KOLONIËN. het verlangde gevolg niet gegeven worden. Of schoon hulde doende aan de edele poging van dien kerkeraad, was men eenparig van gevoelen, dat het beoogde doel langs een anderen weg bereikt kon worden. De tegenwoordige verhou ding tusschen kerk en staat maakte een derge- lijken stap ongeraden. Men wees op het veel te donker gekleurde tafereel, dat van den toe stand van het godsdienst-onderwijs in onze ge meenten gegeven werd, en verzette zich krachtig tegen het beweren //dat de kerk in deze niets gedaan en een groot en onverantwoordelijk ver zuim te herstellen had.'1 Met den kerkeraad ge voelde men al het booge belang van het gods dienst-onderwijs aan de leerlingen op lagere en middelbare scholen men had een open oog voor hetgeen ten deze nog gebrekkig is en voorzie ning behoeft, maar een en ander kon er niet toe leiden om dit onderwijs uitdrukkelijk als leervak te doen opnemen in de wet, zooals de kerkeraad het verlangt. Het beginsel moet zui ver blijven, dat het godsdienst-onderwijs een voor werp van de zorg der kerk uitmaakt en het staatsgezag daaraan vreemd blijft, en daarom trent geene bevelen geeft. In zijn eigen welbe grepen belang moet er echter den staat aan gelegen zijn, dat er bekwame gelegenheid voor het ontvangen van dat onderwijs besta en, waar hij daartoe bij machte is, hieraan medewerken. De commissie besloot derhalve, hoezeer eene po ging tot wetsverandering, als bij het adres be doeld werd, alleszins onraadzaam oordeelende, evenwel aan de Synode het verzoek te richten, zich in dezen geest te wenden tot den minister van binnenl. zaken, en zijne tusschenkorast in te roepen, opdat overal behoorlijke gelegenheid tot het ontvangen van godsdienstonderwijs in lagere en middelbare scholen gegeven worde. Van 1 September a. s. af wordt het tarief voor de verzending van telegrammen naar Noord- Amerika langs den Atlantischen kabel aanmer kelijk verminderd. Behalve de seinkosten tot Honden, zal voor een telegram, dat, met inbegrip van adres en onderteekening, slechts 10 woorden mag bevat ten, slechts geheven worden naar Boston en New-York 25, in plaats van ƒ40.50, naar Baltimore en Philadelphia ƒ26 in plaats van 42, naar San-Prancisco 34.50 in plaats van ƒ52.50, naar de kantoren op Cuba 51.50 in plaats van ƒ67.50. In de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen wordenMej. Sparen- berg te AlkmaarR. Smit, Heineman, Prins, A. v. d. Henst, J. Lanstra, Reeds, allen te Amsterdam; Wed. Grietje R. De Vries te Bloe- mendaal; J. v. d. Meer te DelftToon de Swij- ger te Dordrecht; W. H. Terbrink te 's-Gra- venhage; Mevr. E. P. v. Bredaa, geb. Staats, D. W. v. Dijk, beiden te 's-Hertogenbosch H. v. Sonsbeek te KatwijkS. Keyzer te Nieuwe Diep; Jacobus Boks te Ommerschans; C. De Canter, A. Rozier, beiden te RotterdamPiet Horen te Rijdijk; v. d. Hoeven te Stompwijk; W. Hart te Utrecht. Op eene kies vergadering te Wormerveer, hoofdkiesdistrict Haarlem, is de heer Mr. Mi- randolle tot candidaat gekozen. De kiesvereeniging //Burgertrouw" te Haarlem, heeft tot haren candidaat gekozen den heer A. Van Hennep, te Heemstede. De kiesvereeniging //Vreest God! Eert den Koning!" te Gouda, heeft tot candidaat gesteld den heer Mr. J. De Neufville te Amsterdam. De conservatieve kiesvereeniging //Amster dam" te Amsterdam heeft als candidaten ge steld de heeren Mr. M. J. Pijnappel, G. C. C. Pels Rijcken en Mr. H. A Hartogh. Met de ontleding van den walvisch te N e u e e n is men thans bezig, terwijl het ge raamte is aangekocht voor den dierentuin te Gent. Gedurende de vijf dagen dat de visch ter bezichtiging heeft gelegen, heeft men nog ruim ƒ360 gegaard, zoodat, daar de entree 10 cents bedroeg, men kan aannemen dat er onge veer 4000 bezoekers geweest zijn. De arrondissements-rechtbank te 's-Hage be handelde heden het drukpers-proces tegen J. A. De la Vieter, drukker van het Dagblad van Zuid- Holland en 's-Gravenhage, beklaagd wegens laster of hoon. De aanklacht werd ingediend ter zake van het in eenige nummers van gemeld Dagblad voor- gekomene tegen de heeren Ising en Van Hier, ste- nographen van de Staten-Generaal. Nadat de subst.-officier Jhr. Mr. De Jonge de voorlezing van de aanklachten had verzocht, had het getuigenverhoor plaats. Het Openb. Min. ver klaarde te hebben moeten afzien van het hooren van den getuige I. J. Lion, die, volgens bericht van den Ober-medicinal-Rath te Wiesbaden, in een toestand verkeert, die het hem onmogelijk maakt voor de rechtbank te verschijnen. Bij Koninklijk besluit is aan Th. Van den Bergh, comm. bij den raad van state, verleend de personeele titel van hoofdcomm. buiten be zwaar van 's rijks schatkist; met ingang van den lsten Juli aanst., is bij de zeemacht be vorderd: tot offic. van gez. lste kl. de offic. van gez. 2de kl. N. C. Slegt; en met ingang van den lsten Juni aanst.: tot offic. van gez. 2de kl. de offic. van gez. 3de kl. G. H. Aal- bertsberg en J. Keyser, onder bepaling dat de offic. van gez. G. L. Aalbertsberg alsdan rang zal nemen tusschen de offic. van gez. 2de kl. C. Enthoven en J. E. Manikus. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 46% Wind: N. O., des avonds te 8 uren 46% te 10 uren 46'. Zondag 's morgens te 5 uren 45% N. W., te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 56°, te 4 uren 56°, 's namiddags te 5 uren 54°, avonds te 8 uren 48% te 10 uren 46°. Maan dag 's morgens te 5 uren 48% te 8 uren 51% 's namiddags te 12 uren 57°, te 4 uren 55°. BATAVIA, 20 April. De Javasche Ct. zegt in haar nummer van 7 April aangaande het gebeurde te Bekassie het volgende Na de herstelling der rust te Bekassie is deze niet verder verstoord geworden. De in de omstreken dier plaats rondzwervende muitelin gen worden door rondtrekkende patrouilles op gespoord. Te Bekassie ligt een detachement cavalerie en te Tjilingsi een detachement infanterie. Bapa Toenda, een der hoofdaanleggers van het verzet, is den 6den dezer in de residentie Krawang gevat en gevankelijk naar Meester- Cornelis overgevoerd. Volgens een bericht van den militairen kom- mandant te Buitenzorg zouden de twee hoofd muitelingen, vermoedelijk Kesoema en mandoor Alin, aldaar zijn gevat. In het nummer dier courant van 20 April leest men nog dit De beweging in het Bekassische is ten gevolge van het arresteeren der hoofdschuldigen aan het verzet geheel onderdrukt. Intusschen blijft de politie voortgaan met het opsporen van nog zwervende muitelingen, terwijl de instructie der gearresteerden met kracht wordt voortgezet. Hoezeer de juiste aanleiding van het verzet nog niet bekend is, verneemt men evenwel dat het voorgevallene geenerlei politieke beteekenis gehad heeft en een geïsoleerd feit daarstelt het werk van een zestal belhamels, die de ove rige personen, in de zaak betrokken, tot mede werking gedwongen hebben. In de gehouden vergadering van stemge- rechtigde deelhebbers in de Javascbe Bank, is medegedeeld dat eene netto-winst van p. ni, ƒ540,000, gelijkstaande met 9 pCt. of ƒ45 per aandeel, zal kunnen uitgekeerd worden. Het B. H. deelt mede, dat de heer Wat- tendorff, algetneene secretaris der Indische re geering, een verlof voor den tijd van twee ja-i ren naar Nederland tot herstel van gezondheid heeft aangevraagd, en dat Z.-H.-Ed.-G. met dl Fransche mail van Mei zal vertrekkeu. i In de Preanger-Regentschappen is eei ruime rijst- en koffieoogst te wachten. Daarentegen moet het in de residentie Tagal, regentschap Brebes, met de vooruitzichten o; den rijstoogst zeer treurig gesteld zijn. j De dienst van den Bataviaschen Tratc way, voor zoover betreft de etappen van d: stad naar de Harmonie, zou den 20sten Apr; voor het publiek worden opengesteld. Uit Samarang wordt geschrevenMe: het meeste genoegen deelen wij mede, dat d; regeering aan den heer Remmert op diens re quest verklaard heeft, bereid te zijn om een: onderneming ter voorziening in de behoeft: aan zuiver drinkwater te Samarang, voor zoo veel in haar bereik ligt, te bevorderen. Een; bepaalde concessie kan niet verleend worden zoolang de voorwaarden aan bet gouvernemeo nog niet alle bekend zijn, maar het tot stan: komen der onderneming acht de regeering hoogs wenschelijk. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indii zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. BenoemdTot hoofde bij het dep. der burg. openbare werken, d« ambt. op non-act. D. Aaltius den Appelto: lsten comm. bij het postk. te Soerabaya, dt 2de comm. bij het postk. te Samarang, E. Spier tot 2den comm. bij het postk. te Samarang, de 3de comm. te Weltevreden W. Van Beem;tot 3den comm. bij het postk. te Weltevreden, de lste klerk te Soerabaya P. H. G. Weiter, tot ass.-res. van Sidayoe de contr. lste kl. bij de land. ink. en kult. G. Van de Poll; tol ass.-res. van Koeningan, de ass.-res. van Anjer tevens vendum. aldaar, Jhr. A. W. Cornets dt Groottot ass.-res. van Anjer, tevens vendum de contr. lste kl. bij de land. ink. en kult. "W F. Van Andeltot contr. lste kl. bij de lan; ink. en kult., de ambt. op non-act. Th. Hej ting; bij het dep. van binn. best. tot hoofde de lste comm. E. Bosch tot lsten comm., d 2de comm. Jhr. J. Th. Hora Siccamatot 2de comm., de ambt. voor den burgerlijken dienst J. Grashuis; tot ass.-res. van Sintang decontJ lste kl. bij het binnenlandsch bestuur in d Wester-afd. van Borneo IJ. Strikuerda; to ass.-res. van Mandhéling en Ankola, tever vendum., de contr. lste kl. bij het binnenl. b: stuur Mr. Th. A. A. Schonermarcktot ver dum., tevens kassier en boekh. bij het vend, kantoor te Grissee, J. C. Noll, thans te Ck ribon; tot vendum., tevens kassier en boek: bij het vendukant. te Cheribon, de ambt. <yl non-act. W. Van Leuven; tot not. te Griss*J de cand.-not. L. C. Kruyff; tot schout te Be kassie, de posth. der Karimon-Java-eilanden, J B. Oosteweeghel. Bij het mijnw.: tot ing. 2de kl., de ing. 3de kl. G. P. A. Renaud en J. H Cordes; tot ing. 3de kl., do asp.-ing. R. D. M Verbeektot lsten comm. op het res.-kant. te Samarang, de lste comm. op het bur. van den ass.-res. voor de policie aldaar, J. H. C. Twijsel; tot 2den comm. op het bur. van den ass.-res. voor de pol. te Samarang, de 3de comm. op het res.-kant. te Samarang, de ambt. op non-act F. Brouwer tot schout te Riouw, J. B. B Bertels, thans met de waarneming belast; bij het binnenl. best., tot contr. 2de kl. in Adj- boina, de contr. 3de kl. bij het binnenl. best,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2