Woensdag \l A0. 1869. 4= 9 Juni. BINNENLAND. n". 2800. LEIDSCH DAGBLAD. I'RIJS dezer courant. IIoor Leiden, per 3 maandenf ó.OO. franco per post„3.85. Afzonderlijke Nommers.0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. prijs der advertentien. Van 1-6 regels t 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4regels /0.90;iedere regel meer0.15. ONZE PLAATSELIJKE BELASTINGEN. I. //Dankbaar maar onvoldaan"zoo zouden wij in indruk willen weergeven, dien de voorgestelde ijzigingen in de plaatselijke belasting, op ons imaakt hebben. Dankbaar, omdat men eindelijk de hand aan it werk heeft geslagen, onvoldaan, omdat de lasting, onzes inziens, nog aan dezelfde prin- Ipieele bezwaren blijft lijden als vroeger, al orden ook al de wijzigingen aangenomen. Ons bezwaar blijft dat men onbepaald en nder uitzondering een grondslag heeft aange ven, bij deze belasting, die niet algemeen een redelijken maatstaf van het inkomen belasting-schuldigen te houden is, en dat zij in strijd is met art. 243 der gemeentewet. Terwijl bet een erkend feit is, dat te iden een groot deel der ingezetenen hun iod verdienen, door het verhuren van kamers -.««ru de studenten, en dus een grooter huis be- iwonen, dan zij voor zich zelve noodig hebben a ds de huurwaarde, die men betaalt, niet een re- tddijke maatstaf van bet inkomen der belas- gschuldigen (de een toch betaalt die huur al- voor zijn eigen gebruik, de ander tevens lor zijn commensalen), en mag daarom zonder zonderingen, niet als zoodanig in een belas aangenomen worden. [Wij kunnen dit met een eenvoudig voorbeeld itooneneen van de grondslagen der belasting de paarden van weelde. Gesteld men had het houden van paarden als grond ig der belasting aangenomen; men had dus izelfde gedaan, wat men nu met de huurwaarde aan heeft; wat zou daarvan het gevolg zijn <t er éene klasse van menschen zou wezen, onbillijk belast werd, namelijk de stal houders. Is het in den regel waar, dat het hou den van paarden een bewijs van welstand is, die daarom ook mag belast worden, voor dezen ifl dit niet waar. Zij zouden in hun beroep wor den aangeslagen. I Terecht zijn het dus alleen de paarden van lelde die als grondslag aangenomen zijnmaar 't van de paarden gezegd is, geldt evenzoo Q de huurwaarde; sommigen bewonen een 'ot huis alleen voor zich zelve, maar voor deren is het groote huis, als de paarden voor |n stalhouder: niet voor zich zelve houden dat huis, maar het verhuren van de mooie •roers in dat huis maakt hun bestaan uit. En men lette wel op, dat reeds in onze ver lening zelve, niet alleen voor de paarden, 'ar ook voor alle grondslagen dit beginsel ihuldigd is; het beginsel namelijk, dat het nog 't waar is, dat, omdat A en B beiden dezelfde üur betalen, hetzelfde getal dienstboden enz. ui 'I :raaf| 12.- iderJu hebben, hun vermoedelijk inkomen gelijk is. Art. 10 der verordening kent voor elk inwo nend kind 2 pCt. vermindering der belasting toe. Terecht is hierbij aangenomen, dat wan neer iemand, wegens talrijkheid van gezin, een groot hnis bewoont, hij, wat den grondslag der huurwaarde betreft, in exceptioneelen toe stand verkeert, dat hij in verhouding van zijn inkomen, door zijne bijzondere omstandigheden, eene onevenredige som aan huurwaarden enz. moet betalen. Ook bij de voorgestelde wijzigingen is erkend, dat al moge ook het aantal dienstboden in den regel een redelijke maatstaf van iemands vermogen zijn, dit niet algemeen geldt. Eene uitzondering wordt gemaakt voor logement houders enz. Zij toch verkeeren in exceptio neelen toestand. In even exceptioneelen toestand nu verkeert de persoon, die een groot huis bewoont en kamers verhuurt. Hij betaalt ja de buur van het geheele huis, maar niemand zal bewe ren, dat in den regel het inkomen van dezen even groot is als dat van hem die het geheele huis voor zich bewoont. En toch betalen zij dezelfde som in de be lasting de wet verlangt echter grondslagen die een billijke maatstaf zijn van bet vermoedelijk inkomen. En op dien grond meenen wij, dat stellig die gedeelten van perceelen, die door de huurders niet bewoond worden, voor hun aan slag niet in aanmerking kunnen komen. Men zegt: maar op deze wijze moeten ook zij die een deel van hun huis voor winkel ge bruiken vrij gesteld wordenook hier is de huurwaarde, die zij betalen, niet de juiste maat staf van het vermoedelijk inkomenook de win kelier betaalt eene huurwaarde, onevenredig aan zijne overige uitgaven. Naar ons inzien volkomen juist, en de Leidsche verordening kan hierin het voorbeeld van de Amsterdamsche volgen door te bepalen dat //de gedeelten van perceelen, die uitsluitend strekken tot uitoefe ning van beroepen of bedrijven", niet voor de belasting in aanmerking komen. Wat blijft er dan eindelijk van de belasting over? Wel, eene billijke, rechtvaardige veror dening, die geheel in den geest van de gemeen tewet is. LEIDEN, 8 Juni. De uitslag der verkiezingen te Parijs geeft ons een goed denkbeeld van den geest der Pa- rijsche bevolking. Zij heeft bewezen, dat zij ware verdiensten op prijs stelt en dat bij haar de valsche voorstellingen van een opgeblazen soci alist ten slotte niet opvoeren tegen de ver standige en edele eischen van den bezadigden opposant. Beiden, Thiers en Favre, zijn bij de herkiezingen te Parijs gekozen; ook Garnier- Pagès won het van zijn radicalen tegenstander. De Fransche natie mag zich gelukkig rekenen dat de twee uitstekendste leden van het ont bonden Wetgevend Lichaam weder hare belan gen tegenover het willekeurige keizerlijke regime zullen bepleiten Te Marseille, Rouaan en in het departement du Nord zijn de candidaten der oppositie ge kozen Heden zijn voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit de gemeente Leiden ingeleverd 802 stem biljetten. Het aantal kiezers bedraagt 1042. Bij de laatste verkiezing van 22 Januari 1868 waren van de 991 kiezers 646 opgekomenden 31sten Oct. 1866 van de 1011 kiezers 783. Door het kiescollege der Nederlandsche Her vormde gemeente alhier is een drietal gefor meerd bestaande uit de navolgende predikanten J. D. B. Brouwer te Harderwijk, H. M. M. Rap- pard te Sexbierum en J. W. Felix te Utrecht. Omtrent de aanstaande internationale ten toonstelling te Amsterdam, wordt van daar nog het volgende medegedeeld Tot ons groot genoegen hebben ten slotte de inzendingen uit Nederland zelf eene verba zende vlucht genomen, zoodat reeds de plaats ruimte van meer dan 1000 vierk. meters is be zet. Intusschen heeft de commissie begrepen ook nog andere inzenders gelegenheid te moeten geven, hunne voortbrengselen ten toon te stel len en dus den termijn voor de invulling der biljetten tot tien Juni verlengd. Bij de directiën van verschillende vervoer middelen heeft men veel medewerking gevonden. Goederen, voor de tentoonstelling bestemd, zijn geheel vrachtvrij bij verzending langs den Hol- landschen spoorweg. De Rijn-, Staats- en Cen- traal-spoorwegen bezorgen de goederen kosteloos terug, na afloop der tentoonstelling, mits de collis voorzien zijn van het visa der regelings commissie. De stoombooten tusschen Rotterdam en Leith, Deventer-Rotterdam-Amsterdam, de Gorcumsche atoomboot-maatschappij, de binnenlandsche ree- derij te Dordrecht, de Amsterdamsche stoom boot-maatschappij van Hamburg op Amsterdam, die van Deventer en Kampen op Amsterdam, Nieuwediep-Alkmaar en Alkmaar-Amsterdam, de Prins van Oranje en Mercurius (Zaandam- Amsterdam), de schroefbooten van Nijmegen en Gouda op Amsterdam, de stoomboot stad Tiel enz. hebben allen öf vrijstelling öf verminde ring van vracht verleend. Eene daartoe betrekkelijke circulaire za'. wel dra door de commissie worden verspreid. Het logies in het hulpgebouw op de SchaDS (commissie tot ontvangst van werklieden) wordt verminderd op 0.60 per nacht; dat in do Militiezaal blijft op ƒ0.40 bepaald.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1