In het pleidooi gehouden door Mr. W. Ja- cobson tot adstructie van de aanklacht wegens laster of hoon, gedaan door de HH. Ising en Van Lier tegen het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage, heeft deze advocaat er aan herinnerd, dat, terwijl de hoofdredacteur van dit blad onder de slechte werkingen onzer tegen woordige strafwet ten aanzien van laster op noemde dat de straf meestal wordt ondergaan door een homme de paille, die er voor be taald wordt, diezelfde hoofdredacteur nu bij deze aanklacht zelf een strooman, zijn drukker, als verantwoordelijk persoon doet optreden Het Handelsblad meldt dat de conservatieve kiesvereeniging //Grondwet" te Deventer tot candidaat heeft gekozen den heer Mr. J. J. Te- ding vau Berkhout, die in ons district door de anti-revolutionairen tegenover den conservatieven candidaat is gesteld. In den gemeenteraad te 's-iïage is het voorstel tot bewilliging van eene som van f 3000 voor eene illuminatie van het Haagsche Bosch, ter gelegenheid van het 7de Internati onaal Statistisch Congres, aangenomen. Gisteren heeft te Rotterdam de plech tige gedachtenisviering plaats gehad van het 250jarig bestaan der liemonstrantsche Broeder schap. Deze viering zou volgens den datum eigenlijk reeds in Maart moeten geweest zijn, doch er was reeds vroeger besloten haar te doen samengaan met de jaarlijksche algemeene ver gadering der afgevaardigden uit de Remonstrant- sche kerken van geheel Nederland. Die samen komst heeft dan ook vooraf plaats gehad en werd door een aantal belangstellende leden der aldaar bestaande gemeente bijgewoond. Het kerkgebouw was te dezer gelegenheid op eenvoudige, doch smaakvolle wijze met guir- landers versierd. "Voor den predikstoel prijkte het portret van Arminius, daar tegenover dat van Uytenboogaerdt, aan de linkerzijde van het gebouw dat van Episcopius en ter rechter zijde dat -van Grevinckboven. Al deze beelte nissen waren omkranst, terwijl de tusschen- ruimte overal was aangevuld met toepasselijke opschriften, die in gouden letteren de kerke lijke gebeurtenissen der jaren 1610,1619,1621, 1625, 1634, 1795 en 1815 vermeldden. Het orgelfront en de balustrade der galerij daarte genover prijkten met het gulden cijfer /y250" en overigens waren zoowel de kolommen als het doophek met een zeer net arrangement van bloemen en opgaande gewassen bezet. Het een met het ander maakte een zeer gunstigen indruk. Nadat de afgevaardigden aldaar onder het statig orgelspel waren bijeengekomen, werd de vergadering door Dr. H. N. Van Teutern met eene rede geopend. Des avonds te 6 uren had de eigenlijke open bare viering plaats, waartoe eene buitengewoon talrijke schare was opgekomen. Als redenaar in deze bijeenkomst trad op Prof. J. Tiedeman, van Amsterdam. Na eene inleiding tot aanwijzing der beteekenis en waarde van dezen dag, trad hij in een grondig histo risch overzicht van het ontstaan der broe derschap, hetwelk van Rotterdam is uitgegaan en dus terecht ook daar gemeenschappelijk wordt herdacht. Vervolgens ontwikkelde hij de redenen, die de oprichters hadden bewogen om tot deze stichting over te gaan, waarbij hij tevens in uitvoerige bijzonderheden den grondslag daar van toelichtte. De rede werd afgewisseld door een vierstem mig koorgezang van 40 heeren en dames, die zich hiertoe onder leiding van den heer J. Pa ling hadden vereenigd, en die dan ook zeer veel tot opluistering dezer bijeenkomst hebben bij gedragen. Ook werd bij deze gelegenheid eene tentoon stelling gehouden van merkwaardigheden uit de geschiedenis der broederschap. Deze verza meling, in bet lokaal der kerkelijke bibliotheek bijeengebracht, werd gisteren dan ook door een groot aantal belangstellenden bezocht en zal nog heden en morgen voor het publiek ter be zichtiging gesteld blijven. Men ziet er een aan tal handschriften, waaronder de oorspronkelijke akte der remonstrantie met de handteekeningen van Adr. v. d. Borre, Petrus Bertius, Eduar- dus Poppius, Joannes Arnoldus, Theoph. Rycke- waerdt en vele anderen; waarbij gevoegd zijn de //Handelingen der Vergadering in de Schuil- plaatse onder Godes heilige protectie 1624." Evenzoo zijn er nog andere stukken, met de handteekeningen van Arminius, Gomarus, Gre- vinckhoven en meerdere voorname personen uit die vervlogen tijdperken. Verder ziet men er het oorspronkelijk portret van Arminius, waarbij zijn halskraag en zegelring is nederge- legd, een lepel en ring van Episcopius, het buis waarin Hugo De Groot op zijne vlucht na de ontkoming uit Loevestein vermomd is geweest; de Jacoba-kan en bril die door Gees- teranus op Loevestein gebruikt zijn, alsook pluimen, die men zegt dat Uytenboogaerdt op zijne vlucht uit den Haag gedragen heeft. Bij dit alles vindt men er eene menigte portretten, teekeningen, prenten, benevens de groote boek verzameling, en alwat er overigens in uitmun tende orde staat of ligt gerangschikt. Onder de aldaar aanwezige gedenkpenningen is er eene, die ter gelegenheid der feestviering van gisteren in zilver en brons geslagen is. De voorzijde vertoont de beelden van Godsdienst en Verdraagzaamheid, de eerste den Bijbel aan het hart drukkende en de andere den olijftak des vrede8 in de hand houdende. Op het voet stuk dezer beelden staat vermeld het tekstwoord Gal. V 6, terwijl als randschrift in het Latijn zijn geplaatst de woorden van Episcopius//Wij hebben niets bedoeld, niets gewenscht, niets gezocht dan die gulden vrijheid, die tusschen slaafschen dwang en bandeloosheid het midden bewaart." Aan de keerzijde staat, in het midden van een sierlijken lauwerkrans, ook in het Latijn: //Van de Broederschap der Remonstranten de tweehonderd-vijftigjarige gedenkdag gevierd te Rotterdam, den lsten Juni 1869." Ten einde den dag voor de armen der kerk ook tot een huiselijk feest te maken, werden zij reeds vroeg in den morgen verblijd met eene buitengewone bedeeling in^vleesch en wijn. Ten slotte hebben wij er nog bij te voegen, dat heden, na afloop van de tweede zitting der algemeene vergadering, in het gebouw der Yachtclub een gemeenschappelijk diner zou worden gehouden, waartoe de genoodigden mede geïnviteerd waren. Eergisterennamiddag omstreeks twee uren was de begraafplaats Eyk en Duinen bij Delft het tooneel eener aandoenlijke plechtigheid. Het een voudig maar kostbaar gedenkteeken, uit bijdra gen van eenige vrienden geplaatst op het graf van Dr. G. Simons, werd onthuld en ter blij vende nagedachtenis aan den overledene aan diens familiebetrekkingen overgedragen. Dat ge denkteeken bestaat uit een kolossalen steen van wit marmer, waarop in vergulde letteren is ge grift: Dr. G. Simons. Integer vitae. Geboren ii1 1802. Overleden }J- 1868. Het Handelsblad herinnert, naar aanlei ding van herhaalde branden die aan vonken werden toegeschreven, welke bij herstelling in de dakgoten door loodgieters op eene brand bare stof of op het dak vielen, gelijk onlangs aan de gevangenis te Hoorn, dat onderscheidene loodgieters in ons land de oude gewoonte van het gloeien der bouten niet meer volgen. Zij bezigen een oxyhydrogeen toestel of ook een waterstoflamp, waardoor veel minder gevaar van brand ontstaat, soldeersel wordt bespaard en de naden spoediger en beter worden verbon den. Voor eenige jaren werd deze zaak reeds uitvoerig besproken in het Tijdschrift voor volksvlijt. Voor eenige dagen is er onder de gemeente ai b Bi u:e V. ure U: iet g)U> nti >ela en 1° laad dels itie iar E: ft ten Boer een jonge dochter in het water gesprongen, welke men er echter spoedig we derom uithaalde; toen men haar op het drog( had en tehuis bracht, verklaarde zij aan hare redders, dat zij haar maar in het water hadden moeten laten liggen. De reden tot deze wan hopige daad moet zijn geweest, dat zij huis niet veel geteld werd. De heer W. A. Van der Feltz heeft de Asser Courant aan de ingezetenen der ge- meente Assen bekend gemaakt, dat hij, niej kunnende noch mogende weerstaan aan hul algemeen verzoek, besloten heeft, zijn besluit] om als burgemeester dier gemeente af te treden in te trekken, ftlen verneemt dat in Amerika retourbi! jetten op de spoorwegen verkrijgbaar zijn steld voor hen die de Amsterdamsche tentoon stelling wenschen te bezoeken, en dat dn| kaarten reeds alle zijn genomen. De slechting der kolossale vestingwerke: te Maastricht wordt met kracht doorgezet! die der bastions Willem I en Brandenburg buiten de Tongersche poort in het westelijk: frontier nadert allengs hare voltooiing. He gedeelte van den hoofdwal tusschen de Brussel sche- en Boschpoort is over het grootste g< deelte geslecht, en de droge gracht gedempt Het eerste punt van aanval, alsmede het n velijn Willem I met hare grachten zijn en gedempt. Een gedeelte van den hoofdwi met het bastion des Tombes, waar het stoffelij overschot rust van den generaal van dien naam is verkocht aan de heeren Lhoest, Lammee en Comp., papierfabrikanten aldaar, die aan buitenzijde van den hoofdwal reeds een vang gemaakt hebben met het oprichten vat gebouwen. Ook het noordelijk frontier buite: de Oudewijkerpoort (voorstad), alsook de hoofd wal aldaar is voor het grootste gedeelte slecht. Het belangrijke fort St.-Pieter zal, naa> men verneemt, nog dit jaar ter slechting wot voor den aanbesteed. 1 Wge w Sl Men verzekert dat het monument ter herin de li nering aan de gebeurtenissen van 1813 in het ling Willemspark te 's-Hage den I7den Nov. a. a beno zal worden onthuld en dat bij die gelegeuheic oorl< van stadswege feesten zullen worden gehouden, justi iBive Z. M. heeft benoemd tot 2den luit. bij be Pom korps Kon. scherpschutters van 's-Gravenhag: H. J. G. Ewijk, thans serg.-maj. bij dat korps bij het korps gevormd uit de Vereeniging to' vrijwillige oefening in den wapenhandel te Beet: Beetsterzwaag en Olterterp, gevestigd te Bee: sterzwaag, tot 2den luit.-komm. J. E. Ya Dunne; op verzoek, eervol ontslag verleen: aan C. Reynen, als burgem. der gem. Ecb: onder dankbetuiging voor de goede dienste: gedurende vele jaren in die betrekking aan df lande bewezen; aan Mr. J. E. VanLoenen,a subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Amer foort; aan Mr. E. Yan Loon, als kantonrechte te Appingedamvergunning verleend as J. B. Reelick, te Ravenstein, tot het aanneme en dragen van de ridderorde van den H. Si vester met de gouden spoor en van het kru //Eidei et Virtuti"; aan A. De Yeth te Oudi bosch, E. Beuyssen te Boxmeer, J. Bekst3 Woensel, J. Yan Dieren te Grave, en E. Vü> Wees te Reek, tot het aannemen en dragen v» het kruis //Fidei et Yirtuti", en aan J. Vat Dieren bovendien van de gouden medaille grootte, welke eereteekenen hun door den geschonken zijn. Z. M. heeft den majoor C. W. Smith, gazijnm. der art. van de lste kl. te Vlissingen, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1300 'sjaars; bij den staf der art. benoemd: tot magazijnm. der art. van de lste kl., den L. Yetzo, magazijnm. der art. van de2dekl. t< Groningen; tot magazijnm. der art. van de 2de| gc kl. te Vlissingen, den lsten luit. H. A. Kuster,^^ irp Dc Iaat enig yne ndei erzu itw:

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2