N». 2864. Maandag A0. 1869. 14 Juni. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandeni 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90;iedere regel meer0.15. aaf LEIDEN, 12 Juni. De verkiezing van generaal Knoop te Alk maar is een schitterende triomf voor de liberale partij Hoe de herstemmingen ook uitvallen, zoo is Ithans de zege der liberale partij reeds volko men verzekerd. Zeven nieuwe liberale leden zijn er verkozen. Daarentegen is er een te Breda gevallen, ter- vyl te Tiel en te Boxmeer twee nieuwe con servatieve leden zijn gekozen een der gekozenen e Tiel kwam in de plaats van een aftredend :onservatief lid. De clericale Roomsche partij is versterkt, en verkiezing van Jhr. J. W. Van Loon in de laats van den ouden baron Van Goltstein is i groote nederlaag voor de conservatieve tij. De absurditeit van deze partij is hier olkomen gebleken: Jhr. J. W. Van Loon was ioor de conservatieve kiesvereeniging als can- iidaat te Arnhem geproclameerd, en nu hebben ,e anti-revolutionairen een bewijs gegeven, hoe zij het bondgenootschap met de conservatieven verstaan, door in het district Amersfoort den sonservatieven candidaat te verslaan, door dezen lelfden Jhr. Van Loon in zijne plaats te ver- iezen. Treuriger nederlaag konden de conservatieven liet lijden! Of is dit geen treffend bewijs van ie wijze, waarop de anti-revolutionaire partij ïen voor haar doel gebruikt, zoolang zij haar len dienste staat, doch hare eigene vrienden iestrijdt, wanneer haar doel dit medebrengt? Het is een bewijs voor de waarheid van de stelling, die wij in de laatste dagen zoo vaak WhaaldenKies geen conservatief, al gelooft Tij ook niet, dat hij diep ingrijpende verande- riügen in de schoolwet zal goedkeuren, want Gij Versterkt daarmede eene partij, die het er zeer stellig op toelegt, om ons neutrale onderwijs vernietigen. Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken! Het is treurig om te zien hoe het met de laDdidaten der Groote Algemeene Conservatieve piesvereeniging in Nederland is afgeloopen. waren er 34, en het aantal gekozenen be haagt elf. Van dezen zijn 5 Roomsch-Katho- liek. Nog 3 van hare candidaten komen in perstemming: Baron Taets van Amerongen, Jbr. De Brauw en J. H. Arnoldts. De heer H. W. Wierda heeft verzocht bij le herstemming in het hoofdkieadiatrict Zuid- bom niet in aanmerking te komen. In de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn [gedurende deze week 588 baden gebruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het ^verkhuis alhier opgenomen van 112 tot 125 rolwassen personen en van 56 tot 68 kinderen. "Wij zijn in staat ten stelligste tegen te spreken de verspreide geruchten aangaande eene aan den heer Mieling, directeur der Lands drukkerij, aangeboden of opgedragen zending naar Indië tot het reorganiseeren der Algemeene Landsdrukkerij te Batavia. Dat gerucht is van allen grohd ontbloot. Vaderland Gisterenmorgen verspreidde zich te's-Hage een gerucht van een grnwelijken moord, die op eene vrouw zou gepleegd zijn. Inderdaad be vestigde zich dit al zeer spoedig. De commis saris van politie Wulfers hiermede bekend ge maakt, begaf zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeval, waar bleek dat een man zijne vrouw een zeer diepen en gevaarlijken steek met een groot mes in den hals had toegebracht. Genoemde commissaris nam intusschen, nadat een geneeskundige de wond had onderzocht, maatregelen dat de vrouw naar het gasthuis werd overgebracht, terwijl de ontvluchte dader, C. K. geheeten, binnen korten tijd door den inspecteur yan politie Merts is opgespoord en aangehouden. De dader was eerst kortelings uit de gevangenis ontslagen wegens mishande ling zijner huisvrouw, die thans, naar men ver neemt, in hopeloozen toestand verkeert. Z. M. de Koning heeft op het L o o eene kunstmatige zijdeteelt in 't leven geroepen. Er zijn een aantal moerbezieboomen geplant en men heeft reeds eieren van Amersfoort .naar 't Loo overgebracht. De rupsen zijn nu in het vijfde tijdperk. H. M. de Koningin is bij Hd. bezoek op het paleis der Tuileriën door de keizerlijke equipages met haar gevolg van het Bristol- Hotel afgehaald en door den keizer en de kei zerin aan den voet van de groote trap van het paleis opgewacht. Het diner, waaraan H. M. heeft deelgenomen, bestond uit 60 couverts en is in de Diana-Galerij gehouden. Onder de genoodigden bevonden zich prins Napoleon en zijne gemalin prinses Mathilda, de prins en de prinses Joachim Murat en eenige voor name leden van het corps diplomatique. Des avonds is in het familie-salon eene tooneelvoor- stelling gegeven. H. M. heeft een bezoek ge bracht aan koningin Isabella, hetwelk die vorstin later met een tegenbezoek heeft beant woord. De Koninklijke Academie van Weten schappen, Afdeeling Letterkunde, zal Maandag a. s. eene gewone vergadering houden. De on derwerpen van behandeling zijn: Yerslag der commissie in wier handen de missive van den heer J. A. Yan der Chijs is gesteld. Mededee- ling van den heer De Jonge over AlbregtBei- linc. Bijdrage van den heer Boot over de be zoldiging der ambtenaren in de Romeinsche republiek en onder de keizers. Mededeeling van den heer Leemans over eenige Romeinsche oud heden, onlangs bij Yechten gevonden, enz. Men schrijft ons uit Alp hen: Het be richt uit Oudshoorn dd. 7 Juni, voorkomende in het L. D. van 9 Juni, als zouden 2 perso nen uit den burgerstand, te Alphen woonachtig, eene weddenschap hebben aangegaan, wie van hen het meeste geestrijke vocht zou kunnen gebruiken, en ten gevolge zouden zijn bezweken, is letterlijk uit de lucht gegrepen. Het is treurig, dat iemand zich niet ontziet, om door het verspreiden van dergelijke leugen achtige geruchten, den goeden naam van enkele onzer ingezetenen op deze wijze in verdenking te brengen. Men schrijft ons uit Boskoop dd. 11 Juni: Heden zijn van hier de eerste aardbeziën naar 's-Gravenhage verzonden. De opbrengst belooft gering te zullen zijn, daar de planten door de droogte van het vorige jaar klein zijn gebleven en ook veel planten zijn dood gegaan. Warm en droog weder nu zou echter nog gunstig kunnen werken. Ook het boomgewas heeft hieraan groote behoefte. Te Dordrecht is Woensdag-avond den heer Mr. P. Blussé van Oud-Alblas, herkozen lid der Tweede Kamer, eene luisterrijke serenade met fakkellicht gebracht, door het harmonie- gezelschap Euterpe en de zangvereeniging Lie dertafel, opgeluisterd door Bengaalsch vuur. Men schrijft uit Tegel en dd. 5 Juni: Dezer dagen had zich een dief in de kerk laten opsluiten. De offerblokken had hij reeds geledigd, en hij wilde zich juist met den in houd daarvan en verscheidene zilveren voor werpen, die hij op het altaar verzameld had, verwijderen, toen hij eensklaps hoort roepen //Moeder, moedersta op, ik moet u wat zeggen," waarop eene stem antwoordde//ik kom, ik kom." Door deze geheimzinnige samenspraak verschrikt, daar hij zeker meende dat die op hem doelde, nam de dief, met achterlating der gestolen voorwerpen, langs een klokketouw ijlings de vlucht door het venster. Doch van waar die stemmen midden in den nacht? zal een ieder zich afvragen. De oplossing is zeer zonderling. Een inwoner dezer gemeente, die ten gevolge van veel oud bier te drinken, het dikwijls in zijn bed te be nauwd krijgt en naar frissche lucht snakt, is alsdan gewoon aan het graf zijner moeder een bezoek te brengen en haar luide al zijne tegen spoeden mede te deelen. Dien nacht kwam hij aan zijne moeder vertellen dat zijne zuster be vallen was en had zich zeiven geantwoord. (Prov. N.-B. en 's-Hert. Courant.) Met den 30sten Juni aanst. worden de na volgende officieren enz., bestemcf om naar Oost- Indië overgevoerd en ter beschikking gesteld te worden van den kommandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch Indië, als: de luits. ter zee lste kl. J. B. A. De Josselin de Jong en K. O. Yan der Yeen; de luits. ter zee 2de kl. G. Eek, J. E. M. Lange, G. Yan Herwaarden, Jhr. H. M. Yan der Wijck, J. Yan Herwaar den en E. J. Hoos; de adelborsten lste kl. H. C. Achenbach en Jhr. R. W. J. Yan Pabst van Bingerden; de offic. van gez. 2do kl. H. Yan Stockumde offic. van gez. 3de kl. E. M,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1