BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. in Menado, B. J. E. Boskott; tot contr. 3de kl. in Menado, de ambt. ter besck. bij het bin- nenl. best, in het gouvernem. Célebes en onderh. J. P. Van Harencarspel; tot ambt. ter besch. in Celebes en onderh., de ambt. voor den burg. dienst C. P. J. Van Koetsveld; tot ambt. ter beschikk. in de resid. Z.- en O.-afd. van Borneo, de ambt. voor den burgerl. dienst K. E. H. |Yan Langen. IngetrokkenOp verzoek, de ben. van den mbt. op wachtg. M. Van Bronckhorst, tot tijd. Iden comm. voor de exam, en likw. VerleendEen tweejarig verlof naar Ned., egens ziekte, aan den waarn. hoofdond. aan ie openb. lag. school te Banjoewangie H. L. Bruijn; aan den lsten comm. bij het postk. e Soerabaya D. Hordijk, en aan den 3den :omm. bij de alg. rekenk. W. W. Van Weel leren voorts aan den lsten comm. op het •es.-kant. te Samarang W. E. L. Chasteau; egens ziekte, aan den lsten klerk op het ss.-res. kant. te Soemedang, tevens griff. bij en iandr. aldaar, A. E. Van der Meulen. Toegevoegd Aan den ambt., belast met het iinenstellen van een Maleisch woordenboek Von de Wall, in het belang der hem op- ;edragen taak, de gew. kl. op het res.-kant. te iouw, J. Dias. OntslagenEervol, op verzoek, de klerk ter ilgem. secret, toegevoegd aan den raad van ed. Indië, L. E. Hartog; wegens vertrek, als luitengew. subst.-griffier, buiten bezwaar van len lande, bij den landr. te Sintang Q. B. H. 'redriksz; uit 's lands dienst, de geschorste ,ste klerk op het residentie-bureau L. W. P, Schotel en de gescb. schout aldaar W. E. oddaeus; by de plaatselijke schoolcommissie ie Salatiga op verzoek, eervol, wegens vertrek, ils lid, D. V. Men tel, en in zijne plaats be- oemd G-. H. Blanken, contr. 2de kl.; bij de mmissie tot onderst, van behoeftige Christe- ,en te Soerabaya op verzoek, eervol, als leden, Betgers en A. A. Th. Mounier, en in hunne laats benoemd: A. Gr. Terwindt, pastoor, J. K. Kam, predikant, en H. Bosemeier, part. GoedgekeurdDat door den landraad te Toelong-Agong is benoemd: tot buit. subs.- griff. bij die rechtb., buiten bezwaar van den nde, J. C. G. Parfondré, kl. op het ass.-res.- jantoor aldaar. Dat door den land. te Sintang benoemd: tot buit. subst.-griff. bij die ichtb., buiten bezwaar van den lande, H. Cor- elis, kl. op het assist.-res.-kantoor aldaar. Düitschland. De Bijksdag beeft bij de derde Izing de Gewerbe-Ordnungaangenomen, alsmede de conventie met Zwitserland betreffende den fetterkundigen eigendom. Het voorstel betref fende de verhooging der belasting op den bran- pwijn is door den Bijksdag verworpen. De heer Hengstenberg, hoogleeraar in de beologie aan de hoogeschool te Berlijn, is den listen dezer in 67jarigen ouderdom overleden, fij was eerst privaat-docent in de wijsbegeerte, naar werd reeds in 1826 hoogleeraar in de the- flogie, zoodat hij de deken der faculteit was. ïij was de oprichter en redacteur van de Evan- elische Kirchen-Zeitung. In de staatkunde was jij een aanhanger der leer van Stahl. Oostenrijk. Zaterdag-avond te 9 uren is de Egyptische onder-koning te Weenen aangekomen. het spoorwegstation werd hij door den lurkschen gezant, den generaal-adjudant des keizers en eene eerewacht ontvangen. Hij heeft pija intrek in den hofburcht genomen. Volgens het //Tageblatt" heeft de komst an den onder-koning van Egypte in Europa p staatkundig doel. De vorst wenscht namelijk ft Suez-Kanaal voor altijd door de mogendbe- onzijdig verklaard te zien. Zwitserland. Den 25sten dezer hebben te fausanne weer tal van steenbouwers en metse laars het werk gestaakt. Tot nu toe heeft deze werkstaking geene rustverstoring ten gevolge gehad, misschien omdat de autoriteiten uitge breide voorzorgsmaatregelen hadden genomen. Zoo werden alle punten, waar gebouwen her steld of nieuw opgetrokken worden, met gen darmes en politie bezet, ten einde de arbeids lieden, die aan de werkstaking geen deel hebben genomen, tegen beleedigingen en aanvallen hun ner kameraden te beschermen. Des namiddags van den 25sten rukte ook een bataljon infan terie, dat zich in de nabijgelegene Payerne be vond, Lausanne binnen. Naar men zegt, hebben de //internationalen" ook ditmaal tot de werk staking aangespoord en is de regeering thans voornemens met meer nadruk tegen hen op te treden. Engeland. De Britsche maatschappij voor aardrijkskunde heeft dezer dagen haar grooten eerepenning toegekend aan eene thans negenen- tachtigjarige dame, mistress Somerville, die wer ken over de physische geographie heeft geschre ven en zich thans nog met het oplossen van moeilijke vraagstukken der wiskunde bezig houdt. Spanje. Het gerucht dat te Sevilla ongere geldheden zouden ontstaan zijn, wordt tegenge sproken. Te Malaga waren eenige samenscho lingen, die spoedig uiteen zijn gegaan. Amerika. De berichten uit Bio-Janeiro van den Ssten Mei melden niets belangrijks uit Paraguay. Graaf d'Eu zal weldra tegen Lopez oprukken. Hij is den 14den te Assumption aangekomen en heeft het bevel over het leger aanvaard. De operatiën zijn nog niet aangevangen. Er zijn geene berichten ontvangen omtrent Lopez en den Amerikaanschen gezant. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 29 Mei, ten overstaan van den notaris J. A. Prijn Twee huizen en erven met fraa:en tuin, aan den Ouden Singel, Wijk V, Nos. 328, 328rood en 329, gecombineerd. Kooper P. Van der Meer voor 7350. Ten overstaan tvan den notaris Mr. H. Obreen Nos. 1, 2 en 3. Drie huizen en erven, waarin eene broodbakkerij, aan de noordzijde der Haar lemmerstraat, Wijk VI, Nos. 376, 37Grood en 37Qrood, gecombineerd. Kooper A. H. Blote voor 3505. N°. 4. Een pakhuis, in de Moriaansteeg, Wijk VI, N°. 37Qrood. Kooper J. Van der Leeuw voor ƒ250. N°. 5. Een huis en erf, aan de oostzijde der Korte Scheistraat, Wijk V, N°. 1049&. Kooper J. J. Abspoel voor 200. Nob. 6, 7, 8, 9 en 10. Vijf huizen en erven, waarvan twee aan de oostzijde der Schagersteeg en drie aan de westzijde der Volmolengracht, Wijk VI, Nos. 680, 681, 687a, 687b en 6S7c, Gecombineerd. Kooper P. A. Van Oosten voor ƒ1105. HttK-IJK. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van LEYDEN herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren ge ijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, bene vens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal vau den IJk, op de Breêstraat in het Stadhuiszullende daartoe, tegen da delijke betaling, worden gevaceerd voor de goud- en zilversmids-gewigten, voor Wijk I, II, III, IV en V, op den 1 Junij, voor Wijk VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 2 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III en IV, op den 3 Junij, voor Wijk V en VI, op den 4 Junij, voor Wijk VII, VIII en de Buitenwijk, op den 7 Junij telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. Leyden, 27 Mei 1869. De BUBGEMEESTEB, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier zijn ter hand gesteld twee, op den 20sten de zer maand, invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1868 en 1869, houdende voljaarsch- en vierendeel- jaarsch aanslagen, terwijl ieder verpligt is zij nen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 28 Mei 1869. Eerste huwelijks-afkondiging te Leyden, van den 30sten Mei 1869: W. F. Engels jm. 27 j. en S. Schreuder jd. 31 j. J. J. Zindel jm. 26 j. en M. Verhoe ven, wett. gesch., 33 j. J. P. Overdijk jm. 29 j. en L. F. Bonnet jd. 32 j. C. Huger wedr. 55 j. en M. C. Grou jd. 45 j. J. Dreef wedr. 40 j. en A. M. Nieuwenhuisen wed. 47 j. ACADEMIENIEUWS. Groningen, 27 Mei. De literarischejfaculteit dezer hoogeschool zal op den 26sten Juni e. k. het admissie-examen afnemen van hen, die tot de lessen der hoogeschool mochten wenschen te worden toegelaten. Leiden, 31 Mei. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer E. Koraes de Sze* kely-Keresztur, geb. te Mezö-Band in Hongarije, met een acad. proefschrift, getiteld//Het pro testantisme in Hongarije gedurende de laatste twintig jaren." GEMENGDE BERICHTEN. Een persoon, in België, ging zich onlangs uit wanhoop verhangen, na zijne vrouw tot laatste vaarwel nog eens duchtig afgeranseld te hebben. De arme sukkel, vreezende dat hij zijne bedreiging zou ton uitvoer brengen, ging eenige oogenblikken later stillekens naar den zolder en zag met ontzetting dat haar man zich wezenlijk verhangen hadhij verroerde zich niet meer. Van schrik rolde de arme vrouw bijna van al de trappen en riep in de buurt om hulp 10 a 12 vrouwen kwamen toegeloo- pen om Peer af te snijdenmaar bij nader onderzoek zag men, dat de deugniet den strop onder de armen in plaats van rond den hals had gedaan, en hij lachte de vrouwen dap per uit. Mejufvrouw Tinne, die sedert jaren ge heel Afrika doorreist en door de inboorlingen als eene tweede koningin van Saba vereerd wordt, houdt in de woestijn eene vorstelijke hofhou ding van meer dan honderd personen. Vooral haar afschrik voor al wat Europeesch is geeft baar veel invloed bij de inlandsche stammen; zij kleedt zich op Arabische wijze en is altijd gesluierd. In stede van een horloge heeft zij ongeveer eene maand geleden van den Neder- landscben consul op haar verzoek een zandlooper van Arabisch fabrikaat ontvangen. De beroemde reizigster is op dit oogenblik te Murzuk, de hoofdstad van Fezzan.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3