A0. 1869. 11 Juni. N». 2862. Vrijdag BINNENLAND. DAGBLAD. EIDSCH PRIJS DEZER COURANT. 'foor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Uitslag der Verkiezingen. Tiel. Tweede lid. Gekozen Mr. C. F. aron van Lijnden van Sandenburg, met 1052 -Q 2063 geldige stemmen. De heer Stieltjes kwam 874, terwijl de generaal Knoop, die gen het ander gekozen lid, den heer J. J. Has- lman, overstond, mede 874 stemmen bekwam. Boxmeer. Geldige stemmen 2142. Volstrekte eerderheid 1072 stemmen. Gekozen Mr.J. H. Haffmans, aftredend lid der Kamer voor oermond, met 1524. De notaris Clerx bekwam *5 terwijl er 33 stemmen op verschillende per- nen werden uitgebracht. Zierikzee. Herkozen de heer J. J. Van erkwijk met 788 van de 957 stemmen. Dockum. Uitgebracht 1635 stemmen. Her- ozen. Jhr. Mr. S. W. H. A. Van Beyma boe Kingma met 1043 stemmen. Middelburg. Uitgebracht 1971 stemmen, erkozen Mr. D. Van Eek met 1204 emmen. Lelden, ÏO Juni. Voorloopig mag de uitslag der verkiezingen veelbeteekenend genoemd worden, en in de meeste districten is de gehechtheid der Nederlandsche kiezers aan de neutrale openbare school ondub- lelzinnig gebleken. Alleen in Breda is een aftredend lid, die roorstander is van onze schoolwet, door een iegenstander vervangen. Overigens zijn tot nu ;oe alle aftredende leden, die tot de voorstan- Iers behooren, herkozen, terwijl de groote woord- roerder der anti-schoolwet-beweging, gedurende de laatste zitting, de heer Gefken, door een der onzen is vervangen, en in de hoofdstad in de plaats van den heer Rochussen, die bedankt had, en de heer Pijnappel, twee geprononceer de voorstanders der openbare school met groote meerderheid zijn gekozen. De talrijke opkomst der kiezers heeft bewe ren, dat zij het belang van het oogenblik be- grepen hebben. Nog nooit is in sommige dis tricten de deelneming zoo groot geweest als bij deze verkiezingen. i Dit geldt ook voor ons district, en voor onze gemeente. Er heeft zich hier een leven geopen baard, grooter nog dan in de gewichtige dagen van October 1866, toen eene koninklijke pro clamatie den kiezers aan hun plicht had herinnerd. En voorloopig mogen wij ons gelukkig reke nen over den uitslag. De volksschool heeft ook hier groote sym pathie gevonden, en slaan wij een oog op de cijfers, dan is het niet twijfelachtig dat het aantal harer voorstanders zeer belangrijk is. Wij hebben ons voor de verkiezingen er te gen verzet, dat men, ter wille van een aftre dend lid, de quaestie hier niet zuiver wilde fctellen. De candidatuur van den heer Taets van Amerongen heeft aan dezelfde dubbelzinnig heid geleden, die zijne houding in de Kamer kenmerkt. En terwijl deze candidaat van éene zijde door de R.-Catholieken, de verklaarde tegenstanders van ons onderwijs, werd gesteund, zijn er, gelijk het ons in de laatste dagen dui delijk gebleken is, ook vele voorstanders van onze school, die op hem hunne stem hebben uitgebracht. Wij kunnen dus alleen constateeren, dat de anti-revolutionaire candidaat, de candidaat der partij van beginselen, die grondwetsherziening op het punt van onderwijs verlangt, in ons district slechts 400 stemmen op zich heeft kun nen vereenigen, terwijl onze candidaat, die hand having der neutrale school voorop stelt, de meeste stemmen heeft verkregen. Deze overwinning is een gunstig voorteeken voor de herstemming. Wakker in den strijd hebben ouze vrienden zich gehouden. Dat zij den strijd niet opgeven, maar vol moed onzen candidaat blijven steunen l Nog nooit stonden de kansen der liberale partij zoo schoon als thans. Langzamerhand gaan de oogen van onze kie zers open. Nog velen zijn er, die innig gehecht aan ons onderwijs zijn, en toch den heer Taets blijven stemmen. Zij weten niet, dat zij aan ons Vaderland geen slechter dienst kunnen doen dan thans iemand in de Kamer te bren gen, die geene vaste beginselen omtrent het onderwijs heeft, en dat zij onze school werkelijk in gevaar brengen, door een man af te vaar digen, die zonder vast programma geneigd schijnt alle wijzigingen goed te keuren, die zijne be- ginsellooze partij mocht voorstellen. LEIDEN, 10 Juni. Onder de verkiezings-manoeuvres van de laatste dagen behoort een bijvoegsel van //de Tijd", waarin dit blad de ouders tegen het onderwijs op de middelbare scholen waarschuwt door ver schillende, volgens dit blad onzedelijke, uittreksels te geven van boeken, die daar worden gebruikt. Twee dagen vóór de verkiezingen werd dit Bijvoegsel rondgezondenen zij, die de scholen tegen dezen aanval wilden verdedigen, werden dus daartoe in de onmogelijkheid gesteld, voordat dit gif zijne uitwerking op de verkiezingen zou hebben gehad. Wij noemen deze handeling niet eerlijk maar laag. Want voor tegenspraak was dit betoog vol komen vatbaar. In het //Vaderland" van giste ren wordt verklaard, dat de dingen, waarover de Tijd zich zoo ergert, en die bij het onderwijs in de natuurlijke geschiedenis te pas komen, even zoo goed voorkomen in een Eransch boek, dat niet alleen in de colleges, seminariën en opvoedingsge stichten in Frankrijk algemeen is ingevoerd, maar blijkens de verklaring op den titel, //door Mon- PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meerf 0.11*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. seigneur den Aartsbisschop van Parijs is goed gekeurd voor het onderwijs in geestelijke ge stichten Eene andere verkiezings-manoeuvre heeft te Arnhem plaats gehad. Zij wordt duidelijk uit onderstaand protest van drie Utrechtsche pro fessoren In het hoofdkiesdistrict Arnhem is, op den vooravond van de verkiezingen, eeu gedrukt blaadje verspreid, geteekend door de heeren J. M. De Kempenaer, J. Rau van Gameren en W. C. Happé. Daarin komen o. a. de volgende zinsneden voor //Ten bewijze van bet beweerde bestaan en werken der neiging tot, en het verlangen naar, de republiek, voeren wij alleen dit feit aan In de academiestad Utrecht bestaat een dis puut-college, waarvan vele studenten, en ook eenige hoogleeraren, leden zijn. Met toestemming, immers toelating van enkele dezer laatsten, werd de stelling aangenomen, en ter verdediging ge drukt en afgekondigd, hoofdzakelijk (want de juiste woorden kunnen nu niet worden ver meld) inhoudende, //dat het koningschap in Ne derland voor bet oogenblik nog nuttig kan zijn, maar zoodra mogelijk moet worden vervangen door de republiek". Een ander hoogleeraar, mede lid van dat college, verzette zich krachtig tegen het toelaten dier stelling, als in strijd met de bestaande en bezworene grondwet. Zij werd ge schrapt. Hij meende veel te hebben gewonnen. Maar enkele dagen later ontving hij een ge zelschap uit datzelfde college, hem mededeelende, dat die stelling, hem ten gevalle, wel was terug genomen, maar niet opgegeven, en dat voortaan eenmaal ter verdediging aangenomen stellingen in dat college, niet meer mogen worden inge trokken. Zoodanige sappen zijn in het jonge hout aan wezig, en worden aangekweekt!" De ondergeteekenden, hoogleeraren te Utrecht, en kennelijk bedoeld //als degenen, met wier toestemming, immers toelating" de bewuste stel ling zou zijn aangenomen, meenen in de be schuldiging, hier tegen ben ingebracht, onder anderen door een curator der hoogeschool, waaraan zij hunne krachten toewijden, niet te mogen berusten. Hun eigen eer en vooral de eer der Utrechtsche academie gedoogt dit niet. Zij hebben daarom besloten, zich te wenden tot het wettig hoofd dier academie, het college van curatoren, met het verzoek, de feiten, in het bedoelde blaadje medegedeeld, nauwkeurig te onderzoeken, en de uitkomsten van dat onder zoek openbaar te maken. Yoor het oogenblik bepalen de ondergetee kenden zich tot de zeer stellige verklaring, dat de medegedeelde feiten grootendeels //met de waarheid in strijd" zijn, en dat de gevolgtrek king, daaruit door de onderteekenaars van het blaadje ten slotte gemaakt, //ten eenenmale valsch" is. Utbecht, 8 Juni 1869. B. J. L. De Geeb. J. A. Fbuin. H. P. G. Quack.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1