R. H. A. ÖEEB. BUITENLAND. Bel^ie. De kamer van afgevaardigden heeft met 54 tegen 33 stemmen het ontwerp betref fende den lijfsdwang gelijk het door den senaat is gewijzigd, verworpen, en daarentegen het regeeringsontwerp tot volledige afschaffing der gijzeling aangenomen. INGEZONDEN. 1 ADVERTENTIEN. brengst van den alhier afgeir.aaktei. walvisch heeft aan spek ongeveer 17 groote of stroop vaten beloopeu, terwijl het gewicht van het geraamte 2000 kilo's bedroeg, hetwelk naar Gent is vervoerd voor den dierentuin aldaar. Bij Kon. besluit van 3 Juni is benoemd tot sicretaris-generaal bij het departement van financiën, de heer S. Bartstra, thans inspecteur der registratie en domeinen, als zoodanig werk zaam bij het departement van financiën. Z. M. heeft benoemdin de medische facul teit aan de hoogeschool te Leiden, tot gewoon hoogleeraar den heer Dr. M. Polano te Rot terdam, tot buitengew. hoogleeraar den heer Dr. D. Doyer; en den heer Dr. F. W. Krieger, hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool aldaar, op verzoek, onder dankbe tuiging voor de door hem bewezen diensten, eervol ontslag uit gemelde betrekking verleend, met ingang van 1 Juli, en hem met dat tijdstip emeritus verklaard. Z. M. heeft aan W. F. Gaymans vergunning verleend tot het aannemen der betrekking van consulair agent van Italië te Nagasaki; en aan W. Fresen te Delft, G. Van Baal te Valburg, en J. Bookelaar te 's-Heerenhoek, tot het aan nemen en dragen van het kruis //Fidei et Vir- tuti," hun door den Paus geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 56°, Wind: W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52\ Zaterdag 's morgens te 5 uren 52°, -te 8 uren 69°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 4 uren 68°, Z. W. Duitschland. Het tolpnrleraent heeft met eene groote meerderheid den heer Simson tot president en vorst Hohenlohe en den hertog van TJjest tot vice-presidenten herkozen. De prins Von Hohenlohe heeft in eene rede aan de vergadering zijn dank betuigd voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij vei klaarde verder in deze verkiezing eene gewichtige po litieke beteekenis te zien. Het vertrouwen, dat de vergadering in hem aan den dag heeft ge legd, zal hem moed geven om op de baan, tot dusverre door hem gevolgd, voort te gaan en om met al zijne krachten werkzaam te zijn voor de eendracht der Duitsche stammen. Oostenbijk. Op de algemeene vergadering van de maatschappij der Oostennjksche staats spoorwegen is besloten om het dividend vast te stellen op 27% frank per actie, zoodat dus de Juli-coupon zal worden betaald met 40 franken, De vergadering keurde verder goed, dat van de rechten der stichters der maatschappij, waar voor het Fransche Crédit-Mobilier optreedt, voor twee millioen franken is afgekocht en machtigde de directie tot verderen afkoop tegen afgifte van actiën a pari. Voor de voltooiing van het net werd eene uitgifte goedgekeurd van 49,600 obligatiën. Tot leden van den raad van administratie werden herbenoemd de HH. Van Breda, Van Heeckeren, De Laguéronnière en benoemd Hartig en Salvador. Het adres van antwoord is door het Hongaarsche huis van afgevaardigden, na een debat van elf dagen, met 255 tegen 142 stem men aangenomen. Spanje. Negen republikeinsche afgevaardigden hebben geweigerd de constitutie te onderteeke nen. De republikeinsche clubs te Madrid had den gedreigd de afgevaardigden te repudieeren, die aan de onderteekening deelnamen. De //Imparcial" verzekeit, dat de liber.de unie een nieuw ministerie zal ondersteunen, indien Prim, Sagasta, Topete en Zorilla daarin blijven. Men verzekert dat Cantero met de porte feuille van financiën zal belast worden. Hij is geen voorstander van de vrijheid der bankin stellingen. Amebika. De heer Rushell Jones is benoemd tot gezant in België. De opstand der Spaansche vrijwilligers te Havanna heeft generaal Dulce genoodzaakt het bestuur neder te leggen en aan Espinar over te dragen, in afwachting der komst van Rodas. Volgens de New-Torksche bladen hadden 500 Amerikaansche vrijbuiters, onder bevel van Jordan, gewezen generaal der zuidelijke confede ratie, zich bij de insurgenten aangesloten. China. Een telegram uit Hongkong dd. 11 Mei meldt het volgendeTen gevolge van een volkstoeloop te Peking heeft graaf De Roche- chouart, tweede secretaris bij het Fransche ge zantschap, tegen den palankijn van den broeder van prins Kung gestooten. Deze vorstelijke persoon heeft alstoen den graaf een slag in het aangezicht gegeveu. De buitenlandsc'ue ge zanten hebben daarop aan het Chineesch gou vernement een termijn van drie dagen gesteld, om den Franschen gezant deswege verschooning te vragen. VERKIEZING VAN 8 JUNI. In de Leidsche Courant van 4 Juni 11. komt een stukje voor van zekeren T., een stukje, dat zich meer kenmerkt door drieste bewerin gen, dan degelijkheid van argumenten, en zich meer onderscheidt door 't geen er in verzwegen, dan door 't geen er in uitgesproken wordt. Een zekere driestheid ligt reeds in den lof, een weinig lichtzinnig uitgesproken over de kundigheid van zekeren J. van Schie Jr. te Voorhout, waarin deze heer, partij trekkende voor de Roomsch Catholieke kerk en het Bis schoppelijk mandement, de verkiezing van Me. H. A. Nekb meent te moeten ontraden, en de verkiezing van den Baron Taets van Ameron- gen aanraadt, die door J. van Schie wordt ge- genoemd een man naar onzen geest. Men heeft gevraagd, of' de heer J. van Schie op dit oogenblik de meest aangewezen persoon was, om een onpartijdig oordeel uit te spreken over Me. H. A. Need, die, indien wij ons niet bedriegen, door de Roomsch Catholieke Kerk te Voorhout als Advocaat geraadpleegd wordt in een geschil van ueze met J. van Schie. Zon der hem van opzettelijke partijdigheid te ver- denben, zou hij misschien minder geneigd kunnen zijn, om de goede eigenschappen in den Ad vocaat zijuer tegenpartij op hare vereischte waarde te schatten. Hoe dit echter ook zijn moge, het is ons nog niet gebleken, met welk recht da heer J. van Schie zich heeft opgewor pen, als de woordvoerder voor de belangen der Roomsch Catholieken en wij betwijfelen, of de kerkelijke authoriteit zijner woonplaats hem daartoe het mandaat zou hebben willen geven. Dat er onder de Roomsch Catholieken, die het goed met de Kerk meenen, velen zich een weinig schuchter toonen, om geloof te slaan aan al de groote beloften hun door de conser vatieven gedaan, is niet te bevreemden. Het waren toch de conservatieven, die met alle macht zoolang mogelijk de vrijheid van het bijzon der onderwijs uit vrees voor de Roomsch Catho lieken hebben tegengehouden. Zullen de Catholie ken het ooit vergeten, dat zij die vrijheid alleen hebben verworven door den steun der liberalen, die vrijheid van onderwijs in de Grondwet hebben helpen verzekeren en dat groote beginsel mede in de wet hebben doen opnemen. Van de con servatieven stemden velen daar tegen, en zij, die er zich ter elfder ure, toen de zaak reeds be klonken was, mede vereenigden, verklaarden dit alleen te doen onder voorwaarde, dat het staatsonderwijs krachtig zou worden gehand haafd. Indien thans dezelfde conservatieve partij met verloochening van al hare beginselen zegt dat gedeelte der Catholieken, dat zich de bestrijding van het openbaar onderwijs ten deel stelt, de hand te willen reiken: is het wonder dat men haar dan van Catholieke zijde eenigszins wantrouwt, vooral omdat de conserva tieve partij alleen ijdele algemeene verzekeriugeu ten beste geeft en nooit heeft aangekondigd, welke veranderingen zij inde wet zou willen brengen? Is het wonder dat de geloovige Catholieken zich afvragenof men hen ook wil maken tot speelbal van partijzuchtige bedoelingen? Kan men misschien ook ten doel hebben, eene reactie te wekken tegen de Catholieken, waardoor de hun eenmaal verleende vrijheid weder zooveel mogelijk kon worden ingekrompen? De schrijver wil den heer Baron Taets va Amerongen bedektelijk aanbevelen, als bestei vertegenwoordiger van de Roomsch Catholiekt belangen. Heeft de heer Taets zich verbonden, om die belangen met al de macht van zijn in vloed en van zijne bekwaamheid voor te staan 'r Welise waarborgen levert de heer Taets Amerongen aan de Catholieke kiezers? D; schrijver verzwijgt het. Hij verzwijgt even zeer, dat bij de tegenwoordige verkiezingen de onderwijskwestie de groote vraag is. Dut weet en toont ieder, die in de verkiezingen stelt. De Protestantsche orthodoxe en deRoomsct Catholieke clericalen, die de schoolwet aanvallen, en het Nederlandsche volk, dat voor de natio nale school opkomt, weten dat beter. In tal- looze schriften en dagbladen is het schier aai eiken hoek van het land uitgesprokendoch het schijnt nog niet te zijn gekomen tot het be wustzijn van T., die uit de nachtschuit korat Trouwens hij schijnt meer eene Oost-Indi sche specialiteit te zijn, daar hij zich niet kan onthouden, om bij deze gelegenheid terwijl niemand er ooren naar heeft, te profeteeren over de toekomst onzer Koloniën. De heer T. verzwijgt het eigenlijke doel zijn schrijven; maar het is duidelijk, dat het de strekking had, om afbreuk te doen aan Mr H. A. Neeb, ten einde de candidatuur van den heer Taets van Ameeongen te bevorderen Welnu, hoewel wij de zwartgallige voorstelling van den ongeluksprofeet niet deelen, zoo geven wij toch toe, dat er met het oog op het toe zicht en de controle over het bestuur onzer gewichtige Overzeesche Bezittingen omvattende kennis, politiek beleid en wijze voorzichtigheid in den Nederlandschen vertegenwoordiger vorderd wordt. Juist met bet oog op de veel zijdige kennis, het helder oordeel en de onbe-j' zweken volharding en inspanning, die gevor-i derd wordt, om die gewichtige taak naar waar heid te vervullen, vragen wij T. en elk Leidschj - kiezer af: of hij, lettende op de bekwaamheid, de kennis, het beleid en de betoonde wijsheid in waarneming van zaken van allerlei aard enl in levenswijze, in gemoede met de hand op het! hart, den Baron Taets van Ameeongen z i durven aanbevelen boven Mr. H. A. Neeb? Wij twijfelen of T. zelf die vraag bevestigend zou durven beantwoorden, tenzij hij geheel dooi partyzucht verblind zij. Ook komt het ons twijfelachtig voor, of d( goede Catholieken de behartiging hunner belau gen het liefst zullen toevertrouwen aan den hee Taets met voorbijgang van den man, die velei hunner in hunne bijzondere belangen trou> met raad en daad heeft bijgestaan. Daarom gelooven wij dat velen in spijt va: het stukje van T. hunne stem op Dinsdag 8 Jut zullen geven aan •- A :h 1 d't bi o Roomsch-Kalliolieke Kiesvereeiiigiug „REGT VOOR ALLEN TE LEÏUEX. Op de algemeene Vergadering van 28 M« is tot Candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met alge meene stemmen gesteld P. H. Baron TAETS VAN AMERONGEN Namens het Bestuur, W. F. K. A. TRUEFINO, Voorzitter. B. T. VAN LEEUWEN, Secretarie.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2