HANDEL OFFICIEELE BERICHTEN. terwijl zij zich in genoemde stad te zamen op de straat bevonden, door twee onbekende lieden aangevallen. De heer Crenneville heeft een lag in het aangezicht bekomen de consul is oor dolksteken gedood. Men zegt, dat men ie moordenaars reeds op het spoor is. Spanje. Bij de voortzetting der discussiën ver de constitutie hebben de heeren Garcia n Lopez artikel 109 bestreden. Zij verklaar- "en dat de republikeinen zullen voortgaan om unne beginselen te verspreiden. De republikei en zullen geen deelnemen aan de feesten ij gelegenheid dat de constitutie zal afgekon- igd worden. Zij zullen rustig blijven, indien het toekom- tig ministerie het algemeen stemrecht huldigt, 'e vrijheid en de individueele rechten beschermt, "ij noemden den aanstaanden koning van panje ongelukkig en voorspelden hem een •elijk lot, als dat aan Maximiliaan te beurt iel. Artt. 109 tot 112 zijn aangenomen. De Cortes hebben gisteren de constitutie n baar geheel aangenomen. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Dit artikel was deze week iets beter, er wer en uit de eerste haud verscheidene partijtjes verkocht; als 00 balen Java per Susanne, tot 38% en 40 ets., 500 ba- en per 2 Gezusters en 1400 baleu Padang per Zaanstroom ot 40 a 45 ets. In Maatschappij-ceeleu was de omgang ge- ing bij weinig aanbiedingen. Suiker. Ruwe. In de op 25 dezer gehouden Ned. I.-M. veiling van 70,324 krjs. is alles coulaut verkochten vel bruin en blond 75 ets. boven en wit circa Maarts- -aardc. Geratliueerd. Stil cu met weinig handel. De eischeu der afbnadcurs zijn te hoog om tot zaken aanleiding te kunnen reven. Thee. Vast, de handel bepaalde zich geheel voor da- elijko behoeften. Kijst. Verkeert steeds in eene zeer gedrukte stemming. Uit de eerste hand werden verkocht 1020 balen Java per Maria Adriana, 1100 balen Carga per Albrecbt Beyling en 2800 balen Java per Maria Adriaua. In gepeld was de om gang zeer gering, hoewel de vraagprijzen laag zijn. Specerijen. Zonder handel. Meekrap. Met matigen handel tot geheel onveran derde prijzen. Indigo. In den loop der week vonden 59 kistjes Java koopers tot iets matiger prijzen. Potassclien. Stil. Prima Petersburger ƒ15 gedaan en te koop. Katoen. Iu flauwe gedrukte stemming met zeer be perkten baudel tot verlaagde prijzen. Wol. Zonder handel in flauwe stemming. Petroleum. Tot 22.75 gedaan en verder zoo te koop4 laatste maanden ƒ26. Oliën. Raapolie cont. ƒ40.50; Sept.—Dec. ƒ42.50. Lijnolie cont. ƒ30.25; Sept. Dec. ƒ37.25. Patentolie cont. i 45, y 44.75; Najaar ƒ47. Granen. Door bet regenachtige weder vooral voor Tarwe in vaste stemming. Meel. 1ste qual. 15.75, 102de qvial. 13.50; 3de qual. ƒ11; Keizersmeel ƒ21, ƒ24. RECHTZAKEN. In de correctioneele zitting der EechtbaQk le Leiden van Vrijdag 28 Mei 1869, zijn veroordeeld J. H. en J. B. te Eijnsaterwoude, wegens diefstal, ieder tot eene cell. gev. van 5 m. W. B. te Oudshoorn, wegens mishandeling, tot eene gev. van 6 d. L. v. d. E. te Bijpwe- lering, wegens mishandeling en hoon, tot eene cell, gevvan 9 m., twee geldb. ieder van ƒ8 of voor iedere boete subsid. gev. 1 d. en eene geldb. van 3 of subsid. gev. van 1 d. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES van LEYDEN, Gezien het adres van Johannes Gerardtjs Leune, uielkslijter, wonende alhier, om vergun ning tot het houden en mesten van een of meer varkens op een erf achter zijne woning aan den Zuidsingel, geteekend wijk VIII n°. 684; Gelet op art. 224 der Algemeene Policiever- ordening van 24 October 1867 (Gemeenteblad N°. 12); Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incommodo," door Burgemeester en "Wethouders zal worden gevaceerd op het Eaadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 31sten Mei aanstaande, 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 27 Mei 1869. II EK-IJK. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES yan LEYDEN, gezien het besluit van Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 5den Januarij 11., n°. 64 (JProv.-Blad n°. 2), bepalende het tijdstip van den ber-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 21sten der loopende maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer ge meente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkom stig art. 8 van Z. M. besluit van den 21sten December 1822 Staatsblad n°. 54), moeten wor den afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan bet lokaal van den IJk, op de Breêslraat, in het Stadhuiszullende daartoe, tegen da delijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk T, van den 8 tot den 9 Junij, II, van den 10 tot den 11 Junij. III, van den 12 tot den 16 Junij. IY, van den 17 tot den 22 .Tunij. Y, van den 23 tot den 28 Junij. YI, vanden29 Junij totdenö Julij. VII, van den 6 tot den 14 Julij. VIII, van den 15 tot den 20 Julij. de Buitenwijk, van den 21 tot den 23 Julij, met uitzondering echter van de goud- en zil- versmids-, benevens de apothekers- of medici nale gewigten, voor welker her-ijking afzonder lijk zitting zal gehouden worden, te weten: voor de goud- en zilversmids-gewigten, voor Wijk I, II, III, IV en Y, op den 1 Junij, voor Wijk VI, VII, YIII en de Buitenwijk, op den 2 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III en IV, op den 3 Junij, voor Wijk Y en VI, op den 4 Junij, voor Wijk VII, YIII en de Buitenwijk, op den 7 Junij telken dage van den morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot. jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter Leyden, 27 Mei 1869. GEMENGDE BEK IC IJ TEN. Door vele dagbladen is gewag gemaakt van de bekeering der koningin van Madagascar tot het Christendom en zelfs van baar doop door een Engelschen zendeling. Dit van allen grond ontbloote bericht was in omloop gebracht door de Engel8che methodisten, die reeds herhaalde malen dit gerucht hebben trachten ingang te doen vinden. Volgens de jongste berichten uit Tanariva zou koningin Eanavolo II zich wel zeer welwillend toonen jegens de Christenen en in 't bijzonder jegens de Eransche Katholieke zendelingen, aan wie zij de opvoeding van haar zoon, den erfgenaam van den troon, heeft toe vertrouwd, maar zij heefb tot heden de begeerte nog niet te kennen gegeven om den godsdienst harer vaderen vaarwel te zeggen. Een dergelijke stap zou dan ook op dit oogenblik zeer onvoor zichtig zijn wegens de ernstige politieke gevol gen, die er onvermijdelijk uit moeten voort vloeien. Charles Dickens is thans hersteld van de ziekte, die hij zich door uitgestane vermoeienis sen met reizen en voordrachten op den hals had gehaald. Hij heeft nu zijne letterkundige werk zaamheden hervat met eene bittere klacht over de al te vele en al te lastige bewijzen van deel neming, die hij van verschillende zijden tijdens zijne ziekte heeft ondervonden. Naar zijne ver klaring waren die menigmaal zoo onaangenaam, dat hij hoopt getrouw te kunnen blijven aan zijn voornemen om nooit weder ziek te worden. //Het is miraculeus," schrijft hij, //hoe vele goede zielen zich over mij bekommerden en mij dit schriftelijk te kennen gaven, maar nog veel won derlijker was het mij, dat er zooveel menschen zijn, die er op rekenen mij te overleven on mij inmiddels lastig vielen om geldelijke bijdragen tot allerlei goede doeleinden. Wat mij echter bet meest in het oog moest vallen, was dat al die personen, om hot even of zij mij genezing voor het lichaam of genezing voor de ziel toe- wensckteiï, mij allen door en door schenen te kennen, van top tot teen, in- en uitwendig, door en door, van onderen tot boven. Het scheen mij toe als ware ik een stuk glas, eigendom van het publiek, op zulk een verrassend ver- trouwelijken voet stond ieder met mijn geheel inwendig aanzijn. Ja, sommige openbare ver- eenigingen ontdekten zelfs in mijn geest nog zekere schuilhoekjes, die ik, in weerwil van het strengste zelfonderzoek, daarin nog maar niet heb kunnen ontdekken. Yan die hoekjes zoch ten zij gebruik te maken voor zekere formulie ren, waarin het verzoek lag opgesloten dat ik ze toch vooral in mijn testament zou bedenken." Ofschoon nu Dickens zich dit een en ander nog al niet erg blijkt aan te trekken, schijnt het hem daarentegen eenigszins te hinderen dat hij zelfs van hooggeplaatste personen brie ven ontving, waarin hij werd aangemaand om tot inkeer te komen en te bedenken dat hij tot heden al te gelukkig was geweest en in zijne geschriften en werken niets gedaan had tot opwekking van ware vroomheid. Hij scheen intusscheu dergelijke aanmaningen en bestraffin gen als minder onoprecht te beschouwen dan het aanbod van zekeren kwakzalver, die hem een middeltje tot een zeer langen levensduur wilde opdringen. Yolgens opgave van het bureau Yeritas te Parijs zijn in de maand April jl. verongelukt 165 schepen, waarvan 71 Engelsche, 27 Ame- rikaansche, 16 Eransche, 11 Noord-Duitsche, 5 Spaausche, 5 Nederlandsche, 5 Noorweegsche en 25 van verschillende andere natiën. In het zelfde tijdvak van 1868 bedroeg het aantal ver ongelukte schepen 202, in 1867 265, in 1866 189. Voor de waarde van kleine uitvindingen diene het volgende voorbeeld Op de onlangs gepatenteerde zaksluiter3 (Bag fastener), waar van Charles M. Nije te New-York de uitvin der is, waren, drie maanden nadat het octrooi van kracht was, reeds meer dan 800,000 stuks be steld. Verscheidene aanbiedingen van 10,000 doll, voor zijn octrooi werden door den eige naar afgewezen. Aan zijne fabriek worden dage lijks 15,000 stuks afgeleverd. De sluiter bestaat slechts in een paar kleine lederen riemen, in het midden door een gesp verbonden. Een verkoophuis, dat er 10,000 bestelde, verzekerde, dat het daarvan een da- gelijkschen omzet had van 50 dollars. In den tijd dat men op de gewone wijze éen zak graan dicht maakt, sluit men er volgens deze methode op zijn gemak een dozijn. De uitvinding wordt door de mannen van het vak zeer geprezen en is nog in haar opkomst.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3