De commissie doet een beknopten reisgids bewerken in vier talen, welke ook buitenslands verkrijgbaar zal worden gesteld. Met den gunstig bekenden photograaf Gbémar te Brussel, was, in verband met de firma Wegner en Motu, alhier, eene voorloopige overeenkomst gesloten, welke ten slotte eenige moeilijkheden ondervond. Het met bet oog op deze bespre kingen reeds in gereedheid gebrachte atelier zal de regelings-commissie thans doen exploi- teeren door de even gunstig bekende laatstge noemde firma (Wegner en Motu alhier). Dit geschiedt zoowel in het belang der fabrikanten, die goedkoope afbeeldingen van hunne pro ducten verlangen, als ten gerieve van de vreem delingen. Genoemde firma is voornemens, aan bet atelier te verbinden een werkplaats voor photolithographie, zoodat hare photogrammen spoedig en goedkoop kunnen worden vermenig vuldigd. Hbl Uit 's-Gravenhage wordt geschreven: Betrekkelijk het in September a. s. alhier te houden Internationaal Statistisch congres ver nemen wij, dat men thans bezig is aan het drukken van het programma, dat uitgewerkte rapporten over de gestelde vragen behelzen zal. Elk der leden van de commissie heeft een of meer vragen toegelicht en bearbeid. Voorloopig is vastgesteld dat de receptie van de officieele vertegenwoordigers der vreemde re- geeringeu zal plaats hebben Vrijdag 3 Septem ber, in het lokaal der Vereeniging, ingang Willemstraat. Zondag 5 Sept. zal aan die ver tegenwoordigers en eenige autoriteiten een feest maal in de zaal van den Zoölogischen tuin worden aangeboden. Maandag 6 Sept.,'s avonds, zal in den tuin muziek door de kapel van hot regiment grenadiers en jagers worden uitgevoerd. Woens dag 8 September, hetzelfde in het Bosch, met groote verlichting van stadswege. Behalve dat de congresleden bij verschillende autoriteiten zullen worden genoodigd, zullen zij zich in het eind dier week aan een maaltijd op het groot stedelijk badhuis vereenigen. Zondag 12 Sep. tember zal er vermoedelijk een uitstapje naar Velzen gemaakt worden. De vergaderingen van het geheele congres zullen plaats vinden in de zoogenaamde loterij-zaal, en die van de afdee- lingen in de lokalen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Men meldt ons uit Oudshoorn dd. 7 Juni: Twee personen behoorende tot den fat soenlijken burgerstand, te Alphen woonachtig, gingen aldaar eene weddenschap aan wie hun ner het meest geestrijke vocht konde gebruiken, met dat gevolg dat beiden onder de hevigste pijnen en benauwdheden ten gevolge hunner on matigheid zijn bezweken. Mocht dit afschuwelijke voorbeeld anderen dronkaards tot waarschuwing strekken en hun de gevaren doen inzien waaraan zij zich bloot stellen. Naar wij vernemen, zoo schrijft het Han delsblad, wordt met 1 Juli aanstaande de bijzon dere school (dagschool), die tot nog toe in het wees huis der Doopsgezinde gemeente alhier gehouden werd, opgeheven en zullen de leerlingen van dien dag af eene der openbare tusschenscholen bezoeken. Regenten zijn tot dien maatregel over gegaan niet alleen om de kinderen meer in aan raking te brengen met anderen en alle eenzij digheid in hunne opleiding te voorkomen, maar ook, omdat zij, juist in dezen tijd overtuigd van de voortreffelijkheid van het tegenwoordige open bare onderwijs, het behoud dier bijzondere school voor hun gesticht noch noodig, noch wenschelijk achten. In de buurt Loosdorp, onder Leerdam, barstte Zaterdag avond brand uit bij den arbei der H. K., welke zoo spoedig in hevigheid toe nam, dat bet huis tot den grond afbrandde. De oorzaak is onbekend. Het huis was tegen brand schade verzekerd. Zaterdag werden door den heer M. Dirk zwager Gr. van Maassluis de eerste nieuwe aardappelen per stoomboot //Bradford" naar Grimsby verladen. Het transport van dit pro duct belooft gedurende dezen zomer naar En geland zeer belangrijk te zullen worden. Uit Meden blik wordt aan de Amst. Courant geschreven, dat het plan der regeering zou zijn om de gevangenen van Leeuwarden naar daar over te brengen in het rijksgebouw van het Kon. Instituut der marine. Volgens dezen berichtgever zouden er reeds plannen en teekeningen gemaakt en ontworpen zijn. In den stal van den heer L. Brouwer te Oosterland is den 3den dezer een kalf met een hondekop geborenook de nek was als van een hond. Het is dood ter wereld geko men en heeft overigens de gewone grootte. Het is te Zierikzee ter bezichtiging gesteld. De drukker De la Vieter is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank van gisteren, waarbij hij, ter zake van boon, be gaan jegens den heer J. C. Van Lier, in bet Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage, tot geldboete is veroordeeld. In de terechtzitting van het provinciaal ge rechtshof van Zuid-Holland van heden heeft de advocaat-generaal Terpstra een uitvoerig re quisitoir genomen. Ten slotte eischte hij de schuldigverklaring der acht beschuldigden aan de hun ten laste gelegde misdaden, en veroor deeling voor zeven hunner tot een tuchthuis straf van 5—15 jaren, en voor Bunk, die be schuldigd is van brandstichting, tot de doodstraf Vier verdedigers hebben heden het woord ge voerd. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtb. te Almelo Mr. W. J. Engels, proc. bij die rechtb.; tot plaatsv. kantonr. te Hillegersberg Mr. P. D. Kley, adv. te Capelle a/d. IJseltot rechter in de arr.-rechtb. te Brielle Mr. J. H. Verschoor, griff. bij het kan tong. te Geldermalsentot notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standpl. Winkel, A. Sloos, cand.-not. te Wieringen; tot plaatsverv. kan tonr. te Maastricht Mr. J. L. G. L. P. Haei, proc. bij het prov. ger. in Limburg^ en de arr.- rechtb. te Maastricht; tot kantonr. te Weert Mr. G. A. H. Loix, griff. bij het kant. te Sit- tard; tot griff. bij het kant. te Sittard Mr. H. H. G. A. Coenegracht, adv. te Maastrichttot notaris binnen het arr. Sneek, standpl. Lem mer, E. Schaafsma, cand.-notaris, secr. dier gem. Z. M. heeft aan Mr. B. Van Roijen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Groningen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 80°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 64'. Dinsdag 's morgens te 5 uren 58°, N. W., te 8 uren 60°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 60°. BUITENLAND. Belgie. De Indépendance" zegt, dat er twee leden van de Fransch-Belgische commissie te Brussel zijn teruggekomen om zich te verstaan met bet gouvernement over zekere voorstellen, welke door het Fransche gouvernement zijn ge daan. Zij zijn weder vertrokken na conferentie te hebben gehouden met de heeren Frère Orban en Jamar. Men schijnt voldaan over den loop der onderhandelingen. Duitschland. De onderkoning van Egypte is gisterenavond te 7 uren te Berlijn aangekomen. Hij werd ontvangen door den Turkschen ge zant, den kommandant der garde, prins August van Wurtemberg, den stedelijken kommandant en den president van politie Hij is aan het koninklijk slot afgestapt. Fbankbijk. De afloop der verkiezingen te Parijs is als volgtThiers is verkozen met 15,912 stemmen. Devinck verkreeg er 9762 en Dalton Shée 5741. Ferry is gekozen met 15,729 stemmen. Co chin verkreeg er 13,537. Jules Favre is geko zen met 18,350 stemmen, tegen 14,761 stem men, die op Rochefort werden uitgebracht. Garnier Pages is gekozen met 19,474 stee men, tegen 14,771 stemmen op Raspail. Ten gevolge van manifestatiën zijn een 40l personen gearresteerd. Te Marseille is Gambetta, de candidaat d< oppositie, met eene groote meerderheid gekoz( tegen De Lesseps. Te Rouaan heeft de candidaat der oppositu Desseaux, gezegevierd op den officieelen cand daat, Pouier Quertier. In het dep. du Nord is ook de Candidas der oppositie, Bouduin, gekozen. Te Nantes is de officieele candidaat, Gaudi gekozen tegen den democraat Guépin. Engeland. Eenigen tijd geleden hadden Mold, in het prinsdom Wales, acht arbeider in eene kolenmijn den heer Touug, den op zichter der mijn, aangevallen. Van deze zijn eergisteren twee tot eene maand gevangenisstn veroordeeld. Toen zij onder een sterk geleid naar het spoorwegstation gebracht werden, het volk bij duizendtallen te hoop geloopei en heeft het de politie-macht aangevallen, di zich vervolgens heeft verschanst in het teil graaf bureau, hetwelk door het gepeupel lette: lijk vernield is. De gevangenen zijn in veilij heid met den trein, waarvan intusscben al: vensters ingeworpen waren, vervoerd, doch mei is genoodzaakt geweest niet alleen om de u, roerwet te doen voorlezen, doch zelfs om doe) de onder de wapenen gekomen uiilitaire macl| te doen vuren, en twee personen zijn doo schoten en twee andere doodehjk gewond. l| negen uren des avonds heerschte in de sti groote opgewondenheid, doch gisterenmiddadeu, was er alles rustig. Buii Italië. Te Bologna is de heer Ceneri ve:3 p kozen als afgevaardigde met 649 stemmen. I241/ heer Minghetti erlangde 564 stemmen. Te Crem25Vj werd de heer Griffini verkozen met 423 steiupCt. men, tegenover Cantu, die 250 stemmen ~ït. 6nc |rh pve Jldl BD6 'g- I Amebika. Volgens berichten van Haïti heef Salnave de insurgeuten nabij Miragone geslage: maar verlangt tevens af te treden. ACADEMIENIEUWS. Leiden, 8 Juni. Bevorderd tot doctor in rechten de heer C. H. P. Klaverwijden, ge te Leidon, met een acad. proefschrift, getiteli //De Hypothekatie van eens anders goed." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Het berigt voorkomende in uw geacht bij (3 Juni j.l.) aangaande een diefstal van iji op de Grofsmederij alhier gepleegd, zal do ieder weldenkende ten hoogste afgekeurd wordt doch wat mij bevreemde was de uitdrukkit oudroest (ter aanwijzing waar het verkoel was). Was zulks gesproken door een onopgevoed zoo zoude ik er mij niet aan storen, doch het te lezen in een verslag van een berigt; ver (om misschien ijzerkoopers in een veracl telijk daglicht te plaatsen) is onbescheiden. Eer- wilde ik dit nog stilzwijgend voorbijgaan, mas door de bekendmaking van den Heer Koopmac 4 Juni j.l. die zijn leedwezen over bovengenoeiw annonce van genoemden diefstal betuigde, er tevens behagen in schepte dat de ijverig Politie den opkooper daarvan ook eens a fait beeft genomen, laat ik op zijn plaats; doch d| volgende ruimere volzinzoolang die bol |Ro^ ct 2( Met ,een

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2