adj. in Zeeland, den ritm. lste J. P. Van den Brandeler, van bet 4de reg. huz.; bij den pl. staf, tot gen.-maj., pl. komm. lste kl. te Amsterdam, den kol. G. G. Staring, komm. van het 3de reg. inf.; tot kol., pl. komm. van de 2de kl. te Nijmegen, den luit.-kol. J. Van den Hummel, van het 2de reg. inf.; tot pl. komm. 2de kl. te 's Bosch, den luit.-kol. J. W. G. Pëltzer, van het 4de reg. inf.; tot plaat- sel. komm. 3de kl. te Helder, den maj. J. J. baron Melvill van Carnbee, van de inf., thans op non-act.bij de inf., staf, tot kol. den luit.- kol. A. Engelvaart, van dien staf, gonv. der Kon. Mil. Acad.; bij bet 2de reg., tot luit.-kol. den maj. J. N. Schmidt, van het 6de reg.bij bet 3de reg., tot kol. en komm. van het korps den luit.-kol. L. J. Issels, van het 6de reg.; bij het 4de reg., tot kol. en komm. van het korps den luit.-kol. G. P. Booms; tot luit.-kol. den maj. C. M. De Jong van Rodenburgb, van het korps; tot maj. den kapit. lste kl. J. P. H. C. Yeeren, van het reg. gren. en jag.bij het 6de reg. tot maj. den kapit. der lste kl. G. T. W. Vijgh, adj. bij het 8ste reg. inf. tot kapit. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. T. J. Koentz, van het instr.- bat.bij het 6de reg., tot luit.-kol. den maj. J. A. K. W. Beekman, van het 5de reg.tot maj. den kapit. lste kl. Jhr. P. T. O. Sickinghe, van het reg. gren. en jag.; bij het instr.-bat., tot luit.-kol., den maj. J. C. J. Kempees, komm. van het korps; bij het alg. dep. van disc.: tot kol., den luit.-kol. C. J. Booms, komm. van het korpsbij het wapen der cav.bij het lste reg. huz., tot ritm. 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. G. L. M. baron Taets van Amerongen van Natewisch, van het korps; bij het 4de reg. huz., tot lsten luit. (naar ou derdom van rang), Zr. Ms. ord.-off. den 2den luit. H. J. O. baron Van Isselmuden, van het korps. Z. M. heeft de volgende pensioenen verleend: den maj. W. A. H. Gelderraan, prov. adj. in Zeeland, ƒ1300; den gen.-maj. L. J. L. De Mou lin, plaats, komm. lste kl. te Amst., ƒ2400; den kol. L. E. Tiesselliuck, plaats, komm. 2de kl. te Nijmegen, f 1800; den kol. J. C. P. Ham- minck Schepel, pl. komm. 2de kl. te 's-Bosch, 1800den luit.-kol. J. W. Tissot van Patot, pl. komm. 3de kl. te Grave, f 1500. Men verzekert dat de onder-koning van Egypte binnen korten tijd in de residentie wordt verwacht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Yrijdag des namiddags te 5 uren 54°, Wind:N. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 51°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 62°. Frankrijk. Te Parijs hebben Donderdag we der eenige ongeregeldheden plaats gehad. Daar omtrent luiden de berichten aldusOp den Bou levard Montmartre en het plein de Bastille hebben de oproermakers de huizen, die niet goed gesloten werden, overweldigd. Het gas is op verschillende punten langs de Boulevards uitgedoofd. De banken en kiosken zijn omvergehaald. Verschillende redacteurs van de //Rappel" en de //Reveil" zijn gearresteerd. De garde der hoofdstad heeft een charge op het volk gedaan, toen de //Marseillaise" werd aangeheven. De proclamatie van den prefect van politie, waarin hij verzekert dat de open bare orde streng zal worden gehandhaafd, is op verscheidene plaatsen afgescheurd. Op den Boulevard Montmartre, bet plein voor het raadhuis en andere plaatsen heeft de openbare macht overal de onruststokers uiteen gedreven. Deze hadden vijftien kiosken omver gehaald, om de cavalerie de passage te beletten. Er hebben talrijke arrestatiën plaats gehad. De politie heeft een aantal personen gearres teerd, die een wapenmagazijn trachtten binnen te dringen. Yolgens nadere bijzonderheden blijkt omtrent de ongeregeldheden op de place de la Bastille, dat er 20 arrestatiën hebben plaats gehad; te 11 uren was de kalmte hersteld. In de Faubourg Belleville en de Faubourg du Temple werden de magazijnen te vijf uren gesloten. Eene bende, gewapend met ijzeren staven, heeft eene stalhouderij verwoest en de wiukel- kasten van drie huizeQ vernield. Op den Boule vard de la Yillette heeft men de kreten aan geheven //Leve de republiekl" en allerlei ver woestingen aangericht; 25 personen werden ge arresteerd. Op den Boulevard Montmartre heerschte groote opgewondenheid. Eene bende van 300 lieden liep ongeveer te halftwaalf door de rue Richelieu, alles vernielende wat hun voor de hand kwam. Er werd eene poging gedaan om barricades op te werpen voor het Théatre des Variétés, terwijl de politie-agenten de gevan genen wegvoerden. De barricade werd te mid dernacht weggeruimd. Alle onruststokers zijn door de openbare macht, die door de burgers werd bijgestaan, gearresteerd. De samenscholin gen zijn uiteengejaagd of werden in andere stra ten ingesloten. Honderden werden gearresteerd. Te een uur was in geheel Parijs de rust her steld. De troepen waren gisteren in de kazernen geconsigneerd. Parijs ziet er weder als naar gewoonte uit. Donderdag-avond heerschte de vol- maakste rust in de departementen. De //Gazette des Tribunaux" meldt het volgendeEergisterenavond te 8 uren hadden weer ongeregeldheden op den Boulevard Montmartre plaats. De menigte hief kreten aan en floot en jouwde de politie uit. Eene bende rustverstoorders verscheen te 9 uren uit de straat Montmartre, onder het zingen van de //Marseillaise" en het aanheffen van oproerige kreten. Waar zlj passeerde werden de magazij nen en koffiehuizen vrijwillig gesloten. Te 10 uren kwamen 200 stads serganten en dreven de menigte, na behoorlijke sommaties, naar de aangrenzende straten terug. Patrouilles cava lerie doorliepen de rue Rougemont, de rue Bergère en den Faubourg Montmartre. Op het plein van het raadhuis hadden dergelijke too- neelen plaats. De //Marseillaise" werd er gezon gen en oproerige kreten zijn er aangeheven. De politie heeft de rustverstoorders krachtda dig teruggedreven. Te halfelf trachtte eene bende in de rue de la Banque een omnibus omver te werpen, maar de politie heeft dit belet. Te 11 uren wierpen een 150tal personen op den Boulevard Montmartre banken en kiosken voor het Café des Variétés omver, ten einde op die wijze de cavalerie de passage te beletten. Zij hebben aldaar ook de gaslantaarns verbrijzeld, waardoor dat gedeelte van den Boulevard in duisternis werd gedompeld. Op dat punt heerschte eene groote agitatie. Vele personen zijn gearresteerd. De volgende dépêches zijn gisterenavond uit Parijs geseindl)e keizer en de keizerin hebben hedennamiddag te 4 uren zonder eenige escorte in een open rijtuig langs den Boulevard gereden en werden overal levendig toege juicht. In den afgeloopen nacht zijn in het geheel ongeveer 500 personen gevangen genomen. Ve len hunner hadden dolken en revolvers bij zich. Ook eenige leden der kiescomité's zijn heden in arrest genomen. Langs den Boulevard heerscht op 't oogen- blik veel levendigheid. De minister van oorlog en de militaire chefs zijn in den afgeloopen nacht in het paleis der Tuile riën geweest. De troepen zijn gereed om ieder oogenblik uit te rukken. Nog heeft er heden een geheime ministerraad plaats gehad, waarin de keizerin tegenwoordig was. Prins Napoleon heeft eene conferentie met den keizer gehad. De Boulevard Montmartre is door troepen van het garnizoen en der garde van Vincennes bezet. De grenadiers bezetten de gebouwen der Tuile- riën. De artillerie van Vincennes is op de place du Trone geposteerd. De oproermakers zijn op het Beursplein zij zijn voorzien van wapens. Zij richten weder verwoestingen aan. De politie is bezig met hen uiteen te drijven en arrestatiën te doen. Voor 't oogenblik is het oumogelijk er meer van te weten. Spanje. De minister Sagasta heeft in de Cortes verklaard, dat het leger populair is in Spanje. Te Huesca is de militaire macht ont wapend, omdat zij ongehoorzaam was aan hare chefs. Er is echter geene rustverstoring te vreezen. Alle pogingen om een conciliant ministerie te vormen, zijn tot nu toe mislukt. Amerika. Volgens de Weekly Herald" van 29 Mei j 1vermaken de New-Yorkers zich uit muntend met de voorstelling van Sardou's drauia //Patrie". Het stuk is door Mr. Delille onder toezicht van Sardou voor Amerika vertaald. De Fransche dramaturg heeft geen geringen dunk van zijn werk. Aan zijn vriend Delille de zorg voor de uitgave in New-York opdra gende, schrijft hij aan den heer Motley den volgenden brief. Parijs, 29 Maart 1869. Den Hooggeëerden heer J. Lothrop Motley. Mijn vriend (Delille) die naar Amerika gaat om mijn drama //Patrie" te doen opvoeren, zal aan u mijne gevoelens van bewondering en dankbaarheid bekend maken. In mijn jeugd studeerde ik veel in de geschiedenis der zes tiende eeuw; de godsdienstoorlog trok mijne bijzondere oplettendheidzoodat ik volkomen de groote verdiensten vau uw uitmuntend werk Geschiedenis der Nederlanden" kan waardeeren. Het zou snoode ondankbaarheid verraden, mijn heer, wanneer ik niet reikhalzend naar de gelegen heid zocht om u te melden dat ik ontzaglijk veel verplicht ben aan dat boektijdens ik mijn drama schreef lag het altijd voor mij op tafel. Ik hoop mijnheer dat mijn drama het edele onderwerp, waaraan het ontleend is, en den pro fessor, die mij voorging, niet onwaardig zij. Sta mij toe u te verzoeken, de opdracht van mijn werk te willen aannemen. Ik zal er trotsch op zijn uw naam op het titelblad voor mijn eigen naam te mogen plaatsen. Gij zult daar door verbonden zijn met een werk, dat veel aan u verschuldigd is. Ontvang mijnheer met de vernieuwde verze kering mijner bewondering die van mijne hoog achting. Victorien Sardou. De heer Mr. H. A. Neeb kreeg Dingsdag 796 eo de heer baron Taets van Amerongen 780 van de 1998 uitgebrachte stemmen. Nu moet herstemming plaats hebben. Is daarom allö kans verloren om den baron te verwijderen van den zetel, dien hij nu 20 jaren inneemt Neen, stellig neen, die kans is volstrekt niet verloren. Wanneer slechts die motieven werkten, welke bij verkiezingen in aanmerking behooren te ko men, dan zou hier van kans geen sprake zijn. De stemming van Dingsdag is een vernieuwd bewijs van de laakbare toegeeflijkheid die veleq

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2