i\°. 2854. Woensdag A°. wèkL j 2 Juni. Mr. H. A. l'EGB, BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf *.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel tneerf 0.11*. Geboorte-, huweLyks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. Lelden, 1 Juni. De volgende circulaire is heden aan de kie zers in ons district rondgezonden Aan de Kiezers van het district Leiden. Meer en meer wordt de strijd voor en tegen 3 gemengde openbare school hoofdzaak in ons politiek leven. Drie partijen staan nevens elkaar besliste voorstanders van die school, hare stellige bestrijders, en eene zekere middelpartij, welke onvoldaan met het bestaande, de bestrij ders te gemoet wil gaan, maar zonder te zeggen hoever, en die zoodoende eene houding aanneemt, welke moeilijk van dubbelzinnigheid kan worden vrijgesproken. Het groote vraagstuk dat wij daar noemden, zal de aanstaande verkiezingen geheel beheer- schenen wij zijn er dankbaar voor, omdat op die wijze een strijd van beginselen voor een strijd van personen in de plaats komt. Trouwens de groote zaak van het schoolwezen mag niet langer onbeslist blijven; want niet al leen dat de tegenwoordige onzekerheid eene vruchtbare bron voor treurige verdeeldheid is geworden, maar zij kan daarenboven op den duur niet anders dan hoogst schadelijk zijn voor het volksonderwijs. Overtuigd van deze waarheid heeft men in de 'weede Kamer zelve er onlangs meer dan eens >p aangedrongen, dat de kiezers de gelegenheid, ?elke hun op 8 Juni zal worden geopend, ïochten aangrijpen om zich duidelijk over dit langende groote vraagstuk te verklaren. Wij voor ons zijn bereid aan die uitnoodi- »ing te voldoen, want sinds lang hebben wij lartij gekozen voor de openbare gemengde school. rij zijn innig overtuigd, dat die school, welke lu zestig jaren in Nederland bestaat, een zegen geweest voor ons vaderland, en dat hare ge- ieele of gedeeltelijke opoffering aan kerkelijke tholen slechts onheil brengen kan. Sterk in die overtuiging strijden wij zoowel fcgen de bedekte als tegen de verklaarde vijan ïn ran onze openbare school, ja zelf tegen hare ibbelzinnige vriendentegen hen die, als onze ïgenwoordige afgevaardigde, de heer Taets van Lmebongen, eene verandering van het bestaande ïdoelen, zonder duidelijk te zeggen welke; te hen, die zooals hij op 12 December het beleid van onze regeering in zaken in onderwijs stellig wilden hebben afgekeurd. Juist dat beleid zouden wij wenschen dat nu joor het Nederlandsche kiezersvolk nadrukke- 'jb werd bekrachtigd, want het steunt op deze beginselen: oprechte en krachtige verde lg van de openbare school en daar naast penge eerbiediging van de rechten en vrijhe- welke aan de bijzondere school toekomen haar moeten gewaarborgd blijven. Wij hopen hartelijk dat het kiesdistrict Leiden in het hul digen van dit nationaal regeeringsbeleid niet zal achterwege blijven, en daarom met ons zijne keuze bepalen op den man, die ook in zaken van onderwijs onze beginselen met volkomen oprechtheid is toegedaan, die gematigd van ka rakter en door veelzijdige rechtskennis uitmun tende, daarenboven door zijne langdurige rechts praktijk grondig bekend is geworden met de behoeften van landbouw en nijverheid in dit district, op Advocaat te Leiden. Namens de Kiesvereeniging: Namens de Kiesvereeniging: het Algemeen Belang. b. F. Krantz, Voorzitter. a. J. wijnstroom, Secretaris. Jhb. Mb. H.A.Steenobacht van Duivenvoorde, te Voorschoten. J.Tromer, a. Kranenburo, G. F. Alsche, te Valkenburg. H. Vlasveld, Dr. K. Plantenga, te Kat wijk. J. H. Berckenkahp Dz., te Katwijk. D. L. Immink, D. M. Van der Hoefp, te Oegstgeest. Da. c. J. Van der Kellen, te Wassenaar. D. Dobbe, Alphen en Omstreken. J. Herrewijn Jzn., Voorzitter. Mb. H. Timmebs Verhoe ven, H. f. Fijnje, G. L. Piek, Aart Hooobndijk, Jb. Van Wierinoen, Mr. L. V. Ledeboeb, Secretaris. C. J. v. d. Chijs, te Koude kerk. J. v. Lanoeveld, te Soeter- woude. H. Bakker, te Leiderdorp. W. H. v. Zanten Jr., - L. Kbuyfp, te Sassenheim. G. Blokhuis, J. Kaptein, J. De Crane, te Warmond. LEIDEN, 1 Juni. Zuivere toestandendat is het wat wij mo gen hopen door de verkiezingen te verkrijgen. Sommigen nu schijnen nog in het onzekere te ver- keeren omtrent de richting van den candidaat voor het district Haarlemmermeer, onzen stad genoot Mr. C. Cock. Als lid van den raad alhier is zijne zienswijze omtrent de hoofd- quaestie echter geheel bekend. Tegenstander van de inrichting van het onderwijs hier ter stede, heeft hij in de laatste jaren geregeld tegen de voornaamste begrootingsposten van het Hoofdstuk On derwijs gestemd. Nog onlangs (den 20sten Mei jl.) zeide de heer Cock in den gemeenteraad //Ik ben geen voorstander van de tegenwoordige wet op het lager onderwijsniemand zal mij daarvan ver dacht houden Allen, die voorstanders zijn van onze school wet, weten alzoo duidelijk wien zij niet kiezen moeten. Wij vernemen dat eerstdaags eene ingrijpende verandering in het personeel der belastingen zal plaats hebben. De bestaande vijf groote directiën vervallen, en negen provinciale inspecteurs worden be noemd. De hoofd-controleurs worden mede op- Voorts worden geen visiteurs meer benoemd en de betrekking van hoofd-verificateur en com mies-verificateur ingevoerd. Ook in de werkzaamheden worden eenige wijzigingen gebracht; veel, dat thans aan de directiën verricht werd, en waarvoor deze groo- tendeels als trechters dienden, zal voortaan aan het dep. van financiën geschieden. Behalve vereenvoudiging en verbetering van den dienst, op zich zelf reeds een niet te ver smaden voordeel, zal ook bezuiniging van deze nieuwe indeeling het gevolg zijn, terwijl de door de vorige regeering ingevoerde regeling geble ken is zonder beduidende vermeerdering van kosten, niet gehandhaafd te kunnen worden, en dus alleen dan een goede regeling te zijn, wanneer ze tevens een dure zou wezen. Vaderland In de maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, naar het buitenland, die wegens onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen wordenD. Van Schravendijk te Fond du Lac; J. Boekkooi te New-York; J. C. L. W. Schotel te Providence A. Wagemaker te Rochester; Van Velghe te Oudenaarde; A. Q. De Rodrigues te Alcantara F. Hesse te Hamburg en Taalman Kip te Point de Galle. Voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch Indië zijn benoodigd twee veeartsen. Deskun digen in het bezit van een diploma van veearts, verkregen aan 's rijks veeartsenijschool, die gene gen zijn zich als veearts aan 's lands^dienst/.in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met ultimo Juni 1869 ter mededinging, bij ge zegeld request tot het departement van kolo niën wenden, onder overlegging van de noo- dige bewijzen. De N. Utr. Ct. van heden meldt dat zij van nu of aan slechts als Weekblad zal verschijnen Ten gevolge van het bedanken door Ds. De Graaff van Rotterdam is heden door het kies college der Ned. Herv. gemeente alhier, het volgende zestal opgemaakt: Brouwer te Har derwijk, Rappard te Sexbierum, Guldenarm te Oosthem, Felix te Utrecht, Vliegentbart te Vreeland, Mossel te Nederhorst den Berg. Men schrijft uit Gouda aan de N. R. C.: De onlangs opgerichte liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Gouda, heeft eene voortreffelijke keuze gedaan, toen zij Dr. J. Bosscha Jr., inspec teur van het middelbaar onderwijs, als baren can didaat voor de aanstaande verkiezing procla meerde. In ruime mate toch beantwoordt Dr. Bosscha aan die eischen, welke de kiezers aan een vertegenwoordiger mogen en moeten stel len de eischen van onafhankelijkheid, van eer lijkheid, van kennis onzer staatsinstellingen ii^

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1