I BUITENLAND. INGEZONDEN. ADVERTENT1EN. van het 3de reg. vesting-art.; op zijn verzoek, aan den onder-int. der lste kl. van de mil. adm. in Ned. Indië F. E. K. Stoelman, thans met erlof' hier te lande, een eervol ontslag verleend it Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van •ensioen. Z. M. heeft aan den heer A. Van Ooster- out, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ,it zijne betrekking van ingenieur verificateur tan het kadaster, behoudens aanspraak op pen- oen en onder dankbetuiging voor de langdu- [rige en trouwe diensten door hem den lande I bewezen, en in diens plaats benoemd den heer "E. A.. Marto, thans landmeter van de 1ste klasse. De Thermometer van Fahrenheit teekende hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 58°, ind: N. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 48°. Woensdag 's morgens te 5 uren 48°, W, te 8 uren 55°, N. W., 's namiddags te 12 en 64°, te 4 uren 64°. bet i Duitschland. Het gerucht wordt tegenge- Bproken, dat de onderhandelingen van Pruisen met Denemarken over Sleeswijk weder hervat <uden zijn. De Noord-Duitsche Rijksdag heeft het twerp tot belasting der koopbriefjes (beurs- ilasting) met 128 tegen 73 stemmen definitief rworpen. Oostenrijk. De //Presse" meldt, dat Enge- jnd Oostenrijks voorstel betreffende een han- ilsverdrag heeft aangenomen. Voor de defi- itieve vaststelling is de goedkeuring der Hon- larsche kamers een vereischte. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis Maandag-avond is het wetsontwerp betreffende Iersche kerk met 361 tegen 247 stemmen ior de derde maal gelezen, nadat eerst leven- ge discussiën hadden plaats gehad. Spanje. De //Imparcial" deelt onder reserve de lijst mede van de waarschijnlijke samenstel ling van het nieuwe kabinet. Prim zal worden benoemd tot voorzitter en tot minister van oorlogTopeto van marineRios Rosas van istitieSanta Cruz of Madox van financiën livero van binnenlandsche zaken Achegary jomento Ulloa van koloniën. - De discussie in de Cortes betreft thans opheffing van de tabaksregie. De onder- xetaris van financiën Gomez verlangt, dat zij •ovisioneel gehandhaafd wordt, wegens den ecairen toestand van de schatkist. De com- issie dringt aan op hare opheffing. Italië. De kamer heeft in eene openbare ting het budget van uitgaven, die gezamenlijk lioo millioen bedragen, aangenomen. Rumenie. De kamer van afgevaardigden heeft iteren het adres van antwoord aangenomen. Het |u den vorst heden worden aangeboden. De luister van binnenlandsche zaken heeft twee itaontwerpen ingediend, tot regeling der de- traJisatie van bestuur. De bewering van It //Journal des Débats" dat de genoemde nister gedreigd had de Israëlieten uit de 'rpsgemeenten te doen verdrijven, is onge- ond. SCHOOLVERZUIM. Door het hier gevestigd Departement der laatschappij tot Nut van 't Algemeen werd, enigen tijd geleden, aan eene commissie uit lJne leden opgedragen, om, in navolging van tidere plaatsen, middelen te beramen om het trzuimen der school, zoo verderfelijk voor de fotwikkeling des volks, ook in deze stad zooveel 'gelijk te weren. Hoewel de roepstem, die daarna door de corn- issie tot hare stadgenooten werd gericht, niet dien algemeenen weerklank vond, dien men, om het hooge gewicht der zaak, had mogen ver wachten, verklaarden zich toch velen bereid om de pogingen der commissie te steunen, en het het kwaad zoo mogelijk met wortel en tak te helpen uitroeien. De commissie moest echter een grondslag hebben waarop zij hare werkzaamheden aanving en voortzette, alvorens hen, die zich welwillend tot medewerking hadden aangeboden, een kring van werkzaamheid te kunnen aanwijzen, en, dat dit geene gemakkelijke zaak was, bleek haar al aanstonds, toen zij, na zich met de plaatselijke schoolcommissie in contact te hebben gesteld, den reuzenarbeid te zien kreeg, die reeds door die commissie was aangevangen om een statistiek tot stand te brengen, die, te gelijk met de school gaande kinderen, hen aanwees die de school verzuimen. Maanden lang werd hieraan door de schoolcommissie met onverpoosden ijver gear beid, en de taak die zij aanvaardde is thans zoo verre gereed dat zij tot uitgangspunt voor verdere werkzaamheid kan worden aangewend. Uit de tabellen toch, zoover die gereed zijn, blijkt met zekerheid dat in deze stad een 500 tal kinderen de school verzuimen, terwijl van omstreeks 1000 de noodige inlichtingen nog ontbreken. Niemand zal dus zeggen dat de vestiging eener commissie, uitsluitend om het schoolver zuim te weren, eene overtollige zaak is; niemand beweren dat het arbeidsveld, helaas! ook hier, niet groot is, en daarom moeten de krachten van alle weidenkenden worden ingespannen, om dien kanker der maatschappij, waar hij dagelijks dieper dreigt in te vreten, te helpen stuiten. Ieder, van wat rang of stand ook, kan in zijn kring hieraan behulpzaam zijn. Ieder, wie hij ook zij, heeft er groot belang bij. Die het dus wèl meeDt met het opkomend geslacht; die belang stelt in ontwikkeling en beschaving, ook onder de lagere standen der maatschappij, steke de handen uit den mouw. Het arbeidsveld is ruim, maar de arbeiders zijn nog weinigen GEMENGDE BERICHTEN. Een muzikaal tijdschrift verhaalt hoe in der tijd drie nog zeer jonge lieden eens lekker ont bijten wilden, maar geen cent rijk waren. Een hunner had een invalen een half uur later trad het drietal een muziek-winkel binnen. //Mijnheer," zoo begon de een//mijn vriend hier heeft een fraai lied gedichtmijn vriend daar heeft het op muziek gebrachten ik zal het u vóór zingen." Zoo gezegd zoo gedaan; de muziekuitgever was verrukt over het lied en niet minder over de wijze waarop het was voor gedragen; hij kocht bet voor 15 franken... en weldra zaten de jongelieden aan het begeerde ontbijt. De dichter beet Alfred de Musset, de com ponist Hippolyte Monpon en de zanger Hilbert Louis Duprez! Het lied //PAndalouse" getiteld werd uitgegeven, maakte furore, en bezorgde den uitgever een winst van veertig duizend franken Niet alleen dragen de beenderen niet bij tot de verbetering der soep, maar zij slorpen de jeugdigste en meest voedende gedeelten op. Dit zou eene dwaling kunnen schijnen, maar zie hier hoe dit uit te leggen is: Over minder dan nog een halve eeuw schreef de wetenschap aan de vleeschgelei of gelatine groote voedende eigenschappen toe. Samengesteld uit kalk phos- phorzuur zout (aardachtige stof) en gelatine, werden de beenderen verklaard onmisbaar te zijn in de soep men verbrijzelde ze zelfs alvo rens ze te bezigen, om al hunne gelei te ver krijgen. De wetenschap is vooruitgegaan, en het is nu bekend dat de gelatine eene zelf standigheid is zonder voedende hoedanigheid, zonder eenigen smaak, en dat gevolgelijk de beenderen van geen nut zijn in de voeding. Legt men een been in de soep, dan ontbindt zich op den duur de gelatine welke de poriën van dit been vult, en als de poriën ledig zijn, vullen zij zich met de jeugd van het vleesch dat in de soep ligt. Ook wordt, na vijf of zes uren kokens, het been uitmuntend om te zuigen, en is de soep zooveel te minder goed, want dit been heeft er de beste deelen van opgeslorpt. De osschen-schenkel, zoo gezocht in zekere huishoudens voor het koken van de soep, moet insgelijks niet gebezigd worden. Laten wij ons niet bedriegen, door de dikke soep, welke een ongeoefend oog streelt. Het is eenvoudig lijm. De goede soep is klaar en helder. Te Praag is dezer dagen een beer uit eene menagerie ontsnapt en na eene korte en bedaarde wandeling een winkel binnengetreden, waar pe perkoeken verkocht werden; na op zijn gemak eenige exemplaren opgepeuzeld te hebben tot groot gerief van de Prager jeugd, keerde bruintje zeer voldaan naar zijn logis terug, terwijl de straatjongens van de afwezigheid van den eige naar, die op de vlucht getogen was, gebruik maakten om de smulpartij voort te zetten vóór de politie tusschen beiden was getreden hadden zij het geheele magazijn kruidkoeken geplunderd. Ook de waterpest, //Flodea canadensis," heeft deugden. Zij verspreidt zich evenwel al meer en meer te lande, en vertoont zich, van Utrecht uitgegaan, reeds in de streken van Alphen, Aalsmeer en "Weesp, zelfs in de om streken van Zwolle, de wateren vullende en, zoo men er niet ijverig tegen strijdt, ze zelfs zoodanig opvullende, dat de scheepvaart er door belemmerd wordt. Gelukkig dat de plant, na eenige weinige jaren voortgewoed te hebben, niet meer voort wil en niet sterker dan gewone water-onkruiden groeit, zooals in de grachten van Utrecht reeds ondervonden wordt, waar voor een tiental jaren het wegruimen van de plant vele honderden guldens jaarlijks kostte. In de omstreken van Berlijn is de plant tegen woordig een ware plaag, maar gelukkig heeft Dr. Schür ontdekt, dat zij verwonderlijk zuive rende eigenschappen bezit, en, gedurende den winter, zelfs onder het ijs, groen blijvende en voortgroeiende, steeds blijft voortgaan met hare nuttige bezigheid. In een glas bewaard, houdt zij daarin het water zuiver en reinigt zelfs in korten tijd het daarin gegoten vuile water. Grachten en andere wateren, die door riool- en straatwater verontreinigd zijn, worden eveneens gezuiverd. Het is thans door ingekomen berichten gebleken, dat de verschrikkelijke aardbeving, die verleden jaar aan de kusten van Peru zooveel heeft verwoest, en de zee 25 tot 30 el opvoerde, in die zee eene golving niet alleen op die kus ten heeft voortgebracht, maar dat die golf op reusachtige plooi in het zeewater het derde deel van den omtrek der aarde heeft doorloopen. De lengte van die golf was 8000 meters of 1% uur gaans lang, hare hoogte bedroeg 25 meters, hare snelheid was 183 el in de seconde of 658 mijl of 120 uren gaans per uur. De aardbeving viel voor op den 13den Augustus en den lödeu kwam de waterberg met vervaarlijke kracht tegen de kusten van Nieuw-Holland; hij had op zijn weg de tallooze eilanden der Zuidzee bezocht, en op elk dier eilanden sporen van zijn loop achtergelaten. Voorspoedig bevallen den 2den Junij te Leeu warden van eene Dochter J. M. VAN HA MEL Van Goens. Nieuwe Schotsche Maatjes-Haring aange kregen, welke de ondergeteekende durft te re commanderen, als zijnde zeer best, J. BUSÉ. Leiden, 2 Junij.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3