BUITENLAND. INGEZONDEN. ijlings de kerk, in de meening dat een der torens van de kerk, een meesterstuk van bouw kunst, getroffen was. Gelukkig bleek het dat dit niet bet geval was de bliksem had zich door het dak en het plafond der sacristie een weg gebaand en was dicht bij den zich daar bevindenden geestelijke in den grond geslagen. Eerstdaags zullen voor het kantongerecht te Leeuwarden worden terecht gesteld twee leerlingen uit de laagste klasse der hoogere burgerschool, tegen wie proces-verbaal is opge maakt wegens het zoeken en uitrukken van in het wild groeiende planten aan den Stads-bui- tensingel, welk zoeken in verband stond met de lessen der botanie aan de school. Soortge lijke misdrijven (beschadigen van het plantsoen) worden in den regel met f 1 boete of een dag gevangenis gestraft. Men schrijft uit S teen wij k het volgende: Voor eenige jaren kwam hier eene school voor het Christelijk nationaal onderwijs tot stand, met belangrijke ondersteuning van de hoofd commissie tot bevordering van dat onderwijs te 's-Graveuhage. Zij bloeide in den beginne, voornamelijk om dat het onderwijs in een der openbare scholen en het gedrag van dien hoofdonderwijzer veel te wenscheu overlieten, en ook omdat de nieuw heid der zaak nog al geestdrift verwekte. Die gebrekkige school is sedert opgeheven, en die hoofdonderwijzer ontslagen, en het openbaar onderwijs beter georganiseerd. Aan armen en behoeltigen wordt kosteloos onderwijs verstrekt, en aan de overige kinderen wordt openbaar onderwijs aangeboden tegen een matig school- geld. Sedert eenigen tijd is de Christelijk nationale school te niet gegaan, nadat drie bekwame hoofdonderwijzers dier richting opeenvolgend hunne beste krachten hebben aangewend om die school in stand te houden. Hunne pogin gen schoten te kort, de kracht van het open baar onderwijs zegevierde, en die zal overal zegevieren, als het werkelijk goed is. Intusschen deed de houding van den predikant der Afge scheidene gemeente mede veel ter bevordering der goede zaak. Hij, een man des vredes, der liefde en der verdraagzaamheid, breidde de gelegenheden tot het geven van onderwijs in het leerstellige van de godsdienstleer, het lezen in den bijbel en het bekend maken van den inhoud er van, uit, en nu bezoeken de leerlingen zijner gemeente weder de openbare scholen, zon der den minsten aanstoot of eenige ergernis, en zoo groeien ze met die van een zestal andere richtingen in het godsdienstige van deze ge meente broederlijk en eensgezind op. Het schoolgebouw van het Christelijk nationaal onderwijs dient nu tot een bewaarschool, welker oprichting bevorderd is door het departement der Maatschappij tot nut van 't Algemeen. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de keizer van Rusland den 5/17 Mei jl. de te Petersburg gehouden wordende tentoonstelling met HDs. gevolg bezocht en o. a. ook met bijzondere belangstelling bezichtigd de prachtige zilveren millieu de table, voortbrengsel van het electro metallurgische etablissement van onzen verdien stelijken landgenoot, den heer Yan Kempen te Voorschoten. Ingevolge het koninklijk besluit van 10 Sept. ÏSGI; (Staatsblad n°. 93), houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambte naren bij den burgerlijken dienst in Nederl. Indië, heeft de minister van koloniën krachtens het bepaalde bij art. 8 van voormeld besluit, be noemd tot leden der commissie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen, bedoeld bij art. 4 van dat besluit, tot lid en voorz.: Dr. W. R. baron Yan Hoëvell; tot leden: Dr. T. Roorda, Dr. P. J. Yeth, Mr. P. A. Yan der Litb, Mr. J. L. De Bruyn Kops, J. J. Meinsma, R. P. F. Grouggrijp, Dr. A. W. T. Juynboll, B. Kleyn van de Poll, Mr, L. A. P. P. Buyn, J. G. C. A. de Vogel, G. K. Nie- maun, W. J. A. Nieuwenhuisen, L. Drooglever Fortuyn, Dr. A. Van Oven, K. Mars, J. Me- nalda van Schouwenburg, H. C. Rogge, J. VV. Bonte, J. G. Frederiks, J. M. Schmidt Crans; tot lid en secretaris: Dr. J. Pijnappel Gz. Hierbij is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat door den gouv.-gen. de beschik baarstelling voor den burgerlijken en rechterlijken dienst in Ned. Indië is gevraagd van twintig personen, waaronder zoo mogelijk tien meesters in de rechten, en dat mitsdien wel aan allen die het examen B met voldoenden uitslag afleg gen, daarvan een getuigschrift zal worden uit gereikt, doch casu quo slechts de twintig per sonen, die bij dat examen het meest voldaan hebben, in den loop dezes jaars voor den bur gerlijken dienst in Ned. Indië ter beschikking van den opperlandvoogd zullen worden gesteld. Z. M. heeft den heer C. De Kuyper erkend en toegelaten als consul van Peru te Rotterdam, en zulks op den voet van Nederl. onderdaan. Benoemd tot burg. der gem. Ruinerwold M. J. Bosma. De minister van financiën heeft bepaald, dat het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen te Kat wijk c. a. zal worden gerangschikt in de zesde klasse. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 47", Wind: N. O., des avonds te 8 uren 45°, te 10 uren 45°. Zaterdag 's morgeus te 5 uren 47°, te 8 uren 47a, 's namiddags te 12 uren 47°, te 4 uren 47°. Frankrijk. De kiezers te Parijs zijn ditmaal bij de algeuieene verkiezingen voor het wetge vend lichaam zeer trouw opgekomen. Slechts een vijfde gedeelte is van de stembus wegge bleven; van de 393,370 ingeschreven kiezers hebben 312,364 hunne stem uitgebracht. In 1863 ontbraken er 88,392 en in 1857 136,590 kiezers bij de stembus. Het geheele aantal can- didaten in al de districten van Frankrijk, met uitzondering van de negen Parijsche districten, en dus in 283 districten, heeft tusschen de 860 en 870 bedragen, namelijk 180 democraten, 420 onaf hankelijken (onder welke zoowel clericalen als liberalen, leden van //tiers-parti," enz., zijn begrepen) en 270 offlcieele candidaten. De heer Maurice Block, de bekende econo mist, heeft bij Hachette te Parijs een belang rijk werkgetiteldL'Europe politique et sociale" doen verschijnen, in hetwelk Nederland eene vrij ruime plaats inneemt. Aan onze wet geving op de organisatie van het lager onder wijs kent de schrijver den eersten rang in Europa toe. Engeland. Te Londen is per telegram het offlcieele bericht uit Adelaide ontvangen, dat de expeditie, afgezonden om in het noordelijke en nog schier onbekende gedeelte van het Austra lische vasteland opnemingen te doen, Port Dar win bereikt en er eene goede haven, goeden bodem, goed drinkwater, benevens een gezond luchtgestel gevonden had. //Dat is een ver blijdend bericht'1, zegt het //Daily News"; //indien de daardoor opgewekte hoop wordt be waarheid, zal het eene zaak van gewicht voor Australië niet alleen, maar voor de wereld in het algemeen zijn. De uitbreiding der Euro- peesche kolonisatie tot Noord-Australië zal een nieuw gewest voor den landverhuizer openeD, eene nieuwe markt voor Europeesche producten, eene nieuwe bron van grondstoffen voor Enge- lands industrie en van voedingsmiddelen voor het Engelsche volk." Te Liverpool heeft zich eene vereeniging geconstitueerd, die ten doel heelt om armoedige ouders te ondersteunen, opdat zij in staat zou den zijn hunne kinderen de school te doen be zoeken. Deze vereeniging kan zeer veel nut stichten; uit eene statistieke opgave toch is ge bleken, dat in die stad niet minder dan 30,000 kinderen van schoolonderwijs zijn verstoken. Spanje. De Spaansche //Correspondencia" van 22 Mei zegt, dat waarschijnlijk aan het einde van Juni de begrooting in de Cortes zal zijd afgedaan dat de Cortes dan tot October uiteen zullen gaan en zich eerst dan met de Candida tuur voor den troon zullen bezig houden. To dien tijd zal, zegt men, Serrano regent zijn et Prim minister van oorlog blijven en ministe president worden. Amerika. De werklieden aan den Union pacific-spoorweg weten zich zelf recht te ver schaffen. Yolgens eene dépêche van het station Piedmont, schrijft een New-Yorksch blad, heh ben de werklieden aldaar, ten getale van 30G den waggon, waarin zich de vice-president Dr Durant, John Duff en andere ambtenaren vac den spoorweg bevonden, aangehouden en de voort zetting der reis niet eerder toegestaan, dan nadat de quuestie op bevredigende wijze vereffend wai Het overige verkeer legden zij geene hinder nissen in den weg. YERVOLG DER GROOTE MOREELE OVERWINNING. Amsterdam, 26 Mei. WelEd. Heer Redacteur, Sedert de uitspraak der Court of Queen Bench in re (zooals de Engelschen altoos ze* gen): St. Martin's Hall en de Sunday Eve nings for the People heeft de Zondag; kwestie in Engeland geen grooten stap mee gedaan in de richting harer oplossing. Tod heeft men in de kampplaats der liberalen, zoo min als in die der ultra-orthodoxen, met de han den m den schoot gezeten. Er is een groot beweging in Engeland op handen. De maiw^ van de Lord's Day Rest Association, door de decisie der rechtbank, tot het besefI gekomen, dat hun Oud-Testamentische Sab bath bun ontsnapt, en dat de Britsche natii op weg is om zich eindelijk te ontdoen van de: slaperigsten aller Zondagen, gorden het zwaaix ten strijde aan. Aan den anderen kant heeftd.; groote vereeniging, de Sunday League wier streven de sympathie aller weidenkenden Albion wegdraagt, door de uitspraak der Q u eem Bench, trouwens door haar zelf geprovoceerd ontzaggelijk in kracht gewonnen. Hare muziei korpsen zijd, in de voor baar geopende parki van Battersea, Victoria enz., moedig begonnei met de sedert eenige jaren geregeld voortgezet zomersche Zondags-uitvoeringen. Ook organises zij pleizier-tochten naar de omstreken van L den, waaraan ieder tegen een matigen prijs b deelnemen, en waarvan reeds door duizend; is gebruik gemaakt. Het spreekt van zelf, di in Londen zelf de Sunday Evenings zit nu in allerlei vormen vermenigvuldigen, zoDé dat de Lord's Day Rest Association iets anders kan doen dan nijdige brieven scbr ven, en hatelijke petities opmaken. Trouwens zijn dit alles detail-zaken, die alk daarom gewichtig zijn, ooidat zij voorteekes^ zijn van den aanstaanden en onvermijdelijk kamp. Weldra zal Engeland zich moeten spreken, of het den weg op wil van de vrijbe» en de verdraagzaamheid, dan wel of het dien de zedelijke dwinglandij en van het fanatic wil blijven bewandelen. Den 4 Juni, dus binnen kort, zal de bee: Gregory, lid voor Galway, in het Parlement eeu voorstel doen, strekkende om te verklaren dat in de meening van het Huis, voortaan he British Museum, en alle andere, aan de! staat behoorende, inrichtingen voor kunsten Zie mijn stuk; Een groote raoreele over<TI°_ Ding in Engeland, Leidsch Dagblad, 22 Jauuari 186

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2