Uit Amsterdam wordt gemeldDe kiesver- eeniging //de Grondwet" hield gisterenavond een belangrijk debat. Met aanzienlijke meerderheid zijn dezelfde candidaten gekozen, die reeds door //Burgerpligt" zijn gesteld. De liberalen aldaar zijn eenstemmig in het gevoelen, dat de ver kiezing eene demonstratie behoort te zijn voor de schoolwet. Uit N oord wijkerh out schrijft men ons: Terwijl alle vromen den slaap des gerusten slapen, worden de werken der duisternis ge werkt. Hedennacht is op 2 verschillende plaat sen in deze gemeente diefstal met inbraak ge pleegd. Bij den kruidenier Y. is de geldlade in den winkel, die voor eene waarde van onge veer /4 aan kleingeld bevatte, geledigd, en in een huisje van eene arme weduwe die met garen en band en andere winkelwaren //den boer op gaat", zooals men dat hier noemt, is een trom mel met koek en een zilver horloge van een //thuislegger" gekaapt. Men doet ijverig on derzoek. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Botterdam is aan den heer Mr. B. H. J. Gallandat Huet, op zijn verzoek om eervol ontslag als leeraar in de Nederland- sche taal- en letterkunde en vaderlandsche ge schiedenis bij het gymnasium, teu gevolge van voortdurende ziekte, dat ontslag eervol verleend. In diezelfde zitting is verworpen een voorstel van den heer Van der Hoop, betreffende de erfstelling van den heer D. Vis Blokhuijzen, om namelijk te besluiten, dat de gemeente het aanbod tot een renteloos voorschot van 25,000 en dat der vrijwillige bijdragen ad f 3000 zou aannemen, en dat zij voor 't overige der som zelve aandeelen daarin zou nemen, onder ver plichting eener jaarlijksche uitloting van f 1000. Bij acclamatie is daarop overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethou ders besloten om van het aanbod tot aanvaar ding der kunstverzameling geen gebruik te maken. Gisteren stond voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland terecht de kellner Ferdinand Aust, die, het laatst woonachtig te Botterdam, op den 8sten Februari een uitstapje naar Delfs- haven maakte en zijn intrek nam bij den loge menthouder H. aldaar. Twee dagen bracht hij daar door en verwekte door zijn fatsoenlijk voorkomen volstrekt geen mistrouwen. Dezen goeden dunk stelde hij echter schromelijk teleur toen men spoedig van den onbekende niets meer hoorde, maar des te meer van zijne verrichtin gen, want de dochter van den logementhouder ontdekte, dat van de aan Aust als nachtver blijf aangewezen kamer ten haren nadeele was ontvreemdeen paar gouden oorbellen, een gou den dames-horloge, 13 stukken van f 2.50, tien stukken van ƒ1, onderscheidene kleinere munt stukken, twee kostbare portemonnaie's en een kristallen flacon met zilver vergulden stop. Dientengevolge werd onverwijld een onder zoek naar den dader van den diefstal ingesteld, ten gevolge waarvan de besch. in den vroegen morgen van 11 Feb. jl. te Botterdam in het logement Yan Walhof is aangehouden, en nadat hij nabij de Leuvehaven in het water was gesprongen en gered aan het politie-bureau is gebracht. Hier legde hij eene volledige beken tenis af en de politie kon zich verheugen een gevaarlijken dief in handen te hebben, want spoedig daarna kwam een bericht van den com missaris van politie te Schiedam, dat de besch. de dader zou kunnen zijn van een op den 5den Febr. 11. aldaar gepleegden diefstal van een aantal vrouwenkledingstukken. Dit vermoeden werd verwezenlijkt door de bekentenis van den besch. dat hij dien diefstal op dezelfde wijze als vorenstaande had bedreven in een logement te Schiedam. Deze extra-judicieele bekentenis trok besch. gisteren bij het onderzoek ter terechtzitting in en trachtte door allerlei uitvluchten het bezit van de op hem gevonden goederen te recht vaardigen. Het O. M., waargenomen door den advocaat- generaal Mr. C. Th. Yau Maanen, oordeelde deze volte-face van den besch. onaannemelijk tegenover het wettig en overtuigend geleverd bewijs van het getuigenverhoor, en requireerde schuldigverklaring aan 1°. diefstal bij nacht in een bewoond huis, zijnde een logement waar bij zijn intrek had, en 2°. diefstal in een logement waar hij zijn intrek had, voorts veroordeeling tot een tuchthuisstraf van niet minder dan 5 en niet meer dan 10 jaar. De aan den besch. ambtshalve toegevoegde verdediger Mr. A. Hinlopen beval hem in 's hofs clementie aan wegens het gering nadeel dat uit den diefstal was ontstaan en het feit dat het de eerste maal was dat hij zich in handen der justitie bevond. Bij arrest van heden is bij schuldig verklaard en veroordeeld tot correctioneele gevangenisstraf van 2 jaar. De commissie uit het provinciaal gerechts hof in Zuid-Holland, zitting houdende tot het afnemen van examen aan hen, die als candidaat- notaris wenschen toegelaten te worden, heeft gisteren nan vier van de vijf adspiranten eene aanstelling als zoodanig uitgereikt: de heeren Mr P. J. Snel, te Moordrecht; J. L. C. Bos, te Zoetermeer J. L. A. De Bock, te Botter dam, en P. K. Bos, te Sliedrecht. De burgemeester van Assen, W. T. Yan der Feltz, heeft het besluit genomen om zijn ontslag aan te vragen daar hij omtrent een door hem ontworpen plan tot verfraaiing van de stad, en tevens tot voorziening in den finan- tieelen nood der gemeente, niet de gewenschte ondersteuning bij den raad ontving. Naar wij vernemen is de toestand van Prof. Evers heden vrij redelijk. In het laatst van April jl. zijn te Oegstgeest vermist (van welke vermissing eerst later ken nis is gegeven): 10 aandeelen, ieder groot f 2.50, in de laatst gesloten leening ten behoeve van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, waar van de eerste trekking zal plaats hebben den lsten Juni e. k. De vermiste en vermoedelijk ontvreemde aandeelen behooren tot de series 269, 274, 276, 277, 278, 279, 280, 282, 289 en 307, en voeren allen het nummer 13. De officier van justitie alhier verzoekt opsporing, aanhou ding en bericht. Z. M. heeft verleend aan C. A. J. M. baron De Negri, op zijn verzoek, eervol ontslag als burgem. der gom. Brunsumaan Mr. F. B. Yon Brucken Fock, op zijn verzoek, eervol ont slag als lid der commissie van administratie over het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburgaan J. B. Heydens en A. Boots gezel, schippers, wonende te Hoofdplaat, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden van drie personen uit Breskens op de Westerschelde, den 5den Januari 1868 aan A. Vlasveld, te Hazers- woude, aan J. Van Engeland, te Schijndel, en aan P. Van Breugel, te Standdaarbuiten, ver gunning tot het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti", en aan A. Vlasveld bovendien van de gouden medaille 3de grootte, welke eereteekenen hun door den paus geschon ken zijn; Dr. H. Van Beeck Vollenhoven te Amsterdam, A. Hoogendijk te Vlaardingen en A. E. Maas te Scheveningen, wier diensttijd als leden van het college voor de zeevisscherijen den lsten Juni 1869 is geëindigd, als zoodanig opnieuw benoemd; benoemd tot ontv. der regist. en dom. te Appingadam Mr. F. G. Van Marle, thans in dezelfde betrekking te Hooge- veen. Z. M. heeft den kolonel van den staf der artillerie A. L. Von Preu3chen, belast geweest met het toezicht over den torpedo dienst, op non. activiteit gesteld; aan den kapit. der inf. ?an het leger in Ned.-Indie C. Boekstal, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. De Thermometer van Fahrenheit teekeik; alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 6i "Wind: N. "W"., des avonds te 8 uren 58°, te uren 54°. Vrijdag 'smorgens te 5 uren 5 N. O., te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 ure 52°, te 4 uren 48°. BUITENLAND. Oostenrijk. De commissie yan controle voc de staatsschuld heeft het overzicht bekend gr, maakt van den stand dier schuld op het eind van December 1868. De geconsolideerde staat: schuld wastoen fl. 2,558,229,378, met eene jaarlijk sche rentelast fl. 101,898,023. De niet-gemeei schappelijke vlottende schuld was fl. 118,711,221 De totale stand der schuld was fl. 2,692,067,31t met fl. 106,368,170 jaarlijkschen rentelast. Vel geleken met den stand op het einde van 186 is de geconsolideerde schuld met fl. 26,460,756 de niet-gemeenschappelijke vlottende m fl. 20,112,141 en de gemeenschappelijke vlo tende schuld met fl. 307,924,761 verminderd. Frankrijk. De onlusten, die den 25sten deze te Amiens plaats hadden, zijn den 26sten voort gezet. Eene fabriek is met steenen aangevalleJ en op verschillende punten zijn de samenscht lingen door de troepen uiteengedreven. Tw soldaten zijn hierbij gekwetst. Woensdag-avon heeft men er barricades pogen op te richteo doch de troepen hebben dit te keer gegaaE Vele personen zijn gearresteerd. Gisteren och tend te 2 uren was er de rust hersteld. Te Bijssel hebben do ongeregeldheden tot Woensdag-avond geduurd; 3000 personen heVI ben er de //Marseillaise" gezongen en den kree' aangeheven: //leve de republiek!" De troepen hebben de menigte uiteengedfd ven zonder gebruik te maken van hunne v; pens. Verscheidene cavaleristen, waaronder ee: officier, zijn gewond; 18 personen zijn gearrel teerd. Te Toulouse hadden op dien avond opnieul samenscholingen plaats; omstreeks honderd pel sonen zijn in verzekerde bewaring genome:! De rust werd er te middernacht hersteld. Nel gens heeft de gewapende macht vuur gegevei Ook te Toulon zijn dien avond de ongerjj geldheden herhaald; nadat de menigte gesol raeerd werd uit elkander te gaan, zijn el honderd personen gevangen genomen. De mail heeft eene proclamatie tot de bevolking geric':! Te middernacht was de rust hersteld. Te Calais hadden eenige demonstratiën plail tegen den afgevaardigde Pinard. Een agent vA politie werd gekwetst. De gouvernementeele bladen zeggen dat 1 in de provincie slechts geringe wanordelijkhei-l hebben plaats gehad. De autoriteit heeft. 1 tracht botsingen te voorkomen. Het is in pö I enkel geval noodig geweest van de bajo^l gebruik te maken. De orde werd krachtig I handhaafd. Men zal op dezelfde wijze voortga^ I De regeering zal van deze wanordelijkheden uic:| profiteeren om eene reactionaire politiek in hetl leven te roepenzij zal een liberalen regeeriDg51 vorm blijven voorstaau. Door de verkiezing®! zijn eenige vertegenwoordigers van oude partij®! verdwenenhet liberaal keizerrijk is gehao^j haafd tegenover eenige revolutionnaire atgn vaardigden. Italië. De heer Pizenti is benoemd tot ffl1 nister van justitie. I De Oostenrijksche kamerheer graaf Crenl neville en de Oostenrijksche consul-generaal tc Livorno, de heer Inghirami Fei, zijn Dinsdag

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2