V. H. A. NEEB. PK 2857. Zaterdag A°. 1869. 5 Juni. BINNENLAND. LEIDSCH _ivV- V DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf Ö.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.96; iedere regel meer0.15. DE VERSCHILLENDE PARTIJEN BIJ DE STEMBUS. De Ultramontanen spannen met de conser vatieven bij de ophanden verkiezingen voor de Tweede Kamer óene lijn en met hen gaan ook sommige Protestantsche orthodoxen mede, niet tegenstaande de heer Groen van Prinsterer, hun generaal (altijd generaal, hoewel zonder leger), hun dat ten sterkste heeft afgeraden. Een grap penmaker (er zijn menschen, die bij het ernstigste kunnen lachen) maakte onlangs de opmerking, dat wij een vermakelijk kluchtspel zouden be leven, indien de trits dezer bondgenooten on verhoopt eens de overwinning mocht behalen. Natuurlijk zou er genoeg leven in de brouwerij zijnwant elk der bondgenooten wil daar kan men zeker van zijn geheel iets anders, dan zijne twee vrienden, die hij wenscht mede te nemen naar de stembus, alleen om zijn eigen bedekt gehouden plan te volvoeren. Aardig werd dat teruggegeven op een plaat, waarop de geestige teekenaar voorstelt, hoe een Ultramontaansch voorvechter de conservatieve partij in den persoon van haar tijdelijk hoofd met een touw om den nek te gelijk met een persoon voorstellende de Protestantsche orthodoxie, naar ,de stembus sleepte. Den tegenstand van zijn cleri- jcalen Protestantschen collega overwon de slimme klant door hem toe te fluisteren//ga maar [mee, ik geef jou je school". Voor de conserva tieve fractie had hij 't geen zij wenscht, de [ministerieele zetels en 't geen daarbij hoort, oor zich zelf zeide hij ter zijde: //Als zij iaar met mij gaan, dan volgt de rest an zelf". Nu ja, waarheen de Ultramontaan ederland brengen zou, als het maar met hem er stembus wilde gaan, kunnen wij wel raden, et is echter te denken, dat de Protestantsche dericaal ook nog wel een slag om den arm zal lebben gehouden, toen hij zich door zijn Ultra- 'Ontaanschen broeder in het touw liet brengen. conservatief heeft misschien op fijne wijze 'en knoop in het koord zoeken te brengen, aardoor hij ter geschikter tijd zou meenen te [ontsnappen aan den leider, die hem met zijne stevige koorden wil medetrekken. Gesteld eens, dat het dezen drie met al hun kunsten, waarin zij ongetwijfeld bedreven zijn, eens gelukte, de goê gemeente ook in hare strik, ken te verwarrendan ja dan, zou het wij geven het den grappenmaker toe een won derlijk tooneelspel kunnen opleveren, hoe die drie heeren hun wespennest van slimme combi natiën en fijne verzwijgingen en dubbelzinnige beloften zouden ontwarren. Vrede zoutusschen ben niet lang durenwant geen der drie zou zeker 'Q het vermakelijk kluchtspel zich gaarne belasten met den rol van den bedrieger bedrogen. Wij geven toe, dat het Nederlandsche volk in het kijven en het afspelen der rollen en het uiteenspatten van deze trits menige ongewachte klucht zou te zien krijgen. Maar toch raden wij voorshands af, het daarheen te laten komen, dat wij dat kluchtspel zouden beleven. Het Ne derlandsche volk zou de kosten van het spel hebben te betalen. Het onderwijs en de belan gen der Nederlandsche jeugd zijn te gewichtige zaken, om er mede te spelen, al zij het ook het hooge spel van ministerieele portefeuilles. De mannen, die zich door den Ultramontaan- schen broeder op het sleeptouw laten nemen} zijn dan niet te best vertrouwd op de ministe rieele zetels. Wij zijn nog niet vergeten, hoe zij zelf met de handen in het haar zaten, evenals de toovenaarsleerling, die bij afwezigheid van den meester de elementen had losgelaten, en de formule niet vinden kon, om ze weder tot bedaren te brengen. Zoo ging het ook bun, toen zij door hunne onberaden opeenvolgende dwaze en onstaatkundige ontbindingen der Tweede Kamer den stroom van politische harts tochten hadden opgewekt, waardoor zij destijds van hunne ministerieele zetels werden afgeworpen. Het schijnt, dat deze lieden onverbeterlijk zijn, en dat zij ontbinding tot een staatsbegin sel hunner partij willen verheftenzeker een vreemd beginsel voor eene partij, die zich de conservatieve wil noemen. Gelijk zij het des tijds hadden toegelegd op de ontbinding der grondslagen van onze grondwettige vertegen woordiging, zoo leenen zij thans gaarne de hand tot ontbinding der grondslagen, waarop ons na tionaal volksonderwijs rust, evenals zij reeds had den voorgesteld, om de theologische faculteit aan onze Academiën te ontbinden. Indien men dus al wat Nederlandsch is, wil ontbonden heb ben, dan zou men niet beter kunnen doen, dan de Ultramontanen en deze ontbindingsmannen bij de verkiezingen in de hand te werken. Geen twijfel, of de Nederlandsche staatsinstellingen, de Nederlandsche verdraagzaamheid en de Ne derlandsche goede trouw, zouden weldra met de Nederlandsche school aan de ontbinding zijn prijs gegeven. Laat ons daartegen waken bij de stembus en streven met hen, die er voor uitkomen, wat zij willen eu de Nederlandsche instellingen betref fende de volksschool en de bestaande vrijheid van bijzonder onderwijs eerlijk willen handha ven. Laten de Leidsche kiezers daarom hunne stem uitbrengen op Mr. H. A. NEEB, aan wien niemand de noodige bekwaamheid zal ontzeggen, om als volksvertegenwoordiger van Leiden op te treden en die de eerlijke en openhartige be doelingen der liberale partij op staatkundig ge bied volkomen uitdrukt door zijn oprecht en waarheidlievend karakter. Met vertrouwen ves tigen wij daarom de aandacht voor de verkie zing op Dinsdag 8 Juni op LEIDEN, 4 Juni. Men schrijft ons uit UtrechtBij de herstem ming voor een lid van den gemeenteraad is ge kozen de heer A. G. H. Schuurman, candidaat der liberale kiesvereeniging en van het Consti tutioneel Gezelschap, tegenover Mr. J. Yan den Heuvel. Bij den grooten verkiezingstrijd, die bin nen acht dagen beslist zal zijn, bewaart Utrecht een rustigen geest. De candidatuur van het aftredende lid, den heer Du Marchie van Voort huizen, wordt bestreden, doch alles behalve krachtig. Hier niet zooals elders waar niet? groote vergaderingen van kieavereeni- gingen, hier geen meetings, hier geen ver standhouding met de tot het district behoorende dorpen. Dood-eenvoudig stellen de liberalen een candidaat, den bekwamen rechtsgeleerde Mr. H. Verloren van Themaat. Doch de kiezers worden niet in- niet voorgelichthun belangstelling wordt niet gaande gemaakt. En waarom niet? Omdat het toch niet helpen zou I 't Is mogelijk. Maar waar blijft danfaisjce que dois, advienne que pourra? Of is dat geen goede spreuk? Ik voor mij zou gelooven, dat er nog wel libe ralisme bij de Utrechtsche burgerij, bij de eigen lijke bourgeoisie schuilt. Doch het wonder dadige beeld van Memnon in den Lybischen woestijn liet dan alleen geluid kooren, als de zonnestralen er op schenen. "Welnu. Hier schat ten de leiders van het liberalisme de werking van hun lichtstralen wat al te gering en komen er niet mee voor den dag. 't Is zeer te betreu ren. De politieke geest dommelt in. Het zou niet wonderlijk zijn, als geen kiesdistrict Dins dag e. k. minder leden aan de stembus zag dan het onze. De anti-revolutionnairen zullen opgaan ter bussede conservatieven zullen er heen getrok ken worden door de Algemeene Kiesvereeniging, en de groote massa der liberale burgerij zal thuis zitten, zal uitslapen en bij het dommelig ontwaken bevinden dat zij in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal vertegenwoordigd wor den door Mr. Du Marchie van Voorthuizen, den ijverigen volgeling van bet ontbindings-minis- terie. Dat het niet alleen de periodieke pers is, die zich thans met de groote schoolwet-quaestie bezighoudt, spreekt van zelf. Verschillende brochures komen thans over dit onderwerp uit. Zoo ontvingen wij heden//Een woord tot allen die belang in het volksonderwijs stellen" Hoe is de volksschool in Nederland in betrekking tot art. 23 ingericht?

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1