BUITENLAND. A D V E R T ENTIE N. bij io verband daarmede overgeplaatst bij den staf der artillerie. g. te detacheerenbij het dep. van oorlog den 2den luit.-kwartierm. J. H. Bakker, van bet 2de reg. inf.; bij de art.-, stapel-en constr.- magaz., den laten luit. W. B. Westhoff, van het 2de reg. vest.-art.; bij de inspectie der draagbare wapenen, den laten luit. P. J. In de Betou, van het late reg. vest.-art.; bij de Kon. Mil. Acad, den laten luit. M. L. C. Staring, van het reg. veld-artillerie. Bij Zr. Ma. besluit van 11 Mei jl., zijn eenige bepalingen vastgesteld nopens het be letten van de forten in de nieuwe Hollandsche waterlinie en het houden van practische oefe ningen in de legerplaatsen bij Zeist en bij Ne- derhemert. Bij Zr. Ms. besluit van 14 Mei jl., ia overwogen, dat de bestaande Pyrotechnische School dienstbaar kan worden gemaakt tot den aanmaak van metalische patronen tot ach terladers, dat het noodzakelijk ia daarbij eene afzonderlijke patroonfabriek op te richten en ten gevolge van dien, de bestaande organi satie van die inrichting eene wijziging behoeft. Mitsdien ia de vroeger vastgestelde organisatie met 1 Juli aanat. ingetrokken en buiten wer king gesteld en eene nieuwe instructie vastge steld. Naar aanleiding van een ontvangen mede- deeling van den minister van koloniën, heeft de minister van oorlog den 20sten Mei jl. de hee- ren bevelhebbers in de militaire afdeelingen ondericht, dat gedurende het loopende jaar geene officieren van de inf., cav., art., genie en mili taire administratie van het leger hier te lande bij het leger in Ned. Indië zullen kunnen wor den overgeplaatst of gedetacheerd. Daar het reg. veld-art. met een com pagnie-trein wordt vermeerderd, zoo heeft de minister van oorlog den 25sten Mei jl. bepaald, dat het aantal militairen, beneden den rang van officier, dat bij voormeld korps getrouwd mag wezen, met twee vermeerderd en derhalve op 46 gebracht zal worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 6 uren 58° Wind:N. W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 62'. Woensdag 'a morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 54°, 'a namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 62°. Fbankbijk. In plaats van den onlangs over leden president van den Senaat, den heer Trop- long, is de heer De Lavalette, hoogleeraar bij de rechtskundige faculteit te Parijs, gekozen tot lid der //Académie des sciences morales et politiques (afdeeling wetgeving en rechtsgeleerd heid). Maandag-avond openbaarde zich op de Boulevard Montmartre te Parijs eene agitatie en de circulatie werd moeilijk door de opeen- hooping van menschen. Deze toestand heeft tot twee uren 's nachts geduurd. Er werden oproerige kreten gehoord en de agenten van het gezag zijn mishandeld. Een commissaris van politie is aan het hoofd gewond, en er werd met projectielen naar de stads-sergeanten geworpen. Een koffiehuis op den Boulevard Montmartre, van waar de ophitsingen voorna melijk uitgingen, werd gesloten, nadat er al vorens eenige personen waren gearresteerd. Op den Boulevard St.-Michel hadden soortgelijke tooneelen plaatsteenige personen hebben kneuzingen ontvangen; er is evenwel nergens een doode gevallen, ofschoon de //Rappel" dit wel gemeld heeft. Maandag-avond had er voor het gebouw van den prefect eene vijandige manifestatie plaats. De gendarmen werden met steenen begroet. De agitatie aldaar duurde echter niet lang en de orde is er hersteld, zonder dat het noodig was tot de wapens de toevlucht te nemen. Te Bordeaux hadden Maandag-avond oproe rige samenscholingen plaats en de commissaris van politie werd ernstig gewond, zoomede ver scheidene politie-agenten. De gendarmerie moest tusschen beide komen. Te twee uren 's nachts is het eerst in die stad rustig geworden. Een vijftigtal personen zijn er Dinsdag gearres teerd. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten eene dépêche doen toe komen, waarin hij meldt dat het resultaat der 59 herstemmingen, die plaats gehad hebben aldus kan opgegeven worden: 30 candidaten zijn gekozen, die de regeering ondersteund of waaromtrent zij zich onzijdig gehouden heeft, terwijl 28 candidaten gekozen zijn, die tot de oppositie behooren. De uitslag in Finisterre is nog niet bekend. De //France" zegt, dat de regeering in het Wetgevend Lichaam eene compacte meerderheid zal hebben van 213 leden. De tiers-parti en de onafhankelijke partij zullen er 42 en de radi calen 35 leden tellen. De //Temps" bericht dat Maandag-avond 200 personen te Parijs zijn gearresteerd. Vol gens de //Public" bedraagt hun aantal slechts 70, waarvan de helft waarschijnlijk weder op vrije voeten zou gesteld geworden. Engeland. Behalve de monsterpetitie van 47,000 personen uit de arbeidende klasse, tot openstelling van de musea op Zondag, zijn nog 87 andere adressen van gelijke strekking bij het Lagerhuis ingekomen, gezamenlijk 10,436 onder- teekeningen van ingezetenen van onderscheiden stand dragende. Daarentegen zijn tegen het openen der museums op Zondag 685 petitiën, door 130,976 personen onderteekend, ingediend- De Times" is van oordeel, dat men bij de groote verdeeldheid van gevoelen, welke te dezer zake nog bij de bevolking zelve bestaat, aan de groote meerderheid de openstelling niet behoort op te dringen en dat in elk geval bet initiatief niet van de vertegenwoordiging moet uitgaan. GEMENGDE BERICHTEN. Onlangs is Beauvais in Frankrijk het tooneel geweest van eene der meest tragische gebeurte nissen. Vrijdag-morgen bleef de winkel van een koopman in parapluies, te acht uren nog ge sloten. De verwonderde buren klopten te ver geefs op de deur van het huis, dat door mijn heer Antignac, zijne vrouw en dochter bewoond werd. Een werkman brak daarop de deur open, wilde de kamer achter den winkel binnentreden doch deinsde terug, bevangen door den walge lijken reuk van het koolzuur dat het vertrek vulde. De waarheid kwam spoedig aan den dag: man, vrouw en dochter waren gestikt en het afgrijselijkste tooneel vertoonde zich aan de blikken van de nieuwsgierigen. De man zat op een canapé naast zijne vrouw, wier hoofd op den schouder van haar echtgenoot rustte. De dochter lag dood te bed. Het meest af schrikwekkende van dezen drievoudigen zelf moord is de oorzaak waarom. Een advocaat, die het volgende proces moest voeren, verhaalt daarover als volgt: Zes maanden geleden kwam een spoorwegconducteur in het magazijn van mijnheer Antignac om eeDe parapluie te koopen en had er twee coupons a 25 fr. verloren. Nu veertien dagen geleden zijn die coupons door de vrouw van Antignac bij haar bankier ge presenteerd tot incasseeringdeze echter weigerde de betaling daar hij een tegenbevel ontvangen had. Gerechtelijk onderzoek, tusschenkomst van het ministerie, geheele terugbetaling door An tignac, en eindelijk correctioneels vervolging volgden. Antignac consulteerde daarop zijn advocaat over de zonderlinge quaestie of men een doode veroordeelt! //Neen," antwoordt deze hem: //maar waartoe die vraag? Komaan, ver drijf die heillooze gedachten!" De buren hadden den avond voor de mis daad nog opgemerkt dat alle drie even vlijtig hunne zaken behartigden als altijd. Er bevindt zich in eene boekdrukkerij te Gorport (Indiana) een blinde, die dagelijks 5000 letters, somtijds 7000 en zelfs 9000 zet. Hij distribueert zijn eigene kast en zijn geheu gen is zoo groot, dat hij 5 of 6 regels van de kopij onthoudt, welke hem door een zijner ka meraden wordt voorgelezen. Zooals men weet geven de viooltjes, rozen, leliën, jasmijnen en andere welriekende bloemen door destillatie de heerlijkste parfumerieën. Al leen uit Nizza en Cannes worden jaarlijks 25,000 kilo's viooltjes, 40,000 kil. rozen, 50,000 kil. jas mijn en 635,000 kil. oranjebloesem voor de par fumerie-industrie uitgevoerd. In de behoeften zou echter door deze massa's lang niet voorzien worden, zoo niet eenige dorpen van Europeesch- Turkije nog veel aanzienlijker hoeveelheden le verden. Alleen het dorp Kisantik in het Balkan gebergte levert gemiddeld 6,545,000 kil. rozen jaarlijks. Men verhaalt elkander te Londen het vol gende naar aanleiding der geruchtmakende re devoering, door den heer Sumner in den senaat te "Washington omtrent de Alabama-quaestiën tegen Engeland uitgesproken. Men wete overi gens dat het senaatslid Sumner na een driejarig huwelijk wegens geringe overeenstemming met zijne vrouw is gescheiden. Op de vraag nu aan lord Clarendon: welken indruk de redevoering op hem gemaakt had, antwoordde hij//Ik heb haar met zeer veel belangstelling gelezen en een uiterst goeden dunk gekregen van mevrouw Sumner." Een jong Engelschman met hoog blonde bakkebaarden en onberispelijk gekleed trad Za terdag jl. te Palermo het magazijn van een der rijkste juweliers binnen en wenschte eenige paar- len en diamanten te koopen ter inzetting in een diamanten halssieraad. Toen na veel over en weer praten de keuze eindelijk bepaald was, bemerkte de juwelier eensklaps, dat een groote zwarte pa rel, die hij nog even te voren gezien had, uit de doos verdwenen was. Overal werd te ver geefs gezocht; de juwelier, die een gegronden argwaan tegen den Engelschman begon te koeste ren, had inmiddels aan een zijner bedienden den wenk gegeven om de politie te waarschuwen. De Engelschman hield zich zeer onschuldig en verzocht den binnentredenden politiedienaar hem zoo nauwkeurig mogelijk te doorzoeken, die zich deze uitnoodiging niet tweemaal liet geven, maar dadelijk aan het werk ging. Bij het uit trekken van zijn jas liet het heertje een zijner bakkebaarden vallen, waardoor de argwaan nog hooger steegde nauwkeurigste onderzoekingen leidden echter tot geen resultaat. Eensklaps schoot den inspecteur van politie een lumineus denkbeeld te binnen, hij liet een glas bier ha len, bood dit den Engelschman aan, die het zonder draleD aannam, niet denkende aan de krachtige uitwerking, die zich weldra open baarde Milord had de zwarte parel, drie witte paarlen, vier schoone diamanten en een grooten turkoois ingeslikt, te zamen eene waarde van twintig duizend franken vertegenwoordi gende. Heden overleed na een smartelijk lijden van enkele dagen, tot diepe droefheid van mij, zijne moeder en verdere betrekkingen mijn geliefde Echtgenoot de Heer I. VAN GEER D.Hz., in den ouderdom van ruim 37 jaren. A. STEGERHOEK, Wede. I. van GeebD.Hz Alphen, 6 Juni 1869. Eenige kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3